Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

A

amoustakas

Guest
Δεν έχω καρδιά μου ηχοσύστημα στο σαλόνι μου, ηχομπαρα θα βάλω, της προκοπής, πολυκάναλη, με ασύρματα σαμπ. 8-)

Που θα πάει κόντρα χαλαρά τα περισσότερα δικά σας σούπερ ντουπερ παρατρίχαμονοκάναλα συστηματάκια. :tongue:
Κατάλαβα... Έπεσε παντόφλα να μπεί εκεί το ηχοσύστημα ε; ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Κατάλαβα... Έπεσε παντόφλα να μπεί εκεί το ηχοσύστημα ε; ;)
Όχι φίλε, δεν έχω τέτοιο θέμα εγώ, καθόλου. Μηδέν όμως, εντελώς μηδέν. :)

Πήγα σε σπίτι που το διάλεξα διότι (ανάμεσα στα υπόλοιπα θετικά) βρήκα και τον καλύτερο δυνατό χώρο για να στήσω ηχοσύστημα, και το έκανα.

Ο χώρος του σαλονιού μου, γιγάντιων διαστάσεων, είναι λάθος για σοβαρό ηχοσύστημα, δε θα το δοκίμαζα ποτέ.

Θεωρώ (λίαν επιεικώς) γυφτχιά και κακομοιργιά, το να έχεις ένα ηχοσύστημα πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, σε ακατάλληλο κοινόχρηστο χώρο σαλονιού, και να μη νοικιάζεις με 200-300-400€ το μήνα ένα ακόμα διαμερισματάκι, μια γκαρσονιέρα ρε αδερφέ, 40 τμ όλο κι όλο, που να σου δώσει ένα χώρο 25-35τμ να στήσεις σοβαρά το ηχοσύστημα.


ΥΓ. Στο σαλόνι μου, όντως θα τοποθετηθούν ηχοαπορροφητικά πάνελ οροφής, και κάποια σε τοίχους, μπορεί και διαχυτικά, για να βελτιωθεί η ηχητική του συμπεριφορά στην ομιλία, στην τηλεόραση, στην καθημερινότητα.

Και χωρίς ηχοσύστημα, θα γίνει ηχητική περιποίηση του χώρου.

Τιδεκαταλαβαινεις.
 
Last edited:



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
SUB18 JBL PROFESSIONAL
κατάλογος.jpg

Αυτο παρε και πες στα 130db welcome :hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
SUB18 JBL PROFESSIONAL
View attachment 144809
Αυτο παρε και πες στα 130db welcome :hi:
Θελει 130 στους 10Hz. Αυτο δεν παίζει εκεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
Επιστροφή στο νήμα.

Εις διερεύνηση ανθυποβαθύφωνου, με στάθμες τις προβλεπόμενες (>130dB) στους 10 κύκλους, ώστε να έχουν νόημα ύπαρξης, κάτι μου ψιθύρισε ο ζαπ για 16 τεμάχια 18 ιντσών, σε δύο ντάνες, οδηγούμενα από μόλις 2 φιούζιον, και με πρόβλεψη να δουλέψουν από μια έξοδο τρίνοβ...

Που να τα βάλω είναι ένα θέμα (και μη μου πείτε στον πάτο μου).

Μάλλον διπλά αντικρυστά 18-αρια σε κάθε (μικρού μεγέθους) καμπίνα, βγάζει σχέδιο ψιλονορμάλ με 4 καμπίνες...
Η περίπτωση να έχει 2 τεμάχια 8"-αρια σε κάθε πλευρά της καμπίνας, είναι λίγο τρομακτική σε όγκο και βάρος...

Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
Προσπαθείς να κοντραριστείς με τον @TERMATOGAZI; Έχεις τρελαθεί; :laugh:
Ο γνωστός ανεμιστήρας είναι μια λογική επιλογή.

το κόστος του, αν δεν με απατά η μνήμη μου, βρίσκεται περί τα 20 κ...

