ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ


Μηνύματα
529
Reaction score
0
Κατ αρχήν ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ καί καλοάκουστα τά καινούργια σου ηχεία. Χωρίς νά θέλω νά γίνω 'κακός' θά ήθελα νά επισημάνω ότι τέτοιου είδους επιλογές αγοράς , ενέχουν καί τούς ανάλογους κινδύνους. Αν τό ηχείο είχε αγορασθεί από Ελληνικό μαγαζί κατ αρχήν θά παραδινόταν σάν ζεύγος καί σέ περίπτωση πού "κάτι" δέν θά πήγαινε καλά , ο καταστηματάρχης θά τό έλυνε ΑΜΕΣΩΣ μέ δικές του ενέργειες καί μέ κάθε δυνατό τρόπο προκειμένου νά ικανοποιήσει τόν πελάτη του από τόν οποίο καί ΖΕΙ !!! Οταν παραδίδεις κάτι στόν πελάτη οφείλει νά είναι ΑΨΟΓΟ.
Επί πλέον ο αγοραστής θά είχε τήν ΑΠΟΛΥΤΗ βεβαιότητα πώς τό προϊόν πού πήρε είναι ΓΝΗΣΙΟ καί ΠΡΩΤΗΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ καί θά είχε καί τήν ΔΙΑΡΚΗ καί πολλές φορές ΔΩΡΕΑΝ υποστήριξη.

Γιά νά "ξεκολήσει" κατί από τίς συνδέσεις στό Xover κατά τή μεταφορά ενός ηχείου , πρέπει νά "έφαγε" κτύπημα τέτοιο πού η ζημιά θά ήταν εμφανής ακόμα καί στή συσκευασία του....εκτός κι αν είναι κολλημένο μέ "σάλιο"....ή ?..........
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

φίλε αυτά που περιγράφεις πως ΘΑ γίνονταν από ελληνικό μαγαζί, είναι αυτά που θα ΕΠΡΕΠΕ να γίνουν

έχουμε πλείστα όσα παραδείγματα... αχεμ... διαφορετικής συμπεριφοράς από ελληνικά μαγαζιά...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Παντως προσεξε καλα αυτο το θεμα του ανοιγματος του ηχειου και της εγγυησης. Γιατι το γεγονος οτι σου του ειπε τηλεφωνικα δε λεει τιποτα. Να σου το στειλει και γραπτα για να εισαι σιγουρος. Κανονικα πρεπει να το στειλεις πισω.
Ασχετα μ αυτο παντως, η αγορα ηχειων απο ιντερνετ εχει μεγαλυτερο ρισκο και οπωσδηποτε απαιτειται μεγαλυτερη προσοχη. Ελπιζω ολα να σου πανε καλα.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Παιδιά το ηχείο παραδόθηκε σε άριστη κατάσταση εμφανησιακά και είναι στάνταρ καινούριο, φαίνεται από πολλά πράγματα, όπως οι βίδες, το άρωμα του ξύλου, η έλλειψη οποιασδήποτε έστω αμυχής στη καμπίνα κτλ.
Από την άλλη και τα ιντερνετικά ξένα μαγαζιά ζουν από τους ικανοποιημένους πελάτες τους, όχι μόνο τα ελληνικά! Και οι άνθρωποι μου είπαν αν δεν είναι κάτι απλό που φτιάχνεται άμεσα κι εύκολα, να τους το στείλω πίσω να μου το αλλάξουν. Παρόλο λοιπόν που έχω ξενερώσει με την όλη φάση, η στάση τους γενικά είναι σωστή και δεν θεωρώ ότι με έχουν κοροιδέψει, όπως και όφειλαν να μη με κοροιδέψουν. Και εν πάση περιπτώση νομίζω ότι παρόλη τη ξενέρα που μπορεί να φάει κάποιος αν είναι άτυχος όπως εγώ και τρέξει λίγο παραπάνω κάποιες μέρες για να είναι όλα εντάξει, η διαφορά των σχεδόν 500€ αξίζει τον κόπο!
Εγώ μέχρι πρότεινος σε ελληνικό εμπορικό κατάστημα δούλευα και μη σας πω τι γινόταν...

