Αγοράζοντας ηχεία

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν έχω ακριβές νούμερο , αναλόγως του πηνίου , των gaus του μαγνητικού πεδίου , και πάει λέγοντας.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Από τεχικής απόψεως, πόση διαδρομή πρέπει να κάνει ένα 4,5άρι μεγάφωνο για να βγάλει 20Hz;
Κοίτα, όταν για την ίδια δουλειά (20Hz) χρησιμοποιείς σαμπ με μίνιμουμ 4 τεμάχια 12" που έχουν xmax τουλάχιστον 1 πόντο, κατ'αναλογιαν το 4,5-αρι θα πρέπει να κάνει διαδρομή Αθήνας Θεσσαλονίκης.

Κατά μήκος της διαδρομής, να μετράει τα πλατάνια τα αειθαλή που θα βρίσκει στο δρόμο.


ΥΓ. Το 4-αρι και το 5-αρι μπορούν να θεωρηθούν τουιτερ. Μπορούν θα θεωρηθούν Μιντ. Γουφερ όμως, δεν θεωρούνται. Είναι σα να θεωρείς το wv up ή το σμαρτ, ως φορτηγό τριαξονικο για να μεταφέρεις κορμους δέντρων. Έστω, πλατανιών.

istockphoto-1163988751-1024x1024.jpg
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ένα 8'' έχει επιφάνεια περίπου 150 cm*2. Με μέγιστη διαδρομή 5 εκ.
Δηλαδή περίπου 750 κ.εκ αέρα μέγιστο ζπρώξιμο αέρα . Η γνωστή μονάδα ζά.

Ένα 4,5'' έχει επιφάνεια περίπου 50 cm*2. Με μέγιστη διαδρομή 2 εκ.
Δηλαδή περίπου 100 ζά.

Για να φτάσει τα ίδια ζα με το 8'' θέλει διαδρομή ... 15 εκ.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ένα 8'' έχει επιφάνεια περίπου 150 cm*2. Με μέγιστη διαδρομή 5 εκ.
Δηλαδή περίπου 750 κ.εκ αέρα μέγιστο ζπρώξιμο αέρα . Η γνωστή μονάδα ζά.

Ένα 4,5'' έχει επιφάνεια περίπου 50 cm*2. Με μέγιστη διαδρομή 2 εκ.
Δηλαδή περίπου 100 ζά.

Για να φτάσει τα ίδια ζα με το 8'' θέλει διαδρομή ... 15 εκ.
20Hz όμως ούτε το 8ιντσο, ούτε το 10ιντσο βγάζει. Πως μπορεί να βγάζουν 20Hz τα διπλά 4,5άρια;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Το ξμαχ αν δεν κάνω λάθος , μετράτε προς την μία κατεύθυνση. Άρα η μέγιστη διαδρομή είναι επί δύο.

Για να πάρεις στάθμη (ακόμα ακόμα και με 8") στα 20χζ για να είναι φλατ θα πρέπει να ρίξεις την ευαισθησία στο ...50.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Πάντα μιλάμε για στάθμη αναφοράς, όπου θέλουμε οι δορυφόροι να φτάνουν 105 ντεσιμπέλ στους 80 κύκλους, και στους 20 κύκλους τα σαμπ να ξεπερνάν τα 115 ντεσιμπέλ.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι το 8" είναι ίσα ίσα ικανό για να παίζει πάνω από 80 κύκλους στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Κατ'αντιστοιχιαν, ένα ηχείο 3 δρόμων, όπου ο 3ος δρόμος έχει 3 τεμάχια 4,5 ιντσών, θα είναι ιδίων ικανοτήτων με το ένα 8", αν τα μεγάφωνα αυτά των 4,5" έχουν ίδιο xmax με το 8", πράμα δύσκολο, αλλά τες πα, ας το καταπιουμε. Δηλαδή με 3 τεμάχια 4,5" θα μπορείς να κάνεις κρος στους 80 κύκλους.

