ΑΚΡΟΑΣΗ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ PIONEER S-1EX

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Andrew, μπορείς κι εσύ αλλά και όποιος άλλος το επιθυμεί να πάει να τα ακούσει.
Θα είναι και στρωμένα με Midnight Oil . Να τα βάλετε δυνατά, δεν είναι ντροπή. Οχι σαν κάτι άλλους που χαμηλώνουν την ένταση για να μην βγάλουν τα ηχεία τις κακίες τους.
Για άλλη μια φορά φάνηκε πόσο σημαντικό πράγμα είναι το ηχείο. Δεν λέω, και τα υπόλοιπα συνοδά πρέπει να είναι εξίσου καλά, αλλά άμα το ηχείο δεν παίζει, όλα τα λεφτά πάνε μάλλον χαμένα. ή τουλάχιστον δεν φαίνονται στο τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Οτιδήποτε άλλο θέλετε να ρωτήσετε, είτε για το ηχείο είτε για τα κορίτσια της παρέας, πολυ ευχαρίστως να σας απαντήσω.
Παραδίδω σε αυτό το σημείο τη σκυτάλη στους υπόλοιπους που ήταν παρόν στη σημερινή ακρόαση για να ακούσουμε και τις δικες τους απόψεις.

Καλή συνέχεια σε αυτό το πολυ ενδιαφέρον θέμα και σας ευχαριστώ για την πρόσκληση στην ακρόαση των ηχείων Pioneer S-1EX .
 

Μηνύματα
277
Reaction score
0
Αν και δεν ήμουν στην συγκεκριμένη ακρόαση άκουσα τα συγκεκριμένα ηχεία για 3 ημέρες με 4 διαφορετικούς τελικούς. Ο μόνος συνδυασμός που μου άρεσε ήταν αυτός με τον οποίο έγινε και η ακρόαση του Σαββάτου. Οι εντυπώσεις ήταν θετικότατες. Για να μην αρχίσω να μιλάω για τα θετικά θα αναφέρω μόνα τα "αρνητικά" που διαπίστωσα πάντα κατά την προσωπική μου εκτίμηση και με απόλυτα κριτήρια. Λοιπόν τα μόνα ψεγάδια ήταν:
Α-το βάθος της σκηνής (ήταν κάπως περιορισμένο)
Β-το γεγονός ότι τα ηχεία δεν εξαφανίζονται εντελώς

Το σίγουρο είναι ότι αν ξεκινούσα τώρα να φτιάχνω σύστημα τότε τα ηχεία αυτά θα ήταν η πρώτη μου επιλογή, με δεδομένο την τιμή τους και το ότι είναι εύκολα στην οδήγηση (τα αποτελέσματα αυτά τα πήραμε με τελικό 2*125).

Το συγκεκριμένο ηχείο πλαισιώνεται με όλα τα απαραίτητα ηχεία και για home theatre.

Well-done pioneer.
 

Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
Τι έγινε μόνο ο gkar έχει να πεί κάτι??
Το έντυπο δεν θα το δούμε συμπληρωμένο με τις επιμέρους βαθμολογίες του καθενός ??
Ακολουθείτε την γνωστή μέθοδο Καφατικής αναμονής??
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Τι έγινε μόνο ο gkar έχει να πεί κάτι??
Το έντυπο δεν θα το δούμε συμπληρωμένο με τις επιμέρους βαθμολογίες του καθενός ??
Ακολουθείτε την γνωστή μέθοδο Καφατικής αναμονής??
Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο !!!!

Η απώλεια όμως του Σπύρου μου έχει αναστείλει (προσωρινά ελπίζω)

την διάθεση για καταγραφή εντυπώσεων και καταχώριση των στοιχείων που

αναφέρεις....
 


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Τι έγινε μόνο ο gkar έχει να πεί κάτι??
Το έντυπο δεν θα το δούμε συμπληρωμένο με τις επιμέρους βαθμολογίες του καθενός ??
Ακολουθείτε την γνωστή μέθοδο Καφατικής αναμονής??
Να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου για το "σύστημα" που ακούσαμε,γιατί όπως συμφωνήσαμε και με τον Βασίλη,το όλο σύστημα αξιολογούμε,με τα δικά μας προσδωπικά κριτήρια.
Φυσικά,ο ποιό αδύναμος κρίκος είναι πάντα τα ηχεία,τα οποία σε τελική ανάλυση ακούμε,με την βοήθεια φυσικά και των υπόλοιπων συνοδών μηχανημάτων.
Αυτό το γράφω γιατι μου έφαγε περισσότερο απο ένα χρόνο με άπειρους συνδιασμούς ενισχυτών,μέχρι να κάνω τα ηχεία μου να παίξουν όπως τα ήθελα.

