Αγορά ενεργών ηχείων, προτάσεις

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καμια.Στα διδρομα μοντελα της adam θα ακουσεις αποκλισεις στο πως παιζουν,υπευθυνο το ριμπον που τα ανεδειξε :fuckyou:
Εγω μονο στα 5ιντσα μικρα της θα εμενα μετα κατευθειαν σε τριδρομο...
Κατασκευαστικη αδυναμια να κοπει χαμηλοτερα το ριμπον,που ειναι απαραιτητο σε μια διδρομη υλοποιηση οπου αυξανονται οι ιντσες των μιντμπας...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το 7-αρι το Άνταμ, ως γνωστόν το έχω εδώ και καιρό.
Πρόκειται για εξαιρετικό ηχείο μιας παλιάς και αναγνωρισμένης σειράς της Άνταμ, μεγάλη ευκαιρία στα λεφτά του, με εντυπωσιακό μπάσο για τα κυβικά του, και με μπόλικη στάθμη.

Μη το υποτιμάτε καθόλου.

Απλώς, σε σχέση με την παλιά σειρά της Άνταμ, τα νέα Νιούμαν είναι αλλού...

Τώρα αν πάμε στη νέα σειρά της Άνταμ (S2V), εκεί όντως έχουμε σοβαρούς αντιπάλους, και εκτιμώ πως μάλλον βγαίνουν μπροστά τα Άνταμ, ή έστω έχει κλείσει η ψαλίδα.

Όπως και στο κοστολογιο...
 

Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
1.jpg
Μπήκαν στην θέση τους επιτέλους.
Πρώτες εντυπώσεις....... απογοητευτικές........
Μόλις ακούσω αρκετά και διάφορα σε ποικίλες εντάσεις θα γράψω αναλυτικά εντυπώσεις , τουλάχιστον σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα.
 


Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
Δεν θέλω να γράψω πιθανόν βιαστικά συμπεράσματα αλλά για πρώτα ακούσματα που φάνηκαν αρκετά "θολά" και σαν εικόνα ήταν λες και είναι πιο μακριά σου. Από ευκολία ,εντάσεις ,σωστή απόδοση συχνοτήτων και τονικότητα μου φάνηκαν αρκετά καλά για τα χρήματα τους.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
πάρτε παθητικά λέμεεε...!!!!:lolsign::lolsign: θα φύγουν και οι θολούρες!
Ναι,θα φύγουν οι θολούρες και θ'αρχίσουν οι...σκοτούρες (με τους ενισχυτές).:p
Δεν θέλω να γράψω πιθανόν βιαστικά συμπεράσματα αλλά για πρώτα ακούσματα που φάνηκαν αρκετά "θολά" και σαν εικόνα ήταν λες και είναι πιο μακριά σου. Από ευκολία ,εντάσεις ,σωστή απόδοση συχνοτήτων και τονικότητα μου φάνηκαν αρκετά καλά για τα χρήματα τους.
Δεν γίνεται από τη μια ν'απομακρύνεται η ηχητική σκηνή και από την άλλη να μη μας πειράζει η τονική ποιότητα.
Πρώτον,δεν θ'ανέμενα ο ίδιος συγκλονιστικές βελτιώσεις υπό τις εικονιζόμενες συνθήκες στησίματος,είτε σε ενεργά,είτε σε παθητικά.
Δεύτερον,σε Presonus παίρνουμε τα Sceptre...;)
Τρίτον,κροσάρουμε και με sub.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
πάρτε παθητικά λέμεεε...!!!!:lolsign::lolsign: θα φύγουν και οι θολούρες!
Στα λεφτά που έδωσε; νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να βρει παθητικά ηχεία και ενισχυτή στο ίδιο κοστολόγιο.

