ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είναι νωρίς ακόμα, δεν βγάζω ποτέ συμπέρασμα πριν περάσουν τουλάχιστον 50 ώρες στρώσιμο.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι αντίστοιχες του hype που διαβάζεις στο διαδίκτυο.
Λοιπόν; Δύο εβδομάδες αργότερα, ποιές είναι οι εντυπώσεις σου για τα MEZE 109 PRO ; Πως τοποθετούνται σε σχέση με τα HD650/660 και τα Clear Mg ; Διαβάζω πάντως στο εξωτερικό αρκετά παράπονα για προβολικές υψηλές συχνότητες. Είναι έτσι;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τελικά αποφασίσατε ποια ακουστικά δε θέλουν καθόλου ισοστάθμιση;
Ποια ακολουθούν πιστά τις καμπύλες απόκρισης της χαρμαν;
Υπάρχουν μετρήσεις που να δείχνουν πως όντως ακολουθούν 100% πιστά, as good as it gets, την προβλεπόμενη απόκριση;

Δε ρωτάω ποια σας αρέσουν, μου είναι αδιάφορο. Ποια έχουν τις αποδείξεις (μετρήσεις) ρωτάω.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Λοιπόν; Δύο εβδομάδες αργότερα, ποιές είναι οι εντυπώσεις σου για τα MEZE 109 PRO ; Πως τοποθετούνται σε σχέση με τα HD650/660 και τα Clear Mg ; Διαβάζω πάντως στο εξωτερικό αρκετά παράπονα για προβολικές υψηλές συχνότητες. Είναι έτσι;
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι θέλουν στρώσιμο.
Η διαφορά γίνεται εύκολα αντιληπτή ακόμη και από τον πιο δύσπιστο.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω ακριβώς πόση ώρα χρειάζονται, άκουσα μια - δύο ώρες και μετά τα έπιασα στις 150.
Δεν έχω ακούσει πολλές ώρες αλλά δεν εντοπίζω ενοχλητικές υψηλές.
Σίγουρα έχουν αέρα και ζωντάνια.
Η συνολική τονικότητα είναι πολύ ισορροπημένη, όλα τα όργανα της ορχήστρας ακούγονται ρεαλιστικά συμπεριλαμβανομένων των υψίσυχνων και των αρμονικών τους.
Αναλυτικές συγκρίσεις δεν έχω κάνει πολλές.
Giant killers δεν είναι.
Η τεχνική απόδοση είναι αντάξια της κατηγορίας τιμής και μέχρι εκεί.
Θεωρώ σχετικά ασφαλές να πω ότι είναι ένα βελτιωμένο HD650 τόσο τονικά όσο και τεχνικά.
Είναι ένα ακουστικό που πιστεύω ότι οι κάτοχοι του 650 θα το αγαπήσουν.
Βρίσκω την μεσαία περιοχή εξαιρετική, από τις καλύτερες που έχω ακούσει και ανώτερη του 650.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Τελικά αποφασίσατε ποια ακουστικά δε θέλουν καθόλου ισοστάθμιση;
Ποια ακολουθούν πιστά τις καμπύλες απόκρισης της χαρμαν;
Υπάρχουν μετρήσεις που να δείχνουν πως όντως ακολουθούν 100% πιστά, as good as it gets, την προβλεπόμενη απόκριση;

Δε ρωτάω ποια σας αρέσουν, μου είναι αδιάφορο. Ποια έχουν τις αποδείξεις (μετρήσεις) ρωτάω.
Κάτι dan clark πουλάω-το-νεφρό-μου. Τα ξέρεις όμως καλύτερα εσύ.

