Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

P

PMC

Guest
Όλα παίζουν το ίδιο.
Η roon έχει αντίθετη άποψη.....;)


 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Συμφωνώ.

The ultimate roon experience.

As simple (and stable) as it gets. ;)

Κι είναι και εντελώς αθόρυβο. Dead.

O server κάνει φασαρία, ανεμιστήρια, σκληροί δίσκοι, όλα ακούγονται. Ευτυχώς σε μένα, έχω τη δυνατότητα και θα είναι σε άλλο δωμάτιο, οπότε δε με ενδιαφέρει.

Θέλω να κάνω δοκιμές πολυκάναλου με ρουν από σκληρό στο σέρβερ. Αν τυχόν έχω θέμα με το νας σέρβερ σε αυτή την εφαρμογή, και γω θα πάρω nucleus+, χωρίς άλλη κουβέντα. Ελπίζω να μη χρειαστεί. ;)
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ποιος ο λόγος αγοράς του Nucleus, τη στιγμή που δε βρίσκεται στο χώρο, ενώ γίνεται η δουλειά με το αντίστοιχο Nuc με πολύ χαμηλότερο κόστος;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Προκειμένου να μην ασχοληθώ να περνάω γω το λειτουργικό της ρουν, και να το πάρω έτοιμο στημένο, αλλά και να μην έχει κινητά τμήματα (ανεμιστήρια) που κάποτε θα πιάσουν μπιχλα και θα θέλουν καθάρισμα, προτιμώ να δώσω περισσότερα λεφτά.

Οπότε εξαρτάται πόσο αξιολογεις το χρόνο σου, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις, και πόσο σου αρέσει να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα, ή πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να μην ασχολείσαι. ;)

Από κει και πέρα, σαν αντικείμενο αγοράς, το nuc είναι ένα pc που τα κάνει όλα όσα κάνει ένα pc, ενώ το nucleus είναι ένα κουτί κλειστό που παίζει ρουν, τίποτε άλλο.

Άρα είναι διαφορετικά προϊόντα, που απλώς μοιράζονται κάποιο κοινό χαρντγουερ, και ως εκ τούτου απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Προκειμένου να μην ασχοληθώ να περνάω γω το λειτουργικό της ρουν, και να το πάρω έτοιμο στημένο, αλλά και να μην έχει κινητά τμήματα (ανεμιστήρια) που κάποτε θα πιάσουν μπιχλα και θα θέλουν καθάρισμα, προτιμώ να δώσω περισσότερα λεφτά.

Οπότε εξαρτάται πόσο αξιολογεις το χρόνο σου, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις, και πόσο σου αρέσει να ασχολείσαι με τέτοια πράγματα, ή πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για να μην ασχολείσαι. ;)
Όντως, πολύ ψαρωτική η παθητική ψύξη. Respect. Θα την ήθελα ακόμα και αν δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας του nuc μου ( πιο σωστά, δεν αναγκάζεται να λειτουργήσει τόσο δυνατά ). Με γεια!
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στείλε σε παρακαλώ ένα λίνκ να δω τι παίζει. Σε ποιο nuc αναφέρεσαι;
Το δικό μου είναι ένα μοντέλο 6ετίας αν δεν κάνω λάθος, με i3 επεξεργαστή και του έχω 64Gb M2sata για system disk, 2.5" HDD για τα albums και 16Gb Ram.

Post automatically merged:

Πολύ μικρό μέγεθος για τις δυνατότητές του, ειδικά σε daphile ο ανεμιστήρας δεν ακούγεται καθόλου ακόμα και αν του βάζω ολόκληρα dsd albums να φορτώσει στη ram, μόνο στο kodi μέσω windows τον ακούω καμιά φορά αλλά εκεί δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Σε γενικές γραμμές ακριβά μηχανήματα μεν ( τα παίρνεις γυμνά απο μνήμη, hdd και περιφερειακά, π.χ. wifi ), αλλά για τη δουλειά που το θέλω είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Πολύ μικρό μέγεθος για τις δυνατότητές του, ειδικά σε daphile ο ανεμιστήρας δεν ακούγεται καθόλου ακόμα και αν του βάζω ολόκληρα dsd albums να φορτώσει στη ram, μόνο στο kodi μέσω windows τον ακούω καμιά φορά αλλά εκεί δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Σε γενικές γραμμές ακριβά μηχανήματα μεν ( τα παίρνεις γυμνά απο μνήμη, hdd και περιφερειακά, π.χ. wifi ), αλλά για τη δουλειά που το θέλω είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
Βαλτο να παίξει πολυκάναλο dsd σε Roon και θα δούμε
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βαλτο να παίξει πολυκάναλο dsd σε Roon και θα δούμε
Δεν αποκλείεται. Πάντως τη σημερινή δοκιμασία με 2 φίλτρα ( ένα wav ανά κανάλι ) στα 192KHz, μια χαρά τη πέρασε. Σαφώς και θα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα και δεν θα με χάλαγε κάτι σε i5 έτσι για την αλητεία, αλλά και με i3 καλύπτει επάξια τη θέση του player, σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες βέβαια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Δεν αποκλείεται. Πάντως τη σημερινή δοκιμασία με 2 φίλτρα ( ένα wav ανά κανάλι ) στα 192KHz, μια χαρά τη πέρασε. Σαφώς και θα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα και δεν θα με χάλαγε κάτι σε i5 έτσι για την αλητεία, αλλά και με i3 καλύπτει επάξια τη θέση του player, σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες βέβαια.
Με Roon?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Καλά, απο ότι κατάλαβα το roon τραβάει τα άντερά του απο πόρους συστήματος. Αλλά, πόσοι θα βάλουν roon...?
Κοστίζει όσο μισό μέτρο καλώδιο ρεύματος. Βάλε.
:tongue:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κοστίζει όσο μισό μέτρο καλώδιο ρεύματος. Βάλε.
:tongue:
Δεν έχω καλώδια ρεύματος! Μίλα με όρους ιντερκονέκτς, να καταλάβω! :p
Kατσε ρε τρελό αγόρι. Δύο σαμπς, ένα SHD, τώρα roon μου τσαμπουνάς. Σε λίγο θα μου πεις να στήσω και πολυκάναλο! Συγκεντρώσσσουυυυυυυ..!! :p:p
Post automatically merged:

Όταν κάτι παίζει καλά ...όσα λεφτά και να έχεις δώσει ....στάμπα είναι.
Όταν κάτι δεν παίζει καλά .....ακόμα και τα λιγότερα λεφτά να έχεις δώσει .....ακριβό θα σου φαίνεται,.
Συμφωνώ 100%. Ως γνωστόν, η φτήνια τρώει τον παρά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Δεν έχω καλώδια ρεύματος! Μίλα με όρους ιντερκονέκτς, να καταλάβω!
Τέλος πάντων, το έπιασες το υπονοούμενο...πάτε και δίνετε λεφτά σε βλακείες και τα πραγματικά σημαντικά και χρήσιμα σας φαίνονται ακριβά.
Δύο σαμπς, ένα SHD, τώρα roon μου τσαμπουνάς. Σε λίγο θα μου πεις να στήσω και πολυκάναλο! Συγκεντρώσσσουυυυυυυ..!!
Δεν είσαι έτοιμος για πολυκάναλο. Του χρόνου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top