ΑΚΡΟΑΣΗ-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ PIONEER S-1EX

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Να ρωτήσω κάτι; Εντάξει οι συσκευές. Τώρα που μάθαμε και ποια καλώδια χρησιμοποιήθηκαν, γίναμε σοφότεροι; Σε τί χρησιμεύει να ξέρουμε τα καλώδια; Το όποιο συμπέρασμα βγάλατε, έγινε περισσότερο εύστοχο; Και γιατί; Σε ποιό τομέα;
Τα καλώδια χρησιμεύουν για να μεταφέρουν το σήμα από την πηγή στον δέκτη. Το σύστημα μπορεί να δουλέψει και χωρίς καλώδια, με ασύρματη ζεύξη απλώς δεν είχαμε το χρόνο να το δοκιμάσουμε .
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Theta Carmen-CD Transport
Theta Generation VIII-DAC&Προ
Sim Audio W3-Τελικος μετα απο πολλες δοκιμες
Cardas Cross-Καλωδια ρευματος
Cardas-Ψηφιακο
Oelbach Custom XLR-Interconnect
Cardas Cross-Καλωδιο Ηχειων

Να συμπληρώσω ότι τα καλώδια των ηχείων ήταν συνδεδεμένα με μονοκαλωδίωση . Τα Pioneer S-1ΕΧ μας παρέχουν τη δυνατότητα σύνδεσης και σε διάταξη διπλοκαλωδίωσης.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δεν δοκιμάσαμε άλλα καλώδια στο σύστημα. Ακούσαμε τα ηχεία όπως ακριβώς τα είχε συνδεδεμένα ο Gio και τον ευχαριστούμε για τις δοκιμές που έκανε μόνος του τις προηγούμενες ημέρες. Το αποτέλεσμα μετράει που ήταν πολύ καλό.
Να είσαι καλά Gio.
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Μια παρατηρηση .

Καλυτερα να ειχε συνδεθει το καλωδιο των ηχειων στους ακροδεκτες των υψηλων συχνοτητων . Εκει ισως να οφειλεται η μειωμενη αισθηση βαθους σκηνης που παρατηρηθηκε .
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Τωρα που πεταχτηκες εσυ , τι επιδιωκεις ;;; να μας μεταδωσεις την σοφια σου ;; να μας βοηθησεις να βγαλουμε ευστοχα συμπερασματα ;;

Χα χα χα ....ακομα γελανε στα αναλογα threads για το ακομα ενα ...στριβειν απο δοκιμη καλωδιων .

Πιστευεις οτι με την σταση σου προσφερεις καποιου ειδους υπηρεσια σε οποιονδηποτε ;;;

Τι σε κανεις να κλωθογυρνας στην Hi End κατηγορια σαν τον Παττακο στη Βουλη ;;; εσυ ο αρνητης του Hi End ;; Μαλλον θα επρεπε να εχεις την ιδιοτητα του αποσυντονιστη της κατηγοριας αυτης .

Οσο για τον Ντοχερτη τι να πω ....αλλος ενας δειλος και απεχων απο οποιαδηποτε δραστηριοτητα αυτου του φορουμ . Οσο για τα παροιμιακου τυπου σχολια σου δεν τους αξιζει αλλος χαρακτηρισμος απο ....βαρετα .
Κύριε Ντόκο, θα ήθελα να σας ζητήσω να ανασκευάσετε αυτό το μήνυμα, αλλά αυτό θα ήταν μάλλον μάταιο, για ένα άτομο της δικής σας ποιότητας. Θα πρέπει να έχετε υπ' όψη σας, ότι μέσα στο χώρο αυτό, και όπου αλλού υπάρχει δυνατότητα, έχω το δικαίωμα να εκφράζομαι ελεύθερα, χωρίς να σας δίνω λογαριασμό για τις προθέσεις μου. Επίσης, σας πληροφορώ ότι μια τυφλή δοκιμή δεν μπορεί να γίνει, εάν απουσιάζει αυτός που θα τη διεξαγάγει, και όσον αφορά τη δοκιμή στην οποίαν αναφέρεστε, ο διεξάγων αυτή τη δοκιμή είμαι εγώ, και κανένας άλλος. Όταν, λοιπόν, ικανοποιηθούν κάποιες διεκπεραιωτικού χαρακτήρα προϋποθέσεις, να είστε βέβαιος ότι αυτή η δοκιμή θα πραγματοποιηθεί, και φυσικά θα είστε ευπρόσδεκτος σ' αυτήν, είτε παρέχοντας κάποιο από τα σκανδαλωδώς ακριβά καλώδια που εμπορεύεσθε, είτε ως ακροατής, είτε και με τους δύο αυτούς ρόλους.

