Αγορά ενεργών ηχείων, προτάσεις

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν θέλω να γράψω πιθανόν βιαστικά συμπεράσματα αλλά για πρώτα ακούσματα που φάνηκαν αρκετά "θολά" και σαν εικόνα ήταν λες και είναι πιο μακριά σου. Από ευκολία ,εντάσεις ,σωστή απόδοση συχνοτήτων και τονικότητα μου φάνηκαν αρκετά καλά για τα χρήματα τους.
Αυτα εμενα μου φαινονται θετικα ...
Θα σου πω ηχεια που ειναι λαμπρα,με μπροσθιαρικες μεσαιες ακουγονται ποιο εντυπωσιακα ,η εικονα βγαινει μπροστα χανει σε βαθος ομως και πραγματικη εικονα, αλλα βεβαια περι ορεξεως...
Ακριβως ετσι παιζουν τα yamaha hs...εχει διατηρησει καπως το χαραχτηρα των κλασικων ns ..πολλες φορες προτιμουνται,ή αγοραζονται και αυτα επικουρικα για συγκεκριμενους λογους απο στουντιαδες..
Το αδυνατο σημειο του συγκεκριμενου ειναι το στενο sweet spot τιποτε αλλο ...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Όπως είπαν και οι άλλοι, χωρίς subwoofer δε θέτεις σημείο cross, έχεις κόψει όλο το μπάσο που μπορεί να δώσει το ηχείο σου.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.648
Πόσο μπάσσο μπορεί να δώσει κάτω από 80hz ?
Μήπως θα ζοριστεί πιο