Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Εδώ και μπόλικο καιρό, έχω κάνει 2-3 μικροαλλαγές στην παραμετροποίηση της ισοστάθμισης του τρινοβ, κι είπα να το μοιραστώ μαζί σας, είναι επιτυχημένη η διαδικασία.
Πολύ επιτυχημένη δηλαδή.
Ο ντιμιφουτ άμα έρθει, θα καταχαρεί. 🤪😂😜

Αλλαγή στο ταργκετ κερβ.

Προ:

Screenshot_20230204-171146~2.png


Μετά:

PXL_20230204_150106470.jpg
λ

Πλέον η συνολική πτώση είναι μόλις 5,5 dB. 🍌

Ξέρω, ξέρω ντιμιφουτ, χάρηκες. 😂😁😜

Ευθεία μέχρι τους 100 κύκλους.
Επίσης μια μικρή ευθεία μεταξύ 800 κύκλων και 1,5 κ.

Πλέον και πιο καθαρές οι φωτογραφίες, νέος προβολέας. 🤪😂😜

Ήθελα να μειώσω το μέγιστο εύρος διόρθωσης, οπότε έθεσα νέα όρια:

PXL_20230204_145930339.jpg


Ίσα ίσα για ταργκετ κερβ και λίγη διόρθωση.

Επίσης έχω ακυρώσει ουσιαστικά κάθε διόρθωση πλάτους στα σαμπ.

Η πρότερη εικόνα ήταν αυτή, τέρμα κάτω τα εφαρμοζόμενα φίλτρα:

Screenshot_20230204-171157~2.png



Τώρα τα φίλτρα των σαμπ:

PXL_20230204_145711944.jpg


Ελάχιστη η παρέμβαση. 😁

Βασικά τα άφησα τα σαμπ να παίζουν όπως παίζουν. Παν εκείνα τα eq με τόσο μεγάλο εύρος. Τώρα η συνολική διόρθωση είναι μέσα σε ένα εύρος ~5 ντεσιμπέλ για τα σαμπ.

Η παλιά μέτρηση πλάτους

Screenshot_20230204-171205~2.png


Και η πρόβλεψη τώρα (μεσαίο γράφημα), μαζί με τα συνολικά φίλτρα (τέρμα κάτω γράφημα):

PXL_20230204_145817466.jpg


Όντως +1 έως -9 το εύρος EQ στο σύνολο των εφαρμοσμένων φίλτρων σε σαμπ και δορυφόρους, όλα μαζί είναι στο γράφημα.. 🍌

Για λόγους αναφοράς, το αρτισίξτι:

Screenshot_20230204-171210~2.png


Αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στο 20-100 που πλέον είναι φλατ κατάλαβες κάποια διαφορά; Ένιωσες δηλαδή ότι κάτι λείπει στην πρώτη οκτάβα;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Έγινε πιο μπιτάδικο το χτύπημα της μποτιάς, βγήκαν πιο μπροστά οι αρμονικές της 2-3ης οκταβας, αλλά μ'άρεσε.

Προφανώς λίγο λιγότερο "εντυπωσιακό" στο γέμισμα της πρώτης οκταβας, αλλά μάλλον πιο ρεαλιστικό.

Βαράει κανονικά στο στομάχι. Ίσως μάλιστα να βαράει και περισσότερο από πριν. Το είχα άγχος αυτό, αλλά έβαλα Μόμπι και το χαμόγελο ήταν δυνατό, όπως και η γροθιά στο στομάχι, όλα καλά. 👊

Δε λείπει τίποτα, τα ακούω όλα. Λίγο πιο καθαρά, πιο διακριτά.

Οι φωνές που ήταν ήδη εξαιρετικές, τώρα γ@μηθηκαν τελείως, τους εβλεπω μπροστά μου, τρελή αληθοφάνεια, και αυτός ήταν ο κύριος στόχος, κι όλα πήγαν κατ'ευχην. Α, και αν βγαίνουν παλαμάκια από τα ηχεία είναι 100% σα να βαράνε μπροστά μου ανθρώπινα χέρια παλαμάκια, εξαιρετικά ρεαλιστικό.
Ήταν που ήταν, απογινε τώρα. 😜

Νομίζω πως το ελαττωμένο EQ είναι η ουσία της εν λόγω διαφοροποίησης.

