Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Έτσι μου έρχετε να πω στον τέως διευθυντή της Odeon να μπει να διαβάσει να κλάψει από τα γέλια.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
:headbang:

Πραγματικά απορώ και ασχολείσθε ακόμα.

Όποιος θέλει Ultra High 4K ποιότητα και θέλει και να του ανήκουν οι ταινίες :gotcha:, να πάρει Kaleidescape.
Α ξέχασα, δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους :gotcha:
[/QUOTE

Το θέμα αρχίζει και ξεφεύγει! όποιου δεν του αρέσει η Ελληνική γλώσσα, μπορεί να μετοικίσει στο USA, το αυτό και σε όσους θέλουν να ακούν τον
Έτσι μου έρχετε να πω στον τέως διευθυντή της Odeon να μπει να διαβάσει να κλάψει από τα γέλια.
Δεν υπάρχει χειρότερη εταιρία! τα μισά δισκάκια της δεν έπαιζαν!!! να γελάσει, και να κλάψει, με την εταιρία που διεύθυνε!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Δεν υπάρχει χειρότερη εταιρία! τα μισά δισκάκια της δεν έπαιζαν!!! να γελάσει, και να κλάψει, με την εταιρία που διεύθυνε!!!
Όσα έχω παίζουν όλα. Μερικά αργούν πάρα πολύ στο loading.

Το θέμα μας εδώ είναι κατά πόσο ένα εγχείρημα αξίζει οικονομικά. Τα υπόλοιπα για μένα είναι για ρομαντικούς.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Διαφωνώ, αλλά ΟΚ, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Το πρόβλημά μου ήταν οι αιχμές, όχι οι τάσεις του κόσμου κι η χρήση των συσκευών.

Οπότε, ας μην το συνεχίσουμε, θέλω να πιστεύω ότι τα μηνύματα είναι ξεκάθαρα.
Σεβαστή η άποψη σου αλλά αυτός που κρίβεται πίσω από το δάχτυλο του είσαι εσύ τώρα. Γιατί για κάθε 10 άτομα που έχουν media player για να βλέπουν Netflix όπως λες υπάρχουν άλλοι 1000 για να μην σου πω παραπάνω που το χρησιμοποιούν ναι για να βλέπουν ματρόσκες. Μην κάνεις ότι πέφτεις από τα σύνεφα. Εγώ δεν είπα ότι το φόρουμ το υποστηρίζει αυτό αλλά μόνο κάποιος που είναι χαζός βλέποντας τα νήματα που υπάρχουν δεν το καταλαβαίνει αυτό. Δεν είμαστε χτεσινοί παιδιά ούτε ζούμε σε σπηλιές. Σε κάποια πράγματα ας είμαστε ειλικρινείς. Αν εσύ έχει media player και το χρησιμοποιείς για Netflix μπράβο σου. Μην θεωρείς τον εαυτό σου τον κανόνα μόνο γιατί θα εκπλαγείς.
Όσα έχω παίζουν όλα. Μερικά αργούν πάρα πολύ στο loading.

