ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Πέρα της πλάκας, ο μπουτχιας, οι γιατροι με τις αλογοουρες αλλά και αρκετά αλλα παιδιά εδώ έπρεπε να "χρεώνουν" για τις γνωσεις που προσφέρουν απλόχερα.
Με τη διαφορά ότι οι γιατροί και κάποιοι άλλοι που λες, καταλαβαίνουμε τι λένε, ή τέλος πάντων καταλαβαίνουμε αρκετά ώστε να μας εξάψει και το ενδιαφέρον να ψάξουμε και αυτά που δεν καταλαβαίνουμε. Με βάση το σκεπτικό σου, μάλλον δεν θα τα ξέρουν αρκετά καλά.

Δεν σας έχει τύχει ποτέ να έχετε δύο καθηγητές εγνωσμένου κύρους και γνώσεων σε κάποιο αντικείμενο, όπου όμως ο μεν ένας είναι ευχάριστος και μεταδοτικός ενώ ο άλλος δεν καταλαβαίνεις ποτέ τι λέει; Είτε επειδή μιλάει αχρείαστα επιτηδευμένα, είτε για άλλους λόγους; Θα πρέπει να εξάρουμε τον δεύτερο επειδή μας θυμίζει τη διανοητική μας φτώχεια; Ε, δεν νομίζω, μάλλον το αντίθετο. Χωρίς να αμφισβητούμε τις γνώσεις του σε καμία περίπτωση. Έτερον εκάτερον.

Όσον αφορά τον Μπούτια βέβαια για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι καθηγητής μας, ούτε τον πληρώνουμε. Οπότε γούστο του και καπέλο του να μιλάει όπως τον ευχαριστεί. Και φαίνεται να τον ευχαριστεί αρκετά ο τρόπος που μιλάει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα παραπάνω δεν αφορούσαν τον Bhutia αλλά άλλους ανθρώπους και πως ο ίδιος πιθανόν να τους αντιλαμβάνεται και να τους εκτιμάει. Και επίσης δεν αφορούσε τεχνικά θέματα, εαν και τέτοιες αντιλήψεις και συμπεριφορές συνδέονται συχνά με και καταδεικνύουν μη καλή γνώση γενικότερα ή πονηρές - άνισων ευκαιριών συνθήκες απόκτησής της ή σκοπιμοτήτων και όχι λόγω ή κατ' ανάγκην κάποιας ανεπτυγμένης λογικής ή ολοκληρωμένης οτπικής πλαισίου.
Το θέμα είναι εάν ο Bhutia καταλαβαίνει εάν τον καταλαβαίνω και εγω να καταλάβω εαν με καταλαβαίνει. Και μετά να αλληλοβοηθηθουύμε όχι να καταλάβει ο ένας τον άλλο, αλλά ο καθένας τον εαυτό του first and foremost. To άλλο τότε θα ακολουθήσει και ποιό θα είναι το αποτέλεσμα δεν έχει σημασία. Bhuties και thvaδες υπάρχουν για τον καθένα μας, αυτοί που μας αξίζουν και μας αναλογούν.
Η ελπίδα δεν υπάρχει χωρίς την αφεντιά μας.Λαμβάνει όποια μορφή συλλαμβάνουμε εμείς σε κάθε περίπτωση.
Με τη διαφορά ότι οι γιατροί και κάποιοι άλλοι που λες, καταλαβαίνουμε τι λένε, ή τέλος πάντων καταλαβαίνουμε αρκετά ώστε να μας εξάψει και το ενδιαφέρον να ψάξουμε και αυτά που δεν καταλαβαίνουμε. Με βάση το σκεπτικό σου, μάλλον δεν θα τα ξέρουν αρκετά καλά.