Vastsar τους έχω ηδη ζητήσει και γραπτή επιβεβαίωση, το ξέρω...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Απάντηση: Re: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Επί πλέον ο αγοραστής θά είχε τήν ΑΠΟΛΥΤΗ βεβαιότητα πώς τό προϊόν πού πήρε είναι ΓΝΗΣΙΟ καί ΠΡΩΤΗΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ καί θά είχε καί τήν ΔΙΑΡΚΗ καί πολλές φορές ΔΩΡΕΑΝ υποστήριξη.
...
Δηλαδή, στο high end κυκλοφορούν και προϊόντα Β' διαλογής;
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.649
Απάντηση: Re: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

ΧΒέβαια αυτό θα πάρει και χρόνο και χρήμα, αλλά σκέφτομαι ότι από το να δώσω τώρα 1500€ περίπου για ηχεία πολύ κατώτερα κατά την άποψή μου, γιατί να μη δώσω 1800€ και να έχω τη δυνατότητα σιγά σιγά να χτίσω πάνω σε αυτά τα καταπληκτικά ηχεία ένα εξίσου καταπληκτικό σύστημα ?
!
Αυτό ακριβώς να κάνεις.....:116:
 

Μηνύματα
529
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Δηλαδή, στο high end κυκλοφορούν και προϊόντα Β' διαλογής;

Δέν αναφέρθηκα σ αυτά καθεαυτά τά ηχεία μέ τό ενδεχόμενο β΄διαλογής , αλλά έχουμε πολλά παραδείγματα από άλλα προϊόντα όπως λυχνίες κ.λ.π
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Tο ηχείο παιδιά πρέπει να έχει φάει γερό τράνταγμα!!! Δεν άντεξα να περιμένω και το άνοιξα μόνος μου. Στη πίσω εσωτερική πλακέτα που από έξω είναι οι μπόρνες και η οποία συνδεόταν από μέσα με 4 πλαστικούς συνδετήρες με την έξω μεριά, έχουν σπάσει και οι 4 αυτοί συνδετήρες, με αποτέλεσμα να πέσει προς τα μέσα και να κοπούν και τα 2 από τα 4 καλώδια με τα οποία είχε μείνει να κρατιέται!
Ευτυχώς που τελικά είναι κάτι τόσο απλό και εύκολο να φτιαχτεί, το βράδυ κιόλας θα πάω στον φίλο να τα κολλήσουμε και να τα φτιάξουμε όλα.
Πάντως, όσο μικρό και να είναι το πρόβλημα, όσοι σκέφτεστε να φέρεται ηχεία από το εξωτερικό, να έχετε υπόψη σας ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο με τη μεταφορά (μέχρι και οι άνθρωποι της KLIPSCH που πήρα τηλ. και μίλησα μου είπαν ότι συμβαίνουν αυτά στις μεταφορές). Αν λοιπόν δεν θέλετε να μπαίνετε σε τέτοια διαδικασία, παρόλη την γενναία μείωση του κόστους αγοράς...ξανασκεφτείτε το!
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

το πακετάρισμα ήταν καλό; σημάδι χτυπήματος υπήρχε;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τίποτα, όπως γράφω και πιο πάνω, η συσκευασία ήταν άψογη, με τα προστατευτικά της και τα όλα της, γι αυτό μάλλον και δεν έπαθε και καμιά ζημιά και η καμπίνα. Πάντως αν η πλακέτα αντί για πλαστικούς συνδετήρες είχε μεταλλικούς, τίποτα από αυτά δεν θα είχε συμβεί! Κρίμα για 2-3€ μεγαλύτερο κόστος παραγωγής να διακινδυνεύει έτσι ένα ακριβό κατά τα άλλα προιόν...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
A, περιττό να αναφέρω ότι μου έχει έρθει και το 2ο ηχείο, το οποίο είναι μια χαρά (το άνοιξα κι αυτό να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει καμιά απώλεια) και παίζει και ...... απίστευτα, ακόμα και με τον πολυκάναλό μου!
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

αν η συσκευασία δεν είχε σημάδια τράκας, μήπως το ηχείο είχε το πρόβλημα πριν συσκευαστεί;

(οι πολυκάναλοι είναι σφόδρα underrated)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κοίταξε όπως βλέπω την κατάσταση εκεί πίσω, μου κάνει πολύ για γερό τράνταγμα. Δηλαδή τα πλαστικά αυτά που έχουν κυλινδρικό σχήμα και είναι και λεπτά, είναι κομμένα εντελώς κάθετα, λες και συνέβη κάποια απότομη κάθετη ταλάντωση και παύση, με αποτέλεσμα η αδράνεια να οδήγησε στο σπάσιμο στη φορά της ταλάντωσης. Και πέφτωντας με δύναμη η πλακέτα τράβηξε τα καλωδιάκια που ήταν τσιμά τσίμα στο μάκρος και τα έκοψε. Μπορώ δηλαδή άνετα να φανταστώ το πως συνέβη βλέπωντας το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Re: Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

