Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.582
Ερώτηση: Τι είναι ο οδηγός ασημένιου δίσκου
Το CD-ROM.
Η τρύπα που ζμπρώχνεις μέσα το σιντί, και το μηχανικό πράμα που το στριφογυρίζει και μ'ένα λέιζερ το δγιαβάζει. Τλία ευλώ δουλειά.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για να είμαι ειλικρινής έχω "παρασυρθεί" προς αυτή τη λύση.
Ερώτηση: Τι είναι ο οδηγός ασημένιου δίσκου. @Rosinante παρελθοντολάγνος.
Οδηγός ασημένιου δίσκου-και λίγη πλάκα..άσχετη με το θέμα, χα χα
 







Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Mε αυτο το ποσο σαν οροφη,ξεχνας τα ηχεια δαπεδουν,υπαρχουν βεβαια καποιες προσιτες επιλογες αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Καλυτερα στα ιδια χρηματα ενα ηχειο βασης (με 6.5" μιντ-γουφερ) το οποιο θα παιξει καλυτερα με οχι τοσο εκτεταμενο χαμηλο (αν και μαλλον καλυτερα ελεγχομενο μεχρι εκει που θα μπορουν να κατεβουν). Ο ενισχυτης που σκεφτεσαι ειναι αρκετα καλος,με καλη τροφοδοσια και θα οδηγησει ευκολα ακομα και ενα δυσκολουτσικο ηχειο βασης (παντα στα πλαισια της χαμηλης κατηγοριας τιμη).
Αρα η δικη μου προταση εχει ως εξης:
Ενισχυτης Yamaha A-S501 (τσεκαρε λιγο την τιμη ομως,τα 309 ευρω δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν),dac Cambridge audio dacmagic 100 (πολυ καλο ηχητικα,μειωμενη τιμη πλεον αλλα λογω ηλικιας του,ξεχνας dsd και mqa ....δεν ξερω και κατα ποσο θα τα χρειαστεις βεβαια). Ο 501 βεβαια εχει ψηφιακες εισοδους,αλλα σε σχεση με το dacmagic μαλλον θα παραμεινουν σαν διακοσμητικες σε ενα συστημα.Ηχεια πρεπει να ακουσεις,αλλα αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο,οχι μονο με τον yamaha αλλα με καποιον αλλον ενισχυτη ,σε συγκριση με αλλα ηχεια.Εγω θα προτεινω το Magnat tempus 33.To συνολο (με ρεαλιστικη τιμη του 501) κατα διαβολικη συμπτωση ειναι ακριβως 800 ευρω.
Βασεις ηχειων φτιαξε μονος σου,ειναι πολυ ευκολο και θα βρεις πολλα σχεδια στο διαδικτυο,αλλα προσθεου οχι το ενα ηχειο στην βιβλιοθηκη και το αλλο σε βαση.......αυτο θα ειναι ενα "κουτσο" συστημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
η σκέψη είναι να μπουν το ένα στη βιβλιοθήκη ( είναι χώρισμα οπότε έχει χώρο από πίσω και το άλλο σε βάση.
Δύσκολα τα πράγματα
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ανακεφαλαιώνοντας.

Υπάρχουν δύο προτάσεις.
  1. Πρόταση για στήσιμο συστήματος με ενεργά ηχεία + dac ή κάρτα ήχου +cd player
  2. Πρόταση για entry level ηχοσύστημα στημένο γύρω από branded οικονομικό ολοκληρωμένο ενισχυτή.
Όλοι συμφωνούν ότι δεν παίζει να στηθούν τα ηχεία σε διαφορετικά σημεία, οπότε θέλω 2 ηχεία βιβλιοθήκης (λόγω μεγέθους) που θα τοποθετηθούν σε dimyself βάσεις.

Βάσει των παραπάνω προτάσεων, που θεωρείτε ότι είναι πιο σώφρον να "επενδύσω" τα χρήματά μου. Αν κατάλαβα καλά στα 800€ θα έχω καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα με την πρώτη λύση. Η δεύτερη λύση όμως, αν και πιο δύσκολη, μου ανοίγει άλλο μονοπάτι. Με τη δεύτερη λύση θα έχω μέτριο (με τα δικά σας κριτήρια) ήχο και θα δυσκολευτώ να στήσω στο χώρο, λόγω καλωδίωσης και συμβατότητας. Η πρώτη λύση είναι ιδανική για αρχάριους αλλά φοβάμαι ότι "ταβανιάζει" γρήγορα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει ο ίδιος να ΑΚΟΥΣΩ.

