Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το UHD είναι χρήσιμο μόνον σε όσους έχουν πολύ μεγάλες τηλεοράσεις,ή προβολείς! πχ. τα παιδιά μου που έχουν τηλεόραση 40'', θα τους ενδιαφέρει λες, σε τί φορμάτ θα είναι, μια ταινιούλα που θέλουν να δουν? ΟΧΙ! μου φέρνουν τον σκληρό τους, ή ένα στικάκι, και μου λένε ''γράψε καμιά ταινία ρε πατέρα να δούμε!'', αναγκάζομαι λοιπόν, να κάνω μια ταινία ή ένα σήριαλ Blue Ray, 2-3 άντε 4 Gb ώστε να χωρέσει στο στικάκι να την δουν! και αυτό γίνεται με τους περισσότερους φίλους!!! Συμπέρασμα, πόσοι στην Ελλάδα έχουν προβολείς? και απο αυτούς, πόσοι τους χρησιμοποιούν πραγματικά? Έχετε διαβάσει αγγελίες με προβολείς, 3ή 4 χρόνια μοντέλα με 500 ώρες? με 800 ώρες? το διαιρείται να δείτε πόσες ταινίες βλέπουν??? λοιπόν, ουτε πουλάει, ούτε και θα πουλήσει ποτέ το UHD στην Ελλάδα! τουλάχιστον εμπορικά ωστε να υπάρχει κέρδος! και όταν μια ''επιχείρηση'' δεν έχει κέρδος, δεν............ αυτό έχω καταλάβει εγώ!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
To 4K έχει νόημα από 75αρα και πάνω. Και η 75αρα είναι για 3m max απόσταση.

Έχει πλάκα που πουλάνε 55αρες 4Κ. Αυτη είναι εντελώς οριακά στα 2m. 😅
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Και κάτι που αρνείσαι να καταλάβεις. Ο κόσμος όταν του λες ταινία σε δισκάκι ξέρει το DVD και όχι το Bluray όχι γιατί υπάρχει streaming. Άλλο ο άλλος να προτιμάει το streaming και άλλο να ξέρει σε τι φορμάτ βρισκόμαστε αυτή την εποχή. Αυτό δείχνει ότι ότι ο κόσμος δεν γνωρίζει. Και δεν γνωρίζει γιατί ποτέ δεν προωθήθηκε. Γι αυτό και ένα τουλάχιστον 80% των Ελλήνων (δικιά μου εκτίμηση από συζητήσεις με γνωστούς και φίλους) νομίζουν ότι είμαστε ακόμα στο DVD. Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Άλλο το τι προτιμάς και άλλο να γνωρίζεις τι υπάρχει στην αγορά. Αν ήξερε ο κόσμος το Bluray και προτιμούσαν το streaming να το κατανοήσω αλλά δεν ξέρουν καν τι κυκλοφορεί. Τους λες δισκάκι, σου λένε DVD! Και αυτό φίλε μου είναι καθαρά αποτέλεσμα των όσων δεν κάνανε οι διανομείς για να μάθει το κοινό τι καινούργιο έχει βγει. Τόσο απλά...
Καταρχην παρα πολλα εργα βγαινουν μονο σε dvd , γιατι ετσι και αλλιως δεν ειναι ακριβες παραγωγες δρασης και εχουν αλλο κοινο
Δεν εχουν λοιπον περαση τα blu ray.Οταν βλεπεις 300 blu ray ξερω γω (παλιες ταινιες ) και 5 νοικιασμενα, αυτο δειχνει ( τα βλεπουν οι πελατες, ειναι μπροστα στην μουρη τους ) Με αυτη την εικονα λοιπον ειναι δυνατον να κανει επιθετικη προωθηση ο επιχειρηματιας ? Και τι να κανει ακριβως ? Να φερει 50 κοπιες του Τζοκερ, να εισπραξει 500 ευρω και μετα απο 10 μερες να τις εχει ολες να καθονται ?
Αν δεν εχουν τα blu ray σιγα μην περιμενει 10 χρονια να μαζευτουν 300 4K μπας και αλλαξει ροτα ο πελατης και γλυκαθει απο τον μπουγιο (και τελικα παρει και 4k player)
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Το πρόβλημα δεν είναι ότι βλέπεις κάτι στραβό και το ότι το λες δεν αρέσει σε κάποιους. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι σου εξηγούν την πραγματικότητα κι εσύ την αρνείσαι.
Και εγώ τους εξηγώ πως έχουν τα πράγματα αλλά δεν με καταλαβαίνουν. Άντε τώρα να μου πεις ποιός είναι σωστός και ποιός όχι.
To 4K έχει νόημα από 75αρα και πάνω. Και η 75αρα είναι για 3m max απόσταση.

