Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.651
ναι αλλά είναι λάθος.
μπορούσες να βάλεις 63Α διακόπτη που δε θα πάθει ποτέ τίποτα. (μη σου πώ για 63Α ρελέ φορτίου να τον κλείνεις και με τηλεχειρισμό)
ο διακόπτης μπορεί να κάνει πολλές χιλιάδες κύκλους πριν πάθει κάτι , η ασφάλεια κάποιες εκατοντάδες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Σκέφτομαι πάντως, όταν χαλάσει (ή αν ξανάρθει από δω ο ηλεκτρολόγος) να βάλω ένα διακόπτη ασύρματο, να το ανοιγοκλείνω μέσω κινητού, νομίζω γίνεται με wi-fi.
Με trigger ασύρματο απο τον Trinnov
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Sherboun 7/200

Power Cords In order to obviate the need to install a special 20/ 30 amp circuit (that will be required if seven 4 ohm speakers are used) your 7/200A has been equipped with two power cords. Please note that the rear “Master” AC receptacle must be connected to the AC power first in order to allow power to enter the “Slave” receptacle of the amplifier. The amplifier will not power up if only the rear “Slave” is connected to AC power. Many homes have double outlet sockets which are supported by one 15 amp circuit. If you are using 4 ohm speakers, and you like the amplifier to play very loud through each speaker, it will be necessary to use two different power supply outlets EACH of which should be supplying separate 15 amp circuits. This is the reason for supplying the two power cords with different lengths.

POWER REQUIREMENTS
Model 7/200A:
120V operation (USA/Canada) 2 x 15A
230V operation (Europe/Australia) 2 x 7.5A

Ευτυχώς έχω 2 c20 μόνο για το home cinema
Στο ένα είναι ο τελικός στο άλλο τα sub
Και σε τρίτη c16 σε ένα 2.5αρι APC ups τα υπόλοιπα.

Τριφασικό 25αρι πριν 5 χρόνια κόστισε 1250 με το σχέδιο ηλεκτρολόγου μαζί με νυχτερινό.
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Ναι και αυτό παίζει .
Το ίδιο είχα κάνει και εγώ μέσω του DENON, αλλά έπρεπε να ανάβω τον denon για περιεχόμενο που δεν τον χρησιμοποιούσα.
Κατέληξα σε κάτι πολύ πιο απλό. Να σηκώνω δύο master switch 's.
Το ένα τροφοδοτεί stereo , το άλλο πολυκάναλο. Πέρας. Είναι και τα δύο επάνω σε voltage regulators , για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο .
Πέρας. Εδώ και 15 χρόνια .
Πριν κοίταγα πότε είναι καλή η τάση να τα παρακάμψω . Παπάρια ολέ.
Οταν πλήρωσα 2 sony TAN 9000ES καινούργια 400e έκαστο συνήλθα.
Ποτέ πια χωρίς voltage regulator. Νόμος.
Ακ'ομα τον τηρώ απαρέγκλητα .
Τώρα πλέον που έχω να προστατεύσω πιο πολλά μηχανήματα , και πολύ πιο ακριβά , νόμος το regulator.
Κάνουν βέβαια έναν θόρυβο όταν λειτουργούν κάτι σαν ββουπ , αλλά είναι στιγμιαίος .
Δεν το ρισκάρω με τίποτα εδώ πέρα , με την τάση να παίζει τρίλιζα.
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.651
Αυτό.
Μπορείς βέβαια να βάλεις ένα τοπικό επιτοίχιο πινακάκι στη γυψοσανίδα με τον ρελέ κλπ .
Κάτι που μου κάνει εντύπωση , δεν μπαίνουν οι συσκευές σε αναμονή αυτόματα; Νομίζω ότι επιβάλλεται από κανονισμό .
Εγώ τους fusion δεν τους κλείνω ποτέ ούτε τους βγάζω από την πρίζα . Σβήνουν μόνοι τους και ανάβουν με σήμα στην είσοδο τους .
 


Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Παλιότερα άναβα τις συσκευές μία μία, πλέον πηγές και πολυκάναλος με τα τηλεκοντρόλ τους και όλα τα υπόλοιπα (cross,τελικοί,sub) είναι σε ένα WiFi plug. Έχω και ένα Amazon echo dot, με την εντολή system on ανάβουν όλα.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Αφού πιάνουν τα χέρια σου..Φτιάξε ένα mains sequencer, γιατρέ μου
Μπα, βαργιεμαι.
Άσε που έχει εξαιρετικά έτοιμα τέτοια μηχανήματα, και δεν έχω καμία διάθεση να τα συναγωνιστώ με τα DIY skills μου..

Πχ:

 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Μπα, βαργιεμαι.
Άσε που έχει εξαιρετικά έτοιμα τέτοια μηχανήματα, και δεν έχω καμία διάθεση να τα συναγωνιστώ με τα DIY skills μου..
Υπάρχουν άπειρες έτοιμες λύσεις - και σίγουρα θα σου βγει ακριβότερα, αν το κάνεις μόνος σου.
Αλλά θα έχεις κάτι που θα είναι 100% tailored στις ανάγκες σου και γενικώς το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον project. Είχα ξεκινήσει να το φτιάχνω για το σύστημά μου, αλλά τελικά τα πούλησα όλα και πήρα Sonos. 8-)

PowerCON βύσματα, οθόνη γραφικών (αφής), ξεχωριστά φίλτρα ανά γραμμή/συσκευή (φιλτράρισμα ανάλογα με το φορτίο της κάθε γραμμής), πλήρης διαμόρφωση/προγραμματισμός μέσω web interface (sequence, delays etc.), μέτρηση πραγματικής κατανάλωσης ανά γραμμή σε πραγματικό χρόνο, trigger με διάφορους τρόπους (από εξωτερικές συσκευές, με wake on LAN, μέσω κινητού, με φωνητική εντολή) κ.α. διάφορα. Κάπου υπάρχουν όλα τα υλικά, ο κώδικας και τα σχέδια. Maybe one day.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Maybe one day.
Αν το ετοιμάσεις, στείλτο μου για πλήρεις εντυπώσεις ...ακροάσεων. :drinks:

Βεβαίως, δε θα το πάρεις ποτέ πίσω.
Θα κοσμεί το ρακ μου, κάτω από τρινοβ και λουματζεν.8-)

Τα PowerCON θα έπρεπε να έχουν καθιερωθεί παντού, δε ξέρεις πόσο ξυνίζω όταν βλέπω τις πλάτες ενεργών ηχείων ή σαμπ, να μην έχουν ένα τέτοιο σοβαρό βύσμα, ένα ρημαδι PowerCON της φιλεναδας μου της νιουτρικ..

ΙΕΚ και ερσεά να πάτε να γ@μηθειτε ρε..
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Είναι εγγύηση δεν το συζητάμε - έπρεπε στα επαγγελματικά να είναι standard - αλλά βέβαια μόνο για τα βύσματα (panel + cable) πλέρωσα τα ίδια που θα αγόραζα ένα έτοιμο sequencer από Thomann. ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
διάλεγε (αλλά μην τα πάρεις από καυκά)
ένα τέτοιο έχω βάλει
και ανοίγω 8 τελικούς δίνοντας του εντολή με τηλεκοντρόλ
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.651
Εγώ τέτοιο έβαλα στον επιτηρητή φάσης ουδέτερου.
Αγαπάμε schneider και τους Γάλλους συμμάχους
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ευχομαι και με γυναικα βοηθο χωρις γκρινιες ας την μοιραζονται κιαλλοι...ΑΛΕΧΑ !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top