ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λοιπόν, ανέβασα και κάποιες φωτό από όλη τη διαδικασία και από κάποια εξαρτήματα, βέβαια τις προχθεσινές που τις πήρα με κινητό τις άφησα λόγω ανάλυσης κι έβαλα μόνο τις χθεσινές που πήρα με ψηφιακή. Όπου έχει βελάκια υπήρχε πρόβλημα κι έγιναν παρεμβάσεις, κυρίως κολλήσεις δηλαδή.

http://profile.imageshack.us/user/exp4nder

'Οπως θα καταλάβετε κι εσείς στις φωτό, είναι όπως τα έλεγα: έπεσε στη μεταφορά του κουτί κι έσπασαν από τη πτώση τα πλαστικά ποδαράκια της βάσης του κροσόβερ, τα οποία κολλήθηκαν με εποξική κόλλα και σε 4 περάσματα. Επειδή το κροσόβερ είναι πολύ βαρύ, καθώς έπεσε προς τα πίσω και μετακινούταν, είτε τράβηξε με δύναμη τα καλώδια και τα έκοψε στα πιαστράκια τους, είτε δεν τα έκοψε και απλά στράβωσε από το τράβηγμα τα πιαστράκια, όπως θα δείτε στις φωτό. Χρειάστηκε βέβαια να ανοιχθεί το ηχείο για να ξαναμπούν τα καλώδια στους οδηγούς όπως πρέπει και να ισιώσουμε τα πιαστράκια τους.
Ευτυχώς, τίποτα σοβαρό και δεν έπαθε το παραμικρό το γούφερ από το κροσσόβερ που βολόδερνε μες στο ηχείο. (Είχε μείνει ένα καλωδιάκι συνδεδεμένο και δεν ήταν τελείως ελεύθερο αλλιώς θα είχε κάνει καμιά ζημιά).
Τέλος καλό όλα καλά!!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
καλοπιζικα και καλοακουστα φιλε μου ,να μας κρατας ενημερους για τις εμπειριες σου με τα ηχεια.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Ευχαριστούμε για τις φωτό, χαρά στο μεράκι σου! Πάντως, οι ορθοστάτες της χούφτας μάλλον υποχώρησαν από το βάρος των πλακετών (των πηνίων), αλλά οι ακροδέκτες της κόρνας ίσως είναι πολύ ισχυροί για να στραβώσουν έτσι. Τέλος καλό, όλα καλά. Καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Ωραιο το update με τις φωτογραφίες. Καλές αποκαλύψεις..
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Παιδιά τί να πω...τα ηχεία παίζουν φοβερά, αν κι ακόμα δεν τα έχω συνδέσει με σοβαρό ενισχυτή, αντιθέτως με έναν ακριβό-καλό μεν, πολυκάναλο. Παίζω με flac από το pc, με foobar player και εξωτερική usb κάρτα/dac 24/96 με παράκαμψη του Windows kernel mixer και bit-exact playback μέσω Kernel Streaming support plugin. Η κάρτα έχει το DAC 4270 της CIRRUS LOGIC, το οποίο δίνει πλέον σήμα κατευθείαν σε extra τοποθετημένα RCA παρακάμπτωντας τους τελεστικούς της κάρτας που ήταν για κλάματα και όλου του αναλογικού κυκλώματος της γενικά. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και θέλω να κάνω σύγκριση και με κάποια άλλα πειραγμένα dac, τύπου emu0404 κ.α., και κάποια cd player που έχει φίλος για συγκρίσεις.
Το επόμενο βήμα είναι η αγορά ( ή η κατασκευή μάλλον καλύτερα όπως το βλέπω ) προ και ενισχυτή, μάλλον λαμπάτων ή υβριδικών. Μέχρι τότε ξέρω ότι δεν παίρνω το max από τα ηχεία μου, τα οποία όπως ξέρετε τα έχω ακούσει με diy λαμπάτους κι έχω ενθουσιαστεί!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αυτό που μου έχει κάνει αίσθηση στα ηχεία αυτά, είναι η υπεραναλυτικότητά τους (καταλαβαίνεις κατευθείαν χαμηλής ποιότητας τραγούδια και κακές ηχογραφήσεις) και η αίσθηση του live performance που αποπνέουν, λές και οι καλλιτέχνες, μουσικοί κλπ., βρίσκονται στον χώρο σου, ακουγονται όλα τόσο φυσικά!! Όσον αφορά τις μεσσαίες, θεωρώ ότι υπάρχουν και λίγο πιο γλυκές, όπως π.χ των spendor που έχω ακούσει, αλλά πάραυτα στα χέρεσυ μου ακούγονται πιο ζωντανές, πιο...παρών, αν με καταλαβαίνετε. Για χαμηλά δεν μιλαώ γιατί δεν τα έχω ακόμα στον σωστό χώρο και εδώ που τα έχω μπουμάρουν λίγο. Φαίνεται όμως ότι μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά. Σημείωση ότι δεν τα έχω βάλει ακόμα στις βάσεις τους. Για τα πρίμα έχω παρατηρήσει αυτή τη μεταλλικότητα που λένε μερικοί, αλλά σε λίγα και πολύ συγκεκριμένα τραγούδια, σε όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχει!! Δεν μπορώ να το εξηγήσω...αλλά πάντως αυτό που λένε μερικοί ότι δεν μπορούν να τα ακούουν πολύ ώρα γιατί τους ενοχλεί δεν το έχω νιώσει καν, και ακούω όλη μέρα και όχι και με λάμπα!! Αυτά προς το παρόν.... γενικά: ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!!!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Re: ΑΚΟΥΣΜΑ 5 ΗΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Αυτό που μου έχει κάνει αίσθηση στα ηχεία αυτά, είναι η υπεραναλυτικότητά τους (καταλαβαίνεις κατευθείαν χαμηλής ποιότητας τραγούδια και κακές ηχογραφήσεις) και η αίσθηση του live performance που αποπνέουν, λές και οι καλλιτέχνες, μουσικοί κλπ., βρίσκονται στον χώρο σου, ακουγονται όλα τόσο φυσικά!! Όσον αφορά τις μεσσαίες, θεωρώ ότι υπάρχουν και λίγο πιο γλυκές, όπως π.χ των spendor που έχω ακούσει, αλλά πάραυτα στα χέρεσυ μου ακούγονται πιο ζωντανές, πιο...παρών, αν με καταλαβαίνετε. Για χαμηλά δεν μιλαώ γιατί δεν τα έχω ακόμα στον σωστό χώρο και εδώ που τα έχω μπουμάρουν λίγο. Φαίνεται όμως ότι μπορούν να κατέβουν πολύ χαμηλά. Σημείωση ότι δεν τα έχω βάλει ακόμα στις βάσεις τους. Για τα πρίμα έχω παρατηρήσει αυτή τη μεταλλικότητα που λένε μερικοί, αλλά σε λίγα και πολύ συγκεκριμένα τραγούδια, σε όλα τα άλλα απλά δεν υπάρχει!! Δεν μπορώ να το εξηγήσω...αλλά πάντως αυτό που λένε μερικοί ότι δεν μπορούν να τα ακούουν πολύ ώρα γιατί τους ενοχλεί δεν το έχω νιώσει καν, και ακούω όλη μέρα και όχι και με λάμπα!! Αυτά προς το παρόν.... γενικά: ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ!!!!