Έχει πλάκα που πουλάνε 55αρες 4Κ. Αυτη είναι εντελώς οριακά στα 2m. 😅
Άρα εγώ δηλαδή με την 55" που έχω στα 3 μέτρα πως βλέπω διαφορά? Και φοράω και γυαλιά ο άτιμος....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
Για να βγει μια ταινία σε BluRay πρέπει το master να φορτωθεί στο μηχάνημα που θα κάνει τη δουλειά, να γίνει διόρθωση στα χρώματα σε όλη την ταινία γιατί το DCP (Digital Cinema Package) που παίζει σε ψηφιακές αίθουσες είναι αρχείο με άλλη χρωματική παλέτα από αυτή του BluRay. Δεν έχει σχέση. Το ίδιο γίνεται και αν ήταν για φιλμ. Η επεξεργασία μαζί με το τελικό render θέλει ώρες. Και όλα αυτά μαζί με την τελική κόπια που θα πάρει ο πελάτης σε κασέτα HD έχει μερικά χιλιάρικα. Τα studios χρεώνουν ακόμα και το playback στην εγγραφή της κασέτας γιατί απασχολεί το μηχάνημα. 400€ έχει μόνο μια άδεια κασέτα HD Cam SR 124'.

 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Καταρχην παρα πολλα εργα βγαινουν μονο σε dvd , γιατι ετσι και αλλιως δεν ειναι ακριβες παραγωγες δρασης και εχουν αλλο κοινο
Δεν εχουν λοιπον περαση τα blu ray.Οταν βλεπεις 300 blu ray ξερω γω (παλιες ταινιες ) και 5 νοικιασμενα, αυτο δειχνει ( τα βλεπουν οι πελατες, ειναι μπροστα στην μουρη τους ) Με αυτη την εικονα λοιπον ειναι δυνατον να κανει επιθετικη προωθηση ο επιχειρηματιας ? Και τι να κανει ακριβως ? Να φερει 50 κοπιες του Τζοκερ, να εισπραξει 500 ευρω και μετα απο 10 μερες να τις εχει ολες να καθονται ?
Αν δεν εχουν τα blu ray σιγα μην περιμενει 10 χρονια να μαζευτουν 300 4K μπας και αλλαξει ροτα ο πελατης και γλυκαθει απο τον μπουγιο (και τελικα παρει και 4k player)
Συγνώμη φίλε μου αλλά προώθηση δεν σημαίνει πούλα 50 κόπιες σε ένα βίντεοκλαμπ. Αυτό λέγεται εύκολο αλλά πρόσκερο κέρδος. Προώθηση είναι να διαφημίσεις το προιόν σου. Προώθηση είναι να αναδείξεις τα δυνατά του σημεία για να πείσεις τον κόσμο να αγοράσει το νέο δισκάκι και να μην πάει είτε στο DVD είτε στο downloading. Προώθηση είναι να βλέπει ο κόσμος αυτό που πουλάς για να το μάθει και να του γίνει δεύτερη φύση. Παιδιά δεν θα σας μάθω μάρκετινγκ. Αν δεν ξέρετε πως γίνεται προώθηση προιόντων άστο καλύτερα. Τι μιλάμε τότε...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ρωτα τις κοπελιτσες στο videoclub.Αυτες που κοιτανε τα τιμολογια, ακουνε γκρινιες πελατων, ξερουν ποσο νοικιαζονται οι ταινιες και μιλανε αμα λαχει και στο τηλεφωνο με εταιρειες διανομης.Περισσοτερα ξερουν αυτες απο τις στρατηγικες μαρκετινγκ που εχει φανταστει
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ρωτα τις κοπελιτσες στο videoclub.Αυτες που κοιτανε τα τιμολογια, ακουνε γκρινιες πελατων, ξερουν ποσο νοικιαζονται οι ταινιες και μιλανε αμα λαχει και στο τηλεφωνο με εταιρειες διανομης.Περισσοτερα ξερουν αυτες απο τις στρατηγικες μαρκετινγκ που εχει φανταστει
Ε καλά τώρα εντάξη δεν κάνουμε κουβέντα έτσι. Γι αυτό στο εξωτερικό μας κοροιδεύουν για την μηδενική επιχειρηματικότητα αφού δεν ξέρουμε καν πως πρέπει να αναπτύξουμε μία επιχείρηση μέσω του μάρκετινγκ και της προώθησης προιόντων. Εμείς εδώ νομίζουμε ότι μία επιχείρηση αναπτύσεται μόνο με καμια επιχορήγηση.

