Αγορά Ενισχυτή για Klipsch rp280f

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Κάποιος εδώ μέσα δίνει έναν γιαμάχα, είναι κοντά σε αποτέλεσμα με τον κροουν?
 




A

amoustakas

Guest
φίλε εάν δεις γράφω δοκίμασα λάμπα. Όχι δεν κάνει. Τέλειος ήχος μόνο για πολύ χαμηλή ένταση όμως. Μετά τπτ. Το έχω στο πρόγραμμα να πάρω τα RF7 και 2ρο sub ίσως του χρόνου γιατί αγόρασα σπίτι φέτος δεν είμαι για πολλά :)
Θέμη κατά την άποψή μου δεν φταίνε ούτε τα ηχεία ούτε ο ενισχυτής. Είναι καθαρά θέμα στησίματος και "καλιμπραρίσματος". Στη θέση σου θα απευθυνόμουν σε επαγγελματία.
Είχες γράψει κάπου ότι από μακριά ακούγονταν μία χαρά. Τι άλλαξε;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Θέμη κατά την άποψή μου δεν φταίνε ούτε τα ηχεία ούτε ο ενισχυτής. Είναι καθαρά θέμα στησίματος και "καλιμπραρίσματος". Στη θέση σου θα απευθυνόμουν σε επαγγελματία.
Είχες γράψει κάπου ότι από μακριά ακούγονταν μία χαρά. Τι άλλαξε;
Τπτ δεν άλλαξε φίλε μου αλλά τα παιδιά εδώ μέσα μου δημιουργήσανε ψυχολογικά. Πήρα 300χ2 στα 8 ωμ ενισχυτή και σκέφτομαι μήπως πήρα μικρό. Θέλω watt πολλά watt. ΈΛΕΟΣ
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τπτ δεν άλλαξε φίλε μου αλλά τα παιδιά εδώ μέσα μου δημιουργήσανε ψυχολογικά. Πήρα 300χ2 στα 8 ωμ ενισχυτή και σκέφτομαι μήπως πήρα μικρό. Θέλω watt πολλά watt. ΈΛΕΟΣ
Καλά έκανες. Τα βατ είναι σαν τα γκάζια. Απαραίτητα για να προσπερνάς με ασφάλεια;)
 

A

amoustakas

Guest
Τπτ δεν άλλαξε φίλε μου αλλά τα παιδιά εδώ μέσα μου δημιουργήσανε ψυχολογικά. Πήρα 300χ2 στα 8 ωμ ενισχυτή και σκέφτομαι μήπως πήρα μικρό. Θέλω watt πολλά watt. ΈΛΕΟΣ
Θέμη κάνε ένα διάλειμμα με το ψάξιμο, χαλάρωσε και άκου μουσικούλα. Εγώ απολαμβάνω τα ηχεία σου μόνο με 18 βατ και χωρίς σαμπ. Με 300 βατ και σαμπ είσαι άρχοντας.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Θέμη κάνε ένα διάλειμμα με το ψάξιμο, χαλάρωσε και άκου μουσικούλα. Εγώ απολαμβάνω τα ηχεία σου μόνο με 18 βατ και χωρίς σαμπ. Με 300 βατ και σαμπ είσαι άρχοντας.
Αύριο θα μου έρθει ο ενισχυτής μάλλον. Εαν μ αρέσει θα πάρω κι ένα καλό dac και θα κλείσω προς το παρών
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Από την στιγμή που τον ήθελες για δοκιμή, μπορούσες να αγοράσεις έναν που υπάρχει στις αγγελίες.
Λίγων μηνών μηχάνημα και σε περίπτωση μεταπώλησης θα είχες ελάχιστη χρηματική απώλεια.
 