Δεν σας έχει τύχει ποτέ να έχετε δύο καθηγητές εγνωσμένου κύρους και γνώσεων σε κάποιο αντικείμενο, όπου όμως ο μεν ένας είναι ευχάριστος και μεταδοτικός ενώ ο άλλος δεν καταλαβαίνεις ποτέ τι λέει; Είτε επειδή μιλάει αχρείαστα επιτηδευμένα, είτε για άλλους λόγους; Θα πρέπει να εξάρουμε τον δεύτερο επειδή μας θυμίζει τη διανοητική μας φτώχεια; Ε, δεν νομίζω, μάλλον το αντίθετο. Χωρίς να αμφισβητούμε τις γνώσεις του σε καμία περίπτωση. Έτερον εκάτερον.

Όσον αφορά τον Μπούτια βέβαια για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι καθηγητής μας, ούτε τον πληρώνουμε. Οπότε γούστο του και καπέλο του να μιλάει όπως τον ευχαριστεί. Και φαίνεται να τον ευχαριστεί αρκετά ο τρόπος που μιλάει.
Είναι αυτονόητον ότι όποιος γράφει αρκετά χωρίς να χρεώνει κάπου,τότε πρέπει τουλάχιστον ο τρόπος που γράφει να τον... ικανοποιεί σε βαθμό...ανεκτίμητο. :biggrin:
 

Μηνύματα
6.630
Reaction score
5.181
Νά πώς θα αποκτήθηκε και το αυχενικό σύνδρομο, με τόσες ατελείωτες ώρες που έχεις ρίξει σε διάβασμα και γράψιμο.
Ακόμα και ακουστικά να μη φορούσες παράλληλα.

Για να μιλάς για παρατεταμένη χρήση ακουστικών, άρα πιο πολύ για κατάχρηση πρέπει να μιλάμε, αν έχεις τα Audeze στο κεφάλι πολλές ώρες τη μέρα συνεχόμενα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Με τη διαφορά ότι οι γιατροί και κάποιοι άλλοι που λες, καταλαβαίνουμε τι λένε, ή τέλος πάντων καταλαβαίνουμε αρκετά ώστε να μας εξάψει και το ενδιαφέρον να ψάξουμε και αυτά που δεν καταλαβαίνουμε. Με βάση το σκεπτικό σου, μάλλον δεν θα τα ξέρουν αρκετά καλά.
Δεν μπορεί να ευχαριστώ τους γιατρούς στο τέλος, και ταυτόχρονα να θεωρώ οτι δεν ξέρουν αρκετά! Το αντίθετο.

Μη νομίζεις πάντως οτι δεν έχω βιώσει τις ίδιες WTF στιγμές σε γραπτά του Κώστα ή του Δημήτρη. Αφορμές δίνουν όλοι τους για έρευνα. Θεωρώ βασανιστήριο πάντως, να τους βάλουμε στο τέλος της εκάστοτε δημοσιεύσης, να γράφουν μια ευπεπτη σύνοψη. Ωραίο θα ήταν, αλλά ταυτόχρονα και παραπλανητικό, διότι μας θα έδινε την ψευδαίσθηση μετάδοσης της γνώσης ενώ ουσιαστικά δεν θα ήταν τίποτα περισσότερο απο παπαγαλία.

Μα θα πει καποιος: "Ειναι κακή η παπαγαλία, για να αποφύγεις μια κακή αγορα;"
Σίγουρα όχι! Αν θες όμως να κατανοήσεις πραγματικά γιατί ισχύει το x και οχι to y, σίγουρα ναι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νά πώς θα αποκτήθηκε και το αυχενικό σύνδρομο, με τόσες ατελείωτες ώρες που έχεις ρίξει σε διάβασμα και γράψιμο.
Ακόμα και ακουστικά να μη φορούσες παράλληλα.

Για να μιλάς για παρατεταμένη χρήση ακουστικών, άρα πιο πολύ για κατάχρηση πρέπει να μιλάμε, αν έχεις τα Audeze στο κεφάλι πολλές ώρες τη μέρα συνεχόμενα.
Για ν'αποφεύγονται παρανοήσεις ηθελημένα ή αθέλητα, διευκρινίζω ότι τα Audeze είναι ακριβώς το μοντέλο που ουδέποτε θα επέλεγα για παρατεταμένες ακροάσεις.Επίσης δεν πάσχω ούτε από αυχενικό ούτε καν από πονοκεφάλους.
Γενικώς προσέχω ακόμα και κατά τη γυμναστική για να (μην) έχω.
 