Οι περισσότερες πελάτες φίλε μου αγοράζουν DVD γιατί ο κόσμος έχει πλημυρίσει από αυτά. Ακόμα και η γιαγιά μου έχει ένα. Όταν βγήκε το Bluray και τώρα το UHD είδες να γίνεται καμία προώθηση ώστε ο άλλος να αλλάξει το DVD player του για να πάρει Bluray ή UHD? Απολύτως καμία. Γι αυτό και συνεχίζουν να πουλάνε και ο κόσμος όταν πάει στο βινετοκλαμπ φυσικά θα πάρει το DVD και όχι τα νέα δισκάκια. Αυτό είναι λογικό όταν ο κόσμος δεν έχει καμία γνώση για τα καινούργια φορμάτ και τι αυτά προσφέρουν σε σχέση με αυτό που έχει τώρα. Άρα θα πάει να νοικιάσει αυτό που μπορεί να χρησιμοποιήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και ας έχει και 50 Bluray στο ράφι.
Το UHD είναι χρήσιμο μόνον σε όσους έχουν πολύ μεγάλες τηλεοράσεις,ή προβολείς! πχ. τα παιδιά μου που έχουν τηλεόραση 40'', θα τους ενδιαφέρει λες, σε τί φορμάτ θα είναι, μια ταινιούλα που θέλουν να δουν? ΟΧΙ! μου φέρνουν τον σκληρό τους, ή ένα στικάκι, και μου λένε ''γράψε καμιά ταινία ρε πατέρα να δούμε!'', αναγκάζομαι λοιπόν, να κάνω μια ταινία ή ένα σήριαλ Blue Ray, 2-3 άντε 4 Gb ώστε να χωρέσει στο στικάκι να την δουν! και αυτό γίνεται με τους περισσότερους φίλους!!! Συμπέρασμα, πόσοι στην Ελλάδα έχουν προβολείς? και απο αυτούς, πόσοι τους χρησιμοποιούν πραγματικά? Έχετε διαβάσει αγγελίες με προβολείς, 3ή 4 χρόνια μοντέλα με 500 ώρες? με 800 ώρες? το διαιρείται να δείτε πόσες ταινίες βλέπουν??? λοιπόν, ουτε πουλάει, ούτε και θα πουλήσει ποτέ το UHD στην Ελλάδα! τουλάχιστον εμπορικά ωστε να υπάρχει κέρδος! και όταν μια ''επιχείρηση'' δεν έχει κέρδος, δεν............ αυτό έχω καταλάβει εγώ!
Δεν χρειάζεσαι προβολέα για να δεις την διαφορά. Εγώ έχω 55" τηλεόραση (και όχι OLED μάλιστα) που βλέπω στα 3 μέτρα και η διαφορά ανάμεσα σε δισκάκι Bluray και σε συμπιεσμένη 4Κ HDR ματρόσκα είναι πάνω από εμφανής. Ένα 90% των 4Κ αρχείων που έχω δοκιμάσει σε σχέση με τα δισκάκια που έχω ήταν πολύ ανώτερα. Εγώ δηλαδή τι έχω? Την σούπερ όραση και βλέπω τη διαφορά?
 
Last edited:


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ε καλά τώρα εντάξη δεν κάνουμε κουβέντα έτσι. Γι αυτό στο εξωτερικό μας κοροιδεύουν για την μηδενική επιχειρηματικότητα αφού δεν ξέρουμε καν πως πρέπει να αναπτύξουμε μία επιχείρηση μέσω του μάρκετινγκ και της προώθησης προιόντων. Εμείς εδώ νομίζουμε ότι μία επιχείρηση αναπτύσεται μόνο με καμια επιχορήγηση.

