Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Βασίλη, άλλο ρώτησε ο κεφάλας, χωρίς να παίζει το στέρεο αν ενιωθες άνετα στο χώρο από πλευράς ήχου, δηλαδή αν ένιωθες πίεση στα αυτιά σα να είσαι σε στούντιο χωρίς αντήχηση, αν ήταν ευχάριστο το περιβάλλον απο πλευράς αντίληψης ήχου του συνομιλητή σου όταν καθομασταν και μιλούσαμε, ή αν ένιωθες μία δυσαρέσκεια στο αυτί.

Αν κάνω λάθος, πες το κεφάλα
Όχι, αισθάνεται κάποιος σαφώς σε σπίτι. Όχι στούντιο. Και οπτικά και ακουστικά. Καμία δυσφορία.

Αντιθέτως στο ωδείο της κόρης μου που παω συχνά, το οποίο ειναι overdumped απο την απορρόφηση, δεν μπορώ να κάτσω μεςα σε αίθουσα με τίποτα, με πιάνει ακουστική δίψα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Βασίλη, να σε ευχαριστήσω δημοσίως για .. τις κρύες μπύρες και τα ωραιότατα βινύλια που μου άφησες να παίζω! Θα στα επιστρέψω σε φλακ!
Θα κάμω και συγκριτικό φλακ από βινύλιο κόντρα στο βινύλιο, να δούμε αν μπορεί να καταλάβει κανείς πιο παίζει! Χαχαχαχα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Προς Αθηναίους επιστολή:

Κοιτάξτε νότιοι, τα πράγματα στου Εαρ ειναι σοβαρά. Χαβαλέ σχολιάκια σας εκθέτουν. Ελάτε πάνω να σας πέσουν τα μασέλια και βλεπουμε...:roflmao:

Σε λόγο θα τον ψήσω να βάλει και Dirac,:superman: και θα τελειώσουν ολα.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Βασίλη, άλλο ρώτησε ο κεφάλας, χωρίς να παίζει το στέρεο αν ενιωθες άνετα στο χώρο από πλευράς ήχου, δηλαδή αν ένιωθες πίεση στα αυτιά σα να είσαι σε στούντιο χωρίς αντήχηση, αν ήταν ευχάριστο το περιβάλλον απο πλευράς αντίληψης ήχου του συνομιλητή σου όταν καθομασταν και μιλούσαμε, ή αν ένιωθες μία δυσαρέσκεια στο αυτί.

Αν κάνω λάθος, πες το κεφάλα
καλε απαντησε σε αυτο..

ομως...

Παντως αμεσως παρατηρεις πως επηρεαζουν οι εργασιες στο χωρο τον ηχο πριν καν βαλεις μουσικη. Από μια απλη ομιλια με τον διπλανο σου. Οποτε σε προιδεαζει εκ των προτερων για κατι καλο.


.... Του λεω: Κωστα εχω την αισθηση πως τα ηχεια θα επρεπε να ειχαν μισο μετρο τουλαχιστον ακομη υψος κι αλλο τοσο πλατος.
.
....επειδη ειναι χαμηλο το rt60 σου του φανηκαν μικρα τα MG


ειναι μικρα τα MG 3.6 για τον χωρο σου ;
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Προς Αθηναίους επιστολή:
Δημητριου το αναγνωσμα :D

Κοιτάξτε νότιοι, τα πράγματα στου Εαρ ειναι σοβαρά. Χαβαλέ σχολιάκια σας εκθέτουν. Ελάτε πάνω να σας πέσουν τα μασέλια και βλεπουμε...:roflmao:

Σε λόγο θα τον ψήσω να βάλει και Dirac,:superman: και θα τελειώσουν ολα.
εσυ μικρο ;)

κοιτα να μην εντυπωσιαζεσαι με το παραμικρο...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
σε πιανει παντως μια ...ενας ....:)
Αγνοείς τα δεδομένα, και δεν εχεις και προσωπική άποψη. 500 χιλιόμετρα μακρυά. Έτσι εκτίθεσαι.

