Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

δεν κανει.....

Νομιζω οτι πρεπει να πας σε πλατος οθονης εως 2.5μ.:133:
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

...110 ιντσες ? μου φαινονται λιγες...το ιδανικο βεβαια ειναι εκει... αλλα πανι παιρνεις μια φορα...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ια το 3d με οποιον και αν μιλησα απο τις εταιρειες δεν υπαρχει ακομα οθονη να βλεπεις reference 2δ και 3δ..
:118::118::118::118:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

...οποτε εκλεισα... παω για 2.35.1...49" x 115" 125"... για το 3d με οποιον και αν μιλησα απο τις εταιρειες δεν υπαρχει ακομα οθονη να βλεπεις reference 2δ και 3δ.. οποτε ναι στο ε3δ θα κανω εναν μικρο συμβιβασμο...
Φίλε μου η Stewart έχει κατασκευάσει ένα Reference υλικό θέασης το 5D, πιστοποιημένο μάλιστα απο ISF, το οποίο είναι και για 3D και για 2D.
Δεν θα χρειαστείς να κάνεις κανένα συμβιβασμό.

Δεν νομίζω οτι μιλήσαμε στο τηλέφωνο..... :118:
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

3D+2D=5D :112:

υπαρχει καποιος περιορισμος στο μεγεθος :118:
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην cine curve οπότε δεν υπάρχει περιορισμός
μεγέθους(αν κατάλαβα καλά:107:)

The Silver 5D material has been designed to be compatible with Stewart's CineCurve,
Directors Choice masking systems and all other premium Stewart fixed mounting systems.
Suggested retail of a typical application of the Silver 5D that includes a ten-foot wide 2.4:1 CineCurve with
2-way AcoustiMask system with MicroPerfing will be $19,799.00.

Από εδώ
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Φίλε μου η Stewart έχει κατασκευάσει ένα Reference υλικό θέασης το 5D, πιστοποιημένο μάλιστα απο ISF, το οποίο είναι και για 3D και για 2D.
Δεν θα χρειαστείς να κάνεις κανένα συμβιβασμό.

Δεν νομίζω οτι μιλήσαμε στο τηλέφωνο..... :118:
ναι μιλησαμε και μου ειπες ακριβως αυτο που γραφεις...μου ειπες οτι με την studio tec θα κανεις ενα συμβιβασμο ενω με την 5d οχι...
μπορεις να μου εξηγησεις ομως αυτο?http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1300238
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

:118::118::118::118:
δυστυχως το 3d θελει μεγαλο gain... λογω πτωσης φωτεινοτητας... αν καποιος θελει το απολυτο σε 2ντ λογικα παει η studio tec η σε jkp... και οι δυο εταιριες ομως σου λενε οτι ναι μεν θα δεις και 3ντ αλλα αν θες να δεις reference 3d tha πρεπεινα πας στα αποκλειστικα 3d μοντελα...
τωρα... αν δεν θες να πας σε 3ντ μοντελα εχεις δυο επιλογες...1)αν ο προβολεας ειναι στο ταβανι πας στην firehawk g3 2)αν ο προβολεας ειναι σε ευθεια με το ματι dalit high power
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ναι μιλησαμε και μου ειπες ακριβως αυτο που γραφεις...μου ειπες οτι με την studio tec θα κανεις ενα συμβιβασμο ενω με την 5d οχι...
μπορεις να μου εξηγησεις ομως αυτο?http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1300238
Καλημέρα,
αν μιλήσαμε και σου επιβεβαίωσα τα περί υλικού 5D, δεν σου ανεφερα οτι το υλικό είναι εξαιρετικό και για τους δύο κόσμους (3D+2D);

Και ρωτάω γιατι αναφερες οτι μίλησες με τους αντιπροσώπους και δεν πήρες σαφή απαντηση....

Το Thread είνμαι τεράστιο και θέλει πολύ διάβασμα.
Τουλάχιστον είναι κάποιου "επώνυμου" της βιομηχανίας του χώρου ή θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε;:143:
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

δυστυχως το 3d θελει μεγαλο gain... λογω πτωσης φωτεινοτητας... αν καποιος θελει το απολυτο σε 2ντ λογικα παει η studio tec η σε jkp... και οι δυο εταιριες ομως σου λενε οτι ναι μεν θα δεις και 3ντ αλλα αν θες να δεις reference 3d tha πρεπεινα πας στα αποκλειστικα 3d μοντελα...
τωρα... αν δεν θες να πας σε 3ντ μοντελα εχεις δυο επιλογες...1)αν ο προβολεας ειναι στο ταβανι πας στην firehawk g3 2)αν ο προβολεας ειναι σε ευθεια με το ματι dalit high power
Το 3d θέλει μεγάλο Gain στο υλικό θέασης αν έχεις μεγάλη οθόνη και μικρό προβολέα.
Αν έχεις φωτεινό προβολέα και ισορροπημένο πανί, θα υπάρχει σαφής μείωση φωτεινότητας απο το 2D στο 3D αλλά θα βλέπεις μια χαρά.
Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν μέτρο και οσοι εξ'ύμών έχουμε μέτρο δεν έχουμε "τσέπη". Οι μεγάλες οθόνες θέλουν μεγαλα προβολικά.