Οι περισσότερες πελάτες φίλε μου αγοράζουν DVD γιατί ο κόσμος έχει πλημυρίσει από αυτά. Ακόμα και η γιαγιά μου έχει ένα. Όταν βγήκε το Bluray και τώρα το UHD είδες να γίνεται καμία προώθηση ώστε ο άλλος να αλλάξει το DVD player του για να πάρει Bluray ή UHD? Απολύτως καμία. Γι αυτό και συνεχίζουν να πουλάνε και ο κόσμος όταν πάει στο βινετοκλαμπ φυσικά θα πάρει το DVD και όχι τα νέα δισκάκια. Αυτό είναι λογικό όταν ο κόσμος δεν έχει καμία γνώση για τα καινούργια φορμάτ και τι αυτά προσφέρουν σε σχέση με αυτό που έχει τώρα. Άρα θα πάει να νοικιάσει αυτό που μπορεί να χρησιμοποιήσει χωρίς δεύτερη σκέψη και ας έχει και 50 Bluray στο ράφι.


Δεν χρειάζεσαι προβολέα για να δεις την διαφορά. Εγώ έχω 55" τηλεόραση (και όχι OLED μάλιστα) που βλέπω στα 3 μέτρα και η διαφορά ανάμεσα σε δισκάκι Bluray και σε συμπιεσμένη 4Κ HDR ματρόσκα είναι πάνω από εμφανής. Ένα 90% των 4Κ αρχείων που έχω δοκιμάσει σε σχέση με τα δισκάκια που έχω ήταν πολύ ανώτερα. Εγώ δηλαδή τι έχω? Την σούπερ όραση και βλέπω τη διαφορά?
Δεν πρέπει μονον να την ''δείς'' που οι περισσότεροι ούτε καν προσέχουν, να αξίζει και να την πληρώσεις!!!
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Δεν πρέπει μονον να την ''δείς'' που οι περισσότεροι ούτε καν προσέχουν, να αξίζει και να την πληρώσεις!!!
Αυτό είναι λιγάκι σχετικό. Το αν αξίζει ή όχι το κρίνει ο καθένας διαφορετικά. Το ίδιο μπορεί να υποθεί και για το streaming. Αξίζει? Γιατί εμένα που μου αρέσει να μου ανοίκει η ταινία στην καλύτερη ποιότητα και όχι να την νοικιάζω σε ποιότητα ανάλογα με τις ορέξεις της σύνδεσης μου στο ίντερνετ δεν αξίζει να πληρώνω ένα Netflix για παράδειγμα.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Και μιας και το αναλύσαμε αρκετά το θέμα εγώ αυτό που μπορώ να πω είναι ότι οι απαντήσεις που είδα εδώ μου έδωσαν μία πολύ καλή ένδειξη του τι συμβαίνει γενικότερα στην Ελλάδα. Αν σε ένα τέτοιο site που υποτίθεται θεωρητικά θα έπρεπε να είναι υπέρμαχος τέτοιων τεχνολογιών βλέπω τέτοια μεταστροφή είτε στο streaming είτε για παράνομο downloading και εκφράζοντας τέτοια αρνητικότητα για το καινούργιο μέσο από πολλούς τότε τι να περιμένει κανείς από τον μέσο Έλληνα που δεν ξέρει καν τι καινούργιο υπάρχει εκεί έξω?

Τουλάχιστον σε εμένα είναι πλέον ξεκάθαρο ότι στην Ελλάδα δεν αξίζει πλέον να φέρνεις τίποτα καινούργιο και είναι ολοφάνερο ότι οι διανομείς κάνανε μεγάλο κακό στα νέα φορμάτ αφήνοντας τα στην μοίρα τους και χωρίς να δοκιμάσουν καν να τα προωθήσουν ώστε το ευρύ καταναλωτικό κοινό να τα μάθει. Αυτό σε συνδιασμό με το streaming το οποίο το προωθούν πάρα πολύ (τι βλάκες που είναι να κάνουν τέτοια προώθηση, δεν πήραν παράδειγμα από τους δικούς μας διανομείς...) και βέβαια με τις ματρόσκες να κατεβαίνουν αβέρτα τι να σου κάνει και το UHD που φέρνουν 1 στους 10 τίτλους, αυτοί κοστίζουν 35 ευρώ + πολλές φορές και ο κόσμος δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό που λέγεται UHD γιατί νομίζει ότι ακόμα ζούμε στο 2000 με το DVD.