Αν πιστεύεις οτι δεν βρίσκω πράγματα που διαφώνησα ή που δεν μου άρεσαν σε συστήματα/χώρους για τους οποίους εκφράστηκα θετικά κανεις λαθος. Και δεν τα έκρυψα. Αυτο ομως δεν μου αλλάζει την overall εκτίμηση της απόδοσης. Αν ειναι θετική, ειναι θετική. Αν ειναι υπέρ-θετική , ειναι.

Όσον αφορά τον χώρο του Εαρ,( γιατι φαντάζομαι πως μου ρίχνεις μπηχτές και για τον χώρο του Σταθη), ναι, υπάρχουν δυο-τρία πράγματα που δεν μου άρεσαν, not even close σε αυτα που αναφέρθηκες. Ειναι το sub του και ο υπολογιστής του. Εχει Mac και δεν τον χρησιμοποιεί, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρείται με το κωμικό foobar και τα ανεμιστηράκια του pc.

Επίσης, όσον αφορά το μέγεθος των 3.6, θα διαφωνήσω με τον Βασίλη. Εμένα μου πέφτουν μεγάλα για πολλούς λόγους, και όχι μονο στον συγκεκριμένο χώρο.

Η overall ακρόαση στου Εαρ ειναι εμπειρία. Ειδικά αφού συνδεσε την metric, (ας βάλουμε αυθαίρετη κλίμακα ακροαματικής βαθμολογίας, προσωπικής/υποκειμενικής) πριν ηταν 8/10, τωρα ειναι 9+.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Δημήτρη τα μαγκ είναι τεράστια, αυτό δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Ο Βασίλης πρώτη φορά τα άκουσε να παίζουν τόσο δυνατά (στάθμες παράλογες) που νόμιζε θα τα σπάσουν οι ενκορ στα 4, και θεώρησε ότι οι ενκορ θα μπορούσαν άνετα να οδηγήσουν ακομα πιο μεγάλες μεμβράνες απροβλημάτιστα, ώστε να μη πιστεύεις ότι ανά πάσα στιγμή θα ανατιναχτούν τα ηχεία... Υπ'αυτη την έννοια φάνηκαν "μικρά" τα ως γνωστόν και κοινώς αποδεκτόν "δυσκολοοδήγητα" μαγκ μπροστά στην μπρουταλ φορς των ενκορ. Η οδήγηση των ενκορ είναι όντως εντυπωσιακή για την ονομαστική ισχύ τους, και μένα άλλωστε μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό στα γνωστά μου μαγκ και το είπα, το έχω γράψει ήδη εδώ στο φόρουμ.

Τώρα το κόλλημα του κεφάλα με το δήθεν πολύ χαμηλό αρ τι του χώρου μου, το οποίο σχεδιάγραμμα αρ τι δε μπορεί προφανώς ούτε να το διαβάσει σωστά, και τα αυθαίρετα και λανθασμένα συμπεράσματα που βγάζει συνεχώς με μόνο σκοπό να συνδέσει όπως να'ναι οτιδήποτε με το αρ τι, είναι απλά για γέλια, διασκέδασέ το μωρέ! :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Δημήτρη τα μαγκ είναι τεράστια, αυτό δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Ο Βασίλης πρώτη φορά τα άκουσε να παίζουν τόσο δυνατά (στάθμες παράλογες) που νόμιζε θα τα σπάσουν οι ενκορ στα 4, και θεώρησε ότι οι ενκορ θα μπορούσαν άνετα να οδηγήσουν ακομα πιο μεγάλες μεμβράνες απροβλημάτιστα, ώστε να μη πιστεύεις ότι ανά πάσα στιγμή θα ανατιναχτούν τα ηχεία... Υπ'αυτη την έννοια φάνηκαν "μικρά" τα ως γνωστόν και κοινώς αποδεκτόν "δυσκολοοδήγητα" μαγκ μπροστά στην μπρουταλ φορς των ενκορ. Η οδήγηση των ενκορ είναι όντως εντυπωσιακή για την ονομαστική ισχύ τους, και μένα άλλωστε μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό στα γνωστά μου μαγκ και το είπα, το έχω γράψει ήδη εδώ στο φόρουμ.
ΟΚ, αλλο κατάλαβα :idk:
Συμφωνώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Εγώ πάντως, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό το γράφημα-αριστούργημα, καθώς παίζει ελάχιστα γύρω από το 0.3, και είναι εντελώς by the book, σύμφωνα με τα ισχύοντα της EBU, κι άσε τον κεφάλα να λέει το μακρύ του και το κοντό του! Χαχαχαχα


