Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αυτό έβαλε ρε, σεντ σενς οργκελ σιμφονι πως σκατα το λεν και τοκατα και φούγκα παπάρια Μπαχ όλα Ντόιτσε γκραμοφον από τινταλ, η χαρά των σαμπ καμιά 10-αρια ντιμπι πάνω από αναφοράς έπαιζαν στο χαλαρό τα γουφερ, δεν ιδρώνουν ρε συ σε τέτοιες στάθμες, είναι παιδικές.... :lol:

Ο τερματογκαζι έχει ωραίο ρεπερτόριο με κάτι άγρια που θα σου ξεφτιλίσουν οτιδήποτε άμα πας να πλησιάσεις τα 120 ντεσιμπελ, μιλάμε για πολύ δράμα μπάσο...

Κάτι τέτοια αλλά πιο μπρουταλ


Κι αυτό του Τζιοβάνι είναι πάουερ


Πολύ όμορφο μπασακι, να κουνιέται το μπατζακι

Πάντως πέραν του χαβαλε, άμα δε μπορεί να παίξει το ρημαδι κι αυτά τα μουσικά είδη, σε χορταστική στάθμη ρε φίλε, να περάσεις καλά, ε, κάπου έχει γίνει λάθος, τζάμπα πήγαν τα λεφτά...
 
Last edited:


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Εντάξει στην 3η του Saint Saens το allegro και το maestoso είναι δύσκολα, αλλά βάλτε και το 1ο μέρος, το adagio, για να δείτε σε ποιό σημείο σταματάει το πιάνο για δύο χέρια και μπαίνει το εκκλησιαστικό όργανο. Στο πολυκάναλο μάλλον πρέπει να είναι ξεκάθαρο και χώρου επιτρέποντος.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Φυσικά υπάρχει πάντα και το κλασσικό οι Vikings του Wills που πολύ λίγα καλοστημένα συστήματα μπορούν να αποδώσουν
προσεκτικά όμως με τις στάθμες
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Εντάξει στην 3η του Saint Saens το allegro και το maestoso είναι δύσκολα, αλλά βάλτε και το 1ο μέρος, το adagio, για να δείτε σε ποιό σημείο σταματάει το πιάνο για δύο χέρια και μπαίνει το εκκλησιαστικό όργανο. Στο πολυκάναλο μάλλον πρέπει να είναι ξεκάθαρο και χώρου επιτρέποντος.
Στην αρχή του poco adagio ρίχνει ένα γερό 35hz (για την ακρίβεια, 34,65hz, ρε ύφεση είναι). Δεν φαντάζομαι να είναι μια οκτάβα κάτω στα 17,32 και να ακούω την αρμονική της γιατί θα πηδηχτω από το παράθυρο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Στην αρχή του poco adagio ρίχνει ένα γερό 35hz (για την ακρίβεια, 34,65hz, ρε ύφεση είναι). Δεν φαντάζομαι να είναι μια οκτάβα κάτω στα 17,32 και να ακούω την αρμονική της γιατί θα πηδηχτω από το παράθυρο!
Περνα το σε σκληρό και κάνε φασματική ανάλυση αν θες να κλάψεις...
 



Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ανέβασε να δούμε.

Εχεις ακουσει τουτο εδω;;

 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
@costas EAR
Άκουγα τώρα Floyd Toole και είπε κάτι για "near field subwoofer". Στην ουσία αυτό που λέει είναι ότι αν βάλεις πολύ κοντά σε σένα το Sub, είσαι μια χαρά γιατί όλες οι επιστροφές ακυρώνονται από το ίδιο το Sub.

Τη λες;

Όλα αυτά βέβαια για μια και μοναδική θέση ακρόασης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
@costas EAR
Άκουγα τώρα Floyd Toole και είπε κάτι για "near field subwoofer". Στην ουσία αυτό που λέει είναι ότι αν βάλεις πολύ κοντά σε σένα το Sub, είσαι μια χαρά γιατί όλες οι επιστροφές ακυρώνονται από το ίδιο το Sub.

Τη λες;

Όλα αυτά βέβαια για μια και μοναδική θέση ακρόασης.
Το έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.....

Ξέρω όμως πως αν ποτέ το forum μου δώσει custom title.... μάλλον θα πρέπει να είναι το ...nearfield :p

near.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
@costas EAR
Άκουγα τώρα Floyd Toole και είπε κάτι για "near field subwoofer". Στην ουσία αυτό που λέει είναι ότι αν βάλεις πολύ κοντά σε σένα το Sub, είσαι μια χαρά γιατί όλες οι επιστροφές ακυρώνονται από το ίδιο το Sub.

Τη λες;

Όλα αυτά βέβαια για μια και μοναδική θέση ακρόασης.
Έχουμε δώσει άδεια (κατ εξαίρεση) μονού σαμπ σε nearfield συστήματα ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Το έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.....

Ξέρω όμως πως αν ποτέ το forum μου δώσει custom title.... μάλλον θα πρέπει να είναι το ...nearfield :p

View attachment 141690
Αφού το έχεις εκεί βάλε το Woofer να σε κοιτά, γιατί έμαθα από τον Tom της Trinnov ότι Ναι υπάρχουν κατευθυντικές συχνότητες εκεί κάτω. 60hz - 80hz.

