Όταν είσαι μερακλής/μερακλού

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Τα ηλεκτρικά του σπιτιού δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Μόλις μετακόμισα μόνο χρειάστηκε αυτός που ήρθε χθες, γιατί δεν ήταν μοιρασμένα σωστά τα φορτία στις πρίζες και είχε λίγες 10A (με 2,5mm² καλώδια παντού) που αντικαταστάθηκαν με 16A.

Θα ξανάρθει απο Σεπτέμβριο να αλλάξει ένα ευαίσθητο ρελέ στην υπόγα που πέφτει όποτε κεραυνίζει πολύ. :tongue:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263




Τι ωραία τακτοποιημένος πίνακας! 😍

Μου θυμίζει την εξαιρετική δουλειά του δικού μου ηλεκτρολόγου, που μαζί με την εγκατάσταση μας έκανε δώρο και την ευχή του. :tongue: Μόνο χάρη σ΄αυτήν δεν πήραμε φωτιά. :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054




Τι ωραία τακτοποιημένος πίνακας! 😍

Μου θυμίζει την εξαιρετική δουλειά του δικού μου ηλεκτρολόγου, που μαζί με την εγκατάσταση μας έκανε δώρο και την ευχή του. :tongue: Μόνο χάρη σ΄αυτήν δεν πήραμε φωτιά. :roflmao:
δεν έχεις δει να περνά ρεύμα από τηλεφωνικό καλώδιο γι αυτό το λες :roflmao:
ακόμα θυμάμαι τον κεραυνό στα μούτρα μου και κλαίω ένα μαμάτο κοφτάκι Knipex:( που του έκανε μια τρύπα ΝΑ :biggrin:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τι ωραία τακτοποιημένος πίνακας! 😍
Ναι, το κάτι άλλο.

Βασικά σου φτιάχνει τη διάθεση καταλλήλως ώστε να θες να του σπάσεις τα δόντια του ηλεκτρολόγου με γαλλικό κλειδί εξ'αιτιας της πάνω δεξιάς γωνίας έξω από τον πινακα:

338137_e5d5025eda050fe4a9030113edbcbf99~3.jpeg



Αλλά μετά η διάθεση αλλάζει με το απεικονιζομενο στην κάτω αριστερή γωνία του πίνακα και θες να τον στραγγαλιξεις με τ' άντερά του και μετά να τον κρεμάσεις απ'αυτα:

338137_e5d5025eda050fe4a9030113edbcbf99~2.jpeg



Κι όλα αυτά πριν δεις τι έχει κάνει μέσα στον πίνακα. Γύρω γύρω κοιτάς ακόμα, απ' έξω. :gotcha:




ΥΓ. Αυτές τις ασφάλειες που καίγονται, θέλω να τις χρησιμοποιήσω ως υποθετα στον κύριο ηλεκτρολόγο.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ναι, το κάτι άλλο.

Βασικά σου φτιάχνει τη διάθεση καταλλήλως ώστε να θες να του σπάσεις τα δόντια του ηλεκτρολόγου με γαλλικό κλειδί εξ'αιτιας της πάνω δεξιάς γωνίας έξω από τον πινακα:

View attachment 219421


Αλλά μετά η διάθεση αλλάζει με το απεικονιζομενο στην κάτω αριστερή γωνία του πίνακα και θες να τον στραγγαλιξεις με τ' άντερά του και μετά να τον κρεμάσεις απ'αυτα:

View attachment 219422


Κι όλα αυτά πριν δεις τι έχει κάνει μέσα στον πίνακα. Γύρω γύρω κοιτάς ακόμα, απ' έξω. :gotcha:
ηντα γρινιαζεις μρε γιατρε - ετονα 'ναι απου λετε βρονχος γειωσης (θαρω πως ειδα κι ενα κιτρινο καλωδιο)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τι είναι αυτά καλέ. Πέτα τις πορσελάνες και βάλε ασφάλειες του 2021.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
O ηλεκτρολόγος πρέπει να είναι μερακλής και να φτιάξει ηλεκτρολογικό πίνακα έργο τέχνης.


electric board2.jpg


Με χρωματικούς κώδικες για να ξέρεις που ανήκει το καθένα και σε ποιες ασφάλειες δίνει ρεύμα η κάθε παροχή.
Ο δικός σου ηλεκτρολόγος δεν είναι μερακλής.

Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με μαγαζιά και μηχανήματα μου έτυχε πολλές φορές να βρω καμένες ασφάλειες επειδή χαλαρώνουν οι βίδες με τα χρόνια.
Όταν χαλαρώσουν αρκετά δημιουργούν μικρά αρκ που υπερθερμαίνουν τους αγωγούς και τα καλώδια και πολλές φορές παίρνουν φωτιά.
Αν ο πίνακας έχει πόρτα και είναι κλειστός, δεν παίρνει αέρα και δεν γίνεται πυρκαγιά.
Αλλιώς μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά.
Αν είναι με πόρτα καλά κλειστή καίγονται μεν, αλλά όταν την ανοίξεις απλά βλέπεις να έχουν γίνει καφέ χρώμα όλα καμένα από την θερμοκρασία.
Να ξέρετε ότι αν πάρετε ένα κατσαβίδι και αρχίσετε μια μέρα έτσι χωρίς λόγο να σφίγγετε τις βίδες όλων των ασφαλειών, θα εκπλαγείτε.
Οι περισσότερες θα έχουν χαλαρώσει και θα σφίξουν τουλάχιστον με μισή στροφή.
Ο δικός μου φίλος ηλεκτρολόγος (εγκαταστάσεων) μου είχε πει πριν πολλά χρόνια ότι το σημαντικότερο είναι το καλό σφίξιμο των καλωδίων στις βίδες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Ναι, το κάτι άλλο.

Βασικά σου φτιάχνει τη διάθεση καταλλήλως ώστε να θες να του σπάσεις τα δόντια του ηλεκτρολόγου με γαλλικό κλειδί εξ'αιτιας της πάνω δεξιάς γωνίας έξω από τον πινακα:

View attachment 219421


Αλλά μετά η διάθεση αλλάζει με το απεικονιζομενο στην κάτω αριστερή γωνία του πίνακα και θες να τον στραγγαλιξεις με τ' άντερά του και μετά να τον κρεμάσεις απ'αυτα:

View attachment 219422


Κι όλα αυτά πριν δεις τι έχει κάνει μέσα στον πίνακα. Γύρω γύρω κοιτάς ακόμα, απ' έξω. :gotcha:




ΥΓ. Αυτές τις ασφάλειες που καίγονται, θέλω να τις χρησιμοποιήσω ως υποθετα στον κύριο ηλεκτρολόγο.

Το επάνω είναι μερακλίδικο μερεμέτι που έκαναν για να τοποθετήσουν 230/42μς για την ασφάλεια του κήπου, αυτή που κάηκε. Τον άλλαξα όταν ήρθα με 230/230 χωρίς να επέμβω στις μερακλοδουλειές. Τον βλέπεις επάνω απο τον πίνακα βιδωμένο στον τοίχο, τέτοιες ομορφιές. :biggrin:

Το κάτω είναι πατέντα για να συνδέεται γεννήτρια. Επίσης υπήρχε.

Να ξέρετε ότι αν πάρετε ένα κατσαβίδι και αρχίσετε μια μέρα έτσι χωρίς λόγο να σφίγγετε τις βίδες όλων των ασφαλειών, θα εκπλαγείτε.
Τις έσφιξε όλες ο ηλεκτρολόγος, πήραν λίγο.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
30
Πολύ καλή δουλειά.
Η αλήθεια είναι ότι έτσι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι όλοι οι πίνακες
Έχει φτάσει το αυτονόητο να θεωρείται σπάνιο
Περισσότερο όμως χαίρομαι που βλέπω υλικά της εταιρίας που εργάζομαι..!

Αναφέρομαι στον πίνακα του Μιχάλη
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ωραίος πίνακας και με πολύ χωρο
Λογικό, αφού ο τοίχος έγινε διαμπερής (ράι θρου, πώς το λένε) και ο νέος πίνακας εγκαταστάθηκε στην άλλη του πλευρά...

ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Λογικό, αφού ο τοίχος έγινε διαμπερής (ράι θρου, πώς το λένε) και ο νέος πίνακας εγκαταστάθηκε στην άλλη του πλευρά...

ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ
Έτσι το κάνω κι εγώ μ' ένα δισέλιδο εικονογραφημένο που να εξηγεί τι είναι το ρεύμα και τα ριγέ και τα τριφασικά και οι ασφάλειες που μέχρι προχθές ονόμαζα διακόπτες γιατί ασφάλειες θεωρούσα μόνο τις βιδωτές πορσελάνινες. Ρελέ ξέρω τι είναι. :tongue:

Το προηγούμενο σπίτι μου είχε μονοφασικό πίνακα '40s μαρμάρινο με ξύλινο πλαίσιο και 3 επιμέρους ασφάλειες χωρίς ρελέ που πρόσθεσα (ο ελεκτρολόγος) αφού μπήκα.


Δεν έχουμε εδώ κανέναν μερακλή ηλεκτρολόγο να έρθει να τον τακτοποιήσει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ναι, σωστή απόφαση.

Εγκρίνω και επαυξάνω.

Βρες κάποιον σοβαρό άνθρωπο να το ξηλώσει όλο όπως είναι πέταμα, και να το κάνει σύγχρονο, σωστό, ασφαλές, και τακτοποιημένο. Δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Το κακό είναι πως στο σπίτι και τον κήπο υπάρχουν 5 τριφασικοί, 3 μεγάλοι και 2 μικροί, συν δύο μονοφασικοί πίνακες.
Και το νοικιάζω. ;) Η αλλαγή λοιπόν όλων αποκλείεται, μόνο τακτοποίηση.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top