Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
ΟΚ άντε να θες 1-2 λεπτά περισσότερα (ανάλογα και με τη δισκοθήκη που έχει κάποιος). .
Έτσι είναι λίγο καλύτερα. Το ότι και πάλι υπερβάλλεις θα το νιώσεις αν χρονομετρήσεις τον εαυτό σου και έτσι, πλέον, πειστείς 100%.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ανακεφαλαιώνοντας.

Υπάρχουν δύο προτάσεις.
  1. Πρόταση για στήσιμο συστήματος με ενεργά ηχεία + dac ή κάρτα ήχου +cd player
  2. Πρόταση για entry level ηχοσύστημα στημένο γύρω από branded οικονομικό ολοκληρωμένο ενισχυτή.
Όλοι συμφωνούν ότι δεν παίζει να στηθούν τα ηχεία σε διαφορετικά σημεία, οπότε θέλω 2 ηχεία βιβλιοθήκης (λόγω μεγέθους) που θα τοποθετηθούν σε dimyself βάσεις.

Βάσει των παραπάνω προτάσεων, που θεωρείτε ότι είναι πιο σώφρον να "επενδύσω" τα χρήματά μου. Αν κατάλαβα καλά στα 800€ θα έχω καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα με την πρώτη λύση. Η δεύτερη λύση όμως, αν και πιο δύσκολη, μου ανοίγει άλλο μονοπάτι. Με τη δεύτερη λύση θα έχω μέτριο (με τα δικά σας κριτήρια) ήχο και θα δυσκολευτώ να στήσω στο χώρο, λόγω καλωδίωσης και συμβατότητας. Η πρώτη λύση είναι ιδανική για αρχάριους αλλά φοβάμαι ότι "ταβανιάζει" γρήγορα.
Τα ενεργά, αφού έχουν ενσωματωμένους τους ενισχυτές, είναι καλύτερα από την άποψη ότι λύνεις το πρόβλημα οδήγησης, οπότε όλα τα λεφτά σου μάλλον θα μεταφραστούν σε καλύτερο ήχο (μιλάμε πάντα για συγκρίσιμες κατηγορίες τιμής).
Αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα (αρκεί να μένεις Αθήνα, γιατί αλλιώς είναι μάλλον ανέφικτο) είναι να ακούσεις δίπλα-δίπλα παρόμοιας αρχιτεκτονικής και τιμής σετ ενεργών ηχείων vs παθητικών/ολοκληρωμένου. Βρες ένα κατάστημα που να μπορεί να σου στήσει δύο τέτοια συστήματα σε κατάλληλο χώρο για να ακούσεις τις όποιες διαφορές και μετά αποφασίζεις αν θα πας για σύστημα με ενεργά ηχεία ή σε πιο παραδοσιακό.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Καλά εντάξει το ότι ακούγεται καλύτερα το streaming αδυνατώ να το πιστέψω, ειδικά σε Spotify με τα 320 mp3 που έχει σαν υψηλή ποιότητα.
Σε συνθήκες χαλαρής ακρόασης ίσως και να μην αντιλαμβάνεται κάποιος από που ακούει αλλά με λίιιιιγο πιο προσεκτικό άκουσμα οι διαφορές είναι εκεί και πεντακάθαρες!

Η ευκολία πάντως του streaming είναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΗ. Νόμος.

ΑΛΛΑ

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Ο φίλος έχει ξεκαθαρίσει ότι θέλει cd. Δεν έχει κανένα νόημα να τον σπρώχνουμε στο άυλο όταν δε θέλει! Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, υπεύθυνοι των πράξεων μας!
Επίσης μα το άγιο δισκοπότηρο δε μπορώ να κατανοήσω το να έχει κάποιος cd και να τα ριπάρει σε flac, wav, mp3 ή ότι άλλο θες. Να τα βάζει κούτα και στο πατάρι και να ακούει τα άυλα. Τοτε γιατί τα αγοράζει; There is no spoon κυριολεκτικά, ούτε καν μαχαίρι!

Περί ορέξεως βέβαια λόγος ουδείς!

Και για να τελειώνουμε κάλε μου άνθρωπε κε Πάνο. Πάρε τον ενισχυτάκο Yamaha που λες, πάρε και ένα ζευγάρι από όλα αυτά που προτάθηκαν βάσεως και μετά και ένα σιντάκι και τελείωσες.

