DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Γενικά καλύτερο σήμα. Πιο σωστό χαμηλό, καθαρότερα πρίμα κλπ. Κάτι σαν από τα 128 να πάμε στα 320 σε mp3 σαν παράδειγμα....
Ναι ε; Τότε μιλάμε για πολύ ακουστές διαφορές. Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω. Κάποιος άλλος φίλος έχει
προσωπική εμπειρία;
 



Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Κανείς ρε σεις; HDMI ή USB;
Ή δεν παίζει κανένα ρόλο;
Θεωρητικά και οι δύο θα έδιναν παρόμοια αποτελέσματα. Από προσωπικές μου εμπειρίες όμως έχω διαπιστώσει οτι ανάλογα το dac, τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν. Άλλες συσκευές δείχνουν τα δόντια τους από την usb, άλλες από την coaxial και άλλες από hdmi. Μερικές φορές μάλιστα οι διαφορές στην απόδοση είναι μεγάλες.

Το Auralic vega που έχω εγώ προτιμά την usb. Από την coaxial την οπτική ίνα δίνει πολύ κατώτερο αποτέλεσμα.

Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα μειλ στον κατασκευαστή να σου πει τι προτείνει.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θεωρητικά και οι δύο θα έδιναν παρόμοια αποτελέσματα. Από προσωπικές μου εμπειρίες όμως έχω διαπιστώσει οτι ανάλογα το dac, τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν. Άλλες συσκευές δείχνουν τα δόντια τους από την usb, άλλες από την coaxial και άλλες από hdmi. Μερικές φορές μάλιστα οι διαφορές στην απόδοση είναι μεγάλες.

Το Auralic vega που έχω εγώ προτιμά την usb. Από την coaxial την οπτική ίνα δίνει πολύ κατώτερο αποτέλεσμα.

Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα μειλ στον κατασκευαστή να σου πει τι προτείνει.
Αυτά λέει στο manual.

The question of which available input offers the best sound quality is not easily answered since it also depends on the quality of outputs on the source unit. Among S/PDIF inputs, BNC is favored for highest sound quality followed by RCA, then Toslink. AES/EBU (XLR) input is often superior to S/PDIF due to its balanced (therefore noise rejecting) topology. USB offers the most comprehensive compatibility with various audio formats and can offer most excellent sound quality. HDMI is ubiquitous on televisions and cable and satellite boxes as well as DVD and blu-ray disc players among other media servers. It also has the unique feature of offering digital transmission of SACD audio from select players. When choosing from many available inputs, there is no substitute for listening!
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αυτά λέει στο manual.

The question of which available input offers the best sound quality is not easily answered since it also depends on the quality of outputs on the source unit. Among S/PDIF inputs, BNC is favored for highest sound quality followed by RCA, then Toslink. AES/EBU (XLR) input is often superior to S/PDIF due to its balanced (therefore noise rejecting) topology. USB offers the most comprehensive compatibility with various audio formats and can offer most excellent sound quality. HDMI is ubiquitous on televisions and cable and satellite boxes as well as DVD and blu-ray disc players among other media servers. It also has the unique feature of offering digital transmission of SACD audio from select players. When choosing from many available inputs, there is no substitute for listening!
Εγώ θα προτιμούσα την HDMI. Την θεωρώ πιο σταθερή στην απόδοσή της από την usb, η οποία πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα. Ο κατασκευαστής δεν δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποια εκ των δυο. Οπότε HDMI και μην ασχολείσαι περισσότερο.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ θα προτιμούσα την HDMI. Την θεωρώ πιο σταθερή στην απόδοσή της από την usb, η οποία πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα. Ο κατασκευαστής δεν δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποια εκ των δυο. Οπότε HDMI και μην ασχολείσαι περισσότερο.
Μια δοκιμή για χάρη της "επιστήμης" θα την κάνω πάντως κάποια στιγμή:D
Ευχαριστώ ξανά. Όλες οι απαντήσεις από προσωπικές εμπειρίες είναι πολύ χρήσιμες:)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Μια δοκιμή για χάρη της "επιστήμης" θα την κάνω πάντως κάποια στιγμή:D
Ευχαριστώ ξανά. Όλες οι απαντήσεις από προσωπικές εμπειρίες είναι πολύ χρήσιμες:)
πιο σωστή θα ήταν η ερώτηση:
αν είχα ένα τέλειο ηχητικά dac, και διέθετε όλες τις ψηφιακές εισόδους, ποια σύνδεση θα ήταν η καλύτερη??
η απάντηση είναι Ι2s..

