[Αγορά] Ποιο BD/DVD Player?

Μηνύματα
110
Reaction score
18
Καλησπερα,
Θα ηθελα να μαθω αν το Sony 4K UBP X700 μπορει να παιξει HEVC/H265 αρχεια βιντεο
απο εγγεγραμμενο δισκακι BD-R. Στο manual γραφει οτι υποστηριζει H265 αλλα δεν
διευκρινιζει αν μπορει να τα παιξει απο BD-R δισκο η απο το Usb. Επειδη εχω πολλα
εγγεγραμενα Blu ray με βιντεο h265 θα με ενδιεφερε μονο αν τα
παιζει απο δισκο και οχι απο usb για να το αγορασω.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Καλησπέρα
Ευτυχής κάτοχος ενός OPPO BDP-83 SE απο το μακρινο 2009.
Επειδή τωρα τελευταια ακουω κατι περιεργους ηχους καμμια φορα κατα την αναπαραγωγη CD η SACD .... υποθετω οτι η στιγμη "να το πει το ποιημα" το ωραιοτατο ΟΡΡΟ ισως ειναι κοντα.

Στην περίπτωση αυτη μιας και ΟΡΡΟ πλεον μας τελειωσε σαν επιλογη ... τι θα μου προτεινατε σαν αντικαταστατη του για μια universal συσκευη που να διαβαζει BR, CD, DVD, SACD ...? Το 3D δεν με νοιαζει καθοσον ολο το AV συστημα ειναι 2D απο το 2004 και οι τηλεορασεις 2Κ ακομα μιας και εχω την PHILIPS-40PFL9704 απο το μακρινο 2010 και εχει υπεροχη εικονα και λειτουργει θαυμασια οποτε δεν τιθεται θεμα αλλαγης...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπερα,
Θα ηθελα να μαθω αν το Sony 4K UBP X700 μπορει να παιξει HEVC/H265 αρχεια βιντεο
απο εγγεγραμμενο δισκακι BD-R. Στο manual γραφει οτι υποστηριζει H265 αλλα δεν
διευκρινιζει αν μπορει να τα παιξει απο BD-R δισκο η απο το Usb. Επειδη εχω πολλα
εγγεγραμενα Blu ray με βιντεο h265 θα με ενδιεφερε μονο αν τα
παιζει απο δισκο και οχι απο usb για να το αγορασω.
Καλησπέρα αν δε κάνω λάθος αν υποστηρίζει H265 η ροή μεταφοράς θα είναι ίδια είτε από το δίσκο είτε από το Usb ίδια πλακέτα είναι.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα
Ευτυχής κάτοχος ενός OPPO BDP-83 SE απο το μακρινο 2009.
Επειδή τωρα τελευταια ακουω κατι περιεργους ηχους καμμια φορα κατα την αναπαραγωγη CD η SACD .... υποθετω οτι η στιγμη "να το πει το ποιημα" το ωραιοτατο ΟΡΡΟ ισως ειναι κοντα.

Στην περίπτωση αυτη μιας και ΟΡΡΟ πλεον μας τελειωσε σαν επιλογη ... τι θα μου προτεινατε σαν αντικαταστατη του για μια universal συσκευη που να διαβαζει BR, CD, DVD, SACD ...? Το 3D δεν με νοιαζει καθοσον ολο το AV συστημα ειναι 2D απο το 2004 και οι τηλεορασεις 2Κ ακομα μιας και εχω την PHILIPS-40PFL9704 απο το μακρινο 2010 και εχει υπεροχη εικονα και λειτουργει θαυμασια οποτε δεν τιθεται θεμα αλλαγης...
Αν και είσαι κάτοχος του συγκεκριμένου player νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεις ίδια ποιότητα εικόνας - ήχου σε 2D.
Τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν είναι 4Κ και έχουν κοντά στο χιλιάρικο και πάνω.
Μήπως να κοίταζες μια επισκευή αν το πρόβλημα είναι κάτι απλό και φτηνό ?
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Δεν εχεις αδικο. Αν βγει καποιο προβλημα θα το ψαξω ... αν και δεν ξερω σε ποιον να αποτανθω για επισκευη ενος ΟΡΡΟ.. αλλα θα το ψαξω.

