Έχει μέλλον το 4K UHD στη Ελλάδα;...μάλλον ξεχάστε το

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης.
Το υλικό μέσο θα καταργηθεί. Το άμεσο μέλλον είναι το streaming σε μουσική και εικόνα. Γιατί κάποιος να επενδύσει στην παράταση ενός μέσου που πεθαίνει για να ικανοποιήσει λίγους πωρωμένους που επιμένουν, σε μία χώρα που κατά 90% έχει μάθει στο τζάμπα λόγω πειρατείας;

Οι πωρωμένοι που είπαμε είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό παγκοσμίως κι όπως όλα τα πιο ακραία χόμπι έχουν ιδιαιτερότητες και δυσκολίες στη συντήρησή τους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Σωστά.
Και τότε είναι που τα Greek subs θα εξαφανιστούν από το Content.
Θα τα βλέπουμε μόνο σε συνδρομητικές streaming υπηρεσίες στη χώρα μας.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης.
Το υλικό μέσο θα καταργηθεί. Το άμεσο μέλλον είναι το streaming σε μουσική και εικόνα. Γιατί κάποιος να επενδύσει στην παράταση ενός μέσου που πεθαίνει για να ικανοποιήσει λίγους πωρωμένους που επιμένουν, σε μία χώρα που κατά 90% έχει μάθει στο τζάμπα λόγω πειρατείας;

Οι πωρωμένοι που είπαμε είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό παγκοσμίως κι όπως όλα τα πιο ακραία χόμπι έχουν ιδιαιτερότητες και δυσκολίες στη συντήρησή τους.
Το υλικό μέσο μπορεί να καταργηθεί αλλά είμαστε πολλά χρόνια μακρία μέχρι να γίνει αυτό καθολικά. Ποιό είναι το νόημα της συζήτησης? Μάλλον δεν παρακολουθείς. Το νόημα είναι ότι χώρες πολύ μικρότερες από την Ελλάδα παράγουν το νέο φορμάτ μια χαρά ενώ εμείς εδώ ενώ βλέπουμε ότι αργοπεθαίνει πετάμε το μπαλάκι στη εξέδρα (στην πειρατεία δηλαδή) και περιμένουμε δια μαγείας να βελτιωθεί η αγορά για να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας. Ελληνική νοοτροπία δηλαδή. Αυτό είναι το νόημα.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Σωστά.
Και τότε είναι που τα Greek subs θα εξαφανιστούν από το Content.
Θα τα βλέπουμε μόνο σε συνδρομητικές streaming υπηρεσίες στη χώρα μας.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Θα βρεθεί τρόπος να γράφει κανείς το livestream έστω και με τους υπότιτλους καμένους στην εικόνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Δεν είμαι τόσο σίγουρος. Θα βρεθεί τρόπος να γράφει κανείς το livestream έστω και με τους υπότιτλους καμένους στην εικόνα.
Τη σχέση έχει το livestream με τις ξένες ταινίες;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Το υλικό μέσο μπορεί να καταργηθεί αλλά είμαστε πολλά χρόνια μακρία μέχρι να γίνει αυτό καθολικά. Ποιό είναι το νόημα της συζήτησης? Μάλλον δεν παρακολουθείς. Το νόημα είναι ότι χώρες πολύ μικρότερες από την Ελλάδα παράγουν το νέο φορμάτ μια χαρά ενώ εμείς εδώ ενώ βλέπουμε ότι αργοπεθαίνει πετάμε το μπαλάκι στη εξέδρα (στην πειρατεία δηλαδή) και περιμένουμε δια μαγείας να βελτιωθεί η αγορά για να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας. Ελληνική νοοτροπία δηλαδή. Αυτό είναι το νόημα.
Δεν μ' ενδιαφέρει τι γίνεται σε άλλες χώρες. Το να διαλέγουμε επιλεκτικά κράτη που βρίσκονται μπροστά σε θέματα που μας απασχολούν δεν έχει αρχή και τέλος.

Είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που κράζω την Ελλάδα στα περισσότερα θέματα. Εφόσον όμως επέλεξα να μείνω εδώ, ξέρω ότι πρέπει να προσαρμόσω τις απαιτήσεις μου, πόσο μάλλον σε θέματα που ασχολούνται "δέκα" άνθρωποι.