η αρχική ερώτησή σου ήταν πολύ γενική.. αυτό που πρέπει πρώτα να κοιτάξουμε σε μια συσκευή ήχου είναι η ποιότητα του ήχου.. τα σπεκς και οι μετρήσεις ΔΕΝ λένε τίποτα.. κανένας κατασκευαστής σήμερα δεν βγάζει στην παραγωγή ενεργή συσκευή (dac ή οποιαδήποτε άλλη) με κακές μετρήσεις.. δεν είναι χαζοί οι κατασκευαστές ακόμα και οι Κινέζοι.. οι μετρήσεις είναι τουλάχιστον αποδεκτές και κατά το πλείστον φαινομενικές και για εντυπωσιασμό.. ΔΕΝ λένε τίποτα για τον ήχο.. παράδειγμα το SNR που πολλά dacs-πατατιέρες των 300 ευρώ δίνουν πάνω από 120db.. παντελώς άχρηστη μέτρηση, πάνω από 104-108db υπάρχει η απόλυτη σιωπή..

για τις ψηφιακές διασυνδέσεις μπορείς να γκουγκλάρεις για την καθεμιά, πχ spdif bandwidth, tos-link bandwidth, κλπ και πάλι όμως αυτό ΔΕΝ λέει κάτι.. πχ το USB που είναι το πιο διαδεδομένο σήμερα πρωτόκολλο με τεράστιο bandwidth εξαρτάται άμεσα από την ποιότητα της κάρτας υποδοχής USB του DAC και από που παίρνει ρεύμα αυτή.. αν παίρνει δηλ 5V ρεύμα από το PC/laptop ή έχει δική της τροφοδοσία.. πολλά σουπερ-ντουπερ μαρκάτα DACs πολλών χιλιάδων έχουν κάρτα της πλάκας και παίρνουν 'βρόμικο' ρεύμα από το λαπτοπ.. αυτά λοιπόν θα παίξουν χειρότερα από τη USB..

την HDMI δεν ξέρω γιατί την αναφέρεις, τα σοβαρά sound dedicated dacs δεν διαθέτουν, είναι πρωτόκολλο εικόνας και ήχου (συνήθως πολυκάναλου)

αυτό που κοιτάζουμε πρώτα σ' ένα dac είναι 1. το τροφοδοτικό 2. το dac chip 3. το αναλογικό στάδιο εξόδου.. για ένα dac με αξιοπρεπές ήχο πάμε στο 2000αρο τουλάχιστον.. αν δεν τα διαθέτουμε ακούμε από τον υπολογιστή ή το android και τα 300 τα παίρνουμε μαντολάτα..
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η hdmi στα dac δεν κάνει την ίδια δουλειά, όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτό λέγεται IIS LVDS και χρησιμοποιείται για μεταφορά i2s σήματος.

Το 2020 δεν έχει νόημα να ασχολείται κάποιος ιδιαίτερα με τα dacs, όλα παίζουν σχεδόν τέλεια. Για να φτάσεις να ασχολείσαι με την πηγή θα πρέπει να έχεις τελειώσει με τα ηχεία, την οδήγηση και το χώρο. Αν καταφέρεις να τελειώσεις με αυτά τότε ας ασχοληθείς και με το dac.

Τα κινέζικα dacs των 300€ κλοτσάνε κώλο. Όλα όμως είναι θέμα αναλογιών, αν κάποιος έχει ένα σύστημα 10αδων χιλιάδων ευρώ θα πάρει κι ένα dac 2000-3000€.

@sportteo βγήκε το νέο topping ε? και σε καλή τιμή για Ευρώπη. Τσιγκουνεύτηκαν όμως την έξοδο ακουστικών, τέσπα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
πιο σωστή θα ήταν η ερώτηση:
αν είχα ένα τέλειο ηχητικά dac, και διέθετε όλες τις ψηφιακές εισόδους, ποια σύνδεση θα ήταν η καλύτερη??
η απάντηση είναι Ι2s..