Last edited:

I

iason

Guest
αλλά τα παιδιά εδώ μέσα μου δημιουργήσανε ψυχολογικά. Πήρα 300χ2 στα 8 ωμ ενισχυτή και σκέφτομαι μήπως πήρα μικρό.
Αυτά είναι τα Αρνητικά του φόρουμ. Λεγε λέγε το κοπέλι κανει την κυρά και θέλει......:boast:
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
O εινισχυτης του cx a80 εχει pre out
Χρειάζονται όμως αξιόπιστες συνθήκες αξιολόγησης.
Εάν πρόκειται για τυπική έξοδο 1 Volt από το προενισχυτικό στάδιο,τότε θα πρέπει να ρυθμίσει από το menu την ευαισθησία του Crown στην υψηλή της τιμή (0,775 V).
Κι εφόσον μιλάμε περί RCA συνδεσμολογίας,η αντίστοιχη είσοδος στον Crown έχει αντίσταση 10 KΩ.Άρα χρειάζεται αντίσταση στην προενισχυτική έξοδο του ολοκληρωμένου μέχρι 200Ω - για να μη μπλέκουμε και τις σχετικές χωρητικότητες.

Και καλύτερη συνθήκη αξιολόγησης ως προς τη συνδεσμολογία τουλάχιστον,θα ήταν με προ ανεξάρτητο που να έδινε αρκετό κέρδος ώστε να κρατούσε τη χαμηλή τιμή ευαισθησίας (1,4 V) του Crown - η οποία παρέχει και ανώτερο σηματοθορυβικό λόγο - και XLR συνδεσμολογία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.413
Reaction score
125.603
Δηλαδή, με απλά λόγια, αν τυχόν σου κάτσει καλά ο Κράουν, βρες τρόπο να τον οδηγήσεις με XLR, θα παίξει καλύτερα. ;)
 

A

amoustakas

Guest
Αυτά είναι τα Αρνητικά του φόρουμ. Λεγε λέγε το κοπέλι κανει την κυρά και θέλει CROWN......:boast:
Είπαμε. Αγορά crown MONO με τιμολόγιο. Για να πιάσει τόπο.
[DOUBLEPOST=1553171581][/DOUBLEPOST]
Και καλύτερη συνθήκη αξιολόγησης ως προς τη συνδεσμολογία τουλάχιστον,θα ήταν με προ ανεξάρτητο που να έδινε αρκετό κέρδος ώστε να κρατούσε τη χαμηλή τιμή ευαισθησίας (1,4 V) του Crown - η οποία παρέχει και ανώτερο σηματοθορυβικό λόγο - και XLR συνδεσμολογία.
Αυτές οι τιμές είναι καλές για dac/pro; Max Output Level 12.0Vrms (XLR), 6Vrms (RCA)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είπαμε. Αγορά crown MONO με τιμολόγιο. Για να πιάσει τόπο.
[DOUBLEPOST=1553171581][/DOUBLEPOST]

Αυτές οι τιμές είναι καλές για dac/pro; Max Output Level 12.0Vrms (XLR), 6Vrms (RCA)
Ναι ως προς το κέρδος τάσης.πρέπει όμως να συνδυάζεται και με κατάλληλη αντίσταση στο στάδιο εξόδου - κατά κανόνα αυτή είναι ΟΚ σε συσκευές dac/Pre που προορίζονται και για απευθείας σύνδεση με ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
REVIEW..!! ο Crown όταν λειτουργεί δεν είναι αθόρυβος. Ακούγετε ένα coil whine. Και από το ρεύμα να τον βγάλεις κάνει 30 δευτερόλεπτα να σταματήσει. Το βράδυ συνηθίζω να ακούω μουσική πολύ χαμηλά. Το βράδυ αυτό ακούγετε και είναι εκνευριστικό. Θα τον τοποθετήσω κάπου πιο μακριά να μην ακούγετε. Ήχος πολύ καλός και μαλακός. Έχω λιγότερο μπάσο από πριν αλλά πιο ελεγχόμενο, πιο σφιχτό. Ο ήχος έγινε πιο άχρωμος, λιγότερο αναλυτικός. Πιο ξεκούραστος. Αυτό ζητούσα εγώ. Στις μεγάλες εντάσεις είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά. Σαν ήχος είναι αυτό που ζητάω. Θα τον κρατήσω λίγες ημέρες κι εάν δω ότι μ εκνευρίζει ο θόρυβος θα πουληθεί.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top