Πέρνουμε ότι μας αξίζει. Εγώ πάντως δεν θα σταματίσω να παραπονιέμαι και να γκρινιάζω γιατί τα στραβά πρέπει να τα λέμε είτε είναι προτεραιότητα είτε όχι. Το στραβό είναι στραβό. Όταν όλος ο κόσμος χαίρεται το UHD εμείς είμαστε οι έξυπνοι? Έχω καταλάβει ότι σε κάποιους δεν αρέσουν αυτά που γράφω, φάνηκε έτσι κι αλλιώς αλλά δεν πειράζει. Εγώ θα τα γράφω και ας ενοχλούν.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση μου μόνος μου. Ναι πλέον είμαι βέβαιος ότι το UHD δεν έχει απολύτως κανένα μέλλον στην Ελλάδα. Για τον υπόλοιπο κόσμο μια χαρά τα πάει. Αλλά είπαμε, η Ελλάδα είναι άλλο. Καληνύχτα μας.......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
βλέπω τέτοια μεταστροφή είτε στο streaming είτε για παράνομο downloading
Sorry κιόλας, επειδή μπορεί να μου διέφυγε: Πού ακριβώς είδες στο thread αυτό ή/και στο site, γενικότερα, να γίνεται μεταστροφή (προώθηση, με άλλα λόγια :sneaky: ) του παράνομου dowloading;
 

Μηνύματα
126
Reaction score
61
Φίλε μου με αυτά που γράφεις τα επικρωτο οι Έλληνες έχουν μάθει να κατεβάζουν ταινίες με οποία βλακεια ανάλυσ η θέλεις δεν τους νοιάζει αρκεί να είναι.τσαμπα αυτό το πράγμα όμως δεν συμβαίνει στο εξωτερικό φίλος μου στην Γερμανία. Κατέβασε ταινία και μετά από μερικές μέρες του ήρθε πρόστιμο να πληρώσει 800 ευρώ δεν μπορούσε να κάνει.τιποτα πρόστιμο και η εταιρεία που ήταν συνδεδεμένος και εδώ ετοιμάζονται να κάνουν κάτι τέτοιο Πάντως εγώ το αυθεντικό δισκάκι δεν το αλλάζω με τιποτα η μαγεία του δίσκου είναι.αλλο πράγμα υπάρχουν.και.αλλου πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια ,( εννοώ αγορά δίσκου ,).
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Sorry κιόλας, επειδή μπορεί να μου διέφυγε: Πού ακριβώς είδες στο thread αυτό ή/και στο site, γενικότερα, να γίνεται μεταστροφή (προώθηση, με άλλα λόγια :sneaky: ) του παράνομου dowloading;
Προώθηση δεν θα το έλεγα ακριβώς. Αλλά αν κοιτάξεις πόσα θέματα και πόσοι ασχολούνται με media players και HTPC θα καταλάβεις. Γιατί κακά τα ψέματα οι περισσότεροι αυτά τα χρησιμοποιούν για να βλέπουν ματρόσκες, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
Φίλε μου με αυτά που γράφεις τα επικρωτο οι Έλληνες έχουν μάθει να κατεβάζουν ταινίες με οποία βλακεια ανάλυσ η θέλεις δεν τους νοιάζει αρκεί να είναι.τσαμπα αυτό το πράγμα όμως δεν συμβαίνει στο εξωτερικό φίλος μου στην Γερμανία. Κατέβασε ταινία και μετά από μερικές μέρες του ήρθε πρόστιμο να πληρώσει 800 ευρώ δεν μπορούσε να κάνει.τιποτα πρόστιμο και η εταιρεία που ήταν συνδεδεμένος και εδώ ετοιμάζονται να κάνουν κάτι τέτοιο Πάντως εγώ το αυθεντικό δισκάκι δεν το αλλάζω με τιποτα η μαγεία του δίσκου είναι.αλλο πράγμα υπάρχουν.και.αλλου πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια ,( εννοώ αγορά δίσκου ,).
Είσαι από τους λίγους φίλε μου που βλέπω υποστήριξη τελικά. Δυστηχώς αν θέλεις UHD με ελληνικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Πολλές ταινίες δεν υπάρχουν ούτε εξωτερικό οπότε οι μόνες επιλογές είναι είτε μένεις σε Bluray είτε πας σε παράνομο 4Κ. Εκεί μας κατάντησαν.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πάρα πολλές ταινίες, ειδικά παλιές κλασικές απλά ΔΕΝ υπάρχουν, ούτε θα έρθουν ποτέ Ελλάδα, πχ. Fred Astaire, (παράδειγμα έφερα, για να μην απαριθμήσω εκατοντάδες) ενώ ''βρίσκονται'' ακόμα και με Ελληνικούς υπότιτλους, η γνώμη σας είναι ότι αυτοί που θέλουν, και τους αρέσουν, δεν θα πρέπει να τις δουν? γιατί καλά είναι τα δισκάκια, και ασφαλώς τα προτιμούμε, αλλά εδώ είναι Ελλάδα= ανύπαρκτη αγορά!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Προώθηση δεν θα το έλεγα ακριβώς. Αλλά αν κοιτάξεις πόσα θέματα και πόσοι ασχολούνται με media players και HTPC θα καταλάβεις. Γιατί κακά τα ψέματα οι περισσότεροι αυτά τα χρησιμοποιούν για να βλέπουν ματρόσκες, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
Δεν ξέρω ποιος κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του κι ούτε με ενδιαφέρει. Εσύ είπες συγκεκριμένα αυτό:
Αν σε ένα τέτοιο site που υποτίθεται θεωρητικά θα έπρεπε να είναι υπέρμαχος τέτοιων τεχνολογιών βλέπω τέτοια μεταστροφή είτε στο streaming είτε για παράνομο downloading
κι εγώ σε ρώτησα συγκεκριμένα για αυτό:
Sorry κιόλας, επειδή μπορεί να μου διέφυγε: Πού ακριβώς είδες στο thread αυτό ή/και στο site, γενικότερα, να γίνεται μεταστροφή (προώθηση, με άλλα λόγια :sneaky: ) του παράνομου dowloading;
Αφήνεις αιχμές για το site κι όταν καλείσαι να παράσχεις υποστήριξη για αυτές, κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου. Oh, wait...

