Όροι χρήσης avsite και GDPR


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Επειδή πραγματικά εχω συγκινηθεί με τον καημό που εχει ο Εαρ για τη μπουχάρα μου..
Πήρα χαρτομάντιλα.
Θα στα δώσω το βράδυ, μαζί με τις μπύρες που θα σε κεράσω στο κόσμος.
Άμα θες και λουκάνικα, και πατάτες και μανιτάρια.
Μόνο σταμάτα το κλάμα, δε μπορώ...

:lolsign:
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ρε μλκς... έλεος λίγο. Το νήμα αφορά κάτι πραγματικά σοβαρό που αφορά όλους μας είτε άμεσα είτε έμεσα και δεν μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει.
Ρε σύ να φέρουμε τους μόδιστρους του Κ-Βikers να βάλουν μια τάξη εδώ χάμω.:lolsign:
 

A

AKARL

Guest
Η γριζομαλού η καφάταινα
Από το δημοσιογραφικό ρεπορτάζ έχουμε πληροφορηθεί για την εμπλοκή του γνωστού Ιταλού φυσιοδίφη Andrea Skafato.

Τώρα έγινε γκέυ φρέντλυ
Ούτε ένα μίνι old-school τζέρτζελο δε μπορείς να στήσεις πχιά.

Πριν γίνεις έντιτορ ,προτείνω να περάσεις από το στάδιο του "Bhutia's (not so) expert translator"...

Eεεε @Zizik , τί λες?:D
Μόνο με βαρέα και ανθυγιεινά, και πάλι δε σου τάζω.

ναι ειναι electronic identifier, οπως τα login details, τα cookies και η ip

το ονομα, η διευθυνηση οικιας κλπ ειναι personal identifiers
[DOUBLEPOST=1518010415][/DOUBLEPOST]απο rt60 δεν κατεχω αλλα απο gdpr,audit, compliance και forensic κατι κατεχω

akarl Ολα καλα ;;;; :p:p:p
Τώρα μας έβρισες και πας γυρεύοντας;

Θα ψήσουμε να φάμε τα ψάρια (τα μαύρα τα μεγάλα) που εχει στο ενυδρείο,
Ναι κάντε το πληζ, μήπως και γλιτώσουμε από το πρήξιμο για τα ενεργά προκειμένου να ταΐζει τα γ@μώψαρα με τα @@ μας.

Αν δε σας αρέσω, να φύγω.
Ούτε να το διανοείσαι, στρουμφάκι σαν και σένα ... δεν υπάρχει!

Φρασεολογία παλαιμάχου αθλητού και ολυμπιονίκου, τς τς τς...
Τι είναι αφτή η μπηχτή που πέταξες τώρα; Μόλις έχω αρχίσει να αποδέχομαι ότι ο ΕΑΡ και ο Στέρκον δεν είναι ένα πρόσωπο.

Μας λες ότι ο Γκεμπρεσιλανσιέ και ο Τζιοβάνι είναι ένα και το αυτό;
 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.052
Reaction score
4.345
Παλιά σε ένα φόρουμ που έσταζε βαρβατίλα. Τώρα έγινε γκέυ φρέντλυ. :D
Τι μου θυμίζει άραγες;;;:p:p
[DOUBLEPOST=1518023119][/DOUBLEPOST]
Ρε μλκς... έλεος λίγο. Το νήμα αφορά κάτι πραγματικά σοβαρό που αφορά όλους μας είτε άμεσα είτε έμεσα και δεν μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει.
Πάντα με προσοχή παρακολουθούμε...;)
 

D

Deleted member 23222

Guest
. Τώρα έγινε γκέυ φρέντλυ. :D
Γκέι λιμπεράλ ,φρέντλυ.
Λιμπεράλ, όταν δεν έχει ζόρι, όπως straight όταν δεν παίζει γκλίτσα...

Πάντως ουδείς το δηλώνει στην εγγραφή.
[DOUBLEPOST=1518023591][/DOUBLEPOST]
Αν δε σας αρέσω, να φύγω.
Με το άλτερ έγκο ή σόλο?