Μηνύματα
6.630
Reaction score
5.181
Δηλαδή όλη την κουβέντα περί κινδύνου αυχενικού εξαιτίας χρήσης των ακουστικών την έκανες επειδή κάπου το διάβασες;

Και τάχα θίχτηκες ότι δεν σέβομαι συνάνθρωπο με αυχενικό, χωρίς να έχεις πρόβλημα τελικά;
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Στοιχηματίζω (και ευελπιστώ*) ότι η απάντηση θα είναι Ν Α Ι...!!!
*Ευελπιστώ για την ροή του θέματος
😯
Το λέω με μεγάλη δόση χιούμορ...για να μην παρεξηγηθώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
@Σταύρος Λαγκαδιανός Δεν βρίσκω μετρήσεις του Amir για το NDH30 μόνο τις παλιές για το NHD20. Δώσε link αν έχεις. Στη συζήτηση για τα 30 υπάρχουν πάντως κάποιες μετρήσεις από άλλους.
Υπαρχουν τουλαχιστον 3 reviews για τα συγκεκριμενα ακουστικα της neumann. Αυτη απο το sound & recording μπορει να βρεθει και στο σαιτ της εταιριας και μαλιστα στα αγγλικα.
1666433015547.png


,,Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια κρύβεται πίσω από το ύφασμα: οι μετατροπείς ήχου είναι ελαφρώς μετατοπισμένοι προς τα εμπρός και λοξοί, έτσι ώστε να ηχούν στο αυτί από μια άνετη γωνία σαν μεγάφωνα σε ένα βέλτιστο στερεοφωνικό τρίγωνο. Αυτή η ιδέα δεν είναι εντελώς νέα και εφαρμόζεται επίσης από ορισμένους άλλους κατασκευαστές στην κατηγορία premium. Ο στόχος είναι να γίνει η αναπαραγωγή πιο φυσική, συμπεριλαμβάνοντας τα ακουστικά. Ο εντοπισμός στο κεφάλι του στερεοφωνικού κέντρου, που είναι χαρακτηριστικός για τα ακουστικά, δεν ειναι τοσο αισθητος.,,

,,
Στο στούντιο, ωστόσο, οι ισορροπημένες έξοδοι ακουστικών (balanced) είναι ασυνήθιστες. Το NDH 30 επομένως χρησιμοποιεί ένα "εσωτερικά ισορροπημένο καλώδιο", π.χ. Δηλαδή, η γείωση είναι ξεχωριστή και για τα δύο ακουστικά και ενώνεται μόνο στο βύσμα του βύσματος. Ο διαχωρισμός καναλιών μπορεί επίσης να βελτιωθεί με αυτόν τον τρόπο.

Καθώς είμαι κάτοχος ενός NDH 20 και το καλώδιο του είναι μηχανικά συμβατό, μπόρεσα να επαληθεύσω ότι το εσωτερικά ισορροπημένο καλώδιο του NDH 30 κάνει πραγματικά μια ηχητική διαφορά - όχι βουντού, αλλά ηλεκτροτεχνική! Ο διαχωρισμός των καναλιών και συνεπώς η ανάλυση του στερεοφωνικού πανοράματος βελτιώνεται σημαντικά.,,
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δηλαδή όλη την κουβέντα περί κινδύνου αυχενικού εξαιτίας χρήσης των ακουστικών την έκανες επειδή κάπου το διάβασες;

Και τάχα θίχτηκες ότι δεν σέβομαι συνάνθρωπο με αυχενικό, χωρίς να έχεις πρόβλημα τελικά;
Ουδέποτε υποκρίθηκα τον θιγμένο.Σχολιάζω στο συγκεκριμένο ζήτημα με βάση γνώσεις και πείρα επαγγελματία Υγείας.

