ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Κάποτε μικρός για αρκετά χρόνια εργαζόμουν σε ''σκληρό'' περιβάλλον και μ' άφησε κουσουράκι.. :biggrin:

Και στον Creek και στο ifi nano, όπως κι αν οδηγηθούν εμένα πονάει το κεφάλιμ.. :p
Βλέπω ταινία, αν κάτσω λίγο στραβά πονάει το κεφάλιμ'
Κάνω ποδήλατο, πονάει το κεφάλιμ'
Βαβούρα, ένταση.. (μαντέψτε ;))
Πάω στον γιατρό μου λέει ''φτιάξε τη στάση σου''
Η φυσική μου στάση..

HnrcWQgubd5eJiFfWU5hJH.jpg

:roflmao::roflmao::biggrin:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Πάω στον γιατρό μου λέει ''φτιάξε τη στάση σου''


:roflmao::roflmao::biggrin:
Τουλάχιστον δεν σου είπε πως θα ήθελε φτιάξιμο η...στύση.

(Μπορείς να κάνεις διαδικτυακή έρευνα πάνω σε απλές ασκήσεις για τη χαλάρωση σε ωμοπλάτη και αυχένα)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Τουλάχιστον δεν σου είπε πως θέλει φτιάξιμο η...στύση.
258787576_4527508240636528_4624064525460999180_n.jpg
(Μπορείς να κάνεις διαδικτυακή έρευνα πάνω σε απλές ασκήσεις για τη χαλάρωση σε ωμοπλάτη και αυχένα)
:thumbsup:
Κάνω βοηθάνε, και η άσκηση γενικώς.. (με μέτρο).
Δεν είναι tragic το πρόβλημα, υπερβάλω λίγο.. :whistling:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Με γέμισες wow βρε Marlboro.. Εγω τα λέω για να βάζεις γελάκι, όχι ουάου. :D