Να απαντήσω στον φίλο τον Κυριακόπουλο,ότι τα έντυπα δεν έχουν ονόματα,εαν αυτό υπονοεί και περιμένει να διαβάσει τι γράψαμε.
Σε γενικές γραμμές όμως να σε πληροφορήσω,ότι στα σοβαρά σημεία υπήρχε ταύτιση απόψεων.
Αυτό φυσικά θα φανεί και απο αυτά που θα γράψει ο καθένας απο εμάς που είμαστε στην ακρόαση.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Τα ηχεία κατασκευαστικά,είναι χάρμα οφθαλμών.
Μπαίνουν άνετα σε ένα κανονικό σπίτι και μάλιστα με την συγκατάθεση της νοικοκυράς...:happy_9:

Μπορώ άνετα να τα χαρακτηρίσω μεγάλα σε μέγεθος ηχεία αλλά και εύκολα στην οδήγηση,γιατί ο συγκεκριμένος τελικός δεν ήταν και κανένα "θηρίο".
Σαν μεγάλα λοιπόν ηχεία μου έλλειπε το χαμηλό,το βαθύ χαμηλό καθώς και ο όγκος της χαμηλομεσαίας περιοχής.
Αντίθετα,στην μεσαία περιοχή καθώς και στην μεσουψηλή,τα πήγε περίφημα.
Πιθανόν αυτό να ωφείλετε στο ομόκεντρη μονάδα μεσοϋψηλών,όπου υπήρχε ομοιογένεια και δέσιμο χωρίς να ακούμε το σημείο διαχωρισμού,απλά την μουσική να ρέει με ζωντάνια και αληθοφανεί υπόσταση.
Οι υψηλές συχνότητες αν και ήταν καθαρές,μου ακούστικαν λίγο περισσότερο γλυκές απ'ότι έχω συνηθίσει,όμως να μην βγάζουμε έξω και το υπόλοιπο σύστημα.
Σε αυτό ωφείλετε όμως ότι το ηχείο ήταν ξεκούραστο σε υψηλές εντάσεις και μακροχρόνιες ακροάσεις.
Αλλο σημείο που πάλι οι απόψεις και τα γούστα μπορεί να διαφέρουν ήταν ότι η εικόνα ήταν ακριβώς ανάμεσα απο τα ηχεία και με μιά μικρή προβολή προς τα εμπρός.
Δεν υπήρχε δηλαδή το νοητό βάθος της σκηνής,αλλά και η εικόνα δεν ήταν τόσο σαφής και περιγραφική.
Αυτό όμως σίγουρα διορθώνετε με καλύτερο και προσεκτικότερο στήσιμο των ηχείων στον χώρο.

Δεν γνωρίζω πόσες ώρες έχουν δουλέψει,όμως θέλουν ακόμη πολλές ώρες για να στρώσουν και να αποδώσουν τα μέγιστα,ιδιαιτέρως γι'αυτούς που ζητούν μεγάλες εντάσεις.

Σε γενικές γραμμές η Pioneer,έβγαλε στην παραγωγή ένα πολύ αξιόλογο ηχείο,όπου στην τιμή του,δύσκολα θα βρεί αντίπαλο.

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου την Ηχοέκφραση και τους ανθρώπους της που επιμελήθηκαν της ακρόασης.

ΥΓ. Για όποιον επιθυμεί να το ακούσει,είναι ακόμη διαθέσιμα.
 

Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
Να απαντήσω στον φίλο τον Κυριακόπουλο,ότι τα έντυπα δεν έχουν ονόματα,εαν αυτό υπονοεί και περιμένει να διαβάσει τι γράψαμε.
Σε γενικές γραμμές όμως να σε πληροφορήσω,ότι στα σοβαρά σημεία υπήρχε ταύτιση απόψεων.
Αυτό φυσικά θα φανεί και απο αυτά που θα γράψει ο καθένας απο εμάς που είμαστε στην ακρόαση.


Ενοείται δεν ήθελα να μάθω ονόματα αν κάτι τέτοιο φάνηκε απο τα λεγόμενα μου. Απλώς θα ήθελα να δω από περιέργια τις διαφορές στις βαθμολογίες μεταξύ των ακροατών πόσο μεγάλες ήταν , και το μέσο όρο της βαθμολογίας του ηχείου
κατά την γνώμη σας.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Για την συμπλήρωση του φύλλου της αξιολόγησης έθεσα σαν αναφορά μου διάφορα ηχεία που έχω ακούσει κατά καιρούς αξίας μέχρι τα 12.000 ευρώ. Συνεπώς το ηχείο αναφοράς μου στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι ένα αλλά πολλά.

