QRD diffuser

Μηνύματα
7.276
Reaction score
11.828
οχι. Απο τις μετρησεις ξερεις τι θες πανω κατω και μετα φτιιαχεις αυτα βασει καποιων προδιαγραφων ωστε να ταιριάζουν για τη δουλειά που τα θες.
οχι. Απο τις μετρησεις ξερεις τι θες πανω κατω και μετα φτιιαχεις αυτα βασει καποιων προδιαγραφων ωστε να ταιριάζουν για τη δουλειά που τα θες. Κάποια πραγματα στο χωρο πρεπει να γινουν ετσι κι αλλιως πριν τις μετρησεις. Αυτο δυστυχως δε το κανοουμε οι Ελληνες για να μη στεναχωρησουμε τη κυρα που της μαμησαμε το σαλονι. Αφου λοιπον κανεις αυτα τα στανταρακια ξεκινας με μετρησεις και αν ο χωρος εχει προβλημα τοτε πας στοχευμενα. Καποια βασικα πραγματα και μονο απο την προσομοίωση του χωρου τα βλεπεις.
Την οποία προσομοίωση τη κάνει κάποιος ειδικός ή / και με ειδικό ή μπορεί να γίνει απο εμένα; Υπάρχει κανένα συγκεκριμένο θέμα για αρχάριους για να μη ξεσκίζω αυτό το θέμα;
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Την οποία προσομοίωση τη κάνει κάποιος ειδικός ή / και με ειδικό ή μπορεί να γίνει απο εμένα; Υπάρχει κανένα συγκεκριμένο θέμα για αρχάριους για να μη ξεσκίζω αυτό το θέμα;
Οχι δε νομιζω να υπάρχει και κατα τη γνωμη μου να απευθυνθείς σε ειδικό. Οσο και να το παλεύουμε εμείς ποτε δε θα φτάσουμε τον ειδικό.
 

Μηνύματα
7.276
Reaction score
11.828
Οχι δε νομιζω να υπάρχει και κατα τη γνωμη μου να απευθυνθείς σε ειδικό. Οσο και να το παλεύουμε εμείς ποτε δε θα φτάσουμε τον ειδικό.
Είπες εξομοίωση και είπα μήπως είχα ένα μπούσουλα για αρχή. Εννοείται ότι θα το ψάξω παραπάνω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.453
Reaction score
125.928
Προφανώς αυτά προϋποθέτουν μέτρηση του χώρου,σωστά; Δεν τοποθετούνται "με το μάτι".
Όχι, δε θέλουν.8-)

Με το μάτι.8-)


Μπορείς να γεμίσεις όλο το ταβάνι κι όλες τις πλαϊνές επιφάνειες πρώτης ανάκλασης; Κάντο.

Κι ας μην είναι 20cm το μέγιστο ύψος, ας είναι 15 ή και 10.

Μόνο που θα φύγει η ίσια επιφάνεια και θα μπει μια τέτοια ανάγλυφη, έχεις το σκατερινγκ της ανακλασης που χρειάζεται, κι αυτό αρκεί.

Το λέω μετά βεβαιότητας.
Δε χρειάζεται καμία απολύτως μέτρηση.

Πίσω από αυτή την διαχυτική επιφάνεια, κρύψτε κάποια απορρόφηση. Θα βοηθήσει να πέσει το RT 60 και σε πιο χαμηλές συχνότητες.

Για τα μπάσα, δε σώζεται το πράμα με τέτοια, θέλει πολλά σαμπ, και προσοχή με τα boundaries, να εφαρμόζεται η βασική γνώση.. Τίποτε άλλο.

Το υπογράφω. :beach:
 


Μηνύματα
7.276
Reaction score
11.828
Όχι, δε θέλουν.8-)

Με το μάτι.8-)


Μπορείς να γεμίσεις όλο το ταβάνι κι όλες τις πλαϊνές επιφάνειες πρώτης ανάκλασης; Κάντο.

Κι ας μην είναι 20cm το μέγιστο ύψος, ας είναι 15 ή και 10.

Μόνο που θα φύγει η ίσια επιφάνεια και θα μπει μια τέτοια ανάγλυφη, έχεις το σκατερινγκ της ανακλασης που χρειάζεται, κι αυτό αρκεί.

Το λέω μετά βεβαιότητας.
Δε χρειάζεται καμία απολύτως μέτρηση.

Πίσω από αυτή την διαχυτική επιφάνεια, κρύψτε κάποια απορρόφηση. Θα βοηθήσει να πέσει το RT 60 και σε πιο χαμηλές συχνότητες.

Για τα μπάσα, δε σώζεται το πράμα με τέτοια, θέλει πολλά σαμπ, και προσοχή με τα boundaries, να εφαρμόζεται η βασική γνώση.. Τίποτε άλλο.