Κάτω από 80 κύκλους, αν θέλουμε να μιλήσουμε για 20 κύκλους, θα χρειαστεί σαμπ που να είναι ένα αρέι με τουλαχιστον καμιά 8-αδα 8-ιντσα, από το δάπεδο ως το ταβάνι, για να παίζουν επαρκώς 20 κύκλους.

Για να υλοποιηθεί σαμπ με επαρκή απόκριση στους 20 κύκλους από 4,5-αρια μεγάφωνα, θα χρειαστούν τουλάχιστον 24 τεμάχια 4,5" σε αντίστοιχο αρέι.

Μία 24-αδα σε κάθε γωνιά, ως σαμπ, δηλαδή με 4 24-αδες μεγαφωνων στις 4 γωνίες του δωματίου, θα κάνουν δουλειά, αλλά νταξ, οριακά. Μη περιμενετε στάθμες τερματογκαζι, ίσα ίσα στάθμες αναφοράς. Χαλαρά.

Οπότε, αντί να βάλεις 100 τεμάχια 4,5" στο δωμάτιο σα καραγκιοζης, βάζεις 4 τεμάχια 12" και είσαι άρχοντας.

Βεβαίως με 4 τεμάχια 12" δεν είσαι τερματογκαζης, μη μπερδεύεστε. Απλώς παίζεις αξιοπρεπεστατα στάθμες αναφοράς. Μέχρι κει.

Για να γίνεις τερματογκαζης, σταματάς να ασχολείσαι με ανήλικα (κάτω των 18") και βάζεις πολλά. Πολλά όμως.
Ο τερματογκαζης, κατέληξε σε Μ2 για δορυφόρο (18") και δε θέλετε ούτε να ξέρετε τι και πόσα σαμπ έχει. Μη μπερδεύεστε με τα πλατάνια.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Το κλάμα δεν είναι στον όγκο αλλά στην πίεση.
Αυτό που μας κρύβουν οι μεγάλες εταιρείες.

Για να ακούσεις 80db σημαίνει ότι το τύμπανο σου δέχεται πίεση 0.2Pa.
Στα 100 db -> 2Pa
Στα 120 -> ?.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Τα μεγάφωνά τους πάντως είναι φυσιολογικά και δεν δείχνουν να έχουν μεγάλες διαδρομές.

Και ένα τεστ εδώ. Ίσως οι ποιο εξειδικευμένοι να μπορούν να κρίνουν.

Με μια πρόχειρη ματιά πρέπει να κατεβαίνει στα 55-60 (-3db), μάλλον φυσιολογικό.

S.A.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Επειδή πέφτει πολλή ειρωνία , ξέρουν οι παντογνώστες εδώ , σε τι στάθμες αναπαράγονται οι 20 κύκλοι από τα σαμπ τους , ?
Ξέρουν τι περίπου ευαισθησία έχουν αυτά τα μεγάφωνα ?
Ας πούμε πόσα db στο 1watt στο 1 μέτρο βγάζουν , για τους 40 κύκλους ? τους 30, 20 ?
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει επιστημονικά,
με μετρήσεις π.χ.
η με παραπομπή σε έρευνες στις οποίες όλοι υποκλινόμαστε υποθέτω,
γιατί ορισμένα μικρά ηχεία είναι τόσο ελκυστικά;
Ειλικρινής απορία.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Επειδή πέφτει πολλή ειρωνία , ξέρουν οι παντογνώστες εδώ , σε τι στάθμες αναπαράγονται οι 20 κύκλοι από τα σαμπ τους , ?
Ξέρουν τι περίπου ευαισθησία έχουν αυτά τα μεγάφωνα ?
Ας πούμε πόσα db στο 1watt στο 1 μέτρο βγάζουν , για τους 40 κύκλους ? τους 30, 20 ?
Στάθμες αναφοράς στα 20hz απο ενα ή αντε δύο subs που διαθέτει η πλειοψηφία είναι ακριβό σπορ.
Οπότε φαντάζομαι ελάχιστοι, μην πας μακρια όμως αμφιβάλλω σοβαρά αν η πλειοψηφία μπορεί να αναπαράγει στάθμη αναφοράς στα 30hz.

