Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
833
Reaction score
776
@costas EAR Δηλαδή έχεις όλα τα ηχεία στο ON και ανεβάζεις απλά την ασφάλεια στον ηλεκτρονικό πίνακα;;
Το ίδιο και με τα sub και τον Trinnov;;

..προσπαθώ να καταλάβω!!
🤔
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Τι είναι τα 16κ ρε Μάκη?
είναι «βραδείας»
Χρησιμοποιείται για τις περιπτώσεις που απαιτούνται πολλά φορτια (ή όλα τα προβλεπόμενα ρεύματα ), στην εκκίνηση.

και αν η καλωδίωση σου είναι για 16 ampere , είναι προτιμότερη η 16Κ από την 20Α
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ακριβώς
συνήθως οι επαγγελματικοι τελικοί είτε για τσεκ είτε για άλλο λόγο απαιτούν όλο το φορτίο άμεσα με την έναυση
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
ΟΙ δικιές μου είναι όλες αφαλειοδιακόπτες , c10,c16,c20,c25 = στην γραμμή του hc.
Ολα τα αυτοματάκια που λέει και ο εαρ.
Ακριβώς
συνήθως οι επαγγελματικοι τελικοί είτε για τσεκ είτε για άλλο λόγο απαιτούν όλο το φορτίο άμεσα με την έναυση
Εχουν κύκλωμα soft start , οι περισότεροι.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ολες c είναι Μάκη , σε όλο τον κόσμο , εκτός και μιλάμε για πίνακα του 60-70.
Και πάλι. Α σε ασφαλειοδιακόπτη δεν έχω δεί.
Εκτός και μιλάμε για τους πρώτους που βγήκαν στο 72-75.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ολες c είναι Μάκη , σε όλο τον κόσμο , εκτός και μιλάμε για πίνακα του 60-70.
Και πάλι. Α σε ασφαλειοδιακόπτη δεν έχω δεί.
Εκτός και μιλάμε για τους πρώτους που βγήκαν στο 72-75.
Η έχει στοκ ο εκάστοτε ηλεκτρολογος και το τοποθετεί όπου μπορεί μέχρι να τελειώσει .
Τα ίδια λέμε
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Πέρασα γύρω γύρω στο δωμάτιο ακροάσεων, και κάτω στο δάπεδο περιμετρικά, αλλά και πάνω στο ταβάνι στο χείλος της γυψοσανίδας, παντού ολόβερ θωρακισμένο μπελντενάκι ρεύματος 2,5-αρι παντού με σλιβς και σφιχτές επαφές μέχρι θανάτου, λύγισαν τα κατσαβίδια.:lol:

3 γραμμές ρεύματος τρέχουν ολοβερ, δύο παράλληλες στο δάπεδο και μια στο ταβάνι στο περιμετρικό λούκι της γυψοσανίδας, μοιρασμένα τα φορτία, καταλήγουν σε 2 μπριζες σουκο στον τοίχο, που είναι η dedicated γραμμή από τον κεντρικό πίνακα της ΔΕΗ.

Συνολικά χρησιμοποιούνται 5 πολυμπριζα (απλά legrand 16Α χωρίς διακόπτες χωρίς τίποτα) κάτω στο δάπεδο, και 4 χοντρές ηλεκτρολογικές κλεμες στις 4 γωνίες της γυψοσανίδας οροφής, ένα σκασμό σλιβς έφαγα, σφίξιμο όλα μέχρι θανάτου:biggrin: και τσεκαρισμα αντίστασης όλων των γραμμών με πολύμετρο, και γης φυσικά, όλα μετράνε άριστα.

35-40 μέτρα καλώδιο ρεύματος ως τώρα.:biggrin:
Α πα πα, τρομακτικό ακούγεται. :o Έτσι και γίνει κάνα τσαφ και μεταλλαχθεί η ενιαία οντότητα, τη βάψαμε. Θα μοιάζει ο κοβίντ παιδική χαρά...