Το ταργκετ κερβ το παίζει ο καθείς κατά τα γούστα του.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγώ στα μπάσα έχω καμπύλη σαν την δική σου αλλά όχι από επιλογή: δεν έβγαινε με τίποτα το φούσκωμα στα 20 για λόγους που δεν είναι του παρόντος και ποτέ δεν ένιωσα ότι υστερούν τα μπάσα. Ίσα ίσα θα έλεγα χαμένο gain το να δίνεις κλήση στα 20 hz και ήμουν σίγουρος ότι δεν θα έβλεπες διαφορά προς το κακο. Βέβαια τώρα είναι και λίγο υποκειμενικο το θέμα αφού ήδη έπαιζε ολοσωστα και πριν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Επιτέλους. :beach:

Διαφωνώ με το μόλις +1 σαν όριο στο boost. Αστο μέχρι +3db, και κάτω απο την Schroeder άσε και παραπάνω.
Διαφωνώ επίσης με την "καθόλου" manual παρέμβαση στα σαμπς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Διαφωνώ επίσης με την "καθόλου" manual παρέμβαση στα σαμπς.
Μα υπάρχει, απλώς δε "φαίνεται" πολύ στο "μάτι".
Έτσι κι αλλιώς, δεν ήθελαν καμία τρομερή διόρθωση τα σαμπ, απλώς μείωσα πολύ το εύρος της διόρθωσης.

Χιντ: try it. 😉

Επιτέλους. :beach:
Α, ναι.
Έχει έρθει εντελώς στα "νερά σου" η ισορροπία στο μπάσο.

Και τα μεσαία, κάτι βγιολια που ακούς, νομίζω θα σοκαριστείς από την αμεσότητα που βγάζει. Έχει ανέβει εκεί.

Δεν γίνεται παραπάνω κλίση στο ταργκετ κερβ (~6dB έχει), με τόσο μικρό εύρος διαθέσιμο στο EQ, αλλά έτσι, έχει εκτοξευθεί το δυναμικό εύρος και η αληθοφάνεια στα μεσαία.. 😇
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
βρε moby παιζ όπως επαιζ ????
Όχι ακριβώς όπως έπαιζε, είναι ας πούμε πιο μπιτάδικο τώρα, χτυπάει γερά όμως, όπως ήδη έγραψα:

Βαράει κανονικά στο στομάχι. Ίσως μάλιστα να βαράει και περισσότερο από πριν. Το είχα άγχος αυτό, αλλά έβαλα Μόμπι και το χαμόγελο ήταν δυνατό, όπως και η γροθιά στο στομάχι, όλα καλά. 👊
Όσο για αυτό:

Κανα βίνυλιο έβαλες;
Έβαλα, βέβαια, γυρνάει μια χαρά ο δίσκος, δουλεύει, όλα καλά, αν και άκουγα ρουν εκείνη την ώρα. 😜
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.596
Στα σοβαρά, αρέσει δεν αρέσει η καμπυλη μέχρι που είναι και αδιάφορο. Αν την βαρεθεί με ένα κουμπί γυρίζει στη παλιά και τελειώνει το παραμύθι. Δεν παντρεύεται τίποτα ο άνθρωπος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Στα σοβαρά, αρέσει δεν αρέσει η καμπυλη μέχρι που είναι και αδιάφορο. Αν την βαρεθεί με ένα κουμπί γυρίζει στη παλιά και τελειώνει το παραμύθι. Δεν παντρεύεται τίποτα ο άνθρωπος.
29 μνήμες έχει, να έχουμε να διαλέγουμε καμπύλες ανάλογα με το πως ξυπνήσαμε το πρωί
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
29 μνήμες έχει, να έχουμε να διαλέγουμε καμπύλες ανάλογα με το πως ξυπνήσαμε το πρωί
Παρά μια για κάθε μέρα του μήνα - εξαιρείται ο Φεβρουάριος... :roflmao:
Μα υπάρχει, απλώς δε "φαίνεται" πολύ στο "μάτι".
Έτσι κι αλλιώς, δεν ήθελαν καμία τρομερή διόρθωση τα σαμπ, απλώς μείωσα πολύ το εύρος της διόρθωσης.