 
Last edited:

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Πάντως αν τα βινύλια των pink floyd έιναι τα 2016 reissues , δεν υπάρχει προς το παρόν περίπτωση να ακουστεί ψηφιακή version έτσι , μέχρι νεωτέρας βέβαια. Είναι μεγάλη η διαφορά με τις υφιστάμενες ψηφιακές. Σε αντίθετη περίπτωση.....ψαχτείτε...:D
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Υπαρχει και κατι ακομη που στροβιλιζει στο μυαλο μου.

Συνηθισμενος απο τους δικους λαμπατους ενισχυτες (και προ) οταν ακουω ενα διαφορετικο συστημα αντιλαμβανομαι την διαφορερετικοτητα. Πριν καποια χρονια ο Κωστας μ ειχε δωσει ενα ενισχυτη (hypex) του μισου κιλου που εβγαζε μεγαλη ισχυ (150 βατακια εβγαζε). Ο ηχος ηταν δυνατος ρωμαλεος αλλα διαφορετικος απο τα ακουσματα μου (δεν λεω καλυτερος η χειροτερος). Οταν τον συνδεσα ομως στον προενισχυτη μου τοτε πλησιασε πολυ στον χαρακτηρα των ενισχυτων μου.
Αυτα σαν προλογος.

Κατα την διαρκεια των ακροασεων σε καμμια περιπτωση δεν σκεφτηκα οτι μου λειπει ο χαρακτηρας των λαμπατων ενισχυτων μου. Δεν μπορω να το εξηγησω. Εκτος κι αν ο Κωστας εβαλε χερι στη Μετρικ για να μ εντυπωσιασει. Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ειναι χαρακτηριστικο των ενισχυτων encore.
Να πω την αληθεια, αυτο ειναι κατι που το σκεφτομουν διαρκως επιστρεφοντας στο σπιτι. Καποια κοματια που μου ειναι γνωριμα τα εβαζα ξανα και ξανα στο σπιτι μου για να επαληθευσω τις σκεψεις μου.

Παντως αφου οι encore παιζουν σαν τους λαμπατους τι να πω ...μπραβο! Οι ψηφιακοι μειωσαν αισθητα την ψαλιδα απο τους ενισχυτες με τις ωραιες και βελουδινες χροιες.

Τωρα μου μενει κατι ακομη να ψαξω. Ποιο ειναι αυτο το ηχειο που μπορει να παιξει το κοντραμπασο οπως το μαγκνεπαν (σ αυτη την κατηγορια βαζω γενικα τα πανελ). Απλως στο Magnepan ειχαμε και ενταση. Ομως αυτη την ζωντανεια την καθαροτητα του εν λογου οργανου θα ηθελα παρα πολυ να την ακουσω απο καποιο αλλο ηχειο ειτε ειναι κορνας ειτε ηλεκτροδυναμικο ενεργο και οπως αλιως θελετε να το πειτε. Και στο παιχνιδι βαζω ολες τις τιμες. Ακομη και τα Kii Mii Lii κλπ.Ο Κωστας ισως δεν μπορει να καταλαβει αυτο το πλεονεκτημα γιατι ειναι συνηθισμενος σ αυτο που ακουει και θεωρει δεδομενο οτι ετσι παιζουν ολα τα καλα ηχεια. Αμ δε!.

Ενδεχομενως σε καποια αλλη σημεια να υπαρχει υπεροχη των αλλων ηχειων. Δεν ξερω. Ειναι κατι ομως που θελω να το ακουσω.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ομολογώ οτι πρώτη φορά άκουσα δίσκους βινυλίου με προσεγμένη εγγραφή, και η διαφορά από τυπικές κόπιες, όπως των πινκ φλοϊντ, ήταν τεράστια.