Τώρα αν βάλει κάποιος τους Sony 90 & JVC X3/7 να παίξουν σε 120 ίντσες, που με gain 1 ούτε καλα-καλά το 2D τους δεν βγάζει SMPTE προδιαγραφές, συνυπολογίζοντας και τη πτώση της λάμπας με τις 100 ώρες..... θα φοράει τα γυαλιά 3D να δει το avatar και θα νομίζει οτι κάποιος έσβησε το προβολέα. Αν βλέπει όμως σε 90 με 100 ίνστες θα βλέπει μια χαρα και τα δύο! Οπότε μέτρο και ορθότερες επιλογές

Ερώτηση:
Τις κάθετες κατευθύνσεις που γράφεις πχ Αν θέλεις 2D παίρνεις "αυτό", αν θέλεις όμως 3D παίρνεις "το άλλο", τις δίνεις απο εμπειρία που έχεις ο ίδιος με όλα αυτα τα υλικά θέασης στη πράξη ή είναι γραπτά Αμερικανών απο το AVS ή άλλων φόρουμ;
Με όλο το συμπάθειο, σε ρωτάω γιατι αν δεις πως παίζουν" τις οθόνες που αναφέρεις θα ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ τα περισσότερα.
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Καλημέρα,
αν μιλήσαμε και σου επιβεβαίωσα τα περί υλικού 5D, δεν σου ανεφερα οτι το υλικό είναι εξαιρετικό και για τους δύο κόσμους (3D+2D);

Και ρωτάω γιατι αναφερες οτι μίλησες με τους αντιπροσώπους και δεν πήρες σαφή απαντηση....

Το Thread είνμαι τεράστιο και θέλει πολύ διάβασμα.
Τουλάχιστον είναι κάποιου "επώνυμου" της βιομηχανίας του χώρου ή θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε;:143:
ναι μου ειπες οτι η stewart 5d ειναι εξαιρετικο και για τους δυο κοσμους ενω η studiotek μου ειπες δεν ειναι...
το link ομως που σου εστειλα λεει αλλα.. λεγοντας οτι η 5d ειναι για ειδικο τυπο 3d που μεχρι στιγμης χρησημοποιει μονο ο LG 3F3D (15.000$) και μονο αυτος..
αυτα τα λεει το avsforum...οχι εγω .. αν γραφουν βλακειες τοτε σου λεω βλακειες.. θα ηθελα ομως να τους απαντησεις για να δω τι θα σου απαντησοθν και αυτοι..
και μια ερωτηση... σε ποια οθονη βλεπεις reference 2d? στην studiotek η στην 5ντ?
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Το 3d θέλει μεγάλο Gain στο υλικό θέασης αν έχεις μεγάλη οθόνη και μικρό προβολέα.
Αν έχεις φωτεινό προβολέα και ισορροπημένο πανί, θα υπάρχει σαφής μείωση φωτεινότητας απο το 2D στο 3D αλλά θα βλέπεις μια χαρά.
Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν μέτρο και οσοι εξ'ύμών έχουμε μέτρο δεν έχουμε "τσέπη". Οι μεγάλες οθόνες θέλουν μεγαλα προβολικά.

Τώρα αν βάλει κάποιος τους Sony 90 & JVC X3/7 να παίξουν σε 120 ίντσες, που με gain 1 ούτε καλα-καλά το 2D τους δεν βγάζει SMPTE προδιαγραφές, συνυπολογίζοντας και τη πτώση της λάμπας με τις 100 ώρες..... θα φοράει τα γυαλιά 3D να δει το avatar και θα νομίζει οτι κάποιος έσβησε το προβολέα. Αν βλέπει όμως σε 90 με 100 ίνστες θα βλέπει μια χαρα και τα δύο! Οπότε μέτρο και ορθότερες επιλογές