Για αυτό και ο ίδιος στο τεράστιο Dedicated home Theater που έχει έχει βάλει 4 10άρια δεξιά και αριστερά από τα καθίσματα να τους κοιτάνε και να βαράνε από 60hz - 80hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Καλά το'χεις, βλέπει γωνία το μεγάφωνο του σαμπ.
Ωστόσο είναι πολύ κοντά στον τοίχο έτσι κι αλλιώς το μεγάφωνο, ώστε μια χαρά μπορεί να γυρίσει να το κοιτάς κιόλας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Είχα σοβαρό θέμα με τον ηλεκτρολογικό πίνακα και την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του ορόφου.

Προφανώς η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του κάτω ορόφου δεν ήταν και "τόσο της προκοπής", με αποτέλεσμα να υπάρχει μια 10-αρα ασφάλεια (αυτοματάκι) για 3 δωμάτια, μπριζες και φώτα, συν το διάδρομο.

Είχε 10-αρι αυτοματάκι για όλα αυτά, που το άλλαξα (ανεπιτυχώς) με 16-αρι (πάλι έπεφτε που και που).

Τα ηχεία και σαμπ μαζί, έχουν συνολική μέγιστη κατανάλωση 4,5 κιλοβάτ. Βεβαίως, στην πράξη δε φτάνουν τη μέγιστη ποτέ, αλλά στο άναμμα υπάρχει θέμα...

Ταυτόχρονα, οι μονώσεις των καλωδιωσεων του ορόφου δεν είναι ιδιαίτερα επαρκείς, με αποτέλεσμα οι αναμενόμενες μικροδιαροες αθροιζομενες όλου του (αρκετά μεγάλου) σπιτιού, μαζί με τα μηχανήματα σε μπριζες και φώτα, να ρίχνουν συχνά πυκνά το αντιηλεκτροπληξιακό όποτε άναβα ηχεία, φτάνοντας τα 25-30 μιλιαμπερ συνολικά σε τριφασικό.

Οπότε, στην πράξη, όποτε πήγαινα να ανοίξω τα μηχανήματα, τη μια έπεφτε το αυτοματάκι, την άλλη το αντιηλεκτροπληξιακό, δουλειά δε γινόταν έτσι, δυστυχώς...

Αφού ακόμα και μόνο 1 σαμπ να άνοιγα, είχε τόση πτώση τάσης, που έπαιρνε μπρος το ups σε προβολέα και το δεύτερο ups σε τρίνοβ και σέρβερ, κι έβλεπα τα φώτα του δωματίου να πέφτουν σε φωτεινότητα...

Αναγκαστικά λοιπόν, πέρασα καινούρια γραμμή από τον πίνακα, χρησιμοποιώντας 3 αγωγούς 2,5mm έκαστος (και γη ξεχωριστά), με αυτόνομο ξεχωριστό αυτοματάκι και αυτόνομο ξεχωριστό μονοφασικό αντιηλεκτροπληξιακό, ξεχωριστό από όλη την υπόλοιπη εγκατάσταση του σπιτιού.

Τώρα είναι πραγματικά ξεχωριστά. Με πεσμένο το αντιηλεκτροπληξιακό της κατοικίας, αυτή η νέα γραμμή λειτουργεί κανονικά και δίνει ρεύμα μόνο σε 2 γειτονικές μπριζες παράλληλα συνδεδεμένες (η μία κολλητά δίπλα στην άλλη, που βρίσκονται στον τοίχο πίσω από τον τρινοβ και τα λοιπά μηχανήματα).

Από αυτές τις 2 γειτονικές μπριζες, έδωσα ρεύμα σε όλα τα ηχεία, με 2 γραμμές (χονδρικά μια γραμμή για τα δεξιά και μια για τα αριστερά ηχεία), μοιρασμένα όσο γίνεται ισόποσα, με καλωδίωση 3x2,5mm και χωρίς πουθενά διακόπτες.

Σήμερα τελείωσε η εγκατάσταση της νέας παροχής και των καλωδιωσεων με απόλυτη επιτυχία.

Πλέον, όλα τα ηχεία μαζί με τα σαμπ, τα ανοίγω με μια κίνηση από τον κεντρικό πίνακα του σπιτιού, σα να ανοίγεις το θερμοσίφωνα!

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:


Ούτε πτώση τάσης πουθενά, ούτε κιχ, εύκολα κι απλά.

Οπότε τα μηχανήματα είναι πάνω σε ups (Trinnov, oppo, κλπ), ο προβολέας πάνω σε δεύτερο ups, και όλα τα ηχεία και σαμπ, σε μια ξεχωριστή γραμμή κατευθείαν στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού.

Σκέψη για on line ups υπάρχει, θα το διερευνήσω εν καιρώ, καθώς τώρα είναι πολύ εύκολη η εγκατάσταση τέτοιου μηχανήματος στο χώρο του ηλεκτρολογικού πίνακα.

Λογικά το βράδυ θα συνδέσω και τα XLR στον τρινοβ (τα διέλυσα όλα για να έχω χώρο για τις εργασίες) να δω καμία ταινία.... :)


Συμπέρασμα: με πολλά ηχεία και πολλούς ενισχυτές από πίσω τους (37 τελικά ενισχυτικά στάδια έχω όλα μαζί), βγαίνουν στη φόρα τα όποια προβλήματα της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης... (τυχεροί οι δικαναλοι με ασθενικους ενισχυτές, δε προβληματίζονται καθόλου) :lol:
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top