Ένταση κεντρικού σε διαλόγους audyssey dynamic volume

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Καλησπέρα. Καινούρια μέρα και συνεχίζω τις δοκιμές μου. Προκύπτουν 2 σενάρια που μου αρέσει το αποτέλεσμα. Ή όλα off ή όλα on και όταν λέω όλα σημαίνει και το dynamic eq και το dynamic volume. με ένα από τα 2 ενεργά ή είναι υπερβολικά τα χαμηλά ή αντίθετα υπερβολικές οι φωνές.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μην ταλαιπωρεις τον εαυτο σου με τον ηχο αλλο, εισαι κομπλε οπως και αν παιζεις...
.......μονο η φροντιδα χωρου εχει μεινει(αν μπορεις) και ενα ιδιο sub η 2 x 15αρια psa

προτεινω πρωτα την αγορα μιας 75αρας TV για να εχεις σωστοτερο αποτελεσμα οπτικο με τον μεγαλο ηχο που διαθετεις..;)

αυτη ειναι μικρη TV για τις εντασεις που ακους..:)

 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
μην ταλαιπωρεις τον εαυτο σου με τον ηχο αλλο, εισαι κομπλε οπως και αν παιζεις...
.......μονο η φροντιδα χωρου εχει μεινει(αν μπορεις) και ενα ιδιο sub η 2 x 15αρια psa

προτεινω πρωτα την αγορα μιας 75αρας TV για να εχεις σωστοτερο αποτελεσμα οπτικο με τον μεγαλο ηχο που διαθετεις..;)

αυτη ειναι μικρη TV για τις εντασεις που ακους..:)

Ooo μη μου βάζεις και άλλα. Κάθε χρόνο ανεβαίνω και 10" έχω φτάσει 65. Αν πάω για κάτι άλλο θα είναι short throw projector.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Ooo μη μου βάζεις και άλλα. Κάθε χρόνο ανεβαίνω και 10" έχω φτάσει 65. Αν πάω για κάτι άλλο θα είναι short throw projector.

ακόμα θέλω να δοκιμάσω ποιο δυνατούς τελικούς. σίγουρα δεύτερο sub, 2 ή 4 atmos ηχεία για ταβάνι και μετά πάμε για tv - projector.

δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να φτιάξω ηχητικά ένα χώρο ο οποίος είναι κοινόχρηστος και με μια μικρή κρυσταλλιέρα και να είναι και εμφανίσιμα τα όποια panel πρέπει να μπούνε. έχω ένα παράθυρο μια μπαλκονόπορτα και μια διπλή συρόμενη πόρτα.:help::lolsign:
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
ακόμα θέλω να δοκιμάσω ποιο δυνατούς τελικούς. σίγουρα δεύτερο sub, 2 ή 4 atmos ηχεία για ταβάνι και μετά πάμε για tv - projector.

δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να φτιάξω ηχητικά ένα χώρο ο οποίος είναι κοινόχρηστος και με μια μικρή κρυσταλλιέρα και να είναι και εμφανίσιμα τα όποια panel πρέπει να μπούνε. έχω ένα παράθυρο μια μπαλκονόπορτα και μια διπλή συρόμενη πόρτα.:help::lolsign:
Τιιιιι ;;;;;; Κρυστάλλιερα είπες:;;;;;; @daharis666 ακούς;;;;
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
ο sub η 2 x 15αρια psa
προτεινω πρωτα την αγορα μιας 75αρας TV για να εχεις σωστοτερο αποτελεσμα οπτικο με τον μεγαλο ηχο που διαθετεις..;)
αυτη ειναι μικρη TV για τις εντασεις που ακους..:)
Δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι με τις 75' πάλι λίγες είναι ,τουλάχιστον 100' ίντσες θέλει για αυτόν τον ήχο, προτείνω να γεμίσει τα κενά του τοίχου L-R με οθόνη και κρατάει την τ.ν που έχει για να βλέπει καμιά ert1 hd.:p
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Τιιιιι ;;;;;; Κρυστάλλιερα είπες:;;;;;; @daharis666 ακούς;;;;
Είναι μικρή και έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να μείνουν μέσα όσο λιγότερα ποτήρια είναι δυνατόν. :frown: να σου πω την αλήθεια σπάνια με έχουν ενοχλήσει.....
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Σκε
Δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι με τις 75' πάλι λίγες είναι ,τουλάχιστον 100' ίντσες θέλει για αυτόν τον ήχο, προτείνω να γεμίσει τα κενά του τοίχου L-R με οθόνη και κρατάει την τ.ν που έχει για να βλέπει καμιά ert1 hd.:p
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά σαν πρώτο βήμα έναν που εχει βγάλει η xiaomi. 1080 led και βγάζει καπου στις 100" στα 30-40cm από τον τοίχο. Και σχετικά οικονομικό 1000-1200 euro.
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
μακρυα απο δαυτα....