Tα μαμημένα τα subs ειναι δαιμονοποιημένa στην ελλάδα... Η πουτ@ν@ η kef θα μπορουσε να μας σώσει αλλά θελουν νεφρό για μια 8αδα μικρά
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ακόμα και οι 50 κύκλοι δεν βγαίνουν εύκολα από ηχεία.
Θα μου πείς , πάρε σαμπ , ευχαριστώ το γνωρίζω. Εχω δύο από δαύτα.
Αλίμονο αν σε ηχείο με 2χ15ιντσα δεν μπορούσα να ακούσω τους 20 κύκλους.
Πάντως σε jbl xpl 200 φίλου , με 12ιντσο woofer , κάτω 40 δεν . Δλδ παίζει μεν , αλλά ουσιαστικά , είναι αυτό που λέμε άεργος ισχύς. Απλά κουνιέται ο κώνος , κάνει διαδρομές αλλά ήχος niente.
Τους 30 ας πούμε δεν τους βγάζει καν.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εγώ πάντως και να τους βγάζει το sub, δεν πρόκειται να τους ακούσω, οπότε........
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αυτό με τα απόλυτα νούμερα παιδιά ενώ το καταλαβαίνω μεν, ποτέ δεν το γούσταρα.
Σέβομαι την επιστήμη και την αλήθεια που αφορά τα νούμερα.
Γλύτωσα αρκετά χρήματα και αλλαγές μαθαίνοντας λίγα βασικά διαβάζοντας-ρωτώντας εδώ και αλλού (το συγκεκριμένο νήμα του κ. Κώστα π.χ. είναι ιδιαίτερα χρήσιμο και αποκαλυπτικό), αλλά δεν θα ψαχτώ ή θα σκάσω στην τελική αν κατεβαίνει ή όχι το σύστημα μου στους 30 κύκλους ή στους 34..
Σημασία έχει τι προσφέρει σε εμένα η εμπειρία της ακρόασης με τον εξοπλισμό που έχω.
Αν ''καιγόμουν'' να αποδείξω σε τρίτους (ή στον εαυτό μου) πως το σύστημα που διαθέτω είναι χ ή ψ δυνατοτήτων ίσως να με απασχολούσε περισσότερο η ακρίβεια, αλλά ευτυχώς δεν έχω αυτό το μικρόβιο.
Είναι και το οικονομικό στη μέση (όσα δεν φτάνει η αλεπού.. :biggrin: ) γιατί όσες αποκαλύψεις γίνονται για τον χώρο - σύστημα σε ακριβή νούμερα άλλες τόσες ''διορθώσεις'' και ίσως περισσότερες θα χρειαστούν.
Αν έχεις πριβέ χώρο (furniture free :biggrin:) και έχεις υπομονή - στόχο να τον στήσεις μεθοδικά από την αρχή κάτι γίνεται..
Από την άλλη μιλώντας για sub και τη σημασία των χαμηλών..
Εγώ πήρα 2 τέτοια και έχω άλλα 2 μικρότερα

REL_HT1205_AVforums_inside2_1920.jpg

και πραγματικά κάνουν διαφορά..
Δεν είναι μικρή η προσθήκη, είναι άλλος κόσμος.
Αν τα καταφέρω θα πάρω και άλλα 2 ίδια στο μέλλον γιατί είναι μεγάλος ο χώρος και ζητά κι άλλο. 😏
Ακόμα και με την ατελής ρύθμιση - τοποθέτηση που έχω κάνει λόγο έλλειψης υπομονής και μεθοδικότητας εκ μέρους μου (αλλά και άλλων χωροταξικών θεμάτων), με και δίχως αυτά το αποτέλεσμα είναι η μέρα με τη νύχτα.
Και αυτό μόνο κοιτάζω και θα κοιτάζω.
Τι παίρνω από το σύστημα και αν αξίζει το κόστος (για το ''ύψος'' μου 💰).
Sorry κ. Κώστα για την παρέμβαση στο νήμα σας.


Εγώ πάντως και να τους βγάζει το sub, δεν πρόκειται να τους ακούσω, οπότε........
Γιατί καλέ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top