η αρχική ερώτησή σου ήταν πολύ γενική.. αυτό που πρέπει πρώτα να κοιτάξουμε σε μια συσκευή ήχου είναι η ποιότητα του ήχου.. τα σπεκς και οι μετρήσεις ΔΕΝ λένε τίποτα.. κανένας κατασκευαστής σήμερα δεν βγάζει στην παραγωγή ενεργή συσκευή (dac ή οποιαδήποτε άλλη) με κακές μετρήσεις.. δεν είναι χαζοί οι κατασκευαστές ακόμα και οι Κινέζοι.. οι μετρήσεις είναι τουλάχιστον αποδεκτές και κατά το πλείστον φαινομενικές και για εντυπωσιασμό.. ΔΕΝ λένε τίποτα για τον ήχο.. παράδειγμα το SNR που πολλά dacs-πατατιέρες των 300 ευρώ δίνουν πάνω από 120db.. παντελώς άχρηστη μέτρηση, πάνω από 104-108db υπάρχει η απόλυτη σιωπή..

για τις ψηφιακές διασυνδέσεις μπορείς να γκουγκλάρεις για την καθεμιά, πχ spdif bandwidth, tos-link bandwidth, κλπ και πάλι όμως αυτό ΔΕΝ λέει κάτι.. πχ το USB που είναι το πιο διαδεδομένο σήμερα πρωτόκολλο με τεράστιο bandwidth εξαρτάται άμεσα από την ποιότητα της κάρτας υποδοχής USB του DAC και από που παίρνει ρεύμα αυτή.. αν παίρνει δηλ 5V ρεύμα από το PC/laptop ή έχει δική της τροφοδοσία.. πολλά σουπερ-ντουπερ μαρκάτα DACs πολλών χιλιάδων έχουν κάρτα της πλάκας και παίρνουν 'βρόμικο' ρεύμα από το λαπτοπ.. αυτά λοιπόν θα παίξουν χειρότερα από τη USB..

την HDMI δεν ξέρω γιατί την αναφέρεις, τα σοβαρά sound dedicated dacs δεν διαθέτουν, είναι πρωτόκολλο εικόνας και ήχου (συνήθως πολυκάναλου)

αυτό που κοιτάζουμε πρώτα σ' ένα dac είναι 1. το τροφοδοτικό 2. το dac chip 3. το αναλογικό στάδιο εξόδου.. για ένα dac με αξιοπρεπές ήχο πάμε στο 2000αρο τουλάχιστον.. αν δεν τα διαθέτουμε ακούμε από τον υπολογιστή ή το android και τα 300 τα παίρνουμε μαντολάτα..
Κοίταξε να δεις. Τεχνικές γνώσεις δεν έχω όπως πάρα πολλοί άλλοι εδώ, τους οποίους πραγματικά θαυμάζω και τους ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά για το οτιδήποτε "παίρνω" διαβάζοντας ή έπειτα από προσωπική επαφή, αλλά είμαι λίγο ιδιότροπος γενικότερα. Φαγητό, ποτό, μουσική , δουλειά και άλλα πολλά πράγματα της καθημερινότητας θέλω όσο το δυνατόν γίνεται να με ευχαριστούν περισσότερο και αν μου δοθεί η ευκαιρία να πειραματιστώ με αυτά ώστε να πάρω το 150% των δυνατοτήτων τους κάτι το οποίο αν έχω την δυνατότητα θα προσπαθήσω να το κάνω με δοκιμές.
Μιας και μιλάμε για dac εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου τουλάχιστον για τις μετρήσεις.
Δεν θα πάρω κάτι επειδή κάποιοι το μέτρησαν καλά ή αποδεκτά έστω. Ή επειδή κάποιος είπε ότι αυτό παίζει και το άλλο όχι. Φαντάσου ότι υπάρχει κόσμος που πίνει τσίπουρο Τσιλιλή και λέει ότι είναι το καλύτερο. Από μετρήσεις μια χαρά τα πάει όμως. 40 αλκοόλ και ότι άλλο χρειάζεται "μετρήσιμο" για να πουληθεί στην αγορά.
Τέλος πάντων.
Έχοντας φτάσει λοιπόν το σύστημα μου σε αποδεκτά για εμένα επίπεδα και μιας και χαμογελάω και γουστάρω πολύ όταν ακούω :) και αφού το 80% ή και παραπάνω των ακροάσεων μου είναι ψηφιακά μέσω υπολογιστή και streaming περισσότερο για λόγους ευκολίας και μουσικών επιλογών, πολύ συνειδητοποιημένα αποφάσισα να δώσω και το κατάλληλο "βάρος" στην πηγή έτσι ώστε να "ξεζουμίσω" και την υπόλοιπη αλυσίδα.
Η εμπειρία που έχω είναι μικρή έχοντας ακούσει 4-5 χαμηλής σχετικά κατηγορίας αλλά σε προηγούμενα set up όχι σε αυτό που είμαι τώρα και είναι λίγο άδικο να τα συγκρίνω.
Στην παρούσα φάση ακούω αρκετό καιρό ένα Lindemman 10 ενώ πριν 2 ημέρες ήρθε στο σπίτι ένα bryston bda 3.
Είπα λοιπόν να το ψάξω λίγο παραπάνω με την βοήθεια των περισσότερων από εδώ που σίγουρα είναι εμπειρότεροι από εμένα:).
 