Χιντ: try it. 😉


Α, ναι.
Έχει έρθει εντελώς στα "νερά σου" η ισορροπία στο μπάσο.

Και τα μεσαία, κάτι βγιολια που ακούς, νομίζω θα σοκαριστείς από την αμεσότητα που βγάζει. Έχει ανέβει εκεί.

Δεν γίνεται παραπάνω κλίση στο ταργκετ κερβ (~6dB έχει), με τόσο μικρό εύρος διαθέσιμο στο EQ, αλλά έτσι, έχει εκτοξευθεί το δυναμικό εύρος και η αληθοφάνεια στα μεσαία.. 😇
Τώρα πέρασες από το Harman πρότυπο στο κλασσικό Bruel & Kjaer...

Δεν ξέρω για τον Dimi, o υποφαινόμενος πάντως χαίρεται γι αυτήν την εξέλιξη. Είμαι βέβαιος ότι θ'ακούγεται με ακόμα μεγαλύτερη φυσικότητα, αν μη τι άλλο διότι και ο ίδιος έχω εξελίξει τα setup κατά τρόπον ώστε να ... μη χρειάζεται πλέον για την ενδεδειγμένη καμπύλη - στόχο σχεδόν καθόλου EQ, ακόμα και στις πρώτες οκτάβες. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Προφανώς το παλιό σετ ρυθμίσεων (Target curve + εύρος EQ κλπ) είναι διαθέσιμο με εναλλαγή με ένα κουμπί από το τηλεκοντρόλ του τρινοβ, μαζί με άλλα πρισετς επίσης αποθηκευμένα.

Το όλο νόημα της ενημέρωσης που παρουσίασα στο ανωτέρω ποστ είναι η προσπάθεια μείωσης στη χρήση EQ σε όλο το φάσμα, όσο περισσότερο αυτό είναι εφικτό, εφόσον βέβαια τα ηχεία είναι αξιοπρεπή στο σπινοραμα (άρα δε χρειάζεται speaker correction παρά μόνον εφαρμογή μιας κλίσης για ταργκετ κερβ) και εφόσον υπάρχουν πολλαπλά σαμπ, τα οποία επίσης είναι αξιοπρεπή στην απόκριση, άρα δεν θέλουν τρομερές διορθώσεις με EQ, παρά μόνον ήπιες, ενώ οι ανωμαλίες απόκρισης λόγω boundaries αφήνονται να αλληλοεξουδετερώνονται μεταξύ τους, από τον αριθμό των σαμπ, και εφόσον έχει δοθεί η δέουσα προσοχή στην τοποθέτηση αυτών, βάσει μετρήσεων, και εφόσον υπάρχει μια Α περιποίηση χώρου.

Η ελάττωση του δυναμικού εύρους (dB) που θα χρησιμοποιηθεί από το πρόγραμμα ισοστάθμισης, οδηγεί προφανώς σε αυξημένο χρήσιμο δυναμικό εύρος του σεταπ (sinad).

Το επόμενο βήμα που θα υλοποιήσω σε κάποια φάση, θα είναι η προσθήκη 3 έξτρα δορυφόρων, ώστε από 9.4.4 το σεταπ να γίνει 12.4.4 και τότε, πακέτο με τις απαραίτητες νέες μετρήσεις, θα χρησιμοποιηθούν τα ρυθμιστικά τονικότητας στις πλάτες των ηχείων, ώστε να μειωθεί στο απολύτως ελάχιστο η χρήση EQ για επίτευξη της κλίσης του επιθυμητού ταργκετ κερβ, και ταυτόχρονα στο απολύτως ελάχιστο για την όποια διορθωση μεταξύ των δορυφόρων (speaker correction), με στόχο το εύρος που θα αφήσω διαθέσιμο στο EQ του τρινοβ να μην ξεπερνά τα 5-6 dB συνολικά σε όλο το φάσμα.