Στοιχηματίζω (και ευελπιστώ*) ότι η απάντηση θα είναι Ν Α Ι...!!!
*Ευελπιστώ για την ροή του θέματος
😯
Από τη δική μου πλευρά ευελπιστώ να μη γίνονταν άλματα σε...αυθαίρετα συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
@Bhutia
Επί της ουσίας ναι είναι η απάντηση σας ( ή τουλάχιστον έτσι εγώ την εκλαμβάνω).
Ωστόσο όταν είπα ευελπιστώ είχε διττή έννοια.
Από μία έννοια για να μην έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας τέτοιας φύσεως
Και δευτερευόντως (κατ' εμέ πάλι ) η πάθηση σας ή όχι δεν θα προσέδιδε περισσότερο κύρος στην μαρτυρία σας για τα ακουστικά.
Το φόρουμ έχει (ή θα πρέπει να έχει) πρωτίστως ενημερωτικό χαρακτήρα και δευτερευόντως "ψυχαγωγικό "
Άρα το ευελπιστώ πήγαινε στο ενημερωτικό του θέματος και το στοιχηματίζω στο ψυχαγωγικό με μια έντονη δόση κακού όπως φάνηκε χιούμορ.
Εγώ κρατώ το γεγονός ότι τα εν λόγω ακουστικά λόγω κατασκευής ίσως να δημιουργούν ένα αίσθημα ενόχλησης όπου σε κάποιον λόγω ευαισθησίας ή παθήσεων να είναι και πιο έντονο.
Όχι ότι θα πάρω ποτέ τα audeze και να πω και τη δική μου αλήθεια ότι όσο και εάν λατρεύω τα akg 701 που έχω, η στέκα με τα καρούμπαλα που έχει σε οδηγεί μετά από μιας ώρας ακρόαση απευθείας για αναλγητικό.
 

Μηνύματα
12.395
Reaction score
14.598
Υπαρχουν τουλαχιστον 3 reviews για τα συγκεκριμενα ακουστικα της neumann. Αυτη απο το sound & recording μπορει να βρεθει και στο σαιτ της εταιριας και μαλιστα στα αγγλικα.
View attachment 267357

,,Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια κρύβεται πίσω από το ύφασμα: οι μετατροπείς ήχου είναι ελαφρώς μετατοπισμένοι προς τα εμπρός και λοξοί, έτσι ώστε να ηχούν στο αυτί από μια άνετη γωνία σαν μεγάφωνα σε ένα βέλτιστο στερεοφωνικό τρίγωνο. Αυτή η ιδέα δεν είναι εντελώς νέα και εφαρμόζεται επίσης από ορισμένους άλλους κατασκευαστές στην κατηγορία premium. Ο στόχος είναι να γίνει η αναπαραγωγή πιο φυσική, συμπεριλαμβάνοντας τα ακουστικά. Ο εντοπισμός στο κεφάλι του στερεοφωνικού κέντρου, που είναι χαρακτηριστικός για τα ακουστικά, δεν ειναι τοσο αισθητος.,,

,,
Στο στούντιο, ωστόσο, οι ισορροπημένες έξοδοι ακουστικών (balanced) είναι ασυνήθιστες. Το NDH 30 επομένως χρησιμοποιεί ένα "εσωτερικά ισορροπημένο καλώδιο", π.χ. Δηλαδή, η γείωση είναι ξεχωριστή και για τα δύο ακουστικά και ενώνεται μόνο στο βύσμα του βύσματος. Ο διαχωρισμός καναλιών μπορεί επίσης να βελτιωθεί με αυτόν τον τρόπο.