Μείνετε μέχρι να τελειώσει η Novartis...απαίτηση κοινού.
Μπορεί να πάρει παράταση μέχρι εκλογές...:D
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Πάντως ουδείς το δηλώνει στην εγγραφή.
Ααααα, να μία καλή ιδέα.
Να δηλώνεται στην εγγραφή γκεϊ ή στρεϊτ.
Και να μπαίνει ανάλογο χρωμα στο αβαταρ, ροζ ή μαγόν.
Να ξέρουμε πως να μιλήσουμε, αν είναι παρεξηγησιάρα κακιασμένη ρε παιδάκι μου..
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Να ξέρουμε πως να μιλήσουμε, αν είναι παρεξηγησιάρα κακιασμένη ρε παιδάκι μου..
Οι περισσότερες κακιασμένες παρεξηγιάρες είναι, ή νομίζουν πως είναι, στρέιτ. :p
 



Μηνύματα
165
Reaction score
138
Παιδιά... έχετε πλάκα. Όσοι μάλιστα γνωρίζεστε μεταξύ σας ακόμη περισσότερο. Και, αλήθεια, σας απολαμβάνω.
Αλλά επανέρχομαι στο θέμα: έχουν ειπωθεί πολλά στο νήμα. Και από ΙΤ (απ' ότι κατάλαβα) και από νομικούς (απ' ότι επίσης κατάλαβα). Δεν τίθεται ζήτημα αντιπαράθεσης. Αντιθέτως επιτάσσεται συνεργασία!
Να διευκρινιστεί δε ότι ακόμα και η ομάδα εργασίας του αρ. 29 του GDPR συνεχίζει να εκδίδει διαρκώς κατευθυντήριες γραμμές (οι οποίες αποτελούν μάλιστα συστάσεις προς τις εποπτεύουσες αρχές κάθε κράτους μέλους της ΕΕ και όχι κανόνες) σε διευκρίνιση του Κανονισμού και των -πράγματι- αοριστιών του, τόσο στο γράμμα του Νόμου (τουλάχιστον στην Ελληνική μετάφραση) όσο και -σε κάποια σημεία- στο πνεύμα αυτού. Πολλώ δε μάλλον στον τρόπο εφαρμογής του (π.χ. ανάγκη ή μη Εκτίμησης Επιπτώσεων)
Σε επανειλημμένη προσωπική μου επικοινωνία με την ΑΠΔΠΧ (ο "Δαφέρμος" που λέγαμε κάποτε, επιμένω παρεμπιπτόντως) έγινε σαφές ότι ακόμα και αυτοί έχουν άλυτα ζητήματα τόσο ως προς το τι, όσο και ως προς το πως, ακόμα-ακόμα και για τον τρόπο ένταξης στο νέο πλαίσιο (για το οποίο, πράγματι, δεν υπάρχει επίσημος κρατικός φορέας πιστοποίησης συμμόρφωσης, είναι άλλο πράγμα το όποιο ISO, μην μπερδευόμαστε) των ήδη γενομένων συμμορφώσεων, π.χ. γνωστοποίηση συστήματος βιντεοεπιτήρησης, οδηγία 1/2011 ΑΠΔΠΧ, κλπ.
Εγώ δεν έθεσα το ζήτημα για να γίνει αντιπαράθεση. Το έθεσα διότι:
1) Ως νέο μέλος του site δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες πως λειτουργείτε
2) Έχοντας ασχοληθεί και με τον Ν. 2472/97 και με τον GDPR, πιθανολογώ (μάλλον βάσιμα) ότι χρήζει μίας προσοχής το ζήτημα από πλευράς ιδιοκτητών-διαχειριστών-hosters κλπ
3) Εκτιμώ ότι οι όροι χρήσης πρέπει να συμπληρωθούν και να περιλάβουν και ζητήματα γνωστοποίησης και ζητήματα συγκατάθεσης που άπτονται προσωπικών δεδομένων
Και θεωρώ ότι πρέπει από πλευράς των υπευθύνων να υπάρξει προβληματισμός και ενδεχομένως πρωτοβουλίες για την προστασία του site, των παραγόντων και των χρηστών του. Δεν έχει να κάνει με το αν ο καθένας εξ ημών φοβάται ή όχι για τα προσωπικά του δεδομένα. Είναι αντικειμενικό το ζήτημα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Να υποθέσω ότι σε οποιοδήποτε φόρουμ γίνεστε μέλος, ξεκινάτε και τη συγκεκριμένη κουβέντα η μονάχα εδώ βρέθηκε πρόσφορο έδαφος;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.781
Ακόμη ανησυχούμε για τα προσωπικά μας δεδομένα;
Όλα είναι καταγεγραμμένα, καταχωρημένα και δεν υπάρχει τίποτα κρυφό.
Όλοι είμαστε φακελωμένοι. Και είναι λογικό αυτό.