2 click πάντως είναι το eq αν δεν είσαι τεμπέλης. Αν είσαι, φορτώνεις το preset στο boot και το ξεχνάς.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι θέλουν στρώσιμο.
Η διαφορά γίνεται εύκολα αντιληπτή ακόμη και από τον πιο δύσπιστο.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω ακριβώς πόση ώρα χρειάζονται, άκουσα μια - δύο ώρες και μετά τα έπιασα στις 150.
Δεν έχω ακούσει πολλές ώρες αλλά δεν εντοπίζω ενοχλητικές υψηλές.
Σίγουρα έχουν αέρα και ζωντάνια.
Η συνολική τονικότητα είναι πολύ ισορροπημένη, όλα τα όργανα της ορχήστρας ακούγονται ρεαλιστικά συμπεριλαμβανομένων των υψίσυχνων και των αρμονικών τους.
Αναλυτικές συγκρίσεις δεν έχω κάνει πολλές.
Giant killers δεν είναι.
Η τεχνική απόδοση είναι αντάξια της κατηγορίας τιμής και μέχρι εκεί.
Θεωρώ σχετικά ασφαλές να πω ότι είναι ένα βελτιωμένο HD650 τόσο τονικά όσο και τεχνικά.
Είναι ένα ακουστικό που πιστεύω ότι οι κάτοχοι του 650 θα το αγαπήσουν.
Βρίσκω την μεσαία περιοχή εξαιρετική, από τις καλύτερες που έχω ακούσει και ανώτερη του 650.
Ωραία, περιεκτική περιγραφή! Συμπεραίνω απ' αυτά που γράφεις ότι τα Clear MG παραμένουν ακουστά καλύτερα από τα 109, σωστά; Ή είναι θέμα προτίμησης;

Μακάρι να ξέραμε περισσότερα και για τα Neumann NDH 30 αφού είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και διαφημίζονται ως έχοντα πολύ ομαλή και απόκριση, μεγάλη ταχύτητα και εξαιρετικά χαμηλή παραμόρφωση για ακουστικά, 0,03% ! (Στο 1kHz βέβαια, που δεν λέει και τόσα για το τι γίνεται στο υπόλοιπο φάσμα).
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ωραία, περιεκτική περιγραφή! Συμπεραίνω απ' αυτά που γράφεις ότι τα Clear MG παραμένουν ακουστά καλύτερα από τα 109, σωστά; Ή είναι θέμα προτίμησης;

Μακάρι να ξέραμε περισσότερα και για τα Neumann NDH 30 αφού είναι στην ίδια κατηγορία τιμής και διαφημίζονται ως έχοντα πολύ ομαλή και απόκριση, μεγάλη ταχύτητα και εξαιρετικά χαμηλή παραμόρφωση για ακουστικά, 0,03% ! (Στο 1kHz βέβαια, που δεν λέει και τόσα για το τι γίνεται στο υπόλοιπο φάσμα).
Τα Clear Mg είναι ελαφρώς ανώτερης τεχνικής ικανότητας.
Όσο αφορά την τονική ισορροπία είναι θέμα προτίμησης τι σου αρέσει περισσότερο.
Το ίδιο ισχύει και για το NDH30 το οποίο είναι εξαιρετικό αλλά σίγουρα δεν έχει μεγάλη επαφή με την καμπύλη της Harman.
Τα ακουστικά τα ακούμε με τα αυτιά μας.
Η καμπύλη απόκρισης είναι ενδεικτική και έχει ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
Το AKG K371 και το Mark Levinson 5909 είναι αρκετά κοντά στην καμπύλη αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαφέρει πιο πολύ από ότι φαίνεται.
Αν θέλεις να ακούσεις συγκεκριμένο target curve κάνε ισοστάθμιση.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τα Clear Mg είναι ελαφρώς ανώτερης τεχνικής ικανότητας.
.....
Το ίδιο ισχύει και για το NDH30 το οποίο είναι εξαιρετικό αλλά σίγουρα δεν έχει μεγάλη επαφή με την καμπύλη της Harman...
Εννοείς ότι και το NDH30 είναι ελαφρώς ανώτερης τεχνικής ικανότητας από το 109;

Σε ποια περιοχή διαφέρει κυρίως από τη Harman, στις χαμηλές; Έχω δεί κάποιες μετρήσεις αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ' αυτές ή τα έχεις ήδη ακούσει (ή τα κατέχεις ήδη).
 




Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Εννοείς ότι και το NDH30 είναι ελαφρώς ανώτερης τεχνικής ικανότητας από το 109;

Σε ποια περιοχή διαφέρει κυρίως από τη Harman, στις χαμηλές; Έχω δεί κάποιες μετρήσεις αλλά δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ' αυτές ή τα έχεις ήδη ακούσει (ή τα κατέχεις ήδη).
Περίπου στα ίδια επίπεδα είναι, μια χαρά ακουστικά είναι και τα δύο.
Τα είχα πάνω από ένα μήνα αλλά δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Δεν δίνω ποτέ σημασία σε τρίτες μετρήσεις απόκρισης συχνότητας.
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είναι ένα τονικά σωστό ακουστικό χωρίς κάτι ιδιαίτερο να ενοχλεί ή να ξενίζει.
Υπόψη ότι το μέτρο μου όσο αφορά την απόκριση συχνότητας είναι ακρόαση κλασσικής μουσικής και κατά πόσο η τονικότητα ενός ακουστικού ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Για εμένα προφανώς, τελείως υποκειμενικά.
Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι η απουσία καλωδίου balanced παρόλο που η εσωτερική καλωδίωση το υποστηρίζει.
Μικρό το κακό αν δεν έχεις balanced συσκευές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όσο αφορά την τονική ισορροπία είναι θέμα προτίμησης τι σου αρέσει περισσότερο.
Σωστά, ο καθένας ότι γουστάρει.
Απλώς αυτό δε λέγεται "τονική ισορροπία", αλλά "τονική ανισορροπία". 😎

Η τονική ισορροπία είναι κάτι μετρήσιμο και αντικειμενικό, πέραν των προτιμήσεων οποιουδήποτε.

το NDH30 το οποίο είναι εξαιρετικό αλλά σίγουρα δεν έχει μεγάλη επαφή με την καμπύλη της Harman.
Έχεις μετρητικά δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτήν σου την δήλωση;

Τα ακουστικά τα ακούμε με τα αυτιά μας.
Λογικό μου ακούγεται.🤣😜😂😁

Η καμπύλη απόκρισης είναι ενδεικτική και έχει ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
Έχεις κάποια μελέτη που να καταλήγει σε αυτό που υποστηρίζεις;
Διότι είναι παράλογο.

Αν θέλεις να ακούσεις συγκεκριμένο target curve κάνε ισοστάθμιση.
Α, ναι. Προφανώς.

Απλώς ο τίτλος του θρεντ, αναφέρεται σε όσα δεν χρειάζονται ισοστάθμιση.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Σωστά, ο καθένας ότι γουστάρει.
Απλώς αυτό δε λέγεται "τονική ισορροπία", αλλά "τονική ανισορροπία". 😎

Η τονική ισορροπία είναι κάτι μετρήσιμο και αντικειμενικό, πέραν των προτιμήσεων οποιουδήποτε.


Έχεις μετρητικά δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτήν σου την δήλωση;


Λογικό μου ακούγεται.🤣😜😂😁


Έχεις κάποια μελέτη που να καταλήγει σε αυτό που υποστηρίζεις;
Διότι είναι παράλογο.


Α, ναι. Προφανώς.

Απλώς ο τίτλος του θρεντ, αναφέρεται σε όσα δεν χρειάζονται ισοστάθμιση.
Γράψε ότι θέλεις.
Δεν τσιμπάω.
Πιο υποκειμενικά δεν γίνεται και δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν.
Ήδη έχω μετανιώσει που έγραψα εδώ.
Όποιος δεν του αρέσει, ας μην δώσει σημασία.
Ακούστε όλοι την ίδια καμπύλη και σε λίγο θα μπορείτε να έχετε και την ίδια ακριβώς γυναίκα.
Η τεχνολογία το επιτρέπει!

Όποιος θέλει Harman on the budget χωρίς ισοστάθμιση τα AKG K371 είναι εκεί.

Όποιος το φυσάει, Mark Levinson 5909 και δύο τουλάχιστον μοντέλα DAC CLARK audio.

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στις μετρήσεις του Oratory 1990 όπου τα πάντα συγκρίνονται με την Harman.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όποιος θέλει Harman on the budget χωρίς ισοστάθμιση τα AKG K371 είναι εκεί.
👍👍👍

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στις μετρήσεις του Oratory 1990 όπου τα πάντα συγκρίνονται με την Harman.
Λινκ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Θενκς.

