Άσχετος με φροντίδα χώρου αναζητά βοήθεια

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Νομίζω πως μία επίσκεψη από τον Κο Καστρουνή επιβάλεται!!!!
Λες ε; Για τη φροντίδα του χώρου ή για κάτι άλλο; Εχουμε μιλήσει κανά δύο φορές με τον Μανώλη σ εκθέσεις και με email, αλλά το θέμα είναι ότι με το οικονομικό στην παρούσα φάση είμαι δύσκολα και θα θελα να δω τι μπορώ να κάνω με diy λύσεις.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Κοιτά, το πραγμα θα ξεκινήσει με το ξηλωμα των πορτών απο το σκρινιο για να φύγουν τα τζαμιά και θα συνεχισει με την προσθήκη απορροφητικων επιφανειών (πετροβάμβακας πίσω απο ύφασμα) ή και διαχυτικων (ξύλα σε κάδρο με διάφορα σχήματα και συνολικό βάθος απο εως και 20 εκατοστά) και θα συνεχισει με κατασκευές απο πετροβάμβακα με βάθος 30-40 ποντους στις γωνίες... Για κάτι τέτοιο μιλάμε. Το φινίρισμα μπορεί να γίνει εμφανισιμο (εκτύπωση πανω στα πάνελ, λούστρος ή και λάκα στα ξύλα κλπ) και τελικά να φύγει κανένα διχιλιαρο.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Θα μπορέσει να σου λύσει ΟΛΕΣ σου τις απορίες, θα σου βρεί τις καταλληλότερες θέσεις για τα ηχεία σου, και το ηχητικό αποτέλεσμα θα αξίζει πολλαπλάσια του κόστους.
Χρόνο και ΜΠΟΛΙΚΟ καφέ να έχεις μόνο...

Και φυσικά αν μπορείς πες του να σου καλιμπράρει και την εικόνα!!!!
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Κωστα μια χαρα εισαι...μη κουνιεσαι καθολου.....
Αν σε παιρνει βαλε ενα βαρυ(μεγαλης πυκνοτητας) διαχωριστικο μεταξυ σαλονιού και χωλλ εισόδου....τουλαχιστο τις ωρες που βλεπεις ταινιες...
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Κοιτά, το πραγμα θα ξεκινήσει με το ξηλωμα των πορτών απο το σκρινιο για να φύγουν τα τζαμιά και θα συνεχισει με την προσθήκη απορροφητικων επιφανειών (πετροβάμβακας πίσω απο ύφασμα) ή και διαχυτικων (ξύλα σε κάδρο με διάφορα σχήματα και συνολικό βάθος απο εως και 20 εκατοστά) και θα συνεχισει με κατασκευές απο πετροβάμβακα με βάθος 30-40 ποντους στις γωνίες... Για κάτι τέτοιο μιλάμε. Το φινίρισμα μπορεί να γίνει εμφανισιμο (εκτύπωση πανω στα πάνελ, λούστρος ή και λάκα στα ξύλα κλπ) και τελικά να φύγει κανένα διχιλιαρο.
Φαντάζομαι κάνεις πλάκα έτσι; Ούτε να το σκέφτομαι, πάμε παρακάτω. (Θανάση εσύ είσαι);

Θα μπορέσει να σου λύσει ΟΛΕΣ σου τις απορίες, θα σου βρεί τις καταλληλότερες θέσεις για τα ηχεία σου, και το ηχητικό αποτέλεσμα θα αξίζει πολλαπλάσια του κόστους.
Χρόνο και ΜΠΟΛΙΚΟ καφέ να έχεις μόνο...

