QRD diffuser


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Σκέφτομαι να φτιάξω QRD diffusers ξύλινων σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.
Tα ξύλα που σκέφτομαι να χρησιμοποιησω είναι έλατο 2.7 μέτρα μήκος 5*5 εκατοστά πάχος και τα μήκη των κομματιών 5-10-15-20 εκατοστά.
Έφτιαξα ένα τέτοιο 5χ5 με τα μήκη αυτά που γράφεις επάνω. Το είχα βρει παλιότερα, αλλά τώρα διαβάζοντας το θέμα προβληματίζομαι γιατί ειμαι σε χαμηλοτάβανο ( 2,36 μ ) . Αν τώρα βάλω ράγες ξύλινες για να μπαίνουν εύκολα επάνω τα πάνελ, θα δώσουν σίγουρα 5εκ ακόμα.
Σε καθιστή θέση σε κλασική καρέκλα έχω απόσταση το αυτι μου από το ταβάνι 1,25μ. Σε καναπεδάκι χαμηλό απόσταση αυτιού 1,45μ.
Οπότε αν μπουν στην οροφή που θέλω θα έχω στην καρέκλα 1μ απόσταση και στον καναπέ 1,2μ. Μήπως θα είναι πολύ κοντά μου;
 

Attachments






Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.312
παλικάρ...το hdmi εκεί ψηλά τι το έχεις να κρέμεται σαν την κόμπρα? :laugh:
η 2η κόμπρα , κανονικά, είναι συνδεδεμένη στη 2η hdmi του προτζέκτορα για να βλέπω το μενού σε 2ου ολοκληρωμένου ενισχυτή , που λειτουργεί σαν τελικός του 1ου ενισχυτή που λειτουργεί σαν προ... :dance:ουφ .... καταλάβατε :whistling: ε άμα τα σιάξω θα σας τα πω , έχω δουλειά ακόμα.
System under construction
Ας όψεται η καραντίνα:dance2:
 






Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.312
Πολύ ωραία, αλλά δουλεύει σαν τα qrd ή κατά προσέγγιση τουλάχιστον;
θεωρητικά , ναι.
Εννοείται ότι πίσω από τη διάχυση υπάρχει απορρόφηση. (σε μένα από 5-15εκ , ανάλογα με τον τοίχο).
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Η ελάχιστη απόσταση στην οποία μπορεί κανείς να βρίσκεται από ένα διαχύτη για να μην ενοχλείται από τέτοια "παράσιτα" είναι 1-3 φορές το μήκος κύματος της χαμηλότερης συχνότητας που διαχέει η διάταξη. Αν για παράδειγμα ένας διαχύτης έχει κάτω συχνότητα ~ 300Ηz, η ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχει κανείς από κάθε ένα τέτοιο διαχύτη είναι 1-3 μέτρα, ανάλογα με το πόσο αντιληπτή γίνεται αυτή η συμπεριφορά του διαχύτη.
Όταν λες ελάχιστη απόσταση εννοείς κάθετη; Αν είναι πχ θέλουμε να βάλουμε στο ταβάνι κοιτάμε ,μετράμε την απόσταση ακριβώς από πάνω μας;

Στην πράξη τώρα βάση του υπολογιστή αυτού http://www.mh-audio.nl/Acoustics/DiffusorCalculator3.asp?km=5&kl=15&calc=Calculate+Diffuser#result ,
με μέγιστο πυργάκι 15 εκ μας δίνει 1147 hz χαμηλότερη.
Με τα πιο κλασικά 20 εκ. 860 hz η χαμηλή. Ποια θα πρέπει να είναι η μικρότερη απόσταση;
Αν δεν μπορώ να την έχω μήπως ακριβώς από πάνω από την , τις θέση ακρόασης να εχει απορρόφηση ή καινό , και η διάθλαση ,diffuser να μπούν περιμετρικά αυτής;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Οπότε το σκατερινγκ είναι η κύρια χρήση όλων των διαχυτικων διατάξεων σε οικιακούς χώρους, κι όχι η διάχυση, άρα είτε μιλάμε για 2D είτε για 3D διαχυτικες διατάξεις, στην πράξη το μόνο που προσφέρουν όλες τους είναι απλώς σκατερινγκ, όπως πολύ σωστά έγραψε ο σονορους από πάνω μου, διότι όπως καταλαβαίνετε, διάχυση δεν δύναται να συμβαίνει σε μικρούς χώρους
Μας εξηγείς την διαφορά; Και τι προτίνεις για μικρούς χώρους;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.423
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top