Ερώτηση:
Τις κάθετες κατευθύνσεις που γράφεις πχ Αν θέλεις 2D παίρνεις "αυτό", αν θέλεις όμως 3D παίρνεις "το άλλο", τις δίνεις απο εμπειρία που έχεις ο ίδιος με όλα αυτα τα υλικά θέασης στη πράξη ή είναι γραπτά Αμερικανών απο το AVS ή άλλων φόρουμ;
Με όλο το συμπάθειο, σε ρωτάω γιατι αν δεις πως παίζουν" τις οθόνες που αναφέρεις θα ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ τα περισσότερα.
ως προς το πρωτο μερος εχεις δικιο αν και σε βρισκω λιγο υπερβολικο με το οτι θα φενεται σαν να εσβησε καποιος τον προβολεα....(θα εχει οντως μεγαλη πτωση φωτεινοτητας.. 50%)
τωρα ως προς τις κατευθυνσεις... εδω εχει βουηξει ολο το internet και ολα τα forum....μπες λιγο να δεις και απαντησε τους κιολας.. αν θες μπορω να σου στειλω τα link..
δυστυχως για να εισαι reference και στις δυο εικονες θες δυο οθονες χωριστα..
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ναι μου ειπες οτι η stewart 5d ειναι εξαιρετικο και για τους δυο κοσμους ενω η studiotek μου ειπες δεν ειναι...
QUOTE]

Μα δεν διαφωνώ με αυτα που σου είχα πει τηλεφωνικά.
Επειδή το υλικό 5D θα σου δώσει την απαιτούμενη φωτεινότητα, εφόσον δεν χρησιμοποιείς κανένα Barco ή Christie 6000 Lumen αλλα οικιακά μηχανήματα όπως πχ JVC ή Sony τότε είναι μονοδρομος εκτός και αν μιλάμε για μικρού μεγέθους οθόνη.

Να γίνω πιο σαφής, αν βάλεις το ένα απο τα δύο άνω προβολικά να παίξει σε κάδρο 90 ή 100 ινστών, θα είσαι μια χαρα και σε 2D και σε 3D και με Studiotek 130, FirehawkG3.
Αν τώρα θέλεις 110 ίνστες και άνω η Stewart προτείνει 5D εξασφαλίζοντας σου μέρος χαμένης φωτεινότητας.
Όλα για το φως γίνονται.....

το link ομως που σου εστειλα λεει αλλα.. λεγοντας οτι η 5d ειναι για ειδικο τυπο 3d που μεχρι στιγμης χρησημοποιει μονο ο LG 3F3D (15.000$) και μονο αυτος..
αυτα τα λεει το avsforum...οχι εγω .. αν γραφουν βλακειες τοτε σου λεω βλακειες.. θα ηθελα ομως να τους απαντησεις για να δω τι θα σου απαντησοθν και αυτοι..
Αυτό πραγματικά δεν το γνωρίζω. Το 5D δεν έχει βγει μόνο για τον LG. Δεν κάνει η Stewart τέτοιες εξυπνάδες. Τώρα το τι γράφουν στο AVS μου περισσεύει. Σε πληροφορώ οτι υπάρχουν μέλη στα Ελληνικά forum που ξέρουν απο προβολή πολύ περισσόπτερα απο πολλούς εκεί μέσα.

Οταν εδω μέσα Κεφάλας, Βογιατζάκης και ο Max "τσακωνόνταν" για το D65 και για το Rec709 αυτοί κοιτάζανε που είναι το lens shift του φακού....:143::143:

και μια ερωτηση... σε ποια οθονη βλεπεις reference 2d? στην studiotek η στην 5ντ?
Reference 2D one and only StudioTek100 άντε βία η 130.
Αλλα πές μου με τι προβολέα και σε τι χώρο θα δεις σε αυτη την οθόνη να σου πω τι reference εικόνα θα έχεις.
Nα ήταν μόνο η οθόνη Macfm.....
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Τώρα αν βάλει κάποιος τους Sony 90 & JVC X3/7 να παίξουν σε 120 ίντσες, που με gain 1 ούτε καλα-καλά το 2D τους δεν βγάζει SMPTE προδιαγραφές, συνυπολογίζοντας και τη πτώση της λάμπας με τις 100 ώρες..... θα φοράει τα γυαλιά 3D να δει το avatar και θα νομίζει οτι κάποιος έσβησε το προβολέα. Αν βλέπει όμως σε 90 με 100 ίνστες θα βλέπει μια χαρα και τα δύο!.
ξερεις ποσος κοσμος την εχει πατησει με αυτες τις προδιαγραφες... και μετα αλλαζανε οι προδιαγραφες και αντε παλι το χερι στην τσεπη και τριβανε τα χερια οι εταιριες...καπου διαβασα νομιζω σε αυτο το φορουμ οτι σε καποιον οι προδιαγραφες λεγανε 90-100 ιντσες multitasking...
παρε μια μεγαλη οθονη και προβαλε οσες ιντσες θες... αφου προβολεα θα αλλαξεις πιο γρηγορα απο οτι οθονη..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Re: Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

παρε μια μεγαλη οθονη και προβαλε οσες ιντσες θες... αφου προβολεα θα αλλαξεις πιο γρηγορα απο οτι οθονη..
Και βλέπε το καντήλι, μόλις η λάμπα περάσει τις 300-400 ώρες... :114:
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ναι μου ειπες οτι η stewart 5d ειναι εξαιρετικο και για τους δυο κοσμους ενω η studiotek μου ειπες δεν ειναι...
QUOTE]

Μα δεν διαφωνώ με αυτα που σου είχα πει τηλεφωνικά.
Επειδή το υλικό 5D θα σου δώσει την απαιτούμενη φωτεινότητα, εφόσον δεν χρησιμοποιείς κανένα Barco ή Christie 6000 Lumen αλλα οικιακά μηχανήματα όπως πχ JVC ή Sony τότε είναι μονοδρομος εκτός και αν μιλάμε για μικρού μεγέθους οθόνη.