Και φυσικά αν μπορείς πες του να σου καλιμπράρει και την εικόνα!!!!
Την εικόνα την έχω ρυθμίσει μόνος μου, έχω φωτοσπεκτρόμετρο και software αλλά βέβαια μία επαλήθευση και σεμινάριο απ τον γκουρού πάντα είναι χρήσιμο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
Για το υπογούφερ που μου λέτε για γωνία ώστε να πολλαπλασιάζεται η έκτασή του;
Ανεβαίνει το γκεϊν του χώρου, οπότε παίζει πιο ξεκούραστα το σαμπ για την ίδια στάθμη. Ταυτόχρονα, μειώνεται το πρόβλημα ακύρωσης από μπαουνταρις.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Ανεβαίνει το γκεϊν του χώρου, οπότε παίζει πιο ξεκούραστα το σαμπ για την ίδια στάθμη. Ταυτόχρονα, μειώνεται το πρόβλημα ακύρωσης από μπαουνταρις.
Σ έχασα, για κάντο πιο λιανά, what is boundaries?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.331
Φαντάζομαι κάνεις πλάκα έτσι; Ούτε να το σκέφτομαι, πάμε παρακάτω.
Κάνε πρώτα μετρήσεις. Μετά θα μάθεις τις πιθανές επιλογές και το κόστος τους.

Ούτε κουβέντα για καλώδια βέβαια πριν, σύμφωνοι;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σ έχασα, για κάντο πιο λιανά, what is boundaries?
Είναι τα τοιχωματικά όρια του χώρου,το σύνολο των εκτεταμένων επιφανειών που περικλείουν το χώρο κάνοντάς τον δωμάτιο.

Όταν δεν υπάρχουν καθόλου τέτοιες,μιλάμε για συνθήκες ελεύθερου πεδίου και όχι οικιακές...
Φαντάζομαι κάνεις πλάκα έτσι; Ούτε να το σκέφτομαι, πάμε παρακάτω...
Κάνε μια αναζήτηση στο avs με λέξη-κλειδί ΄΄κρυσταλιέρα΄΄...;)
Καλώς σας βρήκα...
Η απόσταση των ηχείων είναι 2 m και από την θέση ακρόασης 2,40 m. Το αριστερό είναι σε γωνία ενώ το δεξιό είναι και αυτό σχετικά στριμωγμένο από μια κρυσταλιέρα ( Αυτό το άχρηστο έπιπλο που βάζουν μέσα ποτήρια έτσι δεν το λένε;) αλλά πιο δεξιά του είναι το υπόλοιπο σαλόνι. Αυτό το αχρηστο έπιπλο ...
Πως ακουγότανε; Σε χαμηλές εντάσεις υπέροχα !!...
τα surround δεν μπορούν να κατέβουν άλλο.υπάρχει κρυσταλιέρα στην μία πλευρά(θέλεις να σου οπεριγράψω καιτο κοίταγμα της γυναίκας μόλις διάβασε το μήνυμά σου):(
Πέρα από το ιλαρόν των σχετικών αποτελεσμάτων,το ζήτημα αυτό καθαυτό δεν είναι καθόλου αστείο...
Άλλο η τοποθέτηση και άλλο η...ποποθέτηση.:laugh:

Άμα θες ουσιαστικώς να μειωθεί ο φόρτος του λογισμικού από τον πολυκάναλο επεξεργαστή,οφείλεις καταρχάς να σχηματίσεις ένα πεδίο πολυκάναλης σύστασης όπου οι επιμέρους πηγές θα πρέπει ιδανικώς να προσεγγίζουν ίσες αποστάσεις ως προς τη θέση ακρόασης.Δηλαδή να κείται η τελευταία κατά προσέγγιση στο κέντρο ενός νοητού κύκλου - ή σφαίρας εφόσον θα υπήρχαν και ηχεία άνωθεν της θέσης ακρόασης.Άρα ο καναπές θα όφειλε να πλησιάσει τα μπροστινά κανάλια ενώ τα οπίσθια να διευθετηθούν σε αποστάσεις που θα ικανοποιούσαν την προαναφερθείσα συνθήκη.