Κατά τα λοιπά, σας πληροφορώ ότι ανήκετε σε εκείνη την ομάδα ατόμων, η γνώμη των οποίων για το άτομό μου μου είναι παντελώς αδιάφορη, αλλά, να ξέρετε, δεν συμβαίνει το ίδιο και με τον δικηγόρο μου.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Κύριε Ντόκο, θα ήθελα να σας ζητήσω να ανασκευάσετε αυτό το μήνυμα, αλλά αυτό θα ήταν μάλλον μάταιο, για ένα άτομο της δικής σας ποιότητας. Θα πρέπει να έχετε υπ' όψη σας, ότι μέσα στο χώρο αυτό, και όπου αλλού υπάρχει δυνατότητα, έχω το δικαίωμα να εκφράζομαι ελεύθερα, χωρίς να σας δίνω λογαριασμό για τις προθέσεις μου. Επίσης, σας πληροφορώ ότι μια τυφλή δοκιμή δεν μπορεί να γίνει, εάν απουσιάζει αυτός που θα τη διεξαγάγει, και όσον αφορά τη δοκιμή στην οποίαν αναφέρεστε, ο διεξάγων αυτή τη δοκιμή είμαι εγώ, και κανένας άλλος. Όταν, λοιπόν, ικανοποιηθούν κάποιες διεκπεραιωτικού χαρακτήρα προϋποθέσεις, να είστε βέβαιος ότι αυτή η δοκιμή θα πραγματοποιηθεί, και φυσικά θα είστε ευπρόσδεκτος σ' αυτήν, είτε παρέχοντας κάποιο από τα σκανδαλωδώς ακριβά καλώδια που εμπορεύεσθε, είτε ως ακροατής, είτε και με τους δύο αυτούς ρόλους.

Κατά τα λοιπά, σας πληροφορώ ότι ανήκετε σε εκείνη την ομάδα ατόμων, η γνώμη των οποίων για το άτομό μου μου είναι παντελώς αδιάφορη, αλλά, να ξέρετε, δεν συμβαίνει το ίδιο και με τον δικηγόρο μου.
Μπα , μπα !!!! Αρχισαμε και τις απειλες ;;;;;
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Βεβαια γιατι να μεινει ασυγκινητος ο ανθρωπος (....ο δικηγορος) . Θα κονομησει απο τον κυκλο των ...εργασιων !!
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Η δε υπογραφη σου ειναι χαρμα οφθαλμων ...... :happy_8: :happy_8: :happy_8:


"... Το μέλος LUXMAN είναι υπό επιτήρηση, λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς...."



:happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τρεις παρατηρήσεις, ελπίζοντας ότι θα τελειώσει η ιστορία εδώ και δεν θα χρειαστεί εκ νέου παρέμβαση.

1. Το παρόν θέμα δεν αφορά σε test καλωδίων. Άρα η συζήτηση δεν μπορεί να περιστρέφεται γύρω από αυτά. Στο αντίστοιχο θέμα γράψτε ότι θέλετε. Παρόλα αυτά το ερώτημα του Κώστα, δεν ήταν εκτός θέματος.
2. Μαρίνε, γενικώς στο AVSite, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μπορεί να πει την άποψή του και να την υποστηρίξει αναλόγως. Δεν "πετάχτηκε" λοιπόν κανένας, την άποψή του είπε και δεν δικαιούσαι (και φυσικά δεν σου επιτρέπεται), να σχολιάσεις με τον τρόπο που σχολίασες, ανάγοντας δηλαδή το θέμα από τεχνικό σε εντελώς προσωπικό. Η συμπεριφορά αυτή όντως χρήζει επιτήρησης από την συντονιστική ομάδα.
3. Κώστα, οι δικηγόροι είναι καλό να παραμένουν αχρείαστοι. Δεν νομίζω ότι "συμφορουμίτες" μπορούν να αποτελούν πιθανούς πελάτες τους. Η προσφυγή σε ένδικα μέσα είναι φυσικά αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός. Παρόλα αυτά, οποιουδήποτε είδους απειλές εντός του site, όχι μόνον δεν το αφορούν αλλά στην καλύτερη περίπτωση είναι άκομψες και δίνουν κακή εικόνα προς τους αναγνώστες.