Καλορίζικα και καλοάκουστα. Για την τελική κρίση τους καλό είναι να περιμένεις αρκετές ώρες, μέρες, βδομάδες, ώστε να έχουν στρωθεί. Οπότε καλό είναι να μην τα ζωρίσεις ακόμα. Θα αλλάξει τελείως η συμπεριφορά και τότε θα πρέπει να αναρωτηθείς για την τελική επιλογή του ενισχυτή, δηλαδή τι φιλοσοφία χροιάς θα σου παρέχει, ώστε να επιλέξεις τον κατάλληλο. Το μπουμάρισμα που αναφέρεις έχει να κάνει καθαρά ( πάνω απο 80% )με τον χώρο. Κι επειδή ο χώρος είναι δύσκολο να μεταποιηθεί ασχολήσου με τις βάσεις πάρα πολύ. Τα πρίμα όντως μπορεί να ακούγονται λίγο πιο προβολικά μαζί με τις μεσαίες αλλά αυτή είναι και ηφιλοσοφία ήχου των ηχείων σου. Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό, αντιθέτως αν κάτσει κάποιος δίπλα σε μια ορχήστρα και ακούει ντραμς-βιολιά κλπ, σίγουρα θα τον κουράσει. Δεν σημαίνει ότι και τα πιατίνια του ντράμερ μαζί με το σαξόφωνο είχαν πρόβλημα και έπαιζαν σκληρά. Τα καλά και κακά του πλήρους αυθεντικού. Προσωπικά ψηφίζω τα καλά κι ας με κουράσει μετά απο ώρα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top