Ένταση κεντρικού σε διαλόγους audyssey dynamic volume


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των τεχνικών του ήχου μιας ταινίας όταν καθορίζουν την ένταση για το κεντρικό κανάλι. Στα περισσότερα σε μορφή dts hd ma για να ακούσεις τους διαλόγους πρέπει να πας το volume στο +10 και με 2-3db τσιμπημένο το κεντρικό σε σχέση με τα αποτελέσματα του audyssey. και έρχεται ξαφνικά μια πιο έντονη σκηνή και βαράει κόφτες το κεντρικό. τι κάνουμε? αρχίζουμε και ενεργοποιούμε τα καλούδια τύπου dynamic volume με ότι και αν συνεπάγεται στην ποιότητα του ήχου? βάζουμε ποιο μεγάλο (db) κεντρικό? βάζουμε δεύτερο κεντρικό?
Για αρχή έρχεται ο καλιμπρέητορ και σε κάνει μάγκα!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όλα τα Marvel και τα περισσότερα Disney έχουν χαμηλά ρυθμισμένους τους διαλόγους (και άλλα θέματα). Στον Yamaha μου έχω ανεβασμένους τους διαλόγους, και όχι το level του κεντρικού, +1,5dB.
Σε γενικές γραμμές αυτό λέω. αν δουλεύετε γενικά τα καλούδια που προσφέρουν οι avr είτε λέγετε dialog adjust είτε δεν ξέρω τι στο κάθε ένα. ότι ταινίες μου αρέσουν είναι όλο θέματα. η μία έχει χαμηλά διαλόγους ή άλλη έχει θόρυβο στην εικόνα (tranformers) σκηνοθετική άποψη λέει...... μια άρτια ταινία τέτοιου είδους υπάρχει να την έχω σαν refernece?
[DOUBLEPOST=1533977000][/DOUBLEPOST]
:rolleyes::rolleyes:

Μια συγκριτική δοκιμή με ταινία της Warner αρκεί. ;)
Νομίζω το justice league ήταν καλό
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κατσε και ασχολησου με το συστημα σου,,,,,
ειναι θεμα χρονου ποτε θα βρεις την δικη σου αληθεια.....
αν και παιζει και αυτη με το περασμα του χρονου να σου βγει ψευτικη......
ή να ξερεις πλεον πραγματικα τι σου γινεται.........
Ευκολα πεφτεις σε παγιδες........αν δεν ξερεις.....εδω εχω ρειξει σε παγιδες <γνωστες>..........
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Να ρωτησω κατι.. με τι player παιζετε τα κατεβασμενα αρχεια απο το pc? Και αν βαλετε δισκακι blue ray πως το "παιζετε"?
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
προσπαθησε (αν δεν το εχεις κανει ηδη)
να βαλεις δισκακι....γνησιο....οχι με κατεβασμενο υλικο......
και λες τι ακους.....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
προσπαθησε (αν δεν το εχεις κανει ηδη)
να βαλεις δισκακι....γνησιο....οχι με κατεβασμενο υλικο......
και λες τι ακους.....
πραγματικά θα αγοράσω 2 br μόνο και μόνο να μου φύγει η απορία. βέβαια και πάλι μέσα από pc θα παίξει μιας και δεν έχω κάποιο player και δεν γνωρίζω κάποιον στο νησί που να έχει κάτι αξιόλογο για να μου δάνειζε.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ok παρε κατι απο πολεμο αστρων 2η 3λογια .....το 1 και το 3....ειναι αλλου,,,
σου δειχνουν ψαρια πιανει το συστημα ....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν κάνω αυτό που είπε ο @Zizik να ενεργοποιήσω το Dialog level adjust και να δώσω 2-3 db είναι παρόμοιο με το να δώσω παραπάνω db στο κεντρικό κανάλι ή απλά ενισχύει τις συχνότητες της φωνής το αντίθετο του karaoke?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κανε ενα τσεκ με σωστο υλικο....μετα μπορεις με ασφαλεια να κανεις καθε ειδους δοκιμη στον av σου με ασφαλεια
ωστε να βρεις τι φταιει
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Aν έφταιγε το υλικό τότε και με το παλιό κεντρικό θα είχε θέμα,αλλά κάτι άλλο θέλει να πάρει και δεν μπορεί να το βρεί.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν διαβασα καπου οτι με αλλο κεντρικο ηταν οκ
αλλα και εκει πολλα μπορουν να συμβουν
.....βασικα ενα φτανει .........