Στα 4Κ τι επιλογες εχω κοντα στο χιλιαρικο ... ? Το ξερω οτι αναγκαστικα παω σε 4Κ ..
 


Μηνύματα
784
Reaction score
73
Οι επιλογές σου για μένα που είναι κοντά στο χιλιάρικο είναι το Pionner το Panasonic και το Oppo
Συγνωμη .... τα ΟΡΡΟ συνεχιζουν να παραγονται ...? Ειχα την εντυπωση οτι η ΟΡΡΟ σταματησε οριστικα την παραγωγη BR-Player
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Η Oppo έχει σταματήσει τη παραγωγή bluray player αλλά τα δύο αντίστοιχα 203 και 205 ακόμα πουλιούνται.
 




Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Πού τα βρήκες;
Όσο περνάει ο καιρός σίγουρα δυσκολεύεσαι να βρεις καινούργια player μόνο μεταχειρισμένα.
Κοιτάω είτε στο ebay είτε στο Amazon.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Για όσους έχουν συγγενείς/φίλους στην Γερμανία υπάρχει και το Chinoppo.

Βγάλαν κανονικό 203 κλώνο με drive



Ta 39.99 αφορουν σε "προκαταβολή" και τα υπόλοιπα μόλις αποσταλεί το προιόν

FOR INTERNATIONAL ORDERS, PLEASE, CONTACT TO US TO OUR EMAIL: [email protected] FOR PAY THE 49,95€ OF THE RESERVATION AND OTHER DETAILS
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Το προβλημα παιδια ειναι που το δινεις εδω για επισκευη αν βγει ενα προβλημα ....
Μια πιθανη λυση ειναι προσπαθησεις να βρεις τον Αποστολη Τολιοπουλο που τα ειχε σαν αντιπροωπος εδω πριν κλεισει και αυτος λογω κρισης και να δεις αν εχει καποιον ηλεκτρονικο αξιοπιστο που ξερει τα ΟΡΡΟ κοι μπορει να κανει κατι με επισκευη ... η να προσπαθησει τουλαχιστον
Εγω αυτο θα προσπαθησω αν βγει προβλημα
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το προβλημα παιδια ειναι που το δινεις εδω για επισκευη αν βγει ενα προβλημα ....
Μια πιθανη λυση ειναι προσπαθησεις να βρεις τον Αποστολη Τολιοπουλο που τα ειχε σαν αντιπροωπος εδω πριν κλεισει και αυτος λογω κρισης και να δεις αν εχει καποιον ηλεκτρονικο αξιοπιστο που ξερει τα ΟΡΡΟ κοι μπορει να κανει κατι με επισκευη ... η να προσπαθησει τουλαχιστον
Εγω αυτο θα προσπαθησω αν βγει προβλημα
Όταν μου κάηκε ένα 103D απο εκκενώσεις επικοινώνησα με τον Γερμανό dealer που τα επισκευάζει. Δυστυχώς το δικό μου χρειαζόταν όλόκληρη πλακέτα και η επισκευή δεν είχε νόημα λόγω κόστους.

Στο 83 μου που καμιά φορά κολλάει το πορτάκι (όλα τα παθαίνουν) ο Αποστόλης άλλαξε μια φορά το λαστιχάκι. Απλή δουλειά.

Τα 2 93 μου μετά απο πολλές χιλιάδες δίσκους είναι σαν καινούρια. Πραγματικά αθάνατα! 😍
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απλα μετα απο τοσα χρονια αυτο που φοβαμαι πιο πολυ ειναι η αναρτηση της κεφαλής laser ... εκει νομιζω ειναι το ευαισθητο σημειο των players .... Αμα αυτη πει το ποιημα ... τα πραγματα ειναι δυσκολα.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top