αυτή είναι όντως μια επιλογή που "παίζει".
Ε, ναι, έχεις τρελαθεί!:biggrin:
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Θελει 130 στους 10Hz. Αυτο δεν παίζει εκεί.
λεει θελει ολα αυτα:
Χρειάζεται ευαίσθητα μεγάφωνα μικρού xmax μεγάλης επιφάνειας μικρής αντίστασης κίνησης. Ταχύτητα, ευαισθησία, επιφάνεια.
σαμπ που να κατεβενει 10hz και να εχει ταχυτητα, μικρο xmax, και μικρι κινηση δεν παιζει, το sub18 τα πιο πολλα τα εχει μονο 10hz δεν κατεβενει
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
SUB18 JBL PROFESSIONAL
View attachment 144809
Αυτο παρε και πες στα 130db welcome :hi:

Θελει 130 στους 10Hz. Αυτο δεν παίζει εκεί.
130dB μπορεί να φτάσει μόνο αρκετά πιο ψηλά.
Post automatically merged:

Προσπαθείς να κοντραριστείς με τον @TERMATOGAZI; Έχεις τρελαθεί; :laugh:

Ε, ναι, έχεις τρελαθεί!:biggrin:
Ούτε ο TERMATOGAZI μπορεί να φτάσει τα 130dB στα 10Hz.
Για να τα πλησιάσει θέλει άλλα τόσα RE Audio, καθώς και να χτίσει (μέρος τουλάχιστον) από το σπιτάκι.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.793
Επιστροφή στο νήμα.

Εις διερεύνηση ανθυποβαθύφωνου, με στάθμες τις προβλεπόμενες (>130dB) στους 10 κύκλους, ώστε να έχουν νόημα ύπαρξης, κάτι μου ψιθύρισε ο ζαπ για 16 τεμάχια 18 ιντσών, σε δύο ντάνες, οδηγούμενα από μόλις 2 φιούζιον, και με πρόβλεψη να δουλέψουν από μια έξοδο τρίνοβ...

Που να τα βάλω είναι ένα θέμα (και μη μου πείτε στον πάτο μου).

Μάλλον διπλά αντικρυστά 18-αρια σε κάθε (μικρού μεγέθους) καμπίνα, βγάζει σχέδιο ψιλονορμάλ με 4 καμπίνες...
Η περίπτωση να έχει 2 τεμάχια 8"-αρια σε κάθε πλευρά της καμπίνας, είναι λίγο τρομακτική σε όγκο και βάρος...

Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
Κανόνισε μόνο να χωράς όταν μπαίνεις... :biggrin:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Μάλλον είναι η μοίρα, φαίνεται, των γκαρσονιερών, να τις θέτουν σε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, γαμική χρήση.
Πανάθεμα μου βγήκε το φαγητό από τη μύτη.

Αξιότιμε κο Ear το τελευταίο ζητούμενο που έθεσες το βλέπω μόνο ως πειραματικού τύπου πρόβλημα που ψάχνεις να δεις αν υλοποιείται. Ειλικρινά δε ξέρω πως θα πιάσεις 130dB στα 10Ηz αλλά είναι εγγυημένο ότι το οικοδομικό τετράγωνο θα υποφέρει από ταχυπαλμίες και ανιμιστικά αισθήματα τρόμου.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356



Announced as M-force 301P01, the unique and innovative transducer has been updated and is now available as the M-force 01 long throw linear motor for infra sub applications and the M-force 02 short throw linear motor for high acceleration applications. With longer linear displacement, M-Force 01 is the perfect tool for direct radiation and bandpass applications, enabling manufacturers to keep cabinet sizes to a minimum whilst allowing for flawless infra-bass reproduction. M-Force 02 is designed to grant reliability under extreme loads, such as bandpass applications and loaded horn configurations.

Αν δεν σου κανει αυτο.....................τοτε μονο ο "ανεμιστηρας"
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.458
Reaction score
30.652
:hunter: :lolsign::lolsign::lolsign:
Post automatically merged:


Έχω χάσει πΧια τον λογαριαζμό, πόσες φορές είδα αφτή τη φωτογραφία, να, αφού ζαλίζομαι και πατάω άλλ'αντ'άλλων στο πληχτρολόγιο
Τάμαθες? Είναι παλιά!! Ναι!! Παλιά!!!



Να βάλει και το γκαλώδιο της γκουζίνας, να μάς πει ο Λεάντρο αν το εγκρίνει.