Βεβαίως, είχα 20 χρόνια να παίξω βινύλιο σπίτι μου! Χαχαχαχα

Αν εξαιρέσεις τον δεδομένο θόρυβο επιφάνειας, δεν μπορώ να μη παραδεχτώ ότι έπαιζαν εξαιρετικά.

Εξαιρετικά!

Η τυπικής ποιότητας κόπια των pink Floyd, έπαιζε επίσης αξιοπρεπώς, αλλά είχε εμφανή μειονεκτήματα συμπίεσης με μπερδέματα σε σημεία υψηλού μουσικού φόρτου, αλλά και πολύ αυξημένο θόρυβο επιφάνειας. Η σύγκριση με το φλακ από απλό ρεντ μπουκ ήταν αναπόφευκτη, και έδειξε τις διαφορές έλλειψης συμπίεσης, ησυχίας του μπακγκραουντ και αυξημένης ανάλυσης - λεπτομέρειας, αλλα μη τρελαίνεστε, σχετικώς ηπιες διαφορες. Μία χαρά άκουγες τη μουσική σου.

Ο προσεγμένης ποιότητας δίσκος έπαιξε εντελώς ασυμπίεστα και στα τέρμα πικ μουσικού φόρτου, με σαφώς χαμηλότερο θόρυβο επιφάνειας, πλουσιότερος στο φάσμα ένθεν κι ένθεν κι απολαυστικός συνολικά. Δεν μπήκα στον κόπο σύγκρισης με φλακ, μάλλον δεν έχω βέβαια τον ιδιο δίσκο ε CD, αλλά δεν έχει και νόημα. Ομολογώ οτι ευχαρίστως το άκουγα. Να, το είπα. :)

Κεφαλή η ortofon arkiv:



Ιδανική κεφαλή για μετατροπή βινυλιων σε φλακ:

Vinyl-to-digital transcription
Growing demand for the ability to transcribe vinyl to digital formats has prompted the creation of the Arkiv - a cartridge specially designed to provide optimized sound quality specifically for recording purposes.

The Arkiv boasts clear and accurate sound reproduction and remarkable stereo imaging, making it perfectly suited for sampling, transcription, and numerous other professional applications.

The Arkiv features Special Elliptical stylus for more detailed sound reproduction and for extended high frequency response.



Το αρκιβ βγαίνει από το αρτσιβαλ κουολιτι, σαν αυτό της .. μέτρικ! :)
Συστηνεται για βασικη χρηση?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Επειδή ακριβώς παρακολουθώ τα pdf, απέχω από τα βινυλιακά δρώμενα ;)

Την κεφαλή αυτή την επέλεξα γιατί κατασκευάστηκε όχι για να "αρέσει" (οπότε δε πουλάει μεταξένια πρίμα και ωραίες φωνές), αλλά για να μεταφέρει σε ψηφιακή μορφή όσο πιο πολλά απο αυτά που κάποτε γράφτηκαν στο αυλάκι. Για λόγους αρχειοποιησης όπως λέει η μαμά ορτοφον.

Θεωρητικά, μάλλον δε θα "αρέσει" στους βινυλιολάτρεις.

Εμένα μου θύμισε αρκετά ήχο από φλακ ρεντ μπουκ, πασπαλισμενο με θόρυβο επιφάνειας, σκρατς σκρουτς και τετχια πικαπισχια στοιχεία. Στο φάσμα φαίνεται εξόχως ισορροπημένη, χωρίς να διακρινω τονισμούς σε μπασοπριμομεσαία κάπου, αλλά ακόμα μετρήσεις δεν έχω κάνει. Εχω το δίσκο με τους τόνους και τους ροζ θορύβους από στερεοφιλ, θα ασχοληθω εν καιρώ..
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ε, κάνε ένα κόπο ψηφιοποίησε το ροζ θόρυβο και σύγκρινέ τον με έναν από πρόγραμμα-γεννήτρια στον υπολογιστή.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.921
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top