Επίσης εγώ είμαι τελείως ρομαντικός με αυτά, φαντάζομαι και ο κος Πάνος και όποτε ακούω ένα σιντί μπαίνει από την αρχή και τελειώνει. Ενας δίσκος. Ολόκληρος. Είναι θεσμός βρε παιδίμ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα (αρκεί να μένεις Αθήνα, γιατί αλλιώς είναι μάλλον ανέφικτο) είναι να ακούσεις δίπλα-δίπλα παρόμοιας αρχιτεκτονικής και τιμής σετ ενεργών ηχείων vs παθητικών/ολοκληρωμένου
Δε το βρίσκω χρήσιμο.

Τα αυτιά του οποιουδήποτε μπορούν να οδηγήσουν σε λανθασμένα συμπεράσματα, λόγω τυχαίων σχεδιαγραμμάτων απόκρισης σε τυχαίους χώρους με τυχαίους χρόνους αντήχησης, μη συγκρίσιμους ήχους υπό οποιοδήποτε πρίσμα.

Αν δεν σεταριστεί σωστά κάθε ηχείο με την ισοσταθμιση χώρου που χρειάζεται για το τάργκετ κερβ που χρειάζεται, τι να την κάνεις την ακρόαση ακριβώς; Να δεις αν έχει πρίμα; Έχει. Αν έχει λίγα ή πολλά πρίμα; Αυτό φτιάχνει.

Δε βλέπω λόγο ακρόασης.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Επίσης μα το άγιο δισκοπότηρο δε μπορώ να κατανοήσω το να έχει κάποιος cd και να τα ριπάρει σε flac, wav, mp3 ή ότι άλλο θες. Να τα βάζει κούτα και στο πατάρι και να ακούει τα άυλα. Τοτε γιατί τα αγοράζει;
Δεν τα αγοράζει τα cd, τα αγόραζε κάποτε στο Τέξας. Πλέον είναι σίγουρα πιο λογικό κάποιος να αγοράζει βινύλια από το να αγοράζει cd.

Κι εγώ 9 φορές στις 10 ολόκληρο το ακούω το άλμπουμ, δε σου απαγορεύει ο player να το ακούσεις ολόκληρο. Μάλιστα το ακούω ολόκληρο διότι το θέλω κι όχι επειδή βαριέμαι να σηκωθώ να το αλλάξω :D.

Δεν υπάρχει λόγος "πολεμικών" αντιπαραθέσεων, εννοείται πως ο καθένας θα κινηθεί όπως βολεύεται.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Καλά εντάξει το ότι ακούγεται καλύτερα το streaming αδυνατώ να το πιστέψω, ειδικά σε Spotify με τα 320 mp3 που έχει σαν υψηλή ποιότητα.
Σε συνθήκες χαλαρής ακρόασης ίσως και να μην αντιλαμβάνεται κάποιος από που ακούει αλλά με λίιιιιγο πιο προσεκτικό άκουσμα οι διαφορές είναι εκεί και πεντακάθαρες!
Έχεις κάνει αυτό το τεστ; https://www.npr.org/sections/therec...ll-can-you-hear-audio-quality?t=1539780947202
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Επίσης μάλλον είσαι
Δεν τα αγοράζει τα cd, τα αγόραζε κάποτε στο Τέξας. Πλέον είναι σίγουρα πιο λογικό κάποιος να αγοράζει βινύλια από το να αγοράζει cd.

Κι εγώ 9 φορές στις 10 ολόκληρο το ακούω το άλμπουμ, δε σου απαγορεύει ο player να το ακούσεις ολόκληρο. Μάλιστα το ακούω ολόκληρο διότι το θέλω κι όχι επειδή βαριέμαι να σηκωθώ να το αλλάξω :D.

Δεν υπάρχει λόγος "πολεμικών" αντιπαραθέσεων, εννοείται πως ο καθένας θα κινηθεί όπως βολεύεται.
Καμία πολεμική αντιπαράθεση! Το είπα ξεκάθαρα, περί ορέξεως....