Καθώς είμαι κάτοχος ενός NDH 20 και το καλώδιο του είναι μηχανικά συμβατό, μπόρεσα να επαληθεύσω ότι το εσωτερικά ισορροπημένο καλώδιο του NDH 30 κάνει πραγματικά μια ηχητική διαφορά - όχι βουντού, αλλά ηλεκτροτεχνική! Ο διαχωρισμός των καναλιών και συνεπώς η ανάλυση του στερεοφωνικού πανοράματος βελτιώνεται σημαντικά.,,
Να μια χαρά διάγραμμα, γιατι τα θάβει ο Amir ; :D
 

Μηνύματα
6.630
Reaction score
5.181
Εξιστόρησα και σε έναν φίλο τη συμβουλή να προσέχουμε τα ακουστικά για αυχενικά προβλήματα κι έβαλε κι εκείνος τα γέλια.

Όχι πως επιβεβαιώνει κάτι αυτό, αλλά τουλάχιστον δεν αισθάνομαι ο τρελός που του προκάλεσε γέλιο η συμβουλή.

Από κει και πέρα δεν είμαι και γιατρός για να επικαλεστώ την επαγγελματική μου ιδιότητα ως διαπιστευτήριο.

Ούτε 600 γρ. ακουστικά πήρα ποτέ. Πάντα πρόσεχα την άνεση στις επιλογές μου (HD800-HD820-Z1R).

Αλλα εμμένω στην άποψή μου ότι με τίποτα δεν θα διστάσω να αποκτήσω 600γρ ακουστικά με τον φόβο ότι θα αποκτήσω αυχενικό πρόβλημα με τα έξτρα 200γρ.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Να μια χαρά διάγραμμα, γιατι τα θάβει ο Amir ; :D
Καμπύλη.... Ηarman ιδεσθαι :roflmao:
Που να ξέρω ματιά μου?... Δεν έχουμε απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.122
Reaction score
18.884
Εξιστόρησα και σε έναν φίλο τη συμβουλή να προσέχουμε τα ακουστικά για αυχενικά προβλήματα κι έβαλε κι εκείνος τα γέλια.

Όχι πως επιβεβαιώνει κάτι αυτό, αλλά τουλάχιστον δεν αισθάνομαι ο τρελός που του προκάλεσε γέλιο η συμβουλή.

Από κει και πέρα δεν είμαι και γιατρός για να επικαλεστώ την επαγγελματική μου ιδιότητα ως διαπιστευτήριο.

Ούτε 600 γρ. ακουστικά πήρα ποτέ. Πάντα πρόσεχα την άνεση στις επιλογές μου (HD800-HD820-Z1R).

Αλλα εμμένω στην άποψή μου ότι με τίποτα δεν θα διστάσω να αποκτήσω 600γρ ακουστικά με τον φόβο ότι θα αποκτήσω αυχενικό πρόβλημα με τα έξτρα 200γρ.
Μα γιατί να διστάσεις βρε flash να πάρεις εσύ βαριά ακουστικά?
Και 600gr και 800 άμα λάχει.
Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα.. :idk:
Δεν είπε αυτό ο Bhutia.
Κακώς το πήρες προσωπικά.
 

Μηνύματα
6.630
Reaction score
5.181
“…το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.”

Αυτό ήταν το αρχικό σχόλιο που ειρωνεύτηκα.

Δεν μίλησε για ήδη πάσχοντες αρχικά.

Δεν θεωρώ τα έξτρα 200γρ. ικανά
να «επιφέρουν ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα».

Επίσης ρώτησα πόσες ώρες εννοεί με το «παρατεταμένες ακροάσεις», αλλά δεν πήρα απάντηση, πέραν του ότι του αρέσει να διαβάζει και να ακούει.
 

Μηνύματα
12.395
Reaction score
14.598
“…το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.”

Αυτό ήταν το αρχικό σχόλιο που ειρωνεύτηκα.

Δεν μίλησε για ήδη πάσχοντες αρχικά.

Δεν θεωρώ τα έξτρα 200γρ. ικανά
να «επιφέρουν ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα».