φίλε αυτά που περιγράφεις πως ΘΑ γίνονταν από ελληνικό μαγαζί, είναι αυτά που θα ΕΠΡΕΠΕ να γίνουν

έχουμε πλείστα όσα παραδείγματα... αχεμ... διαφορετικής συμπεριφοράς από ελληνικά μαγαζιά...
σκεψου τι γινεται μεσω internet που αγοραζεις στα τυφλα :112:
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

στο δίκτυο υπάρχουν θετικές και αρνητικές αξιολογήσεις στα καταστήματα

καθώς και η βεβαιότητα πως ο αδικημένος πελάτης θα διαδώσει το θέμα παντού

κοίτα πού βαδίζει η αγορά... hifi, εικόνα, μουσικά όργανα (έχει σαρώσει ο thomann), είδη μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου, βιβλία, CD/DVD...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πάντως το κατάστημα μου έχει στείλει και γραπτώς αυτά που του ζήτησα, ότι δηλαδή δεν παύει η εγγύηση με το άνοιγμα του ηχείου και ότι θα το δεχτεί πίσω με δικά του όλα τα έξοδα. Παρόλα αυτά δεν θα χρειαστεί, μιας που ήδη ξεκινήσαμε με τον φίλο μου να το φτιάχνουμε κι από αύριο θα είναι έτοιμο. Θα έχω και φωτό να σας δείξω, γενικά πάντως είναι πολύ καλής κατασκευής και υλικών, όπως μου επιβεβαίωσε και ο φίλος που είναι γνώστης, αν και φυσικά, όπως μου είπε, επιδέχεται βελτιώσεις στα σημεία αν θέλω το κάτι παραπάνω! ...αργότερα μάλλον...
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Είσαι σίγουρος πως όλα αυτά τα τραντάγματα δεν έχουν δημιουργήσει και προβλήματα ακουστικής στο ηχείο; Γιατί μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες και δεν το στέλνεις πίσω για αλλαγή;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Aφού το ανοίξαμε βρε, όλα τα υλικά του είναι άψογα και το μόνο πρόβλημα ήταν οι βάση του κροσόβερ και τα καλώδια, τι πρόβλημα να έχει??
Ούτως η άλλως παιδιά οι εργασίες τελείωσαν, το ηχείο είναι άψογο, δοκιμάστηκε κιόλας και παίζει ακριβώς όπως και το αδερφάκι του, δηλαδή....μούρλια!!!

Αύριο θα ανεβάσω και φωτό από τις εργασίες, έτσι, για εκπαιδευτικούς σκοπούς και για να σας δείξω και τι ακριβώς είχε πάθει, καληνύχτα!!!
Α, να αναφέρω ότι μίλησα με το μαγαζί το οποίο μετά από διαπραγματεύσεις συμφώνησε να μου επιστρέψει ένα ποσό για τις τεχνικές εργασίες !!! Αν κι εμένα δεν μου κόστισε τίποτα, θα τους ζητήσω ένα ποσό πίσω για την ταραχή που πέρασα και γιατί αν δεν είμουν φίλος με το παλικάρι, σίγουρα θα μου στοίχιζε! Μπράβο τους πάντως!
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Aφού το ανοίξαμε βρε, όλα τα υλικά του είναι άψογα και το μόνο πρόβλημα ήταν οι βάση του κροσόβερ και τα καλώδια, τι πρόβλημα να έχει??
Ούτως η άλλως παιδιά οι εργασίες τελείωσαν, το ηχείο είναι άψογο, δοκιμάστηκε κιόλας και παίζει ακριβώς όπως και το αδερφάκι του, δηλαδή....μούρλια!!!

Αύριο θα ανεβάσω και φωτό από τις εργασίες, έτσι, για εκπαιδευτικούς σκοπούς και για να σας δείξω και τι ακριβώς είχε πάθει, καληνύχτα!!!
Α, να αναφέρω ότι μίλησα με το μαγαζί το οποίο μετά από διαπραγματεύσεις συμφώνησε να μου επιστρέψει ένα ποσό για τις τεχνικές εργασίες !!! Αν κι εμένα δεν μου κόστισε τίποτα, θα τους ζητήσω ένα ποσό πίσω για την ταραχή που πέρασα και γιατί αν δεν είμουν φίλος με το παλικάρι, σίγουρα θα μου στοίχιζε! Μπράβο τους πάντως!
Ο καιρος γαρ εγγυς :133:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top