Όταν είσαι μερακλής/μερακλού

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αμάν! Κι άλλη αληθινή μερακλοδουλειά; Πού θα πάει αυτό;

Άφου κάηκε όλο το σύστημα του κήπου, είπα να μην κάνουμε τις ίδιες άθλιες τσαπατσουλιές με τους αρχικούς "εγκαταστάτες" που ήταν πολύ βόδια. Είχαν τοποθετήσει τις 5 κυβικών δεξαμενές επάνω σε τσιμεντόλιθους, σε άλλο ύψος μεταξύ τους ώστε να είναι βέβαιο οτι δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάνω απο 7 κυβικά αντί για 10... :rolleyes: Το πιεστικό πετάχτηκε στην τύχη διαγώνια επάνω σε τσιμεντοβασάκι και αργότερα γύρω του χτίστηκε πιεστικοσπιτάκι, οι σωλήνες ξεκινούσαν απο 60mm πλαστικό με άπειρους συνδέσμους μέχρι το πιεστικό, έφευγαν με χαλκό και σίδερο μέχρι την δεξαμενή σταθεροποίησης πωστηλέν, και μετά 50mm για κύριο σωλήνα παροχής. Για 2,5 ίππων πιεστικό 6 bar...

Αρχικά τοποθετήσαμε τα δεξαμενάκια ένα επίπεδο ψηλότερα απο πριν που βρίσκονταν στο επίπεδο του πηγαδιού, αλλά μετά απο σκέψη και δεδομένης της ισχύος του πιεστικού που επέζησε, ενώ τα παρελκόμενα έλιωσαν, αποφάσισα να τις τοποθετήσουμε στον άχρηστο χώρο με σκέπαστρο των αποθηκών που βρίσκονται ένα επίπεδο χαμηλότερα απο το πηγάδι. Και δεν θα παγώνει το νερό στο πιεστικό!
Είναι στρωμένος με τσιμέντο οπότε δεν θα χρειαστεί εκτεταμένο στρώσιμο του χώματος και άμμος. Ένα σακούλι άβαφο Aritherm που περιφερόταν αφού δεν ήθελα να το βάλω στο σπίτι (το άβαφο μαδάει αρχικά και θέλει ντύσιμο) απλώθηκε για τις πιθανές μικροανωμαλίες.
Τις ρολάραμε εύκολα οι τρεις μας με το Ντολμαδάκι και τον μάστορη πάνω απο τις πέτρινες μάντρες με τη βοήθεια των Aritherm για να μη γδαρθούν και τις στήσαμε εκεί που θέλαμε ώστε να είναι όλα εύκολα, καθαρά και επισκέψιμα.

20210811_131118.jpg


Σήμερα θα τοποθετηθεί το πιεστικό ελεύθερο απο παντού και θα έρθει ο βοηθός μου με άλλο βοηθό να περάσουν τους σωλήνες που οδηγούν στις ηλεκτροβάνες του αυτόματου ποτίσματος. 120 μέτρα 40mm και 70 μέτρα 32mm. Οι σταλακτηφόροι για τα πλαϊνά θα τοποθετηθούν το φθινόπωρο γιατί ο Τάκης θέλει να πάει και διακοπές το φίδι. >:(

Το μόνο που θα βρίσκεται μακρύτερα είναι το πηγάδι, αλλά ο σπιράλ σωλήνας είναι φθηνός, εύκολος στην τοποθέτηση (τον πετάς στη γης) και έχω απο κάπου που δε θυμάμαι πού.

20210812_091629.jpg


"Είσαι πολύ μερακλής" του είπα καθώς αλφάδιαζα τις βάνες και τους σωλήνες.
"Άντε γ@μήσου, αν με ξαναπείς μερακλή θα τα παρατήσω και θα φύγω" μου απάντησε. :roflmao:


Το σημαντικότερο; Οι προγραμματιστές θα μεταφερθούν επάνω, πίσω απ' το σπίτι για να μην κατεβαίνω εκεί μέσα στην κόλαση ή τον ψόφο για κάθε αλλαγή. 😍



Το προηγούμενο "σύστημα" με τις ανισοϋψείς βάσεις απο τσιμεντόλιθους για να είναι σίγουρο οτι θ' ανοίξουν οι δεξαμενές, το στραβωμένο απ' τα καβάκια πηγαδόπραγμα και το κλειστό απο τρεις πλευρές πιεστικοσπιτάκι ώστε να είναι βέβαιο οτι θα βράσει και θα κολλήσουν τα ρουλεμάν... >:( Αφού συνέβη άνοιξα μια τρύπα πίσω.

20210812_091653.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο Τάκης θεωρεί τα εργαλεία αναλώσιμα και δεν τα χώνει γι' αυτά. Αυτό έκανε μια χαρά τις τρύπες στις δεξαμενές για τα φλοτέρ.