Η ασύμμετρη σύσταση για τις επιφάνειες των ορίων του δωματίου,εκτεταμένες γυάλινες επιφάνειες,η παρεμβολή από το τραπεζάκι εντός του ηχητικού πεδίου,διαρροή ηχητικής ενέργειας σε γειτονικό χώρο που θα έχει τα δικά του ακουστικά χαρακτηριστικά - και θα τα μεταδίδει πίσω λόγω ανοιχτής επικοινωνίας - και ως κερασάκι η γειτνίαση ηχείου - sub με ενεργοποιημένο σώμα θέρμανσης είναι στοιχεία που δεν συμβάλλουν σε ισορροπημένο αποτέλεσμα.

Η δε τοποθέτηση του sub επί της γωνίας θα όφειλε να συνοδεύεται από κατάλληλη ρύθμιση της εκπομπής στο πεδίο του χρόνου μέσω του επεξεργαστή,ώστε να μην προπορεύονταν κοντινότερα στη θέση ακρόασης επιμέρους κανάλια.Εφόσον δεν θα ήταν κάτι τέτοιο εφικτό ή επιθυμητό (περαιτέρω επιβάρυνση λογισμικού),τότε μια τοποθέτηση πλησιέστερη στη θέση ακρόασης ως προς τα υπόλοιπα ηχεία θα ήταν μεν εφικτή αλλά με υποβαθύφωνη μονάδα που θα μπορούσε να εκπέμπει ακόμα ανώτερες στάθμες ηχητικής πίεσης στις πρώτες οκτάβες,δηλαδή πιο στιβαρή.Οι δε αποστάσεις για το ακουστικό κέντρο του μεγαφώνου από τα τοιχωματικά όρια θα επιλέγονταν κατά τρόπον ώστε οι αναπόφευκτες ακυρώσεις στην απόκριση να συνέπιπταν σε τονικό ύψος με θεμελιώδεις ή αρμονικές συνιστώσες από στάσιμα κύματα (εξίσου αναπόφευκτα).

Εννοείται ότι το sub θα είναι κροσαρισμένο με τα κύρια ηχεία,δηλωμένα κατά προτίμηση ως small.

Απαραίτητες διαχυτικές συστοιχίες στην οροφή.Επίσης παρεμβολή - εν ανάγκη μπροστά από ακατάλληλες επιφάνειες - φορητών πινάκων με αναρτημένες διαχυτικές διατάξεις για τις πλευρικές ζώνες που αντιστοιχούν σε πρώτες ανακλάσεις.

Οι ακριβείς συχνοτικές ζώνες όπου θα ενεργούν οι εν λόγω διατάξεις καθώς και ο πιθανός συνδυασμός με απορρόφηση θα προκύψουν μονάχα από μετρητικά δεδομένα για τον εν λόγω χώρο με τη συμβολή γνωστών προγραμμάτων για υπολογιστή και μικροφώνου.
Έτσι ντε! Πες τα βρε @Bhutia και δεν είχα χρόνο να τα γράψω. :tongue: :laugh::laugh::laugh:
Σαν κλασσικός Ελληνικός κινηματογράφος...
"...Πήγαινε, ρε πατέρα, στην κουζίνα να πάρεις νερό. Κι όταν έρθεις φέρε μου και μένα ένα ποτήρι..."
:tongue:
 
Last edited:


Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Bhutia για να μαι ειλικρινής λίγα πράγματα κατάλαβα απ αυτά που μου έγραψες. Να δώσω περισσότερες πληροφορίες για να ξεδιαλύνουν κάποια πράγματα.