Μηνύματα
4.888
Reaction score
25.905
@sportteo βγήκε το νέο topping ε? και σε καλή τιμή για Ευρώπη. Τσιγκουνεύτηκαν όμως την έξοδο ακουστικών, τέσπα.
499ευρο και με αλλά 200-400 ευρο αγοράζεις ένα εν/τη ακουστικών ακόμη και για δύσκολα φορτία,άλλωστε όλοι δεν χρησιμοποιούν ακουστικά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Φαντάσου ότι υπάρχει κόσμος που πίνει τσίπουρο Τσιλιλή και λέει ότι είναι το καλύτερο. Από μετρήσεις μια χαρά τα πάει όμως. 40 αλκοόλ και ότι άλλο χρειάζεται "μετρήσιμο" για να πουληθεί στην αγορά.
Έπεσα απ΄την καρέκλα :lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
.........
Κοίταξε να δεις. Τεχνικές γνώσεις δεν έχω όπως πάρα πολλοί άλλοι εδώ, τους οποίους πραγματικά θαυμάζω και τους ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά για το οτιδήποτε "παίρνω" διαβάζοντας ή έπειτα από προσωπική επαφή, αλλά είμαι λίγο ιδιότροπος γενικότερα. .............................Είπα λοιπόν να το ψάξω λίγο παραπάνω με την βοήθεια των περισσότερων από εδώ που σίγουρα είναι εμπειρότεροι από εμένα:).
κοίταξε να δεις.. επειδή έκανες την ερώτηση πριν 15 μέρες (21/5) και κανένας από τους 'άλλους' τους εμπειρότερους που θαυμάζεις και ευχαριστείς και αναφέρεις δις, δεν μπήκε στον κόπο να σου δώσει μια σοβαρή απάντηση, μπήκα στον κόπο να το κάνω εγώ.. αν δεν θεωρείς την απάντησή μου σοβαρή, δεν τρέχει τίποτα πραγματικά.. είναι οκ. την αγνοείς και περιμένεις από τους 'άλλους' για κάποια σοβαρότερη.. φιλικά πάντα..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
.........