Ναι είναι δύσκολα ακουστικά. Φρόντισα να έχω ενισχυτή ικανό να τα οδηγήσει. Τώρα απο ποιότητα ήχου , έχει και πολύ καλύτερους απο αυτόν που έχω (φαντάζομαι). Δεν με ενδιαφέρει πολύ ο ¨κόσμος" των ακουστικών. Τα πήρα μόνο και μόνο για μια εποχή που είχα άνθρωπο άρρωστο στην φροντίδα μου και δεν ήθελα να τον ενοχλώ με το να βάζω το σύστημα μου να παιζει.
Τα παίζω και με ενισχυτή ακουστικών,τα παίζω κάποιες φορές και με τους ενισχυτές ακουστικών που θα είχαν υψηλή αντίσταση στην έξοδο - η οποία θα διπλασιάζεται άμα παρέχουν και τετραπολική XLR - ενώ κάποιες άλλες φορές τα παίζω...γενικώς με διάφορα που θα διάβαζα.
(Ελπίζω να σε κάλυψα) :roflmao:
Κατά τα άλλα,ο ενισχυτής αποδίδει σε ωμικό φορτίο ευρισκόμενο στην τάξη των Audeze LCD2 ισχύ περίπου 3 Watts σε τάξη Α με διακριτά εξαρτήματα - όχι τελεστικούς - και χωρίς ολική αρνητική ανάδραση.
Σε γενικές γραμμές, ακουστικά με σχετικά χαμηλή αντίσταση και ικανοποιητική ευαισθησία μπορούν να οδηγηθούν σε αποδεκτό βαθμό ακόμα και από έξοδο τυπικών laptop ή smartphone.
Τα Sennheiser HD δεν θα συγκαταλέγονταν σ'εκείνα.
Σφήκες ...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...Κατά τα άλλα,ο ενισχυτής αποδίδει σε ωμικό φορτίο ευρισκόμενο στην τάξη των Audeze LCD2 ισχύ περίπου 3 Watts σε τάξη Α με διακριτά εξαρτήματα - όχι τελεστικούς - και χωρίς ολική αρνητική ανάδραση.
Σε γενικές γραμμές, ακουστικά με σχετικά χαμηλή αντίσταση και ικανοποιητική ευαισθησία μπορούν να οδηγηθούν σε αποδεκτό βαθμό ακόμα και από έξοδο τυπικών laptop ή smartphone.
Τα Sennheiser HD δεν θα συγκαταλέγονταν σ'εκείνα.
Έλα όμως που τα HD650 με τα 330 Ohm τους παίζουν αρκετά δυνατά και ασυμπίεστα σε όποιο κινητό κι αν είχα τελευταία 10 χρόνια... Mόνο σε ένα παλιό discman του 1994 χρειαζόμουν περισσότερη ισχύ τα καλοκαίρια γιατί υπερτερούσαν τα ...τζιτζίκια στο εξοχικό (μιλάμε για πολύ σαματά). Από το 2004 περ. που τα πήρα δεν ξαναχρειάστηκα τα πιο ευαίσθητα in-ear παρά μόνο κινούμενος, για κατανοητούς λόγους. Γενικά η ευκολία/δυσκολία οδήγησης σε σχέση με την εμπέδηση είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση. Δεν ισχύει το "υψηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση", συχνά το αντίθετο. Ούτε το "χαμηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση" γιατί η χαμηλή εμπέδηση συνήθως πάει χέρι-χέρι με την υψηλή ευαισθησία. Τα περισσότερα "εμπορικά" ακουστικά (μαζί και τα HD650) φτάνουν υψηλές στάθμες με ...