Τα Μακιτάκια μου δεν υπήρχε περίπτωση να βγουν απ' το σπίτι με τέτοιες συνθήκες βρώμας, ΚΑΙ δεν θα του τα έδινα να τα αγγίξει, όχι να τα χρησιμοποιήσει. :biggrin:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Γιατί ρε παιδιά, τι έχει το πράσινο Bosch, στο πηγάδι κατούρησε; Ή μήπως δεν είναι για μερακλήδες; (όχι, δεν έχω τέτοια, γενικά ρωτάω)
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
τα πράσινα δράπανα της bosch δεν κάνουν για τίποτα. είναι τρισάθλια.
κάποια πράσινα τυχαίνει και είναι αποδεκτά (πχ το ixo λόγω μεγέθους , πιεστικά/πλυστικά που είναι ιταλικά και σαν πιεστικό είναι αξιόπιστο - όχι ότι έχουν καλά εξαρτήμετα όπως τα nilfisk ) γενικά όμως πεταμένα λεφτά.
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
τώρα τί το έκανες δηλαδή ; μπλέ καμμένο από την πολύ χρήση;
άει τράβα ρε , το τσόκ το είδες ; άμα σου πώ οτι μπορεί να μην αλλάζει κιόλας για να βάλεις κάτι σωστό;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έτσι μπράβο! Τα εργαλεία είναι για να τα γυαλίζεις και να τα χαϊδεύεις, όχι να τα χρησιμοποιείς! :rolleyes:
Τώρα περνούν τον μεγάλο σωλήνα της ανατολικής πλευράς και έδωσα εντολή να πετάνε έξω απο τα παρτέρια ό,τι καμμένο και λιωμένο βρίσκουν. Δεν είχαν κόφτη για τα καλώδια των ηλεκτροβανώνε και με μεγάλο πόνο έδωσα στον Ζούρα το δεύτερο καλύτερο και παλιότερο Knipex κοφτάκι μου με εντολή να το προσέξει και να μην το λερώσει.
-Μα πώς δεν θα το λερώσω;
-Καλά, σ' το χαρίζω. 😂:biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Μη γελάτε καθόλου.
Όποτε έχω δανείσει τα καλά μου εργαλεία της Dewalt, πάντα βρίζω όταν κάθομαι μετά να τα καθαρίζω..
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
κόναν , κόναν, κόναν...

μεμβράνη κόναν
μεμβράνη φαγητού

για όνομα ρε γκέυ μου τι είστε εσείς πχια...

dewalt ...
(amateurs)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κατεβαίνω μόλις κάτω και τι βλέπω;
Έρχεται το εγκεφαλικάκι...

20210812_125526.jpg


20210812_125512.jpg


-Έλα, και βρυσάκι!
-Πιό στραβό δεν μπορούσες να το βάλεις;
-Όχι, να το βγάλω;
-Άσ' το (με δάκρυ). :cry: :o
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Εγώ δεν δίνω τίποτα σε κανέναν.
Τα έπαιρνα πίσω από βρόμικα μέχρι καμένα. Ναι, καμένο δράπανο.
Ούτε καν να πει μια κουβέντα. Ηταν η ώρα του και χάλασε. Έπεσε στη βάρδια και έτσι.

Ούτε κατσαβίδι πλέον.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τα πατούσια μου θα καθαρίσουν κατά τον Νοέμβριο απο το φούμο αφού κάνω τα πάντα με σαγιονάρες, κοντεύουμε να λιποθυμήσουμε απ' την κούραση αλλά έχουμε πότισμα:

20210812_181104.jpg


20210812_173842.jpg


Ανοίγω τις ηλεκτροβάνες manually ακόμα, αύριο πέρασμα καλωδίων και αυτοματισμοί.

Ιιιι, 50 μέτρα πετάχτηκε το γ@μήδι το κάρβουνο. Και δεν είναι απο πεύκο.

20210812_125056.jpg


Θα ζήσει το φοινικέλο; :(
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
[ΟΤ]

ευτυχώς δεν είσαι στη Μύκονο...θα είχες μαραζώσει :biggrin:
Με τίποτα δε θα ζούσα κάπου χωρίς νερά. Πολλά νερά. Πάρα πολλά νερά. 😍

Πήρα μόλις και καινούριο πλυστικάκι γιατί δεν μπορούσα να βλέπω το παλιό που ξεθώριασε απ' τον ήλιο (το πούλησα αλλά δεν το παραδίδω ακόμα, να τελειώσω κάτι βρώμικες δουλειές). :roflmao:
Πώς θα το δούλευα στο ξερονήσι; Ε; Το νέο μαζεύει και τον σωλήνα! 💚

20210818_120259.jpg


Πώς θα λιώσουν τα 100 κιλά Complesal που έριξα χθες για να γίνει το γκαζονάκι τέλειο πριν τελειώσει ο Αύγουστος; Ε;

20210818_120149.jpg


Δεν παίρνω NovaTec που είναι θεωρητικά καλύτερο για γκαζόν, γιατί είναι μωβ και δεν μ' αρέσει να το βλέπω. :biggrin:
Δεμπάει ωραία με το πράσινο.

[/ΟΤ]
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Πολύ Nilfisk βλέπω. Γιατί αυτό και όχι κάποιο Karcher πχ; Έχεις εμπειρία και από τα δύο;
Θέλω να πάρω κάτι και ψάχνομαι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top