κοίταξε να δεις.. επειδή έκανες την ερώτηση πριν 15 μέρες (21/5) και κανένας από τους 'άλλους' τους εμπειρότερους που θαυμάζεις και ευχαριστείς και αναφέρεις δις, δεν μπήκε στον κόπο να σου δώσει μια σοβαρή απάντηση, μπήκα στον κόπο να το κάνω εγώ.. αν δεν θεωρείς την απάντησή μου σοβαρή, δεν τρέχει τίποτα πραγματικά.. είναι οκ. την αγνοείς και περιμένεις από τους 'άλλους' για κάποια σοβαρότερη.. φιλικά πάντα..
Και πολύ καλά έκανες. Δεν αγνοώ κανέναν (ή σχεδόν κανέναν) και σίγουρα να ξέρεις ότι σε θεωρώ από τα πολύ
σοβαρά και αξιόλογα άτομα εδώ πέρα και στο aca επίσης.
Μάλλον στάθμισες λάθος την απάντηση μου αλλά δεν υπάρχει θέμα από μέρος μου,
πολλές φορές τα γραπτά παρεξηγούνται χωρίς ιδιαίτερο λόγο:):)
Και πραγματικά σε ευχαριστώ και εσένα προσωπικά που μου απάντησες και σου ζητώ συγνώμμη αν παρερμήνεψες
κάτι από αυτά που έγραψα και το θεώρησες προσωπική επίθεση. Καμία απολύτως σχέση.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Και πολύ καλά έκανες. Δεν αγνοώ κανέναν (ή σχεδόν κανέναν) και σίγουρα να ξέρεις ότι σε θεωρώ από τα πολύ
σοβαρά και αξιόλογα άτομα εδώ πέρα και στο aca επίσης.
Μάλλον στάθμισες λάθος την απάντηση μου αλλά δεν υπάρχει θέμα από μέρος μου,
πολλές φορές τα γραπτά παρεξηγούνται χωρίς ιδιαίτερο λόγο:):)
Και πραγματικά σε ευχαριστώ και εσένα προσωπικά που μου απάντησες και σου ζητώ συγνώμμη αν παρερμήνεψες
κάτι από αυτά που έγραψα και το θεώρησες προσωπική επίθεση. Καμία απολύτως σχέση.
ευχαριστώ εγώ.. να είσαι καλά..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
η απάντηση είναι Ι2s..
Αυτό βλέπω κι εγώ από αυτά που διαβάζω. Έχω, όμως, την εξής επιφύλαξη:
Πάλι από αυτά που διαβάζω, βλέπω ότι με τη συγκεκριμένη σύνδεση, οι εταιρείες (π.χ. PS Audio, Auralic κ.ά., καθώς και οι πανάκριβες του χώρου, MSB κ.λ.π.) επικοινωνούν μόνο δικές τους συσκευές, δηλαδή προσπαθούν να μάς περιορίσουν στο δικό τους "οικοσύστημα".
Έχω καταλάβει κάτι λάθος?
 



Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Αυτό βλέπω κι εγώ από αυτά που διαβάζω. Έχω, όμως, την εξής επιφύλαξη:
Πάλι από αυτά που διαβάζω, βλέπω ότι με τη συγκεκριμένη σύνδεση, οι εταιρείες (π.χ. PS Audio, Auralic κ.ά., καθώς και οι πανάκριβες του χώρου, MSB κ.λ.π.) επικοινωνούν μόνο δικές τους συσκευές, δηλαδή προσπαθούν να μάς περιορίσουν στο δικό τους "οικοσύστημα". Έχω καταλάβει κάτι λάθος?
δεν είναι μόνο αυτές.. η Ιταλική Northstar, η κινέζικη Audio GD, η La Diva, (προσιτές) και η Rockna (ακριβή), λίγες που μου ήρθαν έτσι στο μυαλό χωρίς να γκουγκλάρω.. αλλά γιατί είναι κακό να έχει κάποιος κόμπο από την ίδια εταιρία??
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
είναι κακό να έχει κάποιος κόμπο από την ίδια εταιρία??
Εξαρτάται από τις γενικότερες επιλογές του καταναλωτή, αλλά (γιατί όχι? αυτός πληρώνει) και από τις "παραξενιές" του.
[DOUBLEPOST=1559675494][/DOUBLEPOST]Αν π.χ. εγώ θέλω ενεργά ηχεία και ένα streamer(είτε)player, γιατί να πληρώσω την επιπλέον I2S έξοδο, αν το τελευταίο έχει τέτοια?
[DOUBLEPOST=1559675946][/DOUBLEPOST]Άλλο ένα παράδειγμα: Τώρα το (ξανα)βρήκα. Γιατί να μην μπορώ να ακούσω τα sacds από αυτό, παρά μόνο μέσω αυτών?
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.927
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top