Αυτά στο δικάναλο δεν θα συμβούν
Αυτά τα Κιι, χωρίς το ΒΧΤ, λένε ότι ότι έχουν 6Χ250 το καθένα. Τι παίζει εδώ?

Αυτό είναι τριφασικό ή είναι άσχετο με το πόσες φάσεις έχει?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
@costas EAR Δηλαδή έχεις όλα τα ηχεία στο ON και ανεβάζεις απλά την ασφάλεια στον ηλεκτρονικό πίνακα;;
Το ίδιο και με τα sub και τον Trinnov;;

..προσπαθώ να καταλάβω!!
🤔
Ναι, όλοι οι δορυφόροι και τα σαμπ είναι στο "on" και τους δίνω ρεύμα ανεβάζοντας το αυτοματακι στον πίνακα, και από κει τα κλείνω όλα μαζί.

Δηλαδή τώρα με μια κίνηση, θα ανάβω 17 ενεργά ηχεία + σαμπ. Είναι πολύ εύκολο να γίνει και με τηλεχειρισμό, αλλά δε μου χρειάζεται, πριν μπω στο δωμάτιο ακρόασης ο πίνακας είναι πρακτικά στο δρόμο μου, τα ανάβω και μπαίνω.

Παλιότερα, είχα 5 συνολικά πολυμπριζα με διακόπτη, κι έκανα μια γύρα στο χώρο ακρόασης να πατήσω 5 διακόπτες στα πολυμπριζα. Τώρα είναι πιο εύκολο και πολύ πιο σύντομο.

Τρινοβ και πηγές, είναι σε άλλη παροχή, ανάβουν το καθένα ξεχωριστά από το τηλεκοντρόλ τους.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
ευγε χερ ντοκτορ απ οτι γλεπω το εσιαξες το ρευμα και παλι ευγε :drinks:
δεν ειναι σαν το θκομ το ρευμα αλλα εκανες καλη αρχη:lol:
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Ναι, όλοι οι δορυφόροι και τα σαμπ είναι στο "on" και τους δίνω ρεύμα ανεβάζοντας το αυτοματακι στον πίνακα, και από κει τα κλείνω όλα μαζί.

Δηλαδή τώρα με μια κίνηση, θα ανάβω 17 ενεργά ηχεία + σαμπ. Είναι πολύ εύκολο να γίνει και με τηλεχειρισμό, αλλά δε μου χρειάζεται, πριν μπω στο δωμάτιο ακρόασης ο πίνακας είναι πρακτικά στο δρόμο μου, τα ανάβω και μπαίνω.

Παλιότερα, είχα 5 συνολικά πολυμπριζα με διακόπτη, κι έκανα μια γύρα στο χώρο ακρόασης να πατήσω 5 διακόπτες στα πολυμπριζα. Τώρα είναι πιο εύκολο και πολύ πιο σύντομο.

Τρινοβ και πηγές, είναι σε άλλη παροχή, ανάβουν το καθένα ξεχωριστά από το τηλεκοντρόλ τους.
Απλά στο stand by ποσά kWh καίει το σύστημα ?
 



Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
και τους δίνω ρεύμα ανεβάζοντας το αυτοματακι στον πίνακα
δεν είναι σωστό αυτό.
το "αυτοματάκι" δεν είναι διακόπτης, δεν το φτιάχνουν για να το ανεβοκατεβάζεις κάθε 3 και λίγο.
καλό θα είναι να βάλεις έναν κανονικό διακόπτη πριν το C20 για αυτή τη δουλειά (όπως έχουν οι θερμοσίφωνες πχ)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Επίσης θελω να πιστευω ότι τα έχετε ασφαλίσει για κλοπή πλυμμηρα σεισμό καταποντισμό , πολυ μικρο το κόστος
Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Και κυρίως δεν είναι καθόλου φθηνό.
Η σωστή ασφάλιση ηλεκτρονικών , γίνεται με την ακριβή καταγραφή μοντέλου , σειριακού αριθμού , και ποσό ασφάλισης.
Το έκανα για κάποια χρόνια , ασφάλιζα ολόκληρη την οικοσκευή , μαζί με στερεοφωνικά ,πολυκάναλα, προβολέα οθόνη , σαμπς , μέχρι και το ρακ ασφάλιζα γιατί ηταν καινούργιο και ακριβούτσικο , χειροποίητο 1800e.
Το ποσό μόνο για τα στερεα κτλπ ήταν κάπου στο 1200ρι τον χρόνο.
Ολο το ποσό , της ασφάλειας ήταν 2500 το χρόνο. Αρκετά λεφτά για εποχή 2003 και μετά.
Ευτυχώς κάποια στιγμή μου λέει η ασφαλίστρια , εγώ την κάνω , που να σε στείλω? της λέω πουθενά το κόβω το γαμήδι Ευτυχώς γιατί ήταν κοροιδίστικα λευτά.
 

Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
για αντικείμενα άνω των 1500 ευρώ θέλει καταγραφή/περιγραφή και μπλέκει το θέμα (ειδικά για έργα τέχνης) και κυρίως για θέμα κλοπής.
για φωτιά/πλημμύρα είναι πιο εύκολο, εκτός αν μιλάμε για συσκευές πολύ μεγάλης αξίας (πχ 20+Κ) όπου θέλουν πραγματογνωμοσύνη κλπ.
λογικά θα ξέρει ο Λέανδρος σχετικά
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Και κυρίως δεν είναι καθόλου φθηνό.
Η σωστή ασφάλιση ηλεκτρονικών , γίνεται με την ακριβή καταγραφή μοντέλου , σειριακού αριθμού , και ποσό ασφάλισης.
Το έκανα για κάποια χρόνια , ασφάλιζα ολόκληρη την οικοσκευή , μαζί με στερεοφωνικά ,πολυκάναλα, προβολέα οθόνη , σαμπς , μέχρι και το ρακ ασφάλιζα γιατί ηταν καινούργιο και ακριβούτσικο , χειροποίητο 1800e.
Το ποσό μόνο για τα στερεα κτλπ ήταν κάπου στο 1200ρι τον χρόνο.
Ολο το ποσό , της ασφάλειας ήταν 2500 το χρόνο. Αρκετά λεφτά για εποχή 2003 και μετά.
Ευτυχώς κάποια στιγμή μου λέει η ασφαλίστρια , εγώ την κάνω , που να σε στείλω? της λέω πουθενά το κόβω το γαμήδι Ευτυχώς γιατί ήταν κοροιδίστικα λευτά.
Έχουν πέσει οι τιμές
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.683
δεν είναι σωστό αυτό.
το "αυτοματάκι" δεν είναι διακόπτης, δεν το φτιάχνουν για να το ανεβοκατεβάζεις κάθε 3 και λίγο.
καλό θα είναι να βάλεις έναν κανονικό διακόπτη πριν το C20 για αυτή τη δουλειά
Σωστά.
Ωστόσο και οι διακόπτες χαλάνε, όλα χαλάνε.
Μου το είπε εξ'αρχής ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση, πως προβλέπεται σε μερικά χρόνια χρήσης να χαλάσει το αυτοματακι, και απλώς θα αλλαχτεί.
Το θεωρούμε αναλώσιμο.
Επέλεξε ένα πολύ καλής ποιότητας, που θεωρεί πως θα βγάλει αρκετά χρόνια χρήσης.
Τουλάχιστον έτσι μου είπε.

Σκέφτομαι πάντως, όταν χαλάσει (ή αν ξανάρθει από δω ο ηλεκτρολόγος) να βάλω ένα διακόπτη ασύρματο, να το ανοιγοκλείνω μέσω κινητού, νομίζω γίνεται με wi-fi.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top