Media players και HTPC, μπορεί να έχει ο καθένας για χίλιους δυο λόγους κι όχι για να βλέπουν αρχεία .mkv. Για παράφειγμα, κάποιος χρησιμοποιεί το media player για να βλέπει Netflix ή/και άλλες συνδρομητικές υπηρεσίες παροχής περιεχομένου και το HTPC για να παίζει παιχνίδια στην τηλεόραση. Επίσης, μπορεί να το χρησιμοποιεί για να κάνει rip τα νομίμως αγορασμένα DVDs μου. Εντάξει, τώρα;
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.204
Κόψε κάτι βρε wizzy, δεν σου έθιξε το φόρουμ.
Η τάση του κόσμου είναι να βλέπει κατεβασμένα, όχι να αγοράζει δισκάκια.
Για τα κατεβασμένα είναι ο κύριος λόγος που θα πάρει κάποιος media player, όχι για να βλέπει τα rips των δικών του αγορασμένων dvd.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Κόψε κάτι βρε wizzy, δεν σου έθιξε το φόρουμ.
Η τάση του κόσμου είναι να βλέπει κατεβασμένα, όχι να αγοράζει δισκάκια.
Για τα κατεβασμένα είναι ο κύριος λόγος που θα πάρει κάποιος media player, όχι για να βλέπει τα rips των δικών του αγορασμένων dvd.
Διαφωνώ, αλλά ΟΚ, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Το πρόβλημά μου ήταν οι αιχμές, όχι οι τάσεις του κόσμου κι η χρήση των συσκευών.

Οπότε, ας μην το συνεχίσουμε, θέλω να πιστεύω ότι τα μηνύματα είναι ξεκάθαρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.666
Reaction score
28.004
:headbang:

Πραγματικά απορώ και ασχολείσθε ακόμα.

Όποιος θέλει Ultra High 4K ποιότητα και θέλει και να του ανήκουν οι ταινίες :gotcha:, να πάρει Kaleidescape.
Α ξέχασα, δεν έχει Ελληνικούς υπότιτλους :gotcha:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.355
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top