κανε μια δοκιμη να βγαλεις οφ το οντισι και τα φιλτρα του
και βαλε σταθμες 0 σε ολα τα ηχεια και πες τι ακουσες
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Aν έφταιγε το υλικό τότε και με το παλιό κεντρικό θα είχε θέμα,αλλά κάτι άλλο θέλει να πάρει και δεν μπορεί να το βρεί.
πριν το klipsch είχα ένα ma gxc 350. πραγματικά κελαηδούσε. σαν ποιότητα το βάζω πάνω από το klipsch βέβαια χρηματικά είχε τα διπλά χρήματα. αλλά δε μπορούσε να ακολουθήσει τις στάθμες των klipsch. +9db για να είναι στις ίδιες. τα προηγούμενα crystal audio και μικρή σειρά της klipsch δε τα βάζω στο παιχνίδι. και πριν υπήρχε αυτό το θέμα αλλά δεν είχα ασχοληθεί με το forum με reference εντάσεις και διαγράμματα. έδινα απλά παραπάνω db στο κεντρικό. ούτε είχα τελικό ώστε να βλέπω πότε αρχίζει να κλιπαρει το κάθε κανάλι. Να σας πω την αλήθεια η άγνοια είναι ευτυχία. τώρα όλη μέρα ψάχνομαι. βλέπω μια ταινία και αρχίζει μετά ολόκληρη ιεροτελεστία και ανάλυση στο τι μου άρεσε τι με χάλασε και και και... + ότι με το marantz και το audyssey προσπαθώ να βρω τι κάνει το κάθε τι και αν μου αρέσει αυτό που κάνει ή όχι.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
δεν διαβασα καπου οτι με αλλο κεντρικο ηταν οκ
αλλα και εκει πολλα μπορουν να συμβουν
.....βασικα ενα φτανει .........

κανε μια δοκιμη να βγαλεις οφ το οντισι και τα φιλτρα του
και βαλε σταθμες 0 σε ολα τα ηχεια και πες τι ακουσες
ρε παιδιά δε ξέρω. πείτε ότι θέλετε για το audyssey για το ypao.... πραγματικά το καλύτερο αποτέλεσμα σαν χροιές και ένταση ήταν με το τρόπο που μου είπε να δοκιμάσω ο αργυρής. όλα 0 όλα flat χωρίς audyssey χωρίς τίποτα ενεργοποιημένο. το μόνο που μου έλειπε ήταν τα πίσω surround. οι διάλογοι ζωντάνεψαν και δεν ήταν αυτή η τρελή διαφορά σε ένταση μεταξύ διαλόγων και σκηνή δράσης πάντα μιλάω για το κεντρικό.. τα ηχεία για να βγάλει 75db μου τα ρίχνει από -7 έως -4db. Συγκεκριμένη διάρκεια συγκεκριμένου σημείου στην ταινία average db 79 με το volume στο 0, και με τα setting του audyseey average 78db και με το volume στο +8 και πάραυτα οι διάλογοι δεν ήταν αντίστοιχα δυνατά.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
να βαλεις ολα τα ηχεια 82db
....το audyssey τα φτιαχνει στα 72-73 db

και να ακους οπως σου αρεσει ......να ξερεις ομως οτι το σωστο ειναι αυτο που φτιαχνει το audyssey και πιθανον για διαφορους λογους ισως να θελεις 2-4db στα χαμηλα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.788
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top