Σαν μερικούς π.χ. στο Fb που δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν να γίνουν γνωστά τα στοιχεία τους, ενώ έχουν βγάλει στη φόρα τα πάντα γι΄αυτούς.
Σπίτια, αυτοκίνητα, δουλειά, αλλά κυρίως φάτσα!
Και των ίδιων και των παιδιών τους.
Αλλά θέλουν προστασία των προσωπικών τους δεδομένων.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Να υποθέσω ότι σε οποιοδήποτε φόρουμ γίνεστε μέλος, ξεκινάτε και τη συγκεκριμένη κουβέντα η μονάχα εδώ βρέθηκε πρόσφορο έδαφος;
Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Και όπως έχω γράψει ήδη είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και δη για λιγότερο από δύο μήνες. Ούτε σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είμαι μέλος. Διευκρινίστε μου τι ρωτάτε.
[DOUBLEPOST=1518036705][/DOUBLEPOST]
Ακόμη ανησυχούμε για τα προσωπικά μας δεδομένα;
Όλα είναι καταγεγραμμένα, καταχωρημένα και δεν υπάρχει τίποτα κρυφό.
Όλοι είμαστε φακελωμένοι. Και είναι λογικό αυτό.

Σαν μερικούς π.χ. στο Fb που δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν να γίνουν γνωστά τα στοιχεία τους, ενώ έχουν βγάλει στη φόρα τα πάντα γι΄αυτούς.
Σπίτια, αυτοκίνητα, δουλειά, αλλά κυρίως φάτσα!
Και των ίδιων και των παιδιών τους.
Αλλά θέλουν προστασία των προσωπικών τους δεδομένων.
Δεν έχεις ένα αλλά χίλια δίκια. Κι ένας από τους λόγους που δεν έχω facebook είναι και αυτός.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συνήθως, σε κάποιο φορουμ μπαίνουμε και χαζεύουμε από περιέργεια για τη θεματολογία του που ίσως να είναι του ενδιαφέροντος μας ή/και για να περάσουμε το χρόνο μας. Σε περίπτωση δε που το βρούμε ενδιαφέρον και θελουμε να εκφράσουμε την άποψη μας, γινόμαστε και ενεργά μέλη.

Η ερώτηση μου ήταν απλή και δεν έγινε κακοπροαίρετα. Σε περίπτωση που θα θέλατε να ρωτήσετε κάτι σχετικά με αυτοκίνητα και είχατε βρεθεί σε κάποιο αυτοκινητιστικό φόρουμ, θα διαβάζατε τους όρους όπως πολύ καλά κάνατε, και θα ανοίγετε τη συζήτηση για το θέμα που σας απασχολεί.

Θα ρωτούσατε και εκεί το ίδιο πράγμα;
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Συνήθως, σε κάποιο φορουμ μπαίνουμε και χαζεύουμε από περιέργεια για τη θεματολογία του που ίσως να είναι του ενδιαφέροντος μας ή/και για να περάσουμε το χρόνο μας. Σε περίπτωση δε που το βρούμε ενδιαφέρον και θελουμε να εκφράσουμε την άποψη μας, γινόμαστε και ενεργά μέλη.