Για παράδειγμα μια θαθμολογία 85% στις χαμηλές συχνότητες ερμηνεύεται σαν μια βαθμολογική υστέρηση του ηχείου της Pioneer σε ποσοστό 15%, σε σχέση με το ηχείο Χ της αναφοράς μου στην ίδια συχνοτική περιοχή.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
τις διαφορές στις βαθμολογίες μεταξύ των ακροατών πόσο μεγάλες ήταν , και το μέσο όρο της βαθμολογίας
Αν θες την άποψη ενός σοβαρού ανθρώπου, θα συνιστούσα να περιμένεις να γράψει ο Βασίλης.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αν θες την άποψη ενός σοβαρού ανθρώπου, θα συνιστούσα να περιμένεις να γράψει ο Βασίλης.
Οσο ειμαι "μεσα στα πραγματα" του AVSite θα μπορει να γραφει οποιος θελει, οτι θελει , και η σοβαροτητα τους η μη ας κριθει απο το συνολο των μελων και οχι μεμονωμενα.
Την επομενη φορα που θα δω μηνυμα τετοιου υφους θα εισηγηθω-οσο περναει απο το χερι μου-τις απαραιτητες κυρωσεις.
Οταν και εαν αποφασισω να φυγω μπορειτε να κανετε οτι θελετε.
Ευχαριστω παρα πολυ για την κατανοηση σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Το ηχείο το άκουσα για λίγο μόλις είχε συνδεθεί, εντελώς άστρωτο.

Για να μη μακρυγορώ: Αν κάποιος θέλει να αγοράσει κάτι σε αυτό περίπου το κοστολόγιο (αλλά και στο διπλάσιο), ας κάνει τη χάρη στον εαυτό του να το ακούσει. Αν είναι δυνατό να το ακούσει στο χώρο του.

Φιλικά, όπως πάντα.....
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Ποια ηταν η ηχητικη αλυσσιδα , μηχανηματα και καλωδια δηλαδη ;
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Ποια ηταν η ηχητικη αλυσσιδα , μηχανηματα και καλωδια δηλαδη ;
Theta Carmen-CD Transport
Theta Generation VIII-DAC&Προ
Sim Audio W3-Τελικος μετα απο πολλες δοκιμες
Cardas Cross-Καλωδια ρευματος
Cardas-Ψηφιακο
Oelbach Custom XLR-Interconnect
Cardas Cross-Καλωδιο Ηχειων
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Παιδιά συγνώμη για την καθυστέρηση !!!!!

Θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών μέχρι το Σάββατο το βράδυ .

Μόλις επιστρέψω θα καταγράψω τις εντυπώσεις μου ....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Theta Carmen-CD Transport
Theta Generation VIII-DAC&Προ
Sim Audio W3-Τελικος μετα απο πολλες δοκιμες
Cardas Cross-Καλωδια ρευματος
Cardas-Ψηφιακο
Oelbach Custom XLR-Interconnect
Cardas Cross-Καλωδιο Ηχειων
Να ρωτήσω κάτι; Εντάξει οι συσκευές. Τώρα που μάθαμε και ποια καλώδια χρησιμοποιήθηκαν, γίναμε σοφότεροι; Σε τί χρησιμεύει να ξέρουμε τα καλώδια; Το όποιο συμπέρασμα βγάλατε, έγινε περισσότερο εύστοχο; Και γιατί; Σε ποιό τομέα;
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Να ρωτήσω κάτι; Εντάξει οι συσκευές. Τώρα που μάθαμε και ποια καλώδια χρησιμοποιήθηκαν, γίναμε σοφότεροι; Σε τί χρησιμεύει να ξέρουμε τα καλώδια; Το όποιο συμπέρασμα βγάλατε, έγινε περισσότερο εύστοχο; Και γιατί; Σε ποιό τομέα;


Τωρα που πεταχτηκες εσυ , τι επιδιωκεις ;;; να μας μεταδωσεις την σοφια σου ;; να μας βοηθησεις να βγαλουμε ευστοχα συμπερασματα ;;

Χα χα χα ....ακομα γελανε στα αναλογα threads για το ακομα ενα ...στριβειν απο δοκιμη καλωδιων .

Πιστευεις οτι με την σταση σου προσφερεις καποιου ειδους υπηρεσια σε οποιονδηποτε ;;;

Τι σε κανεις να κλωθογυρνας στην Hi End κατηγορια σαν τον Παττακο στη Βουλη ;;; εσυ ο αρνητης του Hi End ;; Μαλλον θα επρεπε να εχεις την ιδιοτητα του αποσυντονιστη της κατηγοριας αυτης .

Οσο για τον Ντοχερτη τι να πω ....αλλος ενας δειλος και απεχων απο οποιαδηποτε δραστηριοτητα αυτου του φορουμ . Οσο για τα παροιμιακου τυπου σχολια σου δεν τους αξιζει αλλος χαρακτηρισμος απο ....βαρετα .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top