Το ολόκληρο άλμπουμ το ανέφερα σαν ιεροτελεστία που γίνεται μόνο με cd ή βινύλιο, σαφώς και ένα Spotify δε σου απαγορεύει να το ακούσεις όλο, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Και όσον αφορά το σιντι σε άυλο δε νομίζω ότι ριπάρουν όλοι απλά τα παλιά τους, το κάνουν κανονικά και τώρα με αυτά που αγοράζουν! Αλλά οκ, είπαμε περί ορέξεως.
[DOUBLEPOST=1539781757][/DOUBLEPOST]
Δυστυχώς γράφω από την δουλειά και δε μπορώ να κάνω κάποιο τεστ. Θα το τσεκάρω σπίτι όμως.

Κατά καιρούς όμως έχω κάνει μόνος τεστ σπίτι με δικά μου. Cd σε mp3 flac, 320, wav και πάντα έχανε το 320. Κατά κράτος κιόλας με ότι ηχεία και αν έπαιζα. Ειδικά σε ακουστικά ξεβράκωμα το 320.

Το καλό με το 320 είναι ότι έχει πολύ μικρή χωρητικότητα και γενικά για all around είναι ταμάμ. Και γω έχω ριπάρει πολλά cd σε 320 Mp3 για να τα ακούω στο αυτοκίνητο, γιατί πολύ απλά στο αμάξι δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά, είτε 320 είτε φλακ είτε σιντ.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Επίσης μα το άγιο δισκοπότηρο δε μπορώ να κατανοήσω το να έχει κάποιος cd και να τα ριπάρει σε flac, wav, mp3 ή ότι άλλο θες. Να τα βάζει κούτα και στο πατάρι και να ακούει τα άυλα.
Αυτο σχεδον εκανα εγω. Ριπαρισα σε flac οτι cd ειχα αγορασει τοσα χρονια σε σκληρους,και τα πουλησα.
Εδω και πολυ καιρο μονο αυλα,και η μονη αγορα,που και που κανενα βινυλιο απο Μοναστηρακι.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Κατά καιρούς όμως έχω κάνει μόνος τεστ σπίτι με δικά μου. Cd σε mp3 flac, 320, wav και πάντα έχανε το 320. Κατά κράτος κιόλας με ότι ηχεία και αν έπαιζα. Ειδικά σε ακουστικά ξεβράκωμα το 320.
Ήταν τυφλό τεστ;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Αυτο σχεδον εκανα εγω. Ριπαρισα σε flac οτι cd ειχα αγορασει τοσα χρονια σε σκληρους,και τα πουλησα.
Εδω και πολυ καιρο μονο αυλα,και η μονη αγορα,που και που κανενα βυνιλιο απο Μοναστηρακι.
Σεβαστό. Αλλά τουλάχιστον τα πούλησες όποτε γλίτωσες χώρο.

Ήταν τυφλό τεστ;
Δε το πήγα τόσο μακριά!

Τυφλό τεστ έχω κάνει μόνο με cd players που χα φέρει σπίτι για ακρόαση. όχι σε μπ3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ήταν τυφλό τεστ;
Εκεί, κερδάει το mp3. ;)

Άμα το ξέρεις στη θεωρία, στο τυφλό τεστ βρίσκεις πάντα το CD, το ξεχωρίζεις από το mp3, διότι ξέρεις ότι αυτό που σου αρέσει περισσότερο, είναι mp3. Καλύτερο μπάσο, στάνταρ. 8-)

Σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα. Δεν έχω χάσει ποτέ σε τυφλό, πάντα το βρίσκω. Στο χειροκρότημα χάνει, αλλά ποιος το χέζει το χειροκρότημα...:D

Δυστυχώς, ξέρω και το "γιατί"..:p
 



Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φίλε μου στο δεδομένο μπάτζετ, είτε σε ακουστικά είτε σε ενεργό ηχείο και πισι και ντακ...
Όχι επειδη είναι καλύτερο οπως πολλοι προσπαθουν να παρουσιάσουν, απλά επειδή είναι πιο all around, easy, και με επάρκεια να ακους πολυ ικανοποιητικά τη μουσική σου.
Από εκεί και πέρα....υπάρχουν άλλα "θέματα"....που και κοστίζουν....και παιζουν πολύ πάνω...
Με φιλική διάθεση ηλίας.
Μή κολλας όμως, προχώρα τωρα να αποκτησεις αυτα που θα σε βοηθήσουν να ακους τη μουσικούλα σου...και στη πορεία ακους μαθαινεις....και βλέπεις..
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
ΟΚ. Κάποια στιγμή αν θες κάνε το τεστ που πόσταρα και γράψε τι έγινε....
Μόλις έκανα το τεστάκι. Το βαλα να παίξει πολύ δυνατά και κάθισα καναπέ. Βρήκα 4 από τα 6 αλλά οχι εύκολα και προσπάθησα να ακούσω 1,2 μαξ τα samples.