Έως τώρα, τα ρυθμιστικά τονικότητας στις πλάτες των δορυφόρων είναι στο "0", δηλαδή δεν χρησιμοποιούνται καθόλου, κάτι που ήταν σφάλμα μου εξ'αρχης, αλλά άργησα να το συνειδητοποιήσω. 🍌

Ως εκ τούτου, προτείνω να τα χρησιμοποιήτε, εάν διαθέτετε ενεργά ηχεία με ρυθμιστικά τονικότητας, διότι είναι σαφώς προτιμότερη η χρήση του gain των μεγαφώνων από τις πλάτες, παρά η χρήση EQ από το πρόγραμμα ισοστάθμισης, προς επίτευξη αυξημένου δυναμικού εύρους του σεταπ.

Το ανωτέρω ισχύει ιδίως εάν αυτά τα ρυθμιστικά τονικότητας της πλάτης των δορυφόρων υλοποιούνται αναλογικά, ενώ αν υλοποιούνται ψηφιακά, και πάλι υπάρχει κέρδος, αλλά μόνο στο φάσμα των υπόλοιπων δρόμων του δορυφόρου (πλην αυτών της χρήσης ψηφιακού EQ, όπου είναι μια από τα ίδια).

Στο Neumann 310 που χρησιμοποιείται στο δικό μου σεταπ, τα ρυθμιστικά τονικότητας υλοποιούνται σε αναλογικό επίπεδο, και η χρησιμότητα που βλέπω είναι μάλλον -1,5dB στο μιντ και -2,5dB στο Τουίτερ:

Screenshot_20230205-134419~2.png


Screenshot_20230205-134727~2.png


Οπότε θα μείνει ένα φάσμα μεταξύ 300 Hz έως 2kHz που θα χρειαστεί ένα ελάχιστο EQ, της τάξης του μόλις 1,5-2dB! 👍👍👍
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Τώρα πέρασες από το Harman πρότυπο στο κλασσικό Bruel & Kjaer...
Σωστά. 👍👍👍

o υποφαινόμενος πάντως χαίρεται γι αυτήν την εξέλιξη.
Ήμουν βέβαιος. 😎

Μάλλον παρακολουθώ τα "μαθήματά" σου, μέσα από τα ποστ που παρουσιάζεις επί της ισοστάθμισης. 😇

Γηράσκω αεί διδασκόμενος! 😜😁😂

Είμαι βέβαιος ότι θ'ακούγεται με ακόμα μεγαλύτερη φυσικότητα
Ακριβώς. 👍

Και πιο "δυναμικό" άκουσμα. 👊👊👊

και ο ίδιος έχω εξελίξει τα setup κατά τρόπον ώστε να ... μη χρειάζεται πλέον για την ενδεδειγμένη καμπύλη - στόχο σχεδόν καθόλου EQ, ακόμα και στις πρώτες οκτάβες. :wink:
Το έχω παρακολουθήσει έκπληκτος. 😳😳

Και προφανώς, προσπαθώ στο δικό μου σεταπ, να το εφαρμόσω, όσο αυτό είναι εφικτό. 😎

Το εύρος EQ των εφαρμοζόμενων φίλτρων τώρα, στο σύνολο των 13 δορυφόρων+ 4 σαμπ, είναι αυτό:

PXL_20230204_145817466~2.jpg


Στους δορυφόρους, με εξαίρεση 2 περιοχές χαμηλά, στους 60 και 120 κύκλους, στο υπόλοιπο φάσμα η διόρθωση είναι συνολικού εύρους ~7 dB.
Παραμένει όμως, στο σύνολο, ένα εύρος 9dB.
Με τη χρήση των ρυθμιστικών της πλάτης, προβλέπω να περιοριστεί σε ένα εύρος <5 ντεσιμπέλ. Θα κάνω ότι καλύτερο είναι εφικτό προς αυτό το στόχο, στο επόμενο calibration, ώστε εάν είναι δυνατόν να το περιορίσω στα 4dB συνολικά σε όλο το φάσμα. 😎

Αυτά έπρεπε να τα έχεις χρησιμοποιήσει ήδη.
Σωστά. 👍👍👍

Ήταν λάθος μου εξ'αρχης.🥴

Τουλάχιστον, παραδέχομαι τα σφάλματά μου! 😛
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top