ΥΓ: Συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι, αλλά προσπαθώ να κάνω ερωτήσεις και να διαβάσω επιχειρήματα ώστε να βοηθηθώ εγώ, αλλά και ο επόμενος που θα βρεθεί στη θέση μου.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ανακεφαλαιώνοντας.

Υπάρχουν δύο προτάσεις.
  1. Πρόταση για στήσιμο συστήματος με ενεργά ηχεία + dac ή κάρτα ήχου +cd player
  2. Πρόταση για entry level ηχοσύστημα στημένο γύρω από branded οικονομικό ολοκληρωμένο ενισχυτή.
Όλοι συμφωνούν ότι δεν παίζει να στηθούν τα ηχεία σε διαφορετικά σημεία, οπότε θέλω 2 ηχεία βιβλιοθήκης (λόγω μεγέθους) που θα τοποθετηθούν σε dimyself βάσεις.

Βάσει των παραπάνω προτάσεων, που θεωρείτε ότι είναι πιο σώφρον να "επενδύσω" τα χρήματά μου. Αν κατάλαβα καλά στα 800€ θα έχω καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα με την πρώτη λύση. Η δεύτερη λύση όμως, αν και πιο δύσκολη, μου ανοίγει άλλο μονοπάτι. Με τη δεύτερη λύση θα έχω μέτριο (με τα δικά σας κριτήρια) ήχο και θα δυσκολευτώ να στήσω στο χώρο, λόγω καλωδίωσης και συμβατότητας. Η πρώτη λύση είναι ιδανική για αρχάριους αλλά φοβάμαι ότι "ταβανιάζει" γρήγορα.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει ο ίδιος να ΑΚΟΥΣΩ.

ΥΓ: Συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι, αλλά προσπαθώ να κάνω ερωτήσεις και να διαβάσω επιχειρήματα ώστε να βοηθηθώ εγώ, αλλά και ο επόμενος που θα βρεθεί στη θέση μου.
Εχω 2 ενστάσεις.
Η πρώτη λύση δεν είναι για αρχάριους!!!!
Και είναι λογικό να ''ταβανιάζει'' αφου πέρνεις ενισχυτες ηχεία ματσαρισμένα ετοιμα σε μία συσκευή!!!
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Εχω 2 ενστάσεις.
Μη το σταματάς εκεί :) Δώσε τα φώτα σου. Έχεις δίκιο. Δεν είναι για αρχάριους. Αν ήταν θα ήξερα πως να κινηθώ. Είναι πιο οικονομική λύση; Είναι πιο εύκολη λύση; Τι χάνω, τι κερδίζω με κάθε λύση;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Εχω 2 ενστάσεις.
Η πρώτη λύση δεν είναι για αρχάριους!!!!
Και είναι λογικό να ''ταβανιάζει'' αφου πέρνεις ενισχυτες ηχεία ματσαρισμένα ετοιμα σε μία συσκευή!!!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Ειδικότερα, στη λύση 1 κατέληξαν πολλοί αφού είχαν δώσει αρκετά χρήματα σε συστήματα τύπου "λύση 2" και βελτιώσεις αυτών. Οπότε, αφού έκανες την καλή αρχή και ρώτησες πριν να ξοδέψεις, συνέχισε το ίδιο καλά και βάλε σε εφαρμογή τη λύση 1.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
συνέχισε το ίδιο καλά και βάλε σε εφαρμογή τη λύση 1
Σέβομαι την εμπειρία και τα χρήματα που έχετε ξοδέψει, αλλά προσπαθώ να καταλάβω. Γι ' αυτό ζητάω εξήγηση. Όπως και να το κάνουμε, μιλάμε για επένδυση που δεν αποσβένει χρηματικά, αλλά ψυχικά. Το γεγονός αυτό δυσχεραίνει τη θέση μου, ως αρχάριου. Προς τα που να κινηθώ; Ναι συμφωνώ η λύση "1" δείχνει πιο ορθολογική. Γιατί όμως όχι τη λύση 2; Και δεδομένου ότι θέλω να παίζω τα cd μου σε "οδηγό ασημένιου δίσκου" και όχι από ripped αρχεία δεν ανεβάζει το κόστος της πρώτης λύσης; κτλ κτλ
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Από την επιλογή που θα κάνεις μεταξύ 1 και 2 θα φανεί τι είδους ακροατής είσαι.

Θες να απολαμβάνεις τη μουσική σου όμορφα και σωστά, κρατώντας τα έξοδα χαμηλά, με μια αγορά που θα σου αντέξει, απαράλλακτη, αρκετά χρόνια; Κουρτίνα 1.