Δεν ξέρω πώς, αλλά μετά αυτά τα περί Τζόκερ, το παλιά το διάβασα: "Πάολα"

ή συνειρμός ή θέλω ύπνο
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Δεν βλέπω κανένα απολύτως νόημα στο να υπάρχει ανθυποβαθύφωνο αν δε φτάνει πάνω από τις στάθμες των βαθύφωνων.

Σύμφωνα με τα γραφήματα ακουστοτητας, το αντιληπτό φάσμα και τις ανεκτές στάθμες από τα ανθρώπινα αισθητήρια όργανα, δεν υπάρχει λόγος για ύπαρξη ανθυποβαθύφωνου αν δε ξεπερνά τα 130. Κανένας λόγος.

View attachment 144788


View attachment 144789

Δε θέλω να χρησιμοποιηθούν μεγάφωνα μεγάλου xmax και κατ'επεκτασιν μεγάλης κατανάλωσης ισχύος και σημαντικής δυναμικής συμπίεσης, σημαντικών θερμικών απωλειών και κατ'επεκτασιν παραμόρφωσης.

Χρειάζεται ευαίσθητα μεγάφωνα μικρού xmax μεγάλης επιφάνειας μικρής αντίστασης κίνησης. Ταχύτητα, ευαισθησία, επιφάνεια.

Η χρήση κόρνας, απορρίπτεται λόγω διαστάσεων, ειδάλλως είναι μάλλον η ιδανική επιλογή.

Αλλά τα ίδια μεγάφωνα, σε άλλο χώρο με φόρτιση κόρνας, μια χαρά θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αρκεί να υπάρχει εξωτερικός χώρος μήκους τουλάχιστον 8 μέτρων, ώστε το άνοιγμα της χοάνης να βρίσκεται μόνο αυτό μέσα στο χώρο ακρόασης.

Είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες το να αναπαράγεις τα 100 Φον σε όλο το φάσμα και να καλύψεις όλο το hearing domain...
Κώστα, είχα μια κουβέντα με ένα μαστερά από το εξωτερικό και λέγαμε για αυτές τις καμπύλες. Μου είπε ότι είναι λάθος να επικαλούμαστε αυτό το διάγραμμα στην αναπαραγωγή. Είναι καθαρά για τη διαδικασία του Studio, όχι για αναπαραγωγή.
Δεν μπορούσε να εκφράσω άποψη καθώς δεν γνωρίζω.
Απλά μεταφέρω τα λεγόμενα του.
Post automatically merged:

λείπουν τα 4subs,
Αντί να π@π@ρολογείς θα μπορούσες να ξοδέψεις λίγο χρόνο για να δεις ότι το πρώτο setup είχε 2 subs στις μπροστά γωνίες, κρυμμένα σε αυτή τη κατασκευή, που είναι closed boxes του 1KW το καθένα. Στο δεύτερο Setup μπήκαν αλλά 2 Subs στις πίσω γωνίες.
Το σύνολο των 4subs μείωσε πάρα πολύ την ανάγκη μπασοπαγίδων (room treatment).
Τα άλλα να τα βρεις μόνο σου καθώς μασημένη τροφή δεν έχει γεύση.
 
Last edited:


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Εις διερεύνηση ανθυποβαθύφωνου, με στάθμες τις προβλεπόμενες (>130dB) στους 10 κύκλους, ώστε να έχουν νόημα ύπαρξης, κάτι μου ψιθύρισε ο ζαπ για 16 τεμάχια 18 ιντσών, σε δύο ντάνες, οδηγούμενα από μόλις 2 φιούζιον, και με πρόβλεψη να δουλέψουν από μια έξοδο τρίνοβ...

Που να τα βάλω είναι ένα θέμα (και μη μου πείτε στον πάτο μου).

Μάλλον διπλά αντικρυστά 18-αρια σε κάθε (μικρού μεγέθους) καμπίνα, βγάζει σχέδιο ψιλονορμάλ με 4 καμπίνες...
Η περίπτωση να έχει 2 τεμάχια 8"-αρια σε κάθε πλευρά της καμπίνας, είναι λίγο τρομακτική σε όγκο και βάρος...

Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
Τα 4 18αρια σε καθε σαμπ ειναι 60 κιλα. συν καμια 60αρια κιλα η καμπινα. Τοσο βγαινουν τα δικα μου.
Το Genelec που εχει εχεις ποσο ζυγιζει;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.754
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top