Το θέμα μας εδώ είναι κατά πόσο ένα εγχείρημα αξίζει οικονομικά. Τα υπόλοιπα για μένα είναι για ρομαντικούς.
Το θέμα είναι να το κάνεις να αξίζει οικονομικά. Αλλά ξέχασα, αν δεν υπάρχει αγορά που οι διανομείς φταίνε που την κατάντησαν έτσι σιγά μην ασχοληθούμε τώρα....ποιός ασχολείται τώρα να την ξαναφτιάξει....τραγική Ελληνική νοοτροπία.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Καλησπέρα και από μένα. Μια και ασχολούμαι με το home cinema. Εδώ και 25 χρόνια και έχω συλλογή δίσκων DVD , laser disks, bluray και UHD bluray τα οποία αγοράζω μανιωδώς πλέον παράλληλα και με απλά bluray , συμμερίζομαι το παράπονο σου viper. Όμως ταυτόχρονα η ιστορία έχει δείξει ότι από όλα τα μέσα , το DVD περπάτησε περισσότερο (μετά το VHS) στην ελληνική αγορά και ενοικίαση , και περπατάει ακόμα .. Δεν είναι τυχαίο όμως. Όπως κάποιος προείπε , ο Έλληνας ζει στο καλύτερο οικόπεδο επομένως το κλείσιμο στο σπίτι για θέαση ταινιών δεν είναι από τις πρώτες επιλογές του, και δεν αναφέρομαι στην τηλεόραση αλλά σε. Homecinema. Γιατί τελικά η αυξημένη ανάλυση και το hdr δεν έχουν αναπτυχθεί για την ελληνίδα νοικοκυρά που απολαμβάνει τουρκικό σήριαλ σε ψευδό hd , ούτε για τον εργαζόμενο που έχει 1 ωριτσα χρόνο ελεύθερος πριν πέσει ξερός για ύπνο (μισή ταινιουλα δλδ) , ούτε για το φοιτητή που παίζει ταυτόχρονα pic game και μιλάει στο κορίτσι κλπ.. η τεχνολογία της εικόνας αλλά και του ήχου αυτού του επιπέδου είναι για τον χομπίστα , δηλαδή αυτόν που αντιλαμβάνεται την αυξημένη χρωματική παλέτα , το σωστότερο κοντραστ κλπ το μειωμένο θόρυβο στο ηχητικό soundtrack κλπ και επίσης θα διαθέσει 2 ολόκληρες ώρες από το χρόνο του αλλά και αρκετά ευρώ από το πορτοφόλι του για να την απολαύσει. Αυτοί όμως οι άνθρωποι δεν είναι πλειοψηφία είμαστε εμείς εδώ μέσα στο forum και κάποιοι εκεί έξω που δε μας γνωρίζουν ακόμα. Προσωπικά οι Ελληνικοί υπότιτλοι δε μου λένε κάτι, βασικά δε βάζω κάνει υπότιτλους στις ταινίες αφού τις περισσότερες τις ξέρω και όσες δεν τις ξέρω , απολαμβάνω την ταινία χωρίς να επικεντρώνομαι στα γράμματα. Υπάρχουν εξαιρετικοί τίτλοι σε uhd αλλά και κάποιοι μετριότατοι. Αντιθέτως υπάρχουν εξαιρετικοί τίτλοι σε bluray που σε καλά μηχανάκια , πανιά , tv , κλπ δείχνουν πανέμορφα. Μου αρέσει επίσης να συλλέγω, προτιμώ τον δίσκο, στο κάτω κάτω, πληρώνω κάτι και το έχω , δεν είναι άυλο, έχει artwork εξώφυλλο κλπ εργασία ανθρώπων δλδ. Μ αρέσει. Ναι ίσως είμαι ρομαντικός , ίσως νιώθω ότι στηρίζω κάποιους που δουλεύουν εκεί έξω. Μ αρέσει πάντως και δεν θ αλλάξει αυτό ούτε και στη μουσική. Είναι δύσκολος όμως ο Έλληνας, δεν έχει νοοτροπία όπως οι ξένοι, ίσως να φταίνε οι εταιριες προώθησης ίσως όχι μόνο. Είναι μεγάλο το θέμα και επεκτείνεται σε πολλά επίπεδα. Πάντως προσωπικά ψάχνωντας βρίσκω πολλούς τίτλους με ελληνικά με λίγο ψάξιμο και σε uhd. Αλλά επαναλαμβάνω το φαινόμενο DVD είναι ασύγκριτο .ειναι φθηνότερο πλέον και έχει πλειάδα τίτλων γιατί το αγοραστικό κοινό είναι πολύ πιο ευρύ από έμας - τη μειοψηφία. Αυτά για αρχή.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Επεσε το ματι μου στο εν λόγω τοπικ, μιας και σκεφτόμουν ακριβως αυτο.

Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα να χτίζω τη συλλογή μου, μόνο με 4Κ παραγωγές. Βλεπω πως οι ταινίες που εχουν ερθει ελλάδα ειναι ελάχιστες! Βλέπω προσφορές που δε μπορεις να πεις οχι, σε καταστήματα του εξωτερικου, πχ ζαββι, 3 ταινιες ντισνει με 12.5ε η ταινία και καμμία δεν εχει Ελληνικά.
ΟΚ θα πειτε, κατάστημα του εξωτερικου ειναι, πολλά θες...ΑΛΛΑ αυτές οι ταινιες δεν εχουν ερθει Ελλάδα. Πράγμα περίεργο!!!
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Επεσε το ματι μου στο εν λόγω τοπικ, μιας και σκεφτόμουν ακριβως αυτο.

Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα να χτίζω τη συλλογή μου, μόνο με 4Κ παραγωγές. Βλεπω πως οι ταινίες που εχουν ερθει ελλάδα ειναι ελάχιστες! Βλέπω προσφορές που δε μπορεις να πεις οχι, σε καταστήματα του εξωτερικου, πχ ζαββι, 3 ταινιες ντισνει με 12.5ε η ταινία και καμμία δεν εχει Ελληνικά.
ΟΚ θα πειτε, κατάστημα του εξωτερικου ειναι, πολλά θες...ΑΛΛΑ αυτές οι ταινιες δεν εχουν ερθει Ελλάδα. Πράγμα περίεργο!!!
Αγοράζω κυρίως από Zavvi, γρήγοροι στην εξυπηρέτηση και τα δισκάκια άψογα. Κατα καιρούς καλές προσφορές σε συλλεκτικές εκδόσεις. Επίσης μερικά από amazon αν έχουν εξαντληθεί αλλού και βέβαια ebay για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δυστυχώς μας λείπει ένα best buy στην Ευρώπη, αλλά και στην Ελλάδα, ακούει κανείς? :p
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Αγοράζω κυρίως από Zavvi, γρήγοροι στην εξυπηρέτηση και τα δισκάκια άψογα. Κατα καιρούς καλές προσφορές σε συλλεκτικές εκδόσεις. Επίσης μερικά από amazon αν έχουν εξαντληθεί αλλού και βέβαια ebay για κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δυστυχώς μας λείπει ένα best buy στην Ευρώπη, αλλά και στην Ελλάδα, ακούει κανείς? :p
Καλά κάνεις, αλλά ελληνικούς υπότιτλους;;;

Οκ μπορώ να δω σε αγγλικούς, δε λέω, αλλά πολλές φορές βλέπουμε μια ταινία, παρέα.

ΥΓ. Έδρα που έχουν αυτοί; Μεταφορικά για Ελλάδα;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Από το εξωτερικό αγοράζω από το Ebay και πιο συγκεκριμένα από
έχει καλές τιμές και ενημερώσεις για τις ταινίες.
Υπάρχουν και αλλά φυσικά χωρίς όμως να λένε τίποτα για τις ταινίες η άλλες φώτο.
Θέλει πολύ ψάξιμο !!!
Πάντως δύσκολα θα βρείτε με ελληνικούς υπότιτλους............
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Από το εξωτερικό αγοράζω από το Ebay και πιο συγκεκριμένα από
έχει καλές τιμές και ενημερώσεις για τις ταινίες.
Υπάρχουν και αλλά φυσικά χωρίς όμως να λένε τίποτα για τις ταινίες η άλλες φώτο.
Θέλει πολύ ψάξιμο !!!
Πάντως δύσκολα θα βρείτε με ελληνικούς υπότιτλους............
Μπήκα να κάνω εναν έλεγχο τι εχει, είδα τη προσφορά και δε κρατήθηκα. Πηρε 5 4Κ star wars. Αν τα είχε ολα, θα παιρνα και τα υπολοιπα.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Καλά κάνεις, αλλά ελληνικούς υπότιτλους;;;

Οκ μπορώ να δω σε αγγλικούς, δε λέω, αλλά πολλές φορές βλέπουμε μια ταινία, παρέα.

ΥΓ. Έδρα που έχουν αυτοί; Μεταφορικά για Ελλάδα;
Εχω αγοράσει πολλούς τίτλους με ελληνικά από zavvi. Στους περισσότερους αναφέρει αν εχει στην περιγραφή προϊόντος. Καμια φορά μπαίνω στο bluray.com για να δω την έκδοση αναλυτικά. Μεταφορικά είναι 7 λιρες . Επίσης μην ξεχνάμε ότι έχουν πολύ ωραία συλλεκτικά steelbooks αλλα και φιγούρες και μπλουζάκια- κούπες κλπ
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Προς τους "παλιούς" του φόρουμ: θα μπορούσατε να αναρτήσετε μια λίστα με καταστήματα εξωτερικου ή/και πωλητές σε ebay/amazon για ταινίες 4Κ bluray;

Μεχρι στιγμής εχω υπόψιν μου τα:

Zavvi
Ζοοm.co.uk

κι έναν πωλητή στο ebay τον futuremovieshop2015
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top