Η ερώτηση μου ήταν απλή και δεν έγινε κακοπροαίρετα. Σε περίπτωση που θα θέλατε να ρωτήσετε κάτι σχετικά με αυτοκίνητα και είχατε βρεθεί σε κάποιο αυτοκινητιστικό φόρουμ, θα διαβάζατε τους όρους όπως πολύ καλά κάνατε, και θα ανοίγετε τη συζήτηση για το θέμα που σας απασχολεί.

Θα ρωτούσατε και εκεί το ίδιο πράγμα;
Το "συνήθως", όπως προανέφερα, δεν ισχύει στην περίπτωσή μου εξ ου και το όνομα ARXARIOS που επέλεξα. Το avsite είναι το μοναδικό forum που έχω συμμετάσχει, με ενδιαφέρει η θεματολογία του και αυτός είναι ο λόγος που έγινα μέλος. Το ζήτημα το έθεσα από καλοπροαίρετο ενδιαφέρον και μόνο. Η απάντησή μου στο τελικό ερώτημά σας λοιπόν έχει ως εξής: Δεν είμαι γυρολόγος των διαφόρων forum (δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το χρόνο άλλωστε). Έχω hobby το hi fi και τη μουσική, διάβαζα το avsite πολύ πριν γίνω μέλος και κάποια στιγμή αποφάσισα να γίνω. Τέλος, επειδή θεωρώ πως ό,τι αξίζει πρέπει να το θωρακίζουμε, γι' αυτό και έθεσα το ζήτημα προς εξέταση από τους υπευθύνους, εκδηλώνοντας και μία άποψη, "δειλά" μάλιστα, παρ΄ ότι έχω τις γνώσεις και τη δυνατότητα να αναπτύξω το θέμα σε βάθος, κάτι το οποίο αποφεύγω σκόπιμα, σεβόμενος την εμπειρία των "παλιών". Έκανα κάτι κακό, λάθος, κακοπροαίρετο, κλπ? Γιατί εν τέλει η ερώτησή σας δεν υπονοεί ότι ορθώς έπραξα αλλά ότι "κάποιο λάκκο έχει η φάβα", κάτι το οποίο σας διαβεβαιώ ότι δεν ισχύει.
[DOUBLEPOST=1518042439][/DOUBLEPOST]
Το "συνήθως", όπως προανέφερα, δεν ισχύει στην περίπτωσή μου εξ ου και το όνομα ARXARIOS που επέλεξα. Το avsite είναι το μοναδικό forum που έχω συμμετάσχει, με ενδιαφέρει η θεματολογία του και αυτός είναι ο λόγος που έγινα μέλος. Το ζήτημα το έθεσα από καλοπροαίρετο ενδιαφέρον και μόνο. Η απάντησή μου στο τελικό ερώτημά σας λοιπόν έχει ως εξής: Δεν είμαι γυρολόγος των διαφόρων forum (δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το χρόνο άλλωστε). Έχω hobby το hi fi και τη μουσική, διάβαζα το avsite πολύ πριν γίνω μέλος και κάποια στιγμή αποφάσισα να γίνω. Τέλος, επειδή θεωρώ πως ό,τι αξίζει πρέπει να το θωρακίζουμε, γι' αυτό και έθεσα το ζήτημα προς εξέταση από τους υπευθύνους, εκδηλώνοντας και μία άποψη, "δειλά" μάλιστα, παρ΄ ότι έχω τις γνώσεις και τη δυνατότητα να αναπτύξω το θέμα σε βάθος, κάτι το οποίο αποφεύγω σκόπιμα, σεβόμενος την εμπειρία των "παλιών". Έκανα κάτι κακό, λάθος, κακοπροαίρετο, κλπ? Γιατί εν τέλει η ερώτησή σας δεν υπονοεί ότι ορθώς έπραξα αλλά ότι "κάποιο λάκκο έχει η φάβα", κάτι το οποίο σας διαβεβαιώ ότι δεν ισχύει.
"Εκφράζοντας μία άποψη" και όχι "εκδηλώνοντας" ήθελα να γράψω αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top