Το υπογράφω. :beach:
Ακούγεται καλό μεν, με χαμηλό waf δε. Να υποθέσω ότι ακόμα και αν γέμιζα όλο το σαλόνι με diffusors, δεν θα είχα αυτό που λέμε τόσο καιρό "room treatment"... Πείτε μου ένα θέμα για τέτοια ζητήματα βρε να μη ξεσκίζω το παρον!
 

Μηνύματα
834
Reaction score
1.034
Να ρωτήσω κάτι καθοτι μέρες τωρα ψηνομαι να φτιάξω κατι τετοιο. Καποια απο τα ξυλα, δεν θα επρεπε να μην ειναι παραλληλα προς το εδαφος; Ετσι οπως ειναι, δεν αντανακλούν προς την ιδια κατεύθυνση, απλα με διαφορετικο χρονο;
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.291
Reaction score
13.203
παρακαλω εδω και μια ωρα τον γιο μου για να αναρτησω φωτο αλλα το κ\πεδο δεν θελει και το σπουδαζα 6 χρονια στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογο μηχανικο εγω δεν ξερω πως ανεβαζουμε φωτο
 


Μηνύματα
7.276
Reaction score
11.828
παρακαλω εδω και μια ωρα τον γιο μου για να αναρτησω φωτο αλλα το κ\πεδο δεν θελει και το σπουδαζα 6 χρονια στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογο μηχανικο εγω δεν ξερω πως ανεβαζουμε φωτο
Aν μπαίνεις απο laptop και αυτό έχει bluetooth, κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του Bluetooth και επιλέγεις λήψη αρχείου. Απο το κινητό, πατάς πάνω στη φωτογραφία και επιλέγεις αποστολή μέσω bluetooth. Βρίσκεις τον υπολογιστή, στέλνεις σε αυτόν τη φωτό. Στη συνέχεια, ανέβασμα αρχείου κλπ κλπ κλπ
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και εγώ καμία φωτό και θα πέσει πολύ γέλιο
[DOUBLEPOST=1557172358][/DOUBLEPOST]
Ισχύει
Ευχαριστώ! Βγαίνει πιο φτηνά το 0.5*0.5 και λιγο πιο χαμηλά στις συχνότητες οπότε δε ξέρω τι αξίζει καλύτερα. Τα 10-15-20 θα τους αγγαρεψω να τα κόψουν στα Leroy... Τα 5αρια μάλλον θα πληρώσω κάποιον να μου τα κόψει αυτός γιατί κάτω από δέκα εκατοστά δεν κόβουν εκεί...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.291
Reaction score
13.203
κωστα πρεπει εσεις που παιζεται στα δαχτυλα τους υπολογιστες να μας κανεται μαθηματα εμας που ειμαστε στο νηπιαγωγειο κανε παιδια να δεις καλλο:drinks::);)
[DOUBLEPOST=1557172805][/DOUBLEPOST]Νικο αυτα που μου λες ειναι του πανεπιστημιου και εγω μολις τωρα πηγα στα νηπια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.953
Reaction score
77.647
παρακαλω εδω και μια ωρα τον γιο μου για να αναρτησω φωτο αλλα το κ\πεδο δεν θελει και το σπουδαζα 6 χρονια στο πολυτεχνειο ηλεκτρολογο μηχανικο εγω δεν ξερω πως ανεβαζουμε φωτο
είπε απλά... δεν θέλει
ή
σέσε μας ρε γέρο με τα φόρουμ και τις φωτό σου:laugh::roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.453
Reaction score
125.928
κωστα εχεις απολυτο δικιο αυτο εχω κανει κι εγω
Δεν έχω εγώ δίκιο, ούτε τα όποια εύσημα μου ανήκουν.
Αυτά που σας λέω, τα λένε οι "μεγάλοι", εγώ απλώς τα παπαγαλιζω και τα εφαρμόζω...

Ο δρ εργαλείος λόγου χάριν, τα έχει πει προ πολλού και ξεκάθαρα...
 

Μηνύματα
15.096
Reaction score
20.926
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και εγώ καμία φωτό και θα πέσει πολύ γέλιο
[DOUBLEPOST=1557172358][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστώ! Βγαίνει πιο φτηνά το 0.5*0.5 και λιγο πιο χαμηλά στις συχνότητες οπότε δε ξέρω τι αξίζει καλύτερα. Τα 10-15-20 θα τους αγγαρεψω να τα κόψουν στα Leroy... Τα 5αρια μάλλον θα πληρώσω κάποιον να μου τα κόψει αυτός γιατί κάτω από δέκα εκατοστά δεν κόβουν εκεί...
Πάρε ένα φαλτσοπριονο με 80 ευρώ και κοψτα μόνος σου.
Για των αριθμό των κοπων που συζητάμε παίζει να έρθει η μια η άλλη.
Η τελοςπαντων να σε δανείσω το δικό μου , σε δέκα λεπτά θα έχεις τελειώσει.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.851
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top