Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Από καλώδια τι πέρασες?
Τίποτα.
Έχει λούκι εκεί πάνω, θα μπει HDMI, χωράει άνετα. Έχω βγάλει μπρίζα πίσω του, για ρεύμα.

Προς το παρόν ακόμα βρίσκονται όλα ασύνδετα, παίρνουν τελικές θέσεις.

Να σημειωθεί ότι μόνος μου το κατέβασα το ζώο από τις σκάλες, για να δείτε πόσο δυνατός είμαι δηλαδή!

IMG_20181110_224048.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τοποθετήθηκε και το χρέπι στην τελική θέση.
Μπήκε πλαγίως, όχι στα κανονικά πόδια του, για να πλησιάσει περισσότερο στη γωνία, που είναι ολόκληρη μπετό, όχι τούβλο, άρα από gain θα αρπάξει το μάξιμουμ.

IMG_20181110_224205.jpg



IMG_20181110_224218.jpg


Λεπτομέρεια (ουσίας):
Μεταξύ σαμπ και κάθε τοιχωματικών ορίων (πίσω και κάτω), μπήκε βαριά μόνωση, όπως και στο δάπεδο. Σημαντική για να κόψει τα μεσαία των συντονισμών της καμπίνας.

Το όμοιο θα γίνει και για τα υπόλοιπα σαμπ.. εννοείται.

Από πάνω φαίνεται πλέον η νέα ενισχυτική βαθμίδα με την ενσωματωμένη DSP δυνατότητα που παρέχει η υλοποίηση της hypex:

IMG_20181110_224134.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Μπήκαν σε βάσεις και στην τελική θέση (χονδρικά) και τα πλαϊνά, προς το παρόν τα 7-άρια της Άνταμ, μέχρι να αντικατασταθούν από 310.

IMG_20181110_224236.jpg


Στην εμπρός αριστερή γωνία, το 18" JBL, πήρε θέση. Ομοίως, όλα τα πέριξ του τοιχωματικά όρια, είναι μπετό, άρα προβλέπεται να αρπάξει το μέγιστο gain και αυτό. ;)

Και δεξιά:

IMG_20181110_224114.jpg


Μετά τα Άνταμ θα πάνε πίσω, να αντικαταστήσουν τα ενεργά που πήρα από πιτερμένη, τα 8", μέχρι να αντικατασταθούν από τα 120.

Στο τέλος θα καταλήξουν ταβάνι, μέχρι να αντικατασταθούν όλα τα μη Κλάιν Μάιν από 120.

Νέες, μελετημένες βάσεις ηχείων, έχουν δρομολογηθεί στον Μελίδη. Προβλέπεται μια από τις στιβαρότερες βάσεις έβερ. Σχεδιασμός by me. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το project περιλαμβάνει 5 τεμάχια 310, για κεντρικό, εμπρός LR και πλαϊνά LR, και 6 τεμάχια 120, για πίσω LR και μια 4-άδα οροφής.

Να σημειωθεί ότι τα 120 έχουν ελάχιστη διαφορά μέγιστου spl από τα 310, και πολύ παραπλήσιες μετρήσεις. Ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους, και είναι η ιδανική λύση για οικονομία σε σύστημα βασισμένο στα 310, με ανεπαίσθητες διαφορές τονικότητας. Και βεβαίως, το 120 είναι στο 1/3 του κόστους του 310..

Για τις κάτω οκτάβες, στο σχεδιασμό προβλέπεται η προσθήκη τουλάχιστον 2 τεμαχίων 805 στα υπάρχοντα 3 σαμπ (870, χρέπι και JBL).

Χρόνος ολοκλήρωσης προβλέπεται εντός του '19.
Είδωμεν..
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Επίσης, το project περιλαμβάνει πώληση των magnepan.

Σε ολοκληρωμένο πακέτο, με σύστημα loudspeaker management από hypex, ενισχυτικά ncore και κάποιο σαμπ.
και εγώ που νόμιζα ότι θα τα βαρούσες από 2 μεντεσέδες και θα τα έκανες πόρτες saloon :p:roflmao::lol:
 






Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εγώ έχω την απορία, θα έχεις ουσιαστικά 4 διαφορετικα σαμπ,, αντε 3 αν και το να μοιράζονται το ίδιο μεγάφωνο 805,870, δεν τα κάνει ακριβώς ίδια, πόσο καλό να μην πω εάν είναι και εφικτό, να υλοποιηθεί σωστά αυτό που έχεις στο μυαλό σου; 310,805,870 θα έπαιζα εγώ τα άλλα σκότωμα...
Να ξέρεις πάντα θα σε τρώει αυτός ο συνδιασμος...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τα Μαγκνεπαν μην τα δώσεις νωρίς .
Μπορεί να το μετανιώσεις .
Δε βιάζομαι.
Θα τα ξεζουμίσω ηχητικά σε αυτόν το χώρο.
Θα στηθούν as good as it gets, θα τα απολαύσω, και αφού τα χορτάσω, μετά θα τα δώσω, με εγγύηση συνολικού αποτελέσματος. ;)

που ειναι τα κιλοβατ στα sub οεο ; :p:D
Σωστή παρατήρηση! :)

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

2 ενκορ παίζουν τα 2 σαμπ. Όπως έχω ξαναπεί, τουλάχιστον για μένα, η ενίσχυση τελειώνει στο ενκορ, δεν έχει παραπάνω. Πέραν της ονομαστικής ισχύος, οι στιγμιαίες δυνατότητες των ενκορ, δεν έχουν γνωστό όριο. Δεν έχουμε βρει ακόμα κάτι που να μη το οδηγεί άριστα το ενκορ.. Αρκεί να πω ότι τερμάτισε το JBL.. 8-)

Το χρέπι με την πλάτη ενκορ, σκοτώνει κυριολεκτικά, μοιράζει πόνο...:p

Όσο για το τρίτο σαμπ, αυτό άστο, είναι εκτός συναγωνισμού, παίζει στη δικιά του κατηγορία. Με τα λίγα που ξέρω, δε τολμώ καν κριτική, απλώς θαυμάζω την τεχνογνωσία της μεγάλης Κλάιν Μάιν.. 8-)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τοποθετήθηκε και το χρέπι στην τελική θέση.
Μπήκε πλαγίως, όχι στα κανονικά πόδια του, για να πλησιάσει περισσότερο στη γωνία, που είναι ολόκληρη μπετό, όχι τούβλο, άρα από gain θα αρπάξει το μάξιμουμ.

View attachment 109667


View attachment 109666

Λεπτομέρεια (ουσίας):
Μεταξύ σαμπ και κάθε τοιχωματικών ορίων (πίσω και κάτω), μπήκε βαριά μόνωση, όπως και στο δάπεδο. Σημαντική για να κόψει τα μεσαία των συντονισμών της καμπίνας.

Το όμοιο θα γίνει και για τα υπόλοιπα σαμπ.. εννοείται.

Από πάνω φαίνεται πλέον η νέα ενισχυτική βαθμίδα με την ενσωματωμένη DSP δυνατότητα που παρέχει η υλοποίηση της hypex:

View attachment 109668




Σε κορμό σοκολάτας μοιάζει να πατάει.:p
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top