ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

Μηνύματα
235
Reaction score
403
Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ισοστάθμιση σε ακουστικά μόνο σε προβληματικές ή λιγότερο βελτιστοποιημένες ηχογραφήσεις. Υπάρχει τεράστιος όγκος εγγραφών εξαιρετικών συνθετών/ερμηνευτών/ορχηστρών κοκ, οι οποίες έγιναν όπως έγιναν, πριν από 40-50-60 χρόνια, γράφτηκαν και τέλος. Αριστουργήματα. Αυτό το υλικό έχουμε να ακούσουμε και δεν ξαναγράφεται. Εκεί, θα χρησιμοποιούσα ισοστάθμιση. Για να δώσω ίσως μια καλύτερη ακουστική στο έργο. Με το αυτί, όχι με βάση κάποια καμπύλη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με παρατεταμένη ακρόαση πόση ώρα εννοείς; 8ωρο με τα Audeze στο κεφάλι;

Θεωρώ ότι μικρά διαλείμματα είναι αυτονόητο ότι γίνονται, ακόμα και με το πιο ελαφρύ και αναπαυτικό ακουστικό.
Ένα διάλειμμα 5-10 λεπτών ανά ώρα πιστεύω αρκεί.

Εξάλλου συνολικά πόση ώρα θα είναι η ακρόαση με ακουστικά ενός μέσου χρήστη συμπεριλαμβανομένων των διαλειμμάτων;
Πάνω από 3 ώρες δεν θα είναι, κι αυτό μπορεί και όχι καθημερινά.

Προσωπικά 3 ώρες τη βδομάδα να ακούσω από ακουστικά, ευχαριστημένος θα είμαι.
Ανάλογα με τον τόπο όπου θα βρισκόμουν,ενδέχεται να χρησιμοποιώ αποκλειστικώς ακουστικά.Σπανίως επίσης κάνω ακρόαση σκέτη χωρίς άλλη δραστηριότητα όπως διάβασμα,γράψιμο ή θέαση.Διαθέτω μοντέλα ακουστικών που σε πλαίσιο σύγκρισης δεν δημιουργούν την παραμικρή - ανεξάρτητη προς τον ίδιο τον ήχο εννοείται - κόπωση ή εφίδρωση στη ζώνη των αυτιών ακόμα και χωρίς διαλείμματα.
 


Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Ως τακτικός χρήστης των LCD-2 επί αρκετά έτη, γνωρίζω αφενός μεν πόσο ισορροπημένο ήχο έχουν έστω και χωρίς ισοστάθμιση,αφετέρου δε ότι θα ήταν κάθε άλλο παρά εργονομικές κατασκευές για όσους θα είχαν θέματα με την αυχενική μοίρα..
Εγώ έχω τα LCD 2 Fazor εδω και πολλά χρόνια. Χαίρομαι που τα βρίσκεις ισορρποημένα εαν και εγω αποκρίσεις που έχω δεί απο πολλές και διαφορετικής προέλευσης πηγές στο ίντερνετ δεν είναι ισορροπημένες. π.χ. τρομερη βύθιση κάπου εκεί στις 3,5 KHz και μετά άνοδο. Δεν ξέρω βέβαια τι θεωρείται "σωστή" απόκριση στα ακουστικά. Δεν θυμάμαι και καλά τα γραφήματα και βαριέμαι να τα ξαναψάχνω, όποιος θέλει τα βρίσκει εύκολα καθώς υπάρχουν πολλά στοιχεία και μετρήσεις για αυτά.

Όσον αφορά το βάρος τους, εαν και δεν πάσχω απο αυχενικό σύνδρομο (ακόμη) αλλά κοντά είμαι καθώς έχω κάποια προβλήματα, θέλω να πω ότι με απασχόλησε όταν τα αγόρασα , αλλά δεν φαίνεται να αποτελεί για κάποιο περίεργο λόγο πρόβλημα. Το πρόβλημα κάποιου discomfort σε εμένα (και πάλι φαντάζομαι ανάλογα την ευαισθησία του καθένα ?) μετά απο τις 2-3 ώρες ακρόασης είναι το "πολύ" δυνατό σφίξιμο - πίεση που ασκούν στα αυτιά, προφανώς σχεδιασμένα για καλή απομόνωση και σταθερή επαναληπτικότητα στην εμπειρία. Αυτό προκαλεί κάποια φορά μέχρι και πονοκέφαλο, ίσως. Δεν ξέρω καθώς δεν ακούω συχνά και για πάνω απο 2 ώρες. Επίσης εαν σου χαλάσει (ή χάσει την ικανότητα του να εκτελεί το ρόλο του) το pad της πάνω κεφαλής και αυτό αποτελεί πρόβλημα, θα πρέπει να αλλαχθεί καθώς οδηγεί και αυτό σε πίεση στο κεφάλι. Γενικώς το θέμα δεν είνα το βάρος τους καθώς είναι έτσι ζυγιασμένα πολυ καλά αλλά η μεγάλη πίεση που ασκεί. Αλλά αυτό απο την άλλη εξασφαλίζει την καλή απομόνωση που είναι απαραίτητη για καλή ακρόαση όπως και να μπορεί να μένουν εκεί ακριβώς που έχει επιλέξει και κρίνει ο χρήστης και να μην μετακινούνται ούτε χιλισοτό. Το τίμημα βέβαια είναι τα παραπάνω αναφερόμενα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ έχω τα LCD 2 Fazor εδω και πολλά χρόνια. Χαίρομαι που τα βρίσκεις ισορρποημένα εαν και εγω αποκρίσεις που έχω δεί απο πολλές και διαφορετικής προέλευσης πηγές στο ίντερνετ δεν είναι ισορροπημένες. π.χ. τρομερη βύθιση κάπου εκεί στις 3,5 KHz και μετά άνοδο. Δεν ξέρω βέβαια τι θεωρείται "σωστή" απόκριση στα ακουστικά. Δεν θυμάμαι και καλά τα γραφήματα και βαριέμαι να τα ξαναψάχνω, όποιος θέλει τα βρίσκει εύκολα καθώς υπάρχουν πολλά στοιχεία και μετρήσεις για αυτά.

Όσον αφορά το βάρος τους, εαν και δεν πάσχω απο αυχενικό σύνδρομο (ακόμη) αλλά κοντά είμαι καθώς έχω κάποια προβλήματα, θέλω να πω ότι με απασχόλησε όταν τα αγόρασα , αλλά δεν φαίνεται να αποτελεί για κάποιο περίεργο λόγο πρόβλημα. Το πρόβλημα κάποιου discomfort σε εμένα (και πάλι φαντάζομαι ανάλογα την ευαισθησία του καθένα ?) μετά απο τις 2-3 ώρες ακρόασης είναι το "πολύ" δυνατό σφίξιμο - πίεση που ασκούν στα αυτιά, προφανώς σχεδιασμένα για καλή απομόνωση και σταθερή επαναληπτικότητα στην εμπειρία. Αυτό προκαλεί κάποια φορά μέχρι και πονοκέφαλο, ίσως. Δεν ξέρω καθώς δεν ακούω συχνά και για πάνω απο 2 ώρες. Επίσης εαν σου χαλάσει (ή χάσει την ικανότητα του να εκτελεί το ρόλο του) το pad της πάνω κεφαλής και αυτό αποτελεί πρόβλημα, θα πρέπει να αλλαχθεί καθώς οδηγεί και αυτό σε πίεση στο κεφάλι. Γενικώς το θέμα δεν είνα το βάρος τους καθώς είναι έτσι ζυγιασμένα πολυ καλά αλλά η μεγάλη πίεση που ασκεί. Αλλά αυτό απο την άλλη εξασφαλίζει την καλή απομόνωση που είναι απαραίτητη για καλή ακρόαση όπως και να μπορεί να μένουν εκεί ακριβώς που έχει επιλέξει και κρίνει ο χρήστης και να μην μετακινούνται ούτε χιλισοτό. Το τίμημα βέβαια είναι τα παραπάνω αναφερόμενα.

Πρέπει επίσης να λογαριάζουμε σε γενικό πλαίσιο ότι σημασία δεν έχει μόνο η απόλυτη τιμή στην εφαρμοζόμενη μάζα αλλά και η απόσταση από το εκάστοτε νοητό κέντρο περιστροφής όπως και πιθανές ακατάλληλες κλίσεις που θα λαμβάνει δεδομένη κεφαλή επί μόνιμης βάσης.
Ναι υπάρχει πρόβλημα και εκεί, δεν μπόρεσα να τα γράψω όλα. Δεν είναι ακουστικό που θα το έπαιρνα για να κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα, θα με αποσπούσε. Φαντάζομαι θα υπάρχουν καλύτερα για αυτή την χρήση.

Το γράφημα σου θυμίζει σε γενικές γραμμές αυτά που έχω δεί, αλλά αυτά που έχω δεί είναι χειρότερα νομίζω. Το δικό σου είναι λίγο πιο ισορροπημένο.

Δεν είναι τα fazor τα δικά σου ; Είναι τα classic ; (εαν και ίδιες καμπύλες περίπου είναι όλα, απο ότι θυμάμαι)
Fazor...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Πρέπει επίσης να λογαριάζουμε σε γενικό πλαίσιο ότι σημασία δεν έχει μόνο η απόλυτη τιμή στην εφαρμοζόμενη μάζα αλλά και η απόσταση από το εκάστοτε νοητό κέντρο περιστροφής όπως και πιθανές ακατάλληλες κλίσεις που θα λαμβάνει δεδομένη κεφαλή επί μόνιμης βάσης.
Ναι υπάρχει πρόβλημα και εκεί, δεν μπόρεσα να τα γράψω όλα. Δεν είναι ακουστικό που θα το έπαιρνα για να κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα, θα με αποσπούσε. Φαντάζομαι θα υπάρχουν καλύτερα για αυτή την χρήση.

Το γράφημα σου θυμίζει σε γενικές γραμμές αυτά που έχω δεί, αλλά αυτά που έχω δεί είναι χειρότερα νομίζω. Το δικό σου είναι λίγο πιο ισορροπημένο.

Δεν είναι τα fazor τα δικά σου ; Είναι τα classic ; (εαν και ίδιες καμπύλες περίπου είναι όλα, απο ότι θυμάμαι)
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Θα με ενδιέφερε πολύ, εαν κάποτε κάνεις ή εάν ήδη το έχεις κάνει - δοκιμάσει να εξαφανίσεις ή μειώσεις πολύ αυτήν την πτώση στα 3.5 Κ (μόνο εκεί) και να μου πείς τις υποκειμενικές σου εντυπώσεις ακρόασης συγκρινόμενες με την καμπύλη ως αυτή έχει απο την Audeze. Εαν το κάνεις κάποια φορά , έστω για δοκιμή θυμήσου να μου κάνεις μια αναφορά, αλλιώς δεν θα το πάρω χαμπάρι και δεν θα το διαβάσω. Θα είναι πολύ διδακτικό για εμένα (και όχι μόνο για τα ακουστικά) με κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου και έχω παρατηρήσει και αφορόυν την κρισιμότητα σε αυτό το συγκεκριμένο φάσμα που μαζί με το φάσμα στα 100-300 Hz το θεωρώ το πιο ενδιαφερον ψυχοακουστικά αλλά και για long term αλλά και all around ρόλο σε είδη listening και έχω μια προτίμηση σε "παραβίαση" απο το φλάτ σε αυτές τις δύο περιοχές.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
@Σταύρος Λαγκαδιανός Δεν βρίσκω μετρήσεις του Amir για το NDH30 μόνο τις παλιές για το NHD20. Δώσε link αν έχεις. Στη συζήτηση για τα 30 υπάρχουν πάντως κάποιες μετρήσεις από άλλους.
Δεν χρειάζεται, σου το λέω εγω ότι εαν δεν άρεσαν στον Amir θα ειναι καλά. :D :D Αγόρασε τα με τα μάτια κλειστά.:D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.946
Καθώς είμαι ένας από τους ''ευαισθητούληδες'' όσο αφορά τον αυχένα (no offence taken ;) ) απλά να πω πως πράγματι είναι πολύ δύσκολο να απολαύσω μουσική με ακουστικά βαριά ή σφιχτά.
Ακόμα και ελαφριά ακουστικά π.χ. τα Grado SR 225 που έχω βολεύουν για λίγο :whistling: από τα 25-30 λεπτά και πάνω αρχίζει σταδιακά η δυσφορία.
Είναι θεματάκι..
Αν είναι κάποιος γυμνασμένος με γερό σβέρκο :p κλπ, σίγουρα δεν θα μασήσει με 200 γρ. αλλά γενικά ότι φοράς πάντα επιβαρύνει..
Ντάξ' εγώ δεν σηκώνω ούτε το κεφάλιμ' σκέτο.. :roflmao:
Κάνω όμως ποδήλατο.. :party:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Καθώς είμαι ένας από τους ''ευαισθητούληδες'' όσο αφορά τον αυχένα (no offence taken ;) ) απλά να πω πως πράγματι είναι πολύ δύσκολο να απολαύσω μουσική με ακουστικά βαριά ή σφιχτά.
Ακόμα και ελαφριά ακουστικά π.χ. τα Grado SR 225 που έχω βολεύουν για λίγο :whistling: από τα 25-30 λεπτά και πάνω αρχίζει σταδιακά η δυσφορία.
Είναι θεματάκι..
Αν είναι κάποιος γυμνασμένος με γερό σβέρκο :p κλπ, σίγουρα δεν θα μασήσει με 200 γρ. αλλά γενικά ότι φοράς πάντα επιβαρύνει..
Ντάξ' εγώ δεν σηκώνω ούτε το κεφάλιμ' σκέτο.. :roflmao:
Να προσέχεις τα fet του Creek. Είναι "ευαισθητούλια" πολύ και εαν κάψεις κανένα δεν υπάρχουν πλέον. Και εαν βάλεις άλλα, δεν θα παίζει το ίδιο (άσε τι λένε οι αντικειμενικοί χα χα). Μέχρι και πως αποσυνδέεις τα καλώδια απο τα ηχεία να προσέχεις. Όλα τα μηχανήματα κλειστά. ;)
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Εγώ έχω τα LCD 2 Fazor εδω και πολλά χρόνια. Χαίρομαι που τα βρίσκεις ισορρποημένα εαν και εγω αποκρίσεις που έχω δεί απο πολλές και διαφορετικής προέλευσης πηγές στο ίντερνετ δεν είναι ισορροπημένες. π.χ. τρομερη βύθιση κάπου εκεί στις 3,5 KHz και μετά άνοδο. Δεν ξέρω βέβαια τι θεωρείται "σωστή" απόκριση στα ακουστικά. Δεν θυμάμαι και καλά τα γραφήματα και βαριέμαι να τα ξαναψάχνω, όποιος θέλει τα βρίσκει εύκολα καθώς υπάρχουν πολλά στοιχεία και μετρήσεις για αυτά.
Τα παίζεις με ενισχυτή ακουστικών;
Τα παίζεις με ενισχυτή ακουστικών;
 




Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Πρώτα θα απαντήσει ο Bhutia και μετά εγώ. :D

Συνήθως πάντως με το έτερον ήμισυ. :D
Για να δούμε πως τα παίζει ο μεσιέ..
Το θέμα της χρήσης ή όχι ενισχυτή είναι βασικό. Καποιοι βέβαια τα καρφώνουν στον κλασικό ενισχυτή. Αν έχει υποδοχή..
Πρέπει να συζητηθεί επίσης το θέμα του ταιριάσματος. Συμβαίνει ότι και στα παθητικά ηχεία. Προσέχουμε να οδηγούνται σωστά.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Για να δούμε πως τα παίζει ο μεσιέ..
Το θέμα της χρήσης ή όχι ενισχυτή είναι βασικό. Καποιοι βέβαια τα καρφώνουν στον κλασικό ενισχυτή. Αν έχει υποδοχή..
Πρέπει να συζητηθεί επίσης το θέμα του ταιριάσματος. Συμβαίνει ότι και στα παθητικά ηχεία. Προσέχουμε να οδηγούνται σωστά.
Με γέμισες wow βρε Marlboro.. Εγω τα λέω για να βάζεις γελάκι, όχι ουάου. :D

Ναι είναι δύσκολα ακουστικά. Φρόντισα να έχω ενισχυτή ικανό να τα οδηγήσει. Τώρα απο ποιότητα ήχου , έχει και πολύ καλύτερους απο αυτόν που έχω (φαντάζομαι). Δεν με ενδιαφέρει πολύ ο ¨κόσμος" των ακουστικών. Τα πήρα μόνο και μόνο για μια εποχή που είχα άνθρωπο άρρωστο στην φροντίδα μου και δεν ήθελα να τον ενοχλώ με το να βάζω το σύστημα μου να παιζει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.030
@Σταύρος Λαγκαδιανός Δεν βρίσκω μετρήσεις του Amir για το NDH30 μόνο τις παλιές για το NHD20. Δώσε link αν έχεις. Στη συζήτηση για τα 30 υπάρχουν πάντως κάποιες μετρήσεις από άλλους.
Ομολογώ ότι δεν συγκράτησα ποιο μοντέλο μέτρησε. Ένα μόνο ήταν πάντως.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα παίζεις με ενισχυτή ακουστικών;
Τα παίζω και με ενισχυτή ακουστικών,τα παίζω κάποιες φορές και με τους ενισχυτές ακουστικών που θα είχαν υψηλή αντίσταση στην έξοδο - η οποία θα διπλασιάζεται άμα παρέχουν και τετραπολική XLR - ενώ κάποιες άλλες φορές τα παίζω...γενικώς με διάφορα που θα διάβαζα.
(Ελπίζω να σε κάλυψα) :roflmao:
Κατά τα άλλα,ο ενισχυτής αποδίδει σε ωμικό φορτίο ευρισκόμενο στην τάξη των Audeze LCD2 ισχύ περίπου 3 Watts σε τάξη Α με διακριτά εξαρτήματα - όχι τελεστικούς - και χωρίς ολική αρνητική ανάδραση.
Σε γενικές γραμμές, ακουστικά με σχετικά χαμηλή αντίσταση και ικανοποιητική ευαισθησία μπορούν να οδηγηθούν σε αποδεκτό βαθμό ακόμα και από έξοδο τυπικών laptop ή smartphone.
Τα Sennheiser HD δεν θα συγκαταλέγονταν σ'εκείνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Τα παίζεις με ενισχυτή ακουστικών;

Τα παίζεις με ενισχυτή ακουστικών;
Τα παίζω και με ενισχυτή ακουστικών,τα παίζω κάποιες φορές και με τους ενισχυτές ακουστικών που θα είχαν υψηλή αντίσταση στην έξοδο - η οποία θα διπλασιάζεται άμα παρέχουν και τετραπολική XLR - ενώ κάποιες άλλες φορές τα παίζω...γενικώς με διάφορα που θα διάβαζα.
(Ελπίζω να σε κάλυψα) :roflmao:
Κατά τα άλλα,ο ενισχυτής αποδίδει σε ωμικό φορτίο ευρισκόμενο στην τάξη των Audeze LCD2 ισχύ περίπου 3 Watts σε τάξη Α με διακριτά εξαρτήματα - όχι τελεστικούς - και χωρίς ολική αρνητική ανάδραση.
Σε γενικές γραμμές, ακουστικά με σχετικά χαμηλή αντίσταση και ικανοποιητική ευαισθησία μπορούν να οδηγηθούν σε αποδεκτό βαθμό ακόμα και από έξοδο τυπικών laptop ή smartphone.
Τα Sennheiser HD δεν θα συγκαταλέγονταν σ'εκείνα.
Τα ίδια και εγω Marlboro, ότι είπε ο Bhutia, εκτός απο λαμπάτο που του έχει αδυναμία ο Bhutia με τα έν λόγω ακουστικά λόγω voltage. :D :D Άκου λαμπάτους στην εποχή μας. :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top