Επιπλέον, όταν το θέμα μετατρέπεται σε προσωπική διένεξη, είναι προφανές ότι δεν αφορά όλους εμάς τους υπόλοιπους και αυτομάτως πρέπει να τίθεται εκτός forum. Επομένως η συνέχεια, (εφόσον αποφασίσετε ότι πρέπει να υπάρξει), παρακαλώ να είναι εκτός site, ή έστω με pm. Γι αυτό θα φροντίσω και προσωπικά.

- Το συγκεκριμένο θέμα, έχει τίτλο. Η από εδώ και στο εξής συζήτηση, να αφορά αποκλειστικά στον τίτλο του θέματος.

...
p.s. Σε κάθε περίπτωση τα εκτός θέματος posts αργά ή γρήγορα θα φύγουν από το thread.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
θα παρακαλούσα να ηρεμήσουμε το Σ/Κ που έρχεται και να σκεφτούμε όλοι νηφάλια.

Εγώ από την πλευρά μου, την Δευτέρα το πρωί θα γράψω ξεκάθαρα την άποψή μου και πιστεύω ότι θα αποδώσω τα "του Καίσαρος τω Καίσαρι".

Μέχρι τότε παρακαλώ σκεφτείτε νηφάλια...


Ευχαριστώ πολύ
Χρήστος Ακρατόπουλος
Γενικός Διαχειριστής
www.avsite.gr
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
1. Αν προσεξει καποιος τα γραφομενα μου , δεν μιλησα εγω για καλωδια .

2. Φυσικα και ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του αλλα δεν δικαιολογειται ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ επι μονιμου βασεως να λοιδωρει μια αλλη κατηγορια, διαφορετικη απο αυτη που συντονιζει , οπως επισης και τους θαμωνες της . Πλεον οταν καποιος διαμαρτυρεται γι αυτη την συμπεριφορα απειλειται με ενδικα μεσα !!!!


Σημερα ειμαι εγω , αυριο ποιος ;;;;

Ας μεταφερθει το θεμα στην Εκτος οριων . Ουτως η αλλως εκει ειναι η θεση τετοιων post http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=481849&postcount=47
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Εάν δεν είχα ηχεία και σκόπευα να αποκτήσω δαπανώντας

κοντά στα 5000 Eu θα ήταν μέσα στις πρώτες επιλογές μου !

Η εμπλοκή της TAD έχει αφήσει σαφές στίγμα στην όλη

υλοποίηση .
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Για τους μη γνωρίζοντες η TAD είναι Αμερικάνικη θυγατρική

της Pioneer . Οι δραστηριότητες της εντοπίζονται κυρίως

στην κατασκευή hiend (με την πραγματική έννοια του όρου)

επαγγελματικών μεγαφώνων .

Όποιος έχει δει compression driver βηρυλλίου της TAD

κατανοεί πλήρως τι λέω .

Γνωρίζω ελάχιστες συμβατικές ηλεκτροδυναμικές μονάδες

που η κατασκευή τους και η ποιοτική τους πολυπλοκότητα

μπορεί να συγκριθεί μαζί τους !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Το να κρίνει κάποιος ένα ηχείο από μια σύντομη ακρόαση

είναι μάλλον αφελές .

Τα συνοδά μηχανήματα , ο χώρος και το στήσιμο ήταν δεδομένα .

Άρα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το αδούλευτο ηχείο έβγαλε

τον καλύτερο εαυτό του !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Άρα η γνώμη που θα εκφράσω αφορά όλο το σύστημα-στήσιμο

και η γνώμη μου δεν θα πρέπει να αποτελέσει σοβαρή αφετηρία

για να αγοράσει κάποιος το ηχείο ή να το απορρίψει .
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Το συγκεκριμένο σύστημα μου άρεσε !

Σε όλες τις αξιολογήσιμες ηχητικές παραμέτρους συμπεριφέρθηκε

από πολύ καλά έως τα όρια του εξαιρετικού !

Εξαίρεση αποτελεί η στερεοφωνική εικόνα ! Ηταν σαφώς κατώτερη των

προσδοκιών και το αναμενόμενο σε αυτά τα επίπεδα κόστους ηχητικό

ολόγραμμα απλά δεν υπήρξε !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Είμαι σχεδόν σίγουρος λόγω ανάλογων εμπειριών στο παρελθόν

ότι αν είχα το ηχείο 2 μήνες στα χέρια μου

θα έβγαζα καλύτερα για τα γούστα μου αποτελέσματα σε όλους

τους τομείς και ειδικά στην στερεοφωνική εικόνα !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top