ψίχουλα, δηλ. ελάχιστα mW. Αν η έξοδος ακουστικών προσφέρει περ. 1V απαραμόρφωτο/ασυμπίεστο, όπως όλες σχεδόν οι σύγχρονες έξοδοι ακουστικών (έστω και 0,7V), ακούς όμορφα και δυνατά. Ο ενισχυτής ακουστικών που χρησιμοποιώ έχει μεταβλητό gain (0, +10, +20 dB) και με το gain μόνιμα στο "0" (όπου φτάνει μέχρι τα 1,5V περίπου) ποτέ δεν τερματίζω το ποτενσιόμετρο. Παίζει συνήθως από "ώρα" 11 ώς "ώρα" 2 και αν η ηχογράφηση έχει δυνατά περάσματα, ξεπερνά τα 90 dB. Δεν θέλουμε και παραπάνω.
Τα planar βέβαια είναι άλλη υπόθεση.
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Σφήκες ...
Σφηξ εγώ. Ο Bhutia Σφιγξ απο τους γρίφους που θέτει κάποιες (πολλές) φορές ή μέλισσα λόγω συνεισφοράς και εργατικότητας.
:D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έλα όμως που τα HD650 με τα 330 Ohm τους παίζουν αρκετά δυνατά και ασυμπίεστα σε όποιο κινητό κι αν είχα τελευταία 10 χρόνια... Mόνο σε ένα παλιό discman του 1994 χρειαζόμουν περισσότερη ισχύ τα καλοκαίρια γιατί υπερτερούσαν τα ...τζιτζίκια στο εξοχικό (μιλάμε για πολύ σαματά). Από το 2004 περ. που τα πήρα δεν ξαναχρειάστηκα τα πιο ευαίσθητα in-ear παρά μόνο κινούμενος, για κατανοητούς λόγους. Γενικά η ευκολία/δυσκολία οδήγησης σε σχέση με την εμπέδηση είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση. Δεν ισχύει το "υψηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση", συχνά το αντίθετο. Ούτε το "χαμηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση" γιατί η χαμηλή εμπέδηση συνήθως πάει χέρι-χέρι με την υψηλή ευαισθησία. Τα περισσότερα "εμπορικά" ακουστικά (μαζί και τα HD650) φτάνουν υψηλές στάθμες με ...ψίχουλα, δηλ. ελάχιστα mW. Αν η έξοδος ακουστικών προσφέρει περ. 1V απαραμόρφωτο/ασυμπίεστο, όπως όλες σχεδόν οι σύγχρονες έξοδοι ακουστικών (έστω και 0,7V), ακούς όμορφα και δυνατά. Ο ενισχυτής ακουστικών που χρησιμοποιώ έχει μεταβλητό gain (0, +10, +20 dB) και με το gain μόνιμα στο "0" (όπου φτάνει μέχρι τα 1,5V περίπου) ποτέ δεν τερματίζω το ποτενσιόμετρο. Παίζει συνήθως από "ώρα" 11 ώς "ώρα" 2 και αν η ηχογράφηση έχει δυνατά περάσματα, ξεπερνά τα 90 dB. Δεν θέλουμε και παραπάνω.
Τα planar βέβαια είναι άλλη υπόθεση.
Γενικώς το θέμα της επάρκειας στην οδήγηση υπόκειται σε παρεξηγήσεις...Καθότι κάτι που μας ακούγεται να παίζει αρκετά δυνατά - ακόμα περισσότερο σε ακουστικά - δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι θα συνοδεύεται από αψαλίδιστο δυναμικό εύρος και την ενδεδειγμένη αίσθηση αντικτύπου κατά τις ενεργειακές μεταπτώσεις στο πρόγραμμα.

Σφηξ εγώ. Ο Bhutia Σφιγξ απο τους γρίφους που θέτει κάποιες (πολλές) φορές ή μέλισσα λόγω συνεισφοράς και εργατικότητας.
:D
Μάλλον θα εννοούσε ως προς το... κέντρισμα. Παραδείγματος χάριν, σα να σου σχολίαζα ότι η απενεργοποίηση των τριοδικών τελικών θα ήταν πολύ καλή... υπηρεσία σε αρρώστους. :p
 
Last edited:

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Έλα όμως που τα HD650 με τα 330 Ohm τους παίζουν αρκετά δυνατά και ασυμπίεστα σε όποιο κινητό κι αν είχα τελευταία 10 χρόνια... Mόνο σε ένα παλιό discman του 1994 χρειαζόμουν περισσότερη ισχύ τα καλοκαίρια γιατί υπερτερούσαν τα ...τζιτζίκια στο εξοχικό (μιλάμε για πολύ σαματά). Από το 2004 περ. που τα πήρα δεν ξαναχρειάστηκα τα πιο ευαίσθητα in-ear παρά μόνο κινούμενος, για κατανοητούς λόγους. Γενικά η ευκολία/δυσκολία οδήγησης σε σχέση με την εμπέδηση είναι πολύ παρεξηγημένη υπόθεση. Δεν ισχύει το "υψηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση", συχνά το αντίθετο. Ούτε το "χαμηλή εμπέδηση=δύσκολη οδήγηση" γιατί η χαμηλή εμπέδηση συνήθως πάει χέρι-χέρι με την υψηλή ευαισθησία. Τα περισσότερα "εμπορικά" ακουστικά (μαζί και τα HD650) φτάνουν υψηλές στάθμες με ...ψίχουλα, δηλ. ελάχιστα mW. Αν η έξοδος ακουστικών προσφέρει περ. 1V απαραμόρφωτο/ασυμπίεστο, όπως όλες σχεδόν οι σύγχρονες έξοδοι ακουστικών (έστω και 0,7V), ακούς όμορφα και δυνατά. Ο ενισχυτής ακουστικών που χρησιμοποιώ έχει μεταβλητό gain (0, +10, +20 dB) και με το gain μόνιμα στο "0" (όπου φτάνει μέχρι τα 1,5V περίπου) ποτέ δεν τερματίζω το ποτενσιόμετρο. Παίζει συνήθως από "ώρα" 11 ώς "ώρα" 2 και αν η ηχογράφηση έχει δυνατά περάσματα, ξεπερνά τα 90 dB. Δεν θέλουμε και παραπάνω.
Τα planar βέβαια είναι άλλη υπόθεση.
Εiναι γιατί μεγαλύτερο impedance (ιδίως στα ακουστικά) χρειάζεται μεγαλύτερο voltage. Μεγαλύτερο voltage σημαίνει μεγαλύτερο loudeness. Μεγαλύτερο loudness σημαίνει μικρότερη αναγκαία (απαραίτητη) ισχύς για αυτό το loudness. Αυτό είναι που μας δίνει την αίσθηση της "εντασης" το voltage, όχι τα watt.
Απλά πράγματα της φυσικής που τα ξέρουμε σαν νόμους αλλά δεν τα έχουμε κατανοήσει σε βάθος τι σημαίνουν στην πράξη.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Με τι ενισχυτές παίζετε τα οντέζια σας; :idk:
Μοιραστείτε το καλέ όπως κάνουν και οι άλλοι εδώ.
Διπλωμάτες....
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
υπηρεσία σε αρρώστους.
Κανονικά θα έβαζα γελάκι και θα γέλαγα Bhutia αλλά ο "άρρωστος" στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η μητέρα μου που τελικά αποδήμησε είς Κύριον μετά απο 1,5 χρόνο καθημερινιού 24 ώρου αγώνα μου να την σώσω απο καρκίνο.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κανονικά θα έβαζα γελάκι και θα γέλαγα Bhutia αλλά ο "άρρωστος" στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η μητέρα μου που τελικά αποδήμησε είς Κύριον μετά απο 1,5 χρόνο καθημερινιού 24 ώρου αγώνα μου να την σώσω απο καρκίνο.
Θα ήταν ψέμα άμα υποστήριζα πως δεν είχα φανταστεί ότι σε κάποιο κοντινό σου άτομο με ανίατη ασθένεια πρέπει ν'αφορούσε η περίπτωση.Σκέψου όμως πως εκ των υστέρων το μόνο που θα έχει μείνει να μας λυτρώνει από τη λύπη είναι οι καλές στιγμές που θα είχαμε ζήσει μαζί του και μια ΄΄γελαστή φατσούλα΄΄ έστω και στα ψέματα.Επειδή αυτό ακριβώς θα προτιμούσε για εμάς...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Με τι ενισχυτές παίζετε τα οντέζια σας; :idk:
Μοιραστείτε το καλέ όπως κάνουν και οι άλλοι εδώ.
Διπλωμάτες....
Να δω με ποιόν θα μιλάμε το ΣΚ που θα τρέχεις όλη μέρα στις εκθέσεις. :D
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Θα ήταν ψέμα άμα υποστήριζα πως δεν είχα φανταστεί ότι σε κάποιο κοντινό σου άτομο με ανίατη ασθένεια πρέπει ν'αφορούσε η περίπτωση.Σκέψου όμως πως εκ των υστέρων το μόνο που θα έχει μείνει να μας λυτρώνει από τη λύπη είναι οι καλές στιγμές που θα είχαμε ζήσει μαζί του και μια ΄΄γελαστή φατσούλα΄΄ έστω και στα ψέματα.Επειδή αυτό ακριβώς θα προτιμούσε για εμάς...
Εαν το είχες φανταστεί όπως ισχυρίζεσαι είναι ακόμη πιο μη πρέπον να επιλέξεις να κάνεις το σχόλιο που έκανες. Υπάρχουν και άλλα που θα μπορούσε ένας έξυπνος άνθρωπος να βρεί. So much for την ενσυναίσθηση που επικαλείσαι για τους συνανθρώπους σου, κάποια λάθος βάση θα έχει. :D
Για να μην νομίζεις τα πράγματα ιδεατά, ο πόνος κάποιων συγκεκριμένων καρκίνων είναι αφόρητος παρόλα τα φάρμακα όπως και η θλίψη όταν γνωρίζεις τι σε περιμένει , οπότε το να ακούς έστω και τον παραμικρό θόρυβο ακόμη και μουσική είναι ενοχλητικό και αν μη τι άλλο ούτε κάν παρηγορητικό.
Όσον αφορά τις χαρούμενες στιγμές και οι οποίες φτάνουν ή και ότι ο χρόνος μειώνει την θλίψη ή τα γιατρεύει όλα που λένε , είναι παραμύθια και ισχύει το αντίθετο. Ιδίως εαν υπήρχαν καλές στιγμές, όποιος δεν μαθαίνει τον θάνατο απο το τηλέφωνο αλλά τρέχει ενεργά για αυτόν και τον βιώνει για ένα μεγάλο διάστημα τότε είναι που νοιώθει ότι μαζί με τον αποθανόντα , εαν τον αγαπούσε , κόβεται και ένα κομμάτι δικό του στην μέση και η καρδιά ραγίζει. Μετά δεν είσαι ο ίδιος άνθρωπος και δεν πρέπει να είσαι. Αυτά που λένε τα παπαδάκια και οι φιλόσοφοι είναι για τους άλλους χα χα.
Δεν έχω εκνευρισθεί ή "θιχθεί", μην νοιώθεις περίεργα. Τα βαθιά συναισ΄θηματα δεν έχουν ανάγκη απο τέτοιες αντιδράσεις ούτε κλονίζονται.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... Μετά δεν είσαι ο ίδιος άνθρωπος και δεν πρέπει να είσαι. Αυτά που λένε τα παπαδάκια και οι φιλόσοφοι είναι για τους άλλους χα χα.
Δεν έχω εκνευρισθεί ή "θιχθεί", μην νοιώθεις περίεργα. Τα βαθιά συναισθηματα δεν έχουν ανάγκη απο τέτοιες αντιδράσεις ούτε κλονίζονται.
Δεν στέκομαι σε όσα θα μπορούσαν να ειπωθούν για παρηγοριά.Ούτε αμηχανία θα αισθανόμουν.
Ενδιαφέρει περισσότερο το τι θα λέγανε ποιητές,όπως η φράση του Ελύτη ότι "Το κενό υπάρχει όσο δεν πέφτεις μέσα του".

Να δω με ποιόν θα μιλάμε το ΣΚ που θα τρέχεις όλη μέρα στις εκθέσεις. :D
Με τον υποφαινόμενο και με...ό,τι θα συνεπαγόταν κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Δεν στέκομαι σε όσα θα μπορούσαν να ειπωθούν για παρηγοριά.Ούτε αμηχανία θα αισθανόμουν.
Ενδιαφέρει περισσότερο το τι θα λέγανε ποιητές,όπως η φράση του Ελύτη ότι "Το κενό υπάρχει όσο δεν πέφτεις μέσα του".


Με τον υποφαινόμενο και με...ό,τι θα συνεπαγόταν κάτι τέτοιο.
Ναι έχει δίκιο. Στο κενό πρέπει να πέσεις. Το είπα και εγω αλλά με άλλα λόγια, όχι ποιητικά πιο πολύ πεζογραφήματος. Κάνει και πολύ καλό στην κατανόηση του συναισθήματος της μουσικής αλλά και του μηνύματος της.

Ο υποφαινόμενος εσύ, πρέπει να καταλάβει και να παραδεχτεί ότι μετά το σχόλιο του ότι φαντάσθηκε τι συντρέχει, υπάρχει και μια πιθανότητα να είναι τελικά αυτός η σφήκα και εγω η μελισσούλα καθώς στην μελισσούλα στοιχίζει όταν κάνει το κέντρισμά της και όταν το κάνει πρέπει να έχει ένα λόγο κατά της αμετροέπιας και έπαρσης που χαρακτηρίζει κάποιους και να μην το παρεξηγεί (όταν το κάνει), όπως και ότι δεν θα το έκανε σε άτομα που κατά τη γνώμη του δεν παρουσιάζουν τέτοια χαρακτηριστικά άσχετα εαν έχουν δίκιο ή όχι στην άποψή τους. Επίσης για κάποια που θεωρεί ότι η ελπίδα δεν έχει χαθεί, εαν και πέφτει συχνά έξω. ;) Αντίθετα η σφήκα το κάνει χωρίς κόστος και επιχαίρει καμιά φορά κιόλας. Τουλάχιστον να το σταματήσουμε απο το να γίνει φιλοσοφία γιατί πολιτική και κοινωνική καθημερινή τοποθέτηση έχει ήδη γίνει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
-Βρε thva ο Bhutia είναι από τους ανθρώπους που καταλαβαίνουν (εμείς δεν καταλαβαίνουμε τι γράφει αλλά δεν το κάνω θέμα). :biggrin:
-Μιας και έγραψες για σφήκες για γράψτε τους ενισχυτες ακουστικών σας. Όχι περιγραφικά. :whistling:
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Bhutia είναι από τους ανθρώπους που καταλαβαίνουν
Τα παραπάνω δεν αφορούσαν τον Bhutia αλλά άλλους ανθρώπους και πως ο ίδιος πιθανόν να τους αντιλαμβάνεται και να τους εκτιμάει. Και επίσης δεν αφορούσε τεχνικά θέματα, εαν και τέτοιες αντιλήψεις και συμπεριφορές συνδέονται συχνά με και καταδεικνύουν μη καλή γνώση γενικότερα ή πονηρές - άνισων ευκαιριών συνθήκες απόκτησής της ή σκοπιμοτήτων και όχι λόγω ή κατ' ανάγκην κάποιας ανεπτυγμένης λογικής ή ολοκληρωμένης οτπικής πλαισίου.
Το θέμα είναι εάν ο Bhutia καταλαβαίνει εάν τον καταλαβαίνω και εγω να καταλάβω εαν με καταλαβαίνει. Και μετά να αλληλοβοηθηθουύμε όχι να καταλάβει ο ένας τον άλλο, αλλά ο καθένας τον εαυτό του first and foremost. To άλλο τότε θα ακολουθήσει και ποιό θα είναι το αποτέλεσμα δεν έχει σημασία. Bhuties και thvaδες υπάρχουν για τον καθένα μας, αυτοί που μας αξίζουν και μας αναλογούν.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
-Βρε thva ο Bhutia είναι από τους ανθρώπους που καταλαβαίνουν (εμείς δεν καταλαβαίνουμε τι γράφει αλλά δεν το κάνω θέμα). :biggrin:
Εισαι σωστός, επέτρεψε μου να επεκταθώ.

Oι Μπουτχιες ολου το κόσμου, υπάρχουν για να μας θυμίζουν την διανοητική μας φτώχια καθώς και οτι η πραγματική αριστεία δεν ειναι ουτοπία. Ωραία τα in layman's terms, αλλά η πραγματικότητα ειναι οτι αν δεν βρέξεις κώλο δεν τρως ψάρι.

Δεν θυμάμαι που το διάβασα: " Η αλήθεια ειναι σαν την ποιηση, και οι περισσότεροι μισούν την ποιηση." Προσοχή ομως, η στιγμή που συνειδητοποιείς και δέχεσαι οτι δεν γνωρίζεις τίποτα, είναι τεράστιο κέρδος. Γιατί τότε, και μόνο τότε είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις να μαθαίνεις.

Πέρα της πλάκας, ο μπουτχιας, οι γιατροι με τις αλογοουρες αλλά και αρκετά αλλα παιδιά εδώ έπρεπε να "χρεώνουν" για τις γνωσεις που προσφέρουν απλόχερα.

Απο καρδιας, σας ευχαριστώ ολους
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top