ουπς !!!!!
....νομιζα οτι ειναι 50αρα.......

εδω εισαι τοτε ;)
Οχι 65 ο τοίχος είναι 3.90. Λεω για short throw για να γλυτώσω καλώδια γυψοσανίδες βάσεις.... αν βάλω κάτι τέτοιο θα μπει σε συνδυασμό με atmos.
[DOUBLEPOST=1534092747][/DOUBLEPOST]
Οχι 65 ο τοίχος είναι 3.90. Λεω για short throw για να γλυτώσω καλώδια γυψοσανίδες βάσεις.... αν βάλω κάτι τέτοιο θα μπει σε συνδυασμό με atmos.
Έχουμε φύγει λίγο από το θέμα. Αυριο παραγγέλνω ένα umic το raw το έχω κάνει εγκατάσταση στο pc. To θεμα είναι να το πάρω, θα μου είναι χρήσιμο σε συνδιασμό με το app του audyssey ή θα είναι μόνο για να βλέπω καμπύλες?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
Έχουμε φύγει λίγο από το θέμα. Αυριο παραγγέλνω ένα umic το raw το έχω κάνει εγκατάσταση στο pc. To θεμα είναι να το πάρω, θα μου είναι χρήσιμο σε συνδιασμό με το app του audyssey ή θα είναι μόνο για να βλέπω καμπύλες?
Θα είναι χρήσιμο:
  1. Για έλεγχο του αποτελέσματος της ισοστάθμισης
  2. Για μελέτη των χαρακτηριστικών του χώρου
  3. Ως εργαλείο εκπαίδευσης.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.461
Reaction score
74.969
Αν άκουγες αυτό που σου είχα γράψει παλιότερα και έβγαζες τα L-R απο τις γωνίες, πολλά θα έφτιαχναν.

To θεμα είναι να το πάρω, θα μου είναι χρήσιμο σε συνδιασμό με το app του audyssey ή θα είναι μόνο για να βλέπω καμπύλες?
Μόνο για να βλέπεις ώστε να διορθώσεις πολύ προσεκτικά. Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά, μην το πάρεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
Εχει το κεντρικό μερικές μοίρες κλίση προς τα πάνω; Προς την θέση ακρόασης;
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Αν άκουγες αυτό που σου είχα γράψει παλιότερα και έβγαζες τα L-R απο τις γωνίες, πολλά θα έφτιαχναν.



Μόνο για να βλέπεις ώστε να διορθώσεις πολύ προσεκτικά. Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά, μην το πάρεις.
κάνεις λάθος. εννοείτε ότι σε άκουσα και το δοκίμασα. δεν μπορώ να πω ότι είχε μεγάλη διαφορά βέβαια τότε είχα το yamaha. το πρόβλημα ήρθε από ψιλά υφιστάμενους. μόλις τα είδε έτσι η γυναίκα δε θες να σου περιγράψω το βλέμμα της.
 





Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Αν άκουγες αυτό που σου είχα γράψει παλιότερα και έβγαζες τα L-R απο τις γωνίες, πολλά θα έφτιαχναν.



Μόνο για να βλέπεις ώστε να διορθώσεις πολύ προσεκτικά. Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά, μην το πάρεις.
όπως καταλαβαίνεις έχω αρχίσει και γίνομαι πολύ ενεργό μέλος και μιας και έχω εγκαταλείψει τα άλλα hobby (μηχανές - αυτοκίνητα - dragster) και λόγο ηλικίας πλέον πάμε στα 37 αλλά και λόγο οικογένειας τα ηχητικά είναι κάτι που μου έχει τραβήξει τι προσοχή και σαφώς θα ασχοληθώ σοβαρά. βέβαια δεν είναι μόνο το πόσο θέλω να ασχοληθώ είναι και το χρηματικό. όσο μπορώ και με παίρνει όλο και κάτι θα βελτιώνω.
[DOUBLEPOST=1534098171][/DOUBLEPOST]
όχι, είναι ευθεία και περίπου 20cm κάτω από το αυτί.
Φτιάξτο.
[DOUBLEPOST=1534097247][/DOUBLEPOST]
Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι
προς το παρών το σήκωσα με 2 λαστιχένιους αποστάτες περίπου 2 cm και στα 2.70 με κοιτάει πλέον στα μάτια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.075
προς το παρών το σήκωσα με 2 λαστιχένιους αποστάτες περίπου 2 cm και στα 2.70 με κοιτάει πλέον στα μάτια.
:thumbsup:
Αυτο που έβαλε ο Στάθης εχει το έξτρα πλεονέκτημα της απομόνωσης του ηχείου απο το έπιπλο, δες αν μπορείς να πετύχεις και αυτό με κάποιον τρόπο.

Και οι καμπύλες ισοστάθμισης που ανέβασες δεν ειναι ικανοποιητικές για τον χώρο σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.494
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top