Ο χώρος σίγουρα έχει τα θεματάκια του, καλώς ή κακώς ενοίκιο είναι και δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ευχαριστιέμαι τις ταινίες μου ή την μουσική μου. Ουσιαστικά από εξοπλισμό έχω καταλήξει όσον αφορά τον πολυκάναλο ήχο με μόνη προσθήκη στο μέλλον ενός υπογούφερ, το θέμα είναι τι περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν αν υπάρχουν και που, βγάζοντας απ την εξίσωση τον εξοπλισμό κυρίως για ακρόαση μουσικής. Οπως έχετε δει απ την υπογραφή μου έχω τον Denon ως προενισχυτή και δεν χρησιμοποιώ καθόλου τα τελικά του στάδια αφού έχω έναν Ρότελ 991 δικάναλο (2χ200) για τα κυρίως ηχεία κι έναν Ρότελ πεντακάναλο (5χ115 αν θυμάμαι σωστά) για τα υπόλοιπα, απλά ως πηγή για cd έχω ένα παλιό dvd player, jvc xv na77sl και έναν σκληρό δίσκο με πολύ μουσική που αναλαμβάνει ο denon και τα παίζει απ την usb είσοδό του. Για παράδειγμα ένα cd player με usb είσοδο (Marantz 6006 π.χ.) για να με καλύψει όσον αφορά το υπάρχον υλικό μου σε μουσική, θα δώσει κάτι παραπάνω που ν αξίζει; Σε συνδυασμό με μία φροντίδα στον χώρο μου που τη θεωρώ απαραίτητη και σ αυτή θα δώσω προτεραιότητα, θα πάρω το κάτι παραπάνω ή δεν αξίζει ν ασχοληθώ τουλάχιστον στον παρόντα χώρο;

Ετσι όπως βλέπετε το χώρο απ τις φωτό και την 3D κάτοψη τι θα κάνατε εσείς για παράδειγμα στη θέση μου με τις γνώσεις και την εμπειρία που εσείς έχετε; Γιατί εγώ ό,τι έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό στ ανάλογα νήματα εδώ μέσα, δεν μπορώ να τα κατανοήσω πλήρως και να τα εφαρμόσω.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.232
Reaction score
4.613
Δυστυχώς χρειάζεσαι πολλά για τον χώρο σου ακόμα κ μόνο τα υλικά να πάρεις
Η φθυνοτερη λύση είναι ψηφιακή ισοσταθμιση μαζί με κάστρουνη
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πρώτα απ' όλα πρέπει να βρεις κάποιον φίλο σου που να έχει μικρόφωνο (umik π.χ.) και να μετρήσετε τον χώρο για να δεις που υπάρχει πρόβλημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.342
Reaction score
125.266
Ξαναδιάβαζε το ποστ του μπουτχια, μέχρι να καταλάβεις τα πάντα. (Κλοπιραϊτ ακαρδ)

Τα εξηγεί όλα όσα χρειάζονται, απλά και όμορφα.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Απλά και όμορφα για σας που το κατέχετε, εγώ δεν κατάλαβα Χριστό. Θα σας πω τι έχω αποφασίσει και μετά μου λέτε.
Λοιπόν το έπιπλο με την τηλεόραση θα φύγει, η τηλεόραση θα στηριχθεί στον τοίχο με βάση προσωρινά γιατί σε δύο τρία χρόνια καταργώ τον προτζέκτορα και θα πάω για μεγάλη tv. Θα παραγγείλω έπιπλο το οποίο θα κάτσει ακριβώς στη μέση του χώρου κάτω απ την οθόνη, το αριστερό ηχείο θα ανοίξει άλλα 80 εκατοστά, το standesign ήδη μπήκε αγγελία οπότε θα αδειάσει ο χώρος. Τα υπογούφερ δεν μπορούν να πάνε πίσω απ τα ηχεία, θα πάνε ανάμεσα στα ηχεία και το νέο έπιπλο, θα μπουν δύο svs pb1000 πρώτα ο Θεός αν τα καταφέρω και για τα πίσω ηχεία σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερα καλώδια κι όταν είναι να βλέπω ταινία να μεταφέρω τις βάσεις δίπλα απ τη θέση ακρόασης όπως επιτάσσουν τα πρότυπα, τι λέτε;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.331
Καλύτερα .
Γράψε αποστάσεις του τριγώνου.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
2,70 η απόσταση μεταξύ των τουίτερ και ακριβώς 2,70 η απόσταση αυτών απ τη θέση ακρόασης. Επίσης μίλησα με τον Μανώλη να κανονίσουμε μία πρώτη επίσκεψη αναγνωριστική ώστε στο μέλλον να γίνει μία μέτρηση του χώρου να δούμε που βρισκόμαστε και τι μας παίρνει να βελτιώσουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.031
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top