Άλλο ένα πολυπριζο....

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Είναι κλειστά τα μαγαζααααααα και δεν έχω βαριστορρρρρρρρρρρρ γαμω της γης τα ακρομπαρα.....
 

Attachments



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ωραίος μεγειές. Τελικά έβαλες 4 πρίζες. Οκ .
Το καλώδιο που λες τι είναι το oflex πως το λες ?
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Ωραίος μεγειές. Τελικά έβαλες 4 πρίζες. Οκ .
Το καλώδιο που λες τι είναι το oflex πως το λες ?
To cy110 της oflex είναι, πήρα 4χ2.5 και έκανα το extra drain από το σουκο μέχρι το πολυπριζο.
Ηχητικά θα το αφήσω να στρώσει κάνα 10ωρο και θα επανέλθω. Σαν πρώτο ακούσμα δεν είναι κάκο.

Μόλις πάρω τα βαριστορ θα λύσω τις πρίζες να τα μονταρω και τέλος.
To cy110 της oflex είναι, πήρα 4χ2.5 και έκανα το extra drain από το σουκο μέχρι το πολυπριζο.
Ηχητικά θα το αφήσω να στρώσει κάνα 10ωρο και θα επανέλθω. Σαν πρώτο ακούσμα δεν είναι κάκο.

Μόλις πάρω τα βαριστορ θα λύσω τις πρίζες να τα μονταρω και τέλος.

Είναι και με μπλενταζ έτσι για την πουτανια :p
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Τώρα ειμαι σε αναζήτηση σωστού highend κωλοχαρτου να το βάλω απάνω να στηρίζεται.
Τρίφυλλο, βελούδινο και τρυφερό, σαν ηλιοβασίλεμα στη Σαντορίνη. Για ονειρεμένα ηχοχρώματα... 🚽 🎵 , με διακριτική εσάνς χαμομηλιού...


1660894010742.png


:roflmao::laugh:
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Χθές έβαλα και τα βαριστόρ....αλλα να πω την αλήθεια σα να άλλαξε κατα πολύ ο ήχος.
Εγινε πιο λεπτός τα μπάσα υποχώρησαν αρκετά. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην χρήση των βαριστορ ή είναι απλά ιδέα μου.
Παίζει να επιρρεάσουν τα ρεύματα που περνάνε;

Διαβάζοντας λίγο χθες έκανα παπαρια μου έβαλα 250vdc , επρεπε να βάλω λιγο μεγαλύτερα στα 275vdc. Θέλει +20% απο την τιμή των volt που θα περναν.
Χρειάζεται να έχει κάποια άλλη τιμή πχ στα amper το MOV?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
250 VDC??? Κοίτα μήπως ζεσταίνονται πολύ και έχεις όντως πρόβλημα. Θεωρητικά, δεν χρειάζονται απαραίτητα αφού πριν υπάρχει φίλτρο. Δεν παθαίνεις κάτι αν τα βγάλεις...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν χρειάζονται τα varistors εφ όσον υπάρχει το φίλτρο , παρά μόνο να σου φρενάρουν κάποια υπέρταση άπαξ.
Ta 250v είναι καλά , αλλά όχι dc. Δεν θέλεις πάνω απο 250 vac στις συσκευές σου.
Περίεργο μου φαίνεται να σου κάνουν αυτό που λες.
Aποσύνδεσε το ένα πόδι να δείς .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Επίσης τα το varistor πάει πάντα αμέσως μετά την ασφάλεια , πριν το φίλτρο , για να προστατέψει και το φίλτρο σε περίπτωση υπέρτασης , πχ από κρουστική υπέρταση.
Αλλά όχι +- 20% της τάσης λειτουργίας. Τα 250 vac είναι υπέρ αρκετά . Εγώ θα έβαζα και λιγότερο αν έβρισκα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μικρότερη τάση είναι επικίνδυνη...Μου έχει τύχει να ζεσταίνονται και να σκάσουν! Γενικά παίζει ρόλο η ταχύτητα απόκρισης τους και το ρεύμα που αντέχουν. Όλα συνοδεύονται από μια καμπύλη τάσης-ρεύματος-χρόνου. Αλλά νομίζω ότι το ζαλίζουμε το θέμα χωρίς ουσιαστικό κέρδος...
 

Μηνύματα
512
Reaction score
1.111
Θα τα ξηλώσω σήμερα/αύριο και θα επανέλθω.
Μπορεί να έπαιζε ρόλο η κούραση, η βροχή, η γειτόνισα που γαμιόσαντο και να ακουγα ότι να ναι...ξέρωγω.

Οπότε να ζητήσω ένα 250vac για να δω τι παίζει. Η διάμετρος του παίζει ρόλο ή δεν μας νοιάζει αν ειναι πχ 7mm ή 14mm?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Λογικά η διάμετρος έχει να κάνει με το ρεύμα που αντέχουν. Πάρε την μεγαλύτερη. Σχετικά με την τάση, εχώ θα έβαζα 260 - 280 VAC
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Λογικά η διάμετρος έχει να κάνει με το ρεύμα που αντέχουν. Πάρε την μεγαλύτερη. Σχετικά με την τάση, εχώ θα έβαζα 260 - 280 VAC
Οχι ρε 280 , θες να φάνε οι συσκευές 280 πριν αρχίσει να δουλεύει το varistor?
230-250 αν βρεί λέω εγώ.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τι λες?
Με στάνταρ τάση 230 , με +10% στα 253 , εσύ θα τα αφήσεις να φάνε 280 ?
50 βολτς ac πάνω?
Τι θες ? να δείς αντοχή πυκνωτών σε υπέρταση ? πύραυλοι θα γίνουν εδάφους αέρος .
Ασε τα υπόλοιπα .
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Παίζει ρόλο και η διάρκεια του παλμού. Anyway, αν βρεθούν 260 VAC εγώ αυτά θα έβαζα.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top