Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χωρίς να εχω την απαραίτητη γνώση, εχω ην αίσθηση πως η βέλτιστη απόδοση του μπάσου δεν έρχεται με το να το αφήνουμε να “δραπετεύει” απο το δωμάτιο για να επιτύχουμε χρόνους εντός προδιαγραφών. Θα έχουμε μεν σωστους χρόνους αλλά θα χάνεται το αίσθημα πίεσης και τρόμου, αν το περιγράφω σωστά.

Οι χρόνοι καλύτερα να επιτυγχάνονται με σωστή κατανομή του μπάσου στον χώρο (δηλαδη να μην μαζεύεται στις γωνιές), πολλαπλές πηγές, χωρις φασικά προβλήματα, και σβήσιμο στον προβλεπόμενο χρόνο με resonators και bass traps.

Δυστυχώς δεν μπορώ να τεκμηριώσω αυτά που λέω με βιβλιογραφία, μιλάω καθαρά διαισθητικά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Yeah baby, yeah!

Φανταστικό δωματιάκι, στα χέρια σου θα γίνει μούρλια!

Ε, τέτοιο δωμάτιο, θέλει πολυκάναλο. Αν είναι να γίνει πολυκάναλο, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει με βάση τα maggies. Μάλλον θα πρέπει να γίνει με κουτιά. Αν είναι να γίνει με κουτιά, εντοίχισέ τα τα ρημάδια να είναι stealth, ακουστικά και οπτικά!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Yeah baby, yeah!

Φανταστικό δωματιάκι, στα χέρια σου θα γίνει μούρλια!

Ε, τέτοιο δωμάτιο, θέλει πολυκάναλο. Αν είναι να γίνει πολυκάναλο, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει με βάση τα maggies. Μάλλον θα πρέπει να γίνει με κουτιά. Αν είναι να γίνει με κουτιά, εντοίχισέ τα τα ρημάδια να είναι stealth, ακουστικά και οπτικά!
Γκουχ.... "adam" γκουχ....
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739



Μηνύματα
38
Reaction score
57
Ωραίος χώρος μπράβο !
Ελπίζω να πέφτει και χορός μέσα :party:

Αν κατάλαβα καλά γίνεται για τις συχνότητες η όλη διαδικασία ;
 





Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ε και ;
Ένα μεγάλο ηχείο γίνεται μικρό κατά κάποιο τρόπο ενώ το αντίθετο όχι
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ε και ;
Ένα μεγάλο ηχείο γίνεται μικρό κατά κάποιο τρόπο ενώ το αντίθετο όχι
Γίνεται; Αν ναι εγώ συνεχίζω να ψήνομαι άσχημα να βάλω 3 4722n για lcr στο σαλόνι...
 
  • Like
Reactions: PPG


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Παιδιά, όσον αφορά τα επιθυμητά ηχεία, μη πάτε μακριά τη βαλίτσα, το "μικρό" μου υπεραρκεί.
Για μικρό χώρο μιλάμε, 30τμ, είναι δεν είναι.
7 τεμάχια 3Η είναι το σχέδιο..8-)
Ποιος τα πληρώνει είναι η απορία..:D

Ποιος τα εντοιχίζει, ξέρω. :p
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Παιδιά, όσον αφορά τα επιθυμητά ηχεία, μη πάτε μακριά τη βαλίτσα, το "μικρό" μου υπεραρκεί.
Για μικρό χώρο μιλάμε, 30τμ, είναι δεν είναι.
7 τεμάχια 3Η είναι το σχέδιο..8-)
Ποιος τα πληρώνει είναι η απορία..:D
E γιατρός εισαι όλο και κάποιο γνωστό θα έχεις να στείλεις το ενα νεφρό. Ποιος άλλωστε χρειαζεται δυο ;;;;;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top