Βλέπω ωραίες κριτικές και για τα ασύρματα


O amir εστίασε στις μετρήσεις του στο ντιπ στους 4 χιλιοκυκλους, αλλά δεν ήταν η ασύρματη εκδοση


Άμα βρείτε καμία μέτρηση για το ασύρματο, θα με ενδιέφερε, ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ακολουθεί ένα ακουστικό πιστά την καμπύλη Harman. Άλλωστε, κι αν την ακολουθεί σε κάποιο μετρητικό σύστημα, βλέπουμε συχνά σημαντικές διαφορές σε άλλα μετρητικά συστήματα - ιδίως από τις ανώτερες μεσαίες και πάνω. Φαίνεται πως η καμπύλη διόρθωσης που υιοθετείται σε ένα μετρητικό σύστημα δεν εξασφαλίζει ακριβή αποτελέσματα για κάθε γεωμετρία ακουστικού.
Πάντως, περισσότερο νόημα φαίνεται να έχουν οι συγκρίσεις απόκρισης ακουστικών στο ίδιο μετρητικό σύστημα, παρά μια μεμονωμένη απόκριση συχνοτήτων. Ακόμη καλύτερα όταν υπάρχει μια κοινή αναφορά, πχ η απόκριση των HD600 ή 650, που είναι πολυμετρημένες.

Λυπάμαι ωστόσο (και δεν καταλαβαίνω και το λόγο) που το νήμα πήρε απρόσμενα δυσάρεστη τροπή.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Θενκς.

Βλέπω ωραίες κριτικές και για τα ασύρματα


O amir εστίασε στις μετρήσεις του στο ντιπ στους 4 χιλιοκυκλους, αλλά δεν ήταν η ασύρματη εκδοση


Άμα βρείτε καμία μέτρηση για το ασύρματο, θα με ενδιέφερε, ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ο Αμίρ μέτρησε και τα Νιούμαν και δεν τα βρήκε καθόλου χάρμα (ν)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ακολουθεί ένα ακουστικό πιστά την καμπύλη Harman. Άλλωστε, κι αν την ακολουθεί σε κάποιο μετρητικό σύστημα, βλέπουμε συχνά σημαντικές διαφορές σε άλλα μετρητικά συστήματα - ιδίως από τις ανώτερες μεσαίες και πάνω. Φαίνεται πως η καμπύλη διόρθωσης που υιοθετείται σε ένα μετρητικό σύστημα δεν εξασφαλίζει ακριβή αποτελέσματα για κάθε γεωμετρία ακουστικού.
Περιέργως, ο Αμίρ μετράει αυτό που προβλέπεται.
Οι διαφορές που λες, κυρίως αφορούν το σμούθινγκ.
Το ακριβό νταν κλαρκ πως λέγεται, πάει στάμπα πάνω στην καμπύλη χαρμαν, πιο πιστά ψοφας, και η τόνωση 100-300 χερτζ των μόλις 2 ντεσιμπέλ, αναφέρεται και από την ίδια την κατασκευάστρια φίρμα.


Ομοίως το άλλο νταν κλαρκ, που είναι στάμπα πάνω στην χαρμαν και πάλι πιο πιστά ψοφας, με μόνη εξαίρεση ένα μικρό μπούστ στους 160, επίσης γνωστό και αποδεκτό από την κατασκευάστρια φίρμα.


Βεβαίως τα εκθειάζει στις ακουστικές εντυπώσεις, και δεν νομίζω πως είναι τυχαίο, μάλλον οι ακουστικές εντυπώσεις (ολονων) πάνε στάμπα πάνω στην ..χαρμαν.

Η μελέτη της χαρμαν αυτό έχει απο-δείξει. 😎

Ο Αμίρ, είναι απλώς "άλλος ένας" που λέει ότι ευχαρίστως θα άκουγε με αυτά τα ακουστικά, χωρίς ισοστάθμιση. Λογικοτατο. Αφού... Ακολουθούν πιστά την χαρμαν. 😎

Δικαίως αυτά τα νταν κλαρκ μπορούν να αποκαλούνται "ακουστικά αναφοράς χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης". Κι αυτός είναι ο τίτλος τούτου του θρεντ. 😛


Ο Αμίρ μέτρησε και τα Νιούμαν και δεν τα βρήκε καθόλου χάρμα (ν)
Ναι τα είδα.
Είχε δίκιο ο σονορους, αλλά πρόκειται κυρίως για ένα ντιπ περί τους 2 χιλιοκυκλους. Στα υπόλοιπα είναι πολύ κοντά στη χαρμαν.
Κι άλλοι που το μέτρησαν, στα ίδια συμπεράσματα κατέληξαν. Μάλιστα λένε πως είναι ένα παλιό γνωστό ακουστικό που βγήκε με νέα στάμπα κι ακριβότερο.
Αναμένεται το 30..
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top