Αν λοιπόν έχω μία εταιρεία στις ελληνικές συνθήκες που πηγαίνει "μία η άλλη", το τελευταίο που θα κοιτάξω είναι να επενδύσω χρήματα που δεν περισσεύουν για να ικανοποιήσω κάποιους vintage χομπίστες. Και να το κάνω, μετά θα γκρινιάζουν για τις τιμές. Με μονοψήφιο ποσοστό κέρδους, ενέργειες που απευθύνονται σε λίγους είναι καταδικασμένες.
Άσε που οι "ψαγμένοι" (με και χωρίς εισαγωγικά) είναι η χειρότερη κατηγορία πελατών σε όλα τα είδη εμπορίου.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Δεν μ' ενδιαφέρει τι γίνεται σε άλλες χώρες. Το να διαλέγουμε επιλεκτικά κράτη που βρίσκονται μπροστά σε θέματα που μας απασχολούν δεν έχει αρχή και τέλος.

Είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που κράζω την Ελλάδα στα περισσότερα θέματα. Εφόσον όμως επέλεξα να μείνω εδώ, ξέρω ότι πρέπει να προσαρμόσω τις απαιτήσεις μου, πόσο μάλλον σε θέματα που ασχολούνται "δέκα" άνθρωποι.

Αν λοιπόν έχω μία εταιρεία στις ελληνικές συνθήκες που πηγαίνει "μία η άλλη", το τελευταίο που θα κοιτάξω είναι να επενδύσω χρήματα που δεν περισσεύουν για να ικανοποιήσω κάποιους vintage χομπίστες. Και να το κάνω, μετά θα γκρινιάζουν για τις τιμές. Με μονοψήφιο ποσοστό κέρδους, ενέργειες που απευθύνονται σε λίγους είναι καταδικασμένες.
Άσε που οι "ψαγμένοι" (με και χωρίς εισαγωγικά) είναι η χειρότερη κατηγορία πελατών σε όλα τα είδη εμπορίου.
Ενώ έκανες quote το μηνυμά μου η απάντηση σου δείχνει ότι δεν κατανοείς τίποτα από ότι έγραψα. Το να υποστηρίξεις ένα νέο φόρματ από που και ως που είναι μόνο για τους vintage χομπίστες?????? Με αυτή την λογική κάθε νέα τεχνολογία δεν θα έπρεπε να υποστηρίζεται γιατί πολύ απλά την έχουν ελάχιστοι και δεν συμφέρει από άποψη κέρδους. Με αυτή την λογική σου δεν θα έβγαινε καμία καινούργια τεχνολογία που χρειάζεται ευρύ κοινό για να έχει κερδοφορία!!! Μα καλά τα σκέφτεστε αυτά πριν τα γράψετε? Με τέτοιες λογικές Ελληνικής επιχειρηματικότητας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Ενώ έκανες quote το μηνυμά μου η απάντηση σου δείχνει ότι δεν κατανοείς τίποτα από ότι έγραψα. Το να υποστηρίξεις ένα νέο φόρματ από που και ως που είναι μόνο για τους vintage χομπίστες?????? Με αυτή την λογική κάθε νέα τεχνολογία δεν θα έπρεπε να υποστηρίζεται γιατί πολύ απλά την έχουν ελάχιστοι και δεν συμφέρει από άποψη κέρδους. Με αυτή την λογική σου δεν θα έβγαινε καμία καινούργια τεχνολογία που χρειάζεται ευρύ κοινό για να έχει κερδοφορία!!! Μα καλά τα σκέφτεστε αυτά πριν τα γράψετε? Με τέτοιες λογικές Ελληνικής επιχειρηματικότητας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!!!
Εντάξει. Εσύ να πας με πλακάτ έξω από τις ελληνικές εταιρείες και να διεκδικήσεις δικαίωση.

Είπαμε ότι το άμεσο μέλλον είναι streaming υπηρεσίες. Οι συλλογές υλικού τελείωσαν. Η ελληνική επιχειρηματικότητα είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εκτός αν αυτό είναι το θέμα σου κι έψαχνες αίτιο για να κράξεις.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Εντάξει. Εσύ να πας με πλακάτ έξω από τις ελληνικές εταιρείες και να διεκδικήσεις δικαίωση.