Θες να μπεις σε μια ατέρμονη αναζήτηση του τέλειου ηχείου και του τέλειου ενισχυτή και της τέλειας πηγής που να ταιριάζουν και μεταξύ τους τέλεια, αλλάζοντας ένα από τα παραπάνω κάθε χρόνο, αναζητώντας "χροιές" και "στιβαρά χαμηλά" και "αέρινα πρίμα" και "τριδιάστατο sound-stage" και "πυκνό τίμπρο"; Κουρτίνα 2.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Από την επιλογή που θα κάνεις μεταξύ 1 και 2 θα φανεί τι είδους ακροατής είσαι.

Θες να απολαμβάνεις τη μουσική σου όμορφα και σωστά, κρατώντας τα έξοδα χαμηλά, με μια αγορά που θα σου αντέξει, απαράλλακτη, αρκετά χρόνια; Κουρτίνα 1.

Θες να μπεις σε μια ατέρμονη αναζήτηση του τέλειου ηχείου και του τέλειου ενισχυτή και της τέλειας πηγής που να ταιριάζουν και μεταξύ τους τέλεια, αλλάζοντας ένα από τα παραπάνω κάθε χρόνο, αναζητώντας "χροιές" και "στιβαρά χαμηλά" και "αέρινα πρίμα" και "τριδιάστατο sound-stage" και "πυκνό τίμπρο"; Κουρτίνα 2.
χαχαχαχαχα ολίγον τι εριστικός :D Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι μονόδρομος. Υπάρχει όμως και ο τύπος που έχει ένα απλό συστηματάκι τύπου "2" και δεν το ψάχνει παραπάνω γιατί τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Ο θείος μου πχ έχει ένα κάρο σκυλάδικους δίσκους και τους ακούει στο 20ετίας hifi του και είναι ευτυχισμένος. Θεωρώ λοιπόν ότι με ένα λογικό ποσό της τάξης των 1200-1500€ μπορώ να στήσω το αντίστοιχο hifi μου για τα επόμενα 20 χρόνια χωρίς να ψάχνω "χροιές".
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Θεωρώ λοιπόν ότι με ένα λογικό ποσό της τάξης των 1200-1500€ μπορώ να στήσω το αντίστοιχο hifi μου για τα επόμενα 20 χρόνια χωρίς να ψάχνω "χροιές".
Πολλοί έχουν ξεκινήσει με μια τέτοια προοπτική και πεποίθηση....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν η πρώτη λύση είναι σαφώς vfm αλλά όταν σκοπεύεις να οδηγήσεις τα ηχεία με το pc ή με κάποιο media player (που φυσικά είναι η σωστή, βολική και συμφέρουσα λύση). Αν επιμένεις να θες cd player δε θα σε βολέψει τόσο κι ίσως είναι καλύτερο να κινηθείς προς τη δεύτερη λύση.

Να πω και λίγο επιγραμματικά κάποια μειονεκτήματα της 1ης: α) δεν θα έχεις volume και τυπικό τηλεχειρισμό μέσω remote control παρά μέσω του software με τη χρήση του smartphone σου β) χρειάζεσαι μία πρίζα για κάθε ηχείο, φυσικά ένα καλώδιο ρεύματος για κάθε ηχείο και θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στην "πλάτη" κάθε ηχείου ώστε να τα ανάβεις.

Αν τα μειονεκτήματα δεν είναι απαγορευτικά για σένα, με χαμηλό budget αποκτάς ένα στέρεο σύστημα με πολύ υψηλό vfm που θα σε συντροφεύει για χρόνια. Να προσθέσω πως τα ενεργά ηχεία είναι πολλά, η κάρτα όμως που θα πάρεις (αν κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση) είναι μία και είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html δεν υπάρχει άλλη επιλογή εδώ. Επίσης δε θα φτιάξεις βάσεις, με 100€ αγοράζεις βάσεις, πόσα θα κερδίσεις από diy 40-50€? Δε θεωρώ πως αξίζει, εκτός κι αν γουστάρεις κατασκευές.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Πολλοί έχουν ξεκινήσει με μια τέτοια προοπτική και πεποίθηση....
Απαντάς σε τύπο που ακούει μουσική από μινι hifi της sony που αγόρασε στην πρώτη λυκείου και ένα panasonic discman του 2000.
Το θέμα όμως είναι να μπει ένας ακόμη άνθρωπος αύριο μεθαύριο, να μας διαβάσει και να μη χρειαστεί να κάνει τις ίδιες ερωτήσεις. Πριν τοποθετηθώ, διάβασα και άλλες παλιότερες δημοσιεύσεις αρχάριων σε αναζήτηση και οκ, πήρα κάποιες απαντήσεις, δε μπορώ να πω ότι έχω κατατοπιστεί όμως.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.995
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top