Βεβαίως το στήσιμο δε προδιαθέτει θετικά, όπως και η έλλειψη σαμπ, ώστε να μειωθεί το εύρος απόκρισης των εν λόγω ηχείων για να χαλαρώσουν στο φάσμα που μπορούν να παίξουν, αλλά έτσι κι αλλιώς, δεν σκόρπισε μια περιουσία ώστε να περιμένει "παπάδες".. ;)

Ωστόσο δε νομίζω ότι παίζουν θολά. Θέλει λίγο ψάξιμο το σετάπ.
 

Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
Ακόμη και στα ενεργά η γνωστή ρήση "με πορδες δεν βάφεις αυγά" ισχύει.....
[DOUBLEPOST=1552408449][/DOUBLEPOST]Σαφώς το κοστος τους ήταν αστείο και η συγκριση με πρώην παθητικά άδικη όσον αφορά την χρηματική αξια
[DOUBLEPOST=1552408700][/DOUBLEPOST]
Ναι,θα φύγουν οι θολούρες και θ'αρχίσουν οι...σκοτούρες (με τους ενισχυτές).:p

Δεν γίνεται από τη μια ν'απομακρύνεται η ηχητική σκηνή και από την άλλη να μη μας πειράζει η τονική ποιότητα.
Πρώτον,δεν θ'ανέμενα ο ίδιος συγκλονιστικές βελτιώσεις υπό τις εικονιζόμενες συνθήκες στησίματος,είτε σε ενεργά,είτε σε παθητικά.
Δεύτερον,σε Presonus παίρνουμε τα Sceptre...;)
Τρίτον,κροσάρουμε και με sub.

Δίκιο έχεις σε όλα για αυτό έγραψα εξ αρχής ότι θέλω χρόνο μαζί τους πριν βγάλω οριστικα συμπεράσματα. Για την τονικοτητα έχω φρέσκο το προηγούμενο setup πολλαπλάσιας αξίας και στο τέλος της πρότασης το διευκρίνισα ότι η άποψη ήταν σχετική για τα χρήματα τους
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχουν κάτι διακόπτες από πίσω. Από το στήσιμο, τουλάχιστον του αριστερού, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο διακόπτης Acoustic κάτι... πρέπει να πάει στο -4
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
View attachment 120766 Μπήκαν στην θέση τους επιτέλους.
Πρώτες εντυπώσεις....... απογοητευτικές........
Μόλις ακούσω αρκετά και διάφορα σε ποικίλες εντάσεις θα γράψω αναλυτικά εντυπώσεις , τουλάχιστον σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα.
Σε τι ύψος είναι το τουίτερ;
 

Μηνύματα
4.111
Reaction score
3.627
Σε τι ύψος είναι το τουίτερ;
Του αυτιού μου καθιστός. Θα το μετρήσω αύριο.
Χρειάζονται τα αφρολέξ οπωσδήποτε άρα θα ανέβει λίγο.
Και -4db απο την μεριά του τοίχου το έχω και κρος στα 80Ηz να μην αγχώνεται.
Ταλαιπωρία η ρύθμιση έντασης απο πίσω.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Έχεις sub και τα κροσάρεις; Πάντως δώστα λίγο χρόνο (τα αυτιά σου :roflmao:) να τα συνηθίσουν..... :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
υπομονή...στρώσιμο θέλει το εργαλείο
σε καμιά βδομάδα θα έχει αλλάξει;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.914
Μια χαρά είναι τα ηχεία, ειδικά στην τιμή που τα βρήκες. Θα τη βρείς τη λύση με το στήσιμο η' με πειραματισμούς στο cross και με eq για να δέσει η μαγιά και με τον χώρο. Σε μια δυο εβδομάδες το πολύ πιστέυω θα είσαι ευτυχής για την επιλογή σου.
[DOUBLEPOST=1552435278][/DOUBLEPOST]
Ακόμη και στα ενεργά η γνωστή ρήση "με πορδες δεν βάφεις αυγά" ισχύει.....
[DOUBLEPOST=1552408449][/DOUBLEPOST]Σαφώς το κοστος τους ήταν αστείο και η συγκριση με πρώην παθητικά άδικη όσον αφορά την χρηματική αξια
Αυτό..
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top