Είπαμε ότι το άμεσο μέλλον είναι streaming υπηρεσίες. Οι συλλογές υλικού τελείωσαν. Η ελληνική επιχειρηματικότητα είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εκτός αν αυτό είναι το θέμα σου κι έψαχνες αίτιο για να κράξεις.
Ελπίζω να μην έχεις δίκιο. Πιστεύω ότι ο φυσικός δίσκος θα παραμείνει για αρκετά χρόνια. Εκτός κι αν περάσουμε σε λύσεις τύπου kaleidiscape, αλλά φυσικά σε πιο προσιτές τιμές.
Άλλο πράγμα τα 3-4 Mb/s κι άλλο τα 60! Υπάρχει τεράστια διαφορά σε ποιότητα. Παγκοσμίως υπάρχει ένας ικανός αριθμός καταναλωτών για να συντηρήσουν μια τέτοια δευτερεύουσα αγορά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Ελπίζω να μην έχεις δίκιο. Πιστεύω ότι ο φυσικός δίσκος θα παραμείνει για αρκετά χρόνια. Εκτός κι αν περάσουμε σε λύσεις τύπου kaleidiscape, αλλά φυσικά σε πιο προσιτές τιμές.
Άλλο πράγμα τα 3-4 Mb/s κι άλλο τα 60! Υπάρχει τεράστια διαφορά σε ποιότητα. Παγκοσμίως υπάρχει ένας ικανός αριθμός καταναλωτών για να συντηρήσουν μια τέτοια δευτερεύουσα αγορά.
Γιώργο, μιλάω για την Ελλάδα που ήδη οι μισοί έχουν Netflix και οι άλλοι μισοί κατεβάζουν. Οι λίγοι που μένουν δεν φτάνουν για να υποστηρίξουν ένα format παραμετροποιημένο για τον Έλληνα ψαγμένο.

Κι όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, η ποιότητα απαιτεί γνώσεις, όρεξη, χρόνο και εξοπλισμό (χρήματα) για να αξιοποιηθεί και να κάνει τη διαφορά. Πόσοι είναι αυτοί που δικαιολογούν επενδύσεις από τις ελληνικές εταιρείες διανομής;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Γιώργο, μιλάω για την Ελλάδα που ήδη οι μισοί έχουν Netflix και οι άλλοι μισοί κατεβάζουν. Οι λίγοι που μένουν δεν φτάνουν για να υποστηρίξουν ένα format παραμετροποιημένο για τον Έλληνα ψαγμένο.

Κι όπως ξέρεις καλύτερα από μένα, η ποιότητα απαιτεί γνώσεις, όρεξη, χρόνο και εξοπλισμό (χρήματα) για να αξιοποιηθεί και να κάνει τη διαφορά. Πόσοι είναι αυτοί που δικαιολογούν επενδύσεις από τις ελληνικές εταιρείες διανομής;
Ε ναι σ' αυτό συμφωνούμε. Δεν υπάρχει ελληνική αγορά. Ο Έλληνας έχει άλλες προτεραιότητες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Βλέποντας πάντως όσα έχουν ήδη ανακοινωθεί ο δίσκος τουλάχιστον στο video πάει προς εξαφάνιση. Είναι θέμα χρόνου.
Αντίθετα με τη μουσική βιομηχανία, στην εικόνα έχουν ανακοινώσει επίσημα ότι δίσκος τέλος.
Απλά το θέμα πιστεύω είναι κατά πόσο είναι χρήσιμο να έρθει το 8Κ σε οικιακή χρήση.
Αν κρίνω από τις οθόνες και την διαθέσιμη απόσταση θέασης στα σπίτια το θεωρώ to much. Ακόμα και για τα Αμερικάνικα δεδομένα. Πρέπει να πάμε σε πολύ μεγάλες οθόνες.
Ίσως το 4Κ κρατήσει πίσω την βιωσιμότητα του Format.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
μια 82αρα ειναι μια χαρα για 8k, ομως θελεις και minimum 100αρα για το streaming

το καλοκαιρι θα ξεκινησει η καλυψη απο το BT sport και στα 8k για την Premier League! :cry:


 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Δεν βλέπω κάποια χρησιμότητα για το 8k. Η ανάλυση 4k είναι υπεραρκετή, εφόσον φυσικά υπάρχει σωστή κινηματογράφηση. Δεδομένου ότι το πείραμα με υλικό στα 60hz απέτυχε, οι τομείς βελτίωσης έχουν να κάνουν με την αξιοποίηση του hdr και τη διεύρυνση του χρωματικού τριγώνου.
Άρα περισσότερο φως με καλύτερο κοντραστ για τα προβολικά μας, καθώς και μεγαλύτερο χρωματικό τρίγωνο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
82αρα για 8Κ;
Στα πόσα μέτρα;

Στα 3.5m που είμαι εγώ θέλω 85" για 4Κ.
Δεν βλέπω κάποια χρησιμότητα για το 8k. Η ανάλυση 4k είναι υπεραρκετή, εφόσον φυσικά υπάρχει σωστή κινηματογράφηση. Δεδομένου ότι το πείραμα με υλικό στα 60hz απέτυχε, οι τομείς βελτίωσης έχουν να κάνουν με την αξιοποίηση του hdr και τη διεύρυνση του χρωματικού τριγώνου.
Άρα περισσότερο φως με καλύτερο κοντραστ για τα προβολικά μας, καθώς και μεγαλύτερο χρωματικό τρίγωνο.
Πες τα Γιώργο.
Χρόνια πολλά.

Το HDR και η σωστή αναπαραγωγή του είναι σημαντικότερη αναβάθμιση από το 8Κ, το οποίο και εγώ το βρίσκω άχρηστο.

Η συντριπτική πλειοψηφία όμως των καταναλωτών δεν θα καταλάβει μια από όσα είπες παραπάνω και επειδή η βιομηχανία αυτό το γνωρίζει θα μαρκετάρει το πιασάρικο μήνυμα που είναι η ανάλυση. Και κάπως έτσι θα συνεχίσει η αγορά 8Κ 55" για τα την βάλουν στα 3m.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Οι εταιρείες θα δώσουν το στίγμα για το μέλλον. Αυτό που θα πουλήσει πιο εύκολα στους πολλούς θα επικρατήσει.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Εντάξει. Εσύ να πας με πλακάτ έξω από τις ελληνικές εταιρείες και να διεκδικήσεις δικαίωση.

Είπαμε ότι το άμεσο μέλλον είναι streaming υπηρεσίες. Οι συλλογές υλικού τελείωσαν. Η ελληνική επιχειρηματικότητα είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εκτός αν αυτό είναι το θέμα σου κι έψαχνες αίτιο για να κράξεις.
Εντάξη αν εσύ δεν νιώθεις πολίτης 3ης κατηγορίας ενώ όλος ο άλλος πλανήτης χαίρεται το UHD τότε πάω πάσο. Εσύ είσαι η χαρά αυτών των εταιριών. Δεν είπα να πάω με πλακάτ να κάνω διαδήλωση αλλά δηλαδή τι? Αν κάτι είναι στραβό να μην το πω? Γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι στραβό στην Ελλάδα. Κάτσε εσύ με τον streaming να πληρώνεις συνδρομή και στο τέλος να μην έχεις τίποτα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Παιδιά κάτι που βλέπω ότι δεν καταλαβαίνετε με όσους τρόπους και αν το πω. Μέρος από τις πωλήσεις των διανομέων προέρχεται, ή καλύτερα προερχόταν από την πώληση δίσκων. Αυτή την αγορά κινδυνέυουν να την χάσουν τελείως. Τι κάνουν ρε παιδιά αυτές οι ιδιωτικές επιχειρήσεις για να κρατήσουν και να αναπτύξουν την αγορά τους? Τίποτα! Απλά γκρινιάζουν για την πειρατεία αλλά δεν είδα και καμία ενέργεια για να προωθήσουν το προιόν το οποίο θα τους φέρει και το κέρδος. Δηλαδή θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Για να βγάλεις λεφτά πρέπει να ξοδέψεις λεφτά. Για να αναπτύξεις την αγορά σου πρέπει να προωθήσεις το προιόν σου στην αγορά. Οι περισσότεροι έχετε ακριβώς την λογική των διανομέων γι αυτό και θα την χάσουν τελείως την αγορά. "Το streaming είναι το μέλλον, τα δισκάκια τελείωσαν, οι πειρατεία μείωσε την αγορά μπλα μπλα μπλα". Απορώ γιατί άλλες μικρές χώρες βγάζουν UHD. Τόοοοοοσο μεγαλύτερες αγορές έχουν και μόνο η Ελλάδα είναι η εξέρεση παγκοσμίως????