Σε χαμηλές όμως εντάσεις βρήκα 2 από τα 6. Χοντρικά δηλαδή δε καταλάβαινα διαφορές και μια φορά κιόλας επέλεξα σαν καλύτερο το χειρότερο!

Πράγμα που επιβεβαιώνει αυτό που λέω, οτι σε casual ακροάσεις να περνάει η ώρα ή στο αυτοκίνητο δε καταλαβαίνεις πρακτικά διαφορές και όλα σε ικανοποιούν. Οταν όμως κάτσεις και ακούσεις δυνατά και σωστά τότε βγαίνουν οι αδυναμίες (αποψή μου).

Αν με ρωτούσες όμως τι θα προτιμούσα από τα άυλα, θα επέλεγα ΕΥΚΟΛΑ 320 μπ3 γιατί οι διαφορές είναι μικρές και ο χώρος που κερδίζεις πολλαπλάσιος.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Πράγμα που επιβεβαιώνει αυτό που λέω, οτι σε casual ακροάσεις να περνάει η ώρα ή στο αυτοκίνητο δε καταλαβαίνεις πρακτικά διαφορές και όλα σε ικανοποιούν. Οταν όμως κάτσεις και ακούσεις δυνατά και σωστά τότε βγαίνουν οι αδυναμίες (αποψή μου).
Ώπα μια στιγμή.

Όταν βρήκες μόλις 2 από τα 6, δεν ήταν ούτε casual ακρόαση για να περνάει η ώρα, ούτε σε αμάξι. Άκουγες εντελώς συγκεντρωμένος, από καλό σύστημα, σε ήσυχο περιβάλλον. Απλά η ένταση ήταν χαμηλή. Τίποτε άλλο.

Και όταν ανέβασες την ένταση οπότε έφτασες στις πλέον ευνοϊκές συνθήκες για να βρεις τις διαφορές, βρήκες τα 4 από τα 6.

Με ακουστικά των 3Ε, σε χαμηλές εντάσεις, τα αποτελέσματά μου ήταν ακριβώς τα ίδια με τα δικά σου. Και το συμπέρασμα που εγώ έβγαλα, είναι πως ποτέ στο μέλλον δεν έχω το δικαίωμα να περιφρονήσω τα MP3, όχι τα 320άρια, αλλά ούτε καν τα 128άρια.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ναι έτσι είναι, δε διαφωνώ σε κάτι ούτε περιφρονώ τα μπ3. Αλλά οι διαφορές είναι υπαρκτές απλά βγαίνουν όσο δυναμώνει κανείς την ένταση.

Στην καθημερινότητα τείνω να πω πως δε κάνει καμία διαφορά, όντως...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Δεν υπάρχει ούτε λόγος για τερα.
Στριμινγκ λέμε...

Χωρίς ψυχαναγκασμούς.

Κάντε απλή τη ζωή σας...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Έχουν ικανές διαφορές μεταξύ τους, που δικαιολογούν με το παραπάνω τη διαφορά τιμής.
Διαβάστε τα σπεκς των ηχείων. Οι διαφορές βγάζουν μάτι..
[DOUBLEPOST=1539767848][/DOUBLEPOST]
Θα μπορούσε να είναι μια αξιοπρεπής επιλογή.
Να ρωτήσω κάτι?
Προσπαθώ λίγο να καταλάβω διαφορές μεταξύ του mk1 και του mk2 και βλέπω οτι η διαφορά είναι στο EQ.
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, γιατί δέν βλέπω κάτι άλλο.

Αν λοιπόν μείνουμε στο οτι η διαφορά είναι στο EQ τότε μήπως η διαφορά τιμής γέρνει προς το mk1? Γενικά τα 190 ευρώ το τεμάχιο είναι καλή τιμή.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.373
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top