Να γίνω πιο σαφής, αν βάλεις το ένα απο τα δύο άνω προβολικά να παίξει σε κάδρο 90 ή 100 ινστών, θα είσαι μια χαρα και σε 2D και σε 3D και με Studiotek 130, FirehawkG3.
Αν τώρα θέλεις 110 ίνστες και άνω η Stewart προτείνει 5D εξασφαλίζοντας σου μέρος χαμένης φωτεινότητας.
Όλα για το φως γίνονται.....



Αυτό πραγματικά δεν το γνωρίζω. Το 5D δεν έχει βγει μόνο για τον LG. Δεν κάνει η Stewart τέτοιες εξυπνάδες. Τώρα το τι γράφουν στο AVS μου περισσεύει. Σε πληροφορώ οτι υπάρχουν μέλη στα Ελληνικά forum που ξέρουν απο προβολή πολύ περισσόπτερα απο πολλούς εκεί μέσα.

Οταν εδω μέσα Κεφάλας, Βογιατζάκης και ο Max "τσακωνόνταν" για το D65 και για το Rec709 αυτοί κοιτάζανε που είναι το lens shift του φακού....:143::143:



Reference 2D one and only StudioTek100 άντε βία η 130.
Αλλα πές μου με τι προβολέα και σε τι χώρο θα δεις σε αυτη την οθόνη να σου πω τι reference εικόνα θα έχεις.
Nα ήταν μόνο η οθόνη Macfm.....
την αλλη εβδομαδα ερχεται (επιτελους!) o jvc x3... 4.5μ αποσταση προβολεα πανιου.. και καδρο 2.35.1 ... ξερω ομως τι θα μου πεις:142:
 

Μηνύματα
240
Reaction score
49
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Και βλέπε το καντήλι, μόλις η λάμπα περάσει τις 300-400 ώρες... :114:
ρε συ zizik το εχω απορια αυτο... πες οτι παιρνω 200 ιντσων οθονη :140: και προβαλω τις ιντσες συμφωνα με τις προδιαγραφες 110... δεν ειναι καλυτερο απο το να αλλαζεις προβολεα και πανι καθε φορα .. και λες μετα αχ να ητανε το πανακι 10 ιντσες μεγαλυτερο τωρα που εχω τον καινουργιο προβολεα ,αφου μπορει και ειμαι στις προδιαγραφες...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ρε συ zizik το εχω απορια αυτο... πες οτι παιρνω 200 ιντσων οθονη :140: και προβαλω τις ιντσες συμφωνα με τις προδιαγραφες 110... δεν ειναι καλυτερο απο το να αλλαζεις προβολεα και πανι καθε φορα .. και λες μετα αχ να ητανε το πανακι 10 ιντσες μεγαλυτερο τωρα που εχω τον καινουργιο προβολεα ,αφου μπορει και ειμαι στις προδιαγραφες...

Καλύτερο είναι να βλέπεις φωτεινά (τη μέρα μέρα, όχι απόγευμα, όπως λέει πολύ σωστά ο επίτιμος Α'), και όταν η λάμπα έχει 1000 ώρες.

Και το φωτεινό είναι μη συζητήσιμο.

Και αν δεν πάρεις αναμορφικό, μην πάρεις 2.35:1 οθόνη, θα βλέπεις φως πάνω και κάτω όταν κάνεις zoom. Και θα πέσει η φωτεινότητα.

Η συμβιβαστική λύση γιά μέγεθος είναι: Κάτσε πιό κοντά στην οθόνη! :107: Εγώ αυτό κάνω.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Zizik...σωστός.
Πιστεύω σε σένα ρε Επίτιμε Β'

Αντε και πέρνα εσύ τα spec γιατι οσο και να προσπαθώ εγω δια γραπτού λόγου αποτυγχάνω.

Δεν φτάνει που ανακαλύπτουμε την αναμορφική προβολή στην Ελλάδα πιο αργά και απο τη Νιγηρία, θα τις αλλάξουμε και τα πετρέλαια.
Οθόνη 2,35 χωρίς φακό είναι ααν πικάπ χωρίς βελόνα, ένα πράμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top