Αλλά όπως είπα. Κάτι τέτοιες λογικές έφεραν γενικότερα την ελληνική επιχειρηματικότητα στον πάτο. Το βλέπω καθημερινά αυτό σε πολλές επιχειρήσεις. Οι περισσότεροι θέλουμε το εύκολο κέρδος χωρίς να προσπαθήσουμε στο ελάχιστο. Για αυτό θα είμαστε και θα παραμείνουμε στον πάτο. Με την λογική του Έλληνα επιχειρηματία έχουμε χάσει κάθε ίχνος βιομηχανικής παραγωγής. Γιατί? Γιατί ήταν πιο εύκολο να εισάγουμε από το να βάλουμε τον κ@λο μας να παράξουμε. Το ίδιο και με τουςΈλληνες διανομείς. Το εύκολο είναι να ρίξουμε την ευθύνη και το μπαλάκι αλλού και δεν πειράζει. Εξάλου έχουμε και από αλλού έσοδα και τα δισκάκια δεν θα μας έσωζαν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Προτείνω αντί να ασχολούμαστε με πράγματα που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, να ασχοληθούμε με αυτά που μπορούμε.

Δηλαδή αντί να κλεγόμαστε για τους Ελληνικούς υπότιτλους, να βελτιώσουμε τα Αγγλικά μας που έτσι κι αλλιώς θα είναι χρήσιμα σε πολύ σημαντικότερα πράγματα από τις ταινίες.

Μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου από την ενασχόληση με πράγματα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε ίσως να μην υπάρχει
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Προτείνω αντί να ασχολούμαστε με πράγματα που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, να ασχοληθούμε με αυτά που μπορούμε.

Δηλαδή αντί να κλεγόμαστε για τους Ελληνικούς υπότιτλους, να βελτιώσουμε τα Αγγλικά μας που έτσι κι αλλιώς θα είναι χρήσιμα σε πολύ σημαντικότερα πράγματα από τις ταινίες.

Μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου από την ενασχόληση με πράγματα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε ίσως να μην υπάρχει
Φίλε alexis εγώ δεν εχω πρόβλημα να δω ταινία με χωρίς καν υπότιτλους. Και proficiency έχω αλλά και λόγω έτερου ήμισυ βλέπουμε ταινίες με υπότιτλους στα ρώσσικα οπότε εγώ αναγκαστικά μόνο ακούω. Αλλά όταν θα δω μόνος μου μία ταινία γουστάρω να έχω και τους ελληνικούς υπότιτλους. Πέσμε κολλημένο, πες ότι έτσι μεγάλωσα και έμαθα και έτσι μου αρέσει, πες ότι θέλεις. Νομίζω ότι ούτε κακό είναι αυτό που ζητάω ούτε παράλογο.

Αλλά αυτό που αντιλαμβάνομαι από τις απαντησεις πολλών στο νήμα οι περισσότεροι είτε είναι ικανοποιημένοι με το streaming και να πληρώνουν μία συνδρομή νοικιάζοντας χωρίς ουσιαστικά πλέον να τους ανοίκει τίποτα και να έχουν ποιότητα ανάλογα με τις ορέξεις της σύνδεσης τους είτε να το ρίχνουν στα torrents οπότε μιλάμε για παράνομο κατέβασμα καθώς και όλη την διαδικασία που έχει το κατέβασμα, sync υποτίτλων κλπ κλπ.

Αφού σαν Έλληνες είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό τότε εγώ δεν έχω να πω τίποτα άλλο. Νομίζω ότι οι περισσότεροι που έγραψαν εδώ ήταν ξεκάθαροι ως προς τις προτιμήσεις τους. Απλά λυπάμαι για όλο αυτό...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top