Επίσης ρώτησα πόσες ώρες εννοεί με το «παρατεταμένες ακροάσεις», αλλά δεν πήρα απάντηση, πέραν του ότι του αρέσει να διαβάζει και να ακούει.
Μπορείς να δείς και να εκτιμήσεις μόνος σου ενδεχόμενα συμπτώματα και συσχετισμούς. Συνήθως συνδέονται με την πίεση που ασκείται στα οστά κεφαλής, σαγόνι κλπ, για να επιτευχθεί σωστή απομόνωση αλλά και ότι το σώμα αλλά και ο αυχένας με ακουστικά και προσοχή στην μουσική υιοθετεί κάποιες στάσεις που είναι κουραστικές και μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα. Είναι πολλά ενδεχόμενα προβλήματα και αφορούν και over the ear και earpads κλπ. Ρίξε μια ματια σε αυτά τα serches.

+I found that the squeezing of them on my Temporal muscles around my ears and the reverb of the music through my head put too much stress on the Temporal muscle itself, causing jaw pain, neck tension and no relief in sight.+


Can wearing headphones cause neck problems?

cervical syndrome and use of headphones
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
“…το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.”

Αυτό ήταν το αρχικό σχόλιο που ειρωνεύτηκα.

Δεν μίλησε για ήδη πάσχοντες αρχικά.

Δεν θεωρώ τα έξτρα 200γρ. ικανά
να «επιφέρουν ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα».

Επίσης ρώτησα πόσες ώρες εννοεί με το «παρατεταμένες ακροάσεις», αλλά δεν πήρα απάντηση, πέραν του ότι του αρέσει να διαβάζει και να ακούει.
Παρατεταμενες μετακινήσεις υπογουφερ είναι πάντως σίγουρο ότι θα προκαλέσουν προβλήματα στην.. μέση. :roflmao:
Παρατεταμένη ενασχόληση με το χαιεντ ή με πιντιεφ... πιστεύω ότι επιφέρουν επίσης προβλήματα.
Όπως και η παρατεταμενη απουσία επαφής με την πραγματικότητα θα ήταν αιτία προβλημάτων.
Γενικά μιλάω για όλους μας.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.122
Reaction score
18.884
“…το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.”

Αυτό ήταν το αρχικό σχόλιο που ειρωνεύτηκα.

Δεν μίλησε για ήδη πάσχοντες αρχικά.

Δεν θεωρώ τα έξτρα 200γρ. ικανά
να «επιφέρουν ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα».

Επίσης ρώτησα πόσες ώρες εννοεί με το «παρατεταμένες ακροάσεις», αλλά δεν πήρα απάντηση, πέραν του ότι του αρέσει να διαβάζει και να ακούει.
Και στα reviews που αφορούν ακουστικά μιλάνε πάντα για την άνεση - βάρος, προφανώς είναι κάτι που ενοχλεί πολύ κόσμο κι ας μην υπάρχει αυχενικό με διάγνωση στη μέση..
Δεν βλέπω να υφίσταται έδαφος για αντιπαραθέσεις.
Αν δεν ενοχλεί κάποιον το έξτρα βάρος οκ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Αν ακούγατε τη σωστή μουσική (= heavy metal), θα είχατε αποκτήσει τόσο γυμνασμένους αυχενικούς μύες από το headbanging, που δεν θα ανησυχούσατε για το βάρος των ακουστικών σας. :biggrin:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Να μια χαρά διάγραμμα, γιατι τα θάβει ο Amir ; :D
Μα για να τα προσέξουν ...οι άλλοι, οι αντι-amir! 😁
Δεν τα έχει πιάσει στα χέρια του λέμε! Τα NDH 20 έχει τεστάρει. Για τα 30 τον πρόλαβαν άλλοι!

...Εγώ όμως σήμερα τα άκουσα και είναι καθηλωτικά! Με την απίστευτή τους τονική ισορροπία και τη φοβερή τους λεπτομέρεια! Φαίνεται να είναι ακριβώς η αναβάθμιση που έψαχνα, ωστόσο προσπαθώ να μη βιαστώ για να μην αδικήσω τα Focal Clear Mg και Meze 109 pro που επίσης άκουσα αλλά όχι σε καλές συνθήκες όπως τα Neumann.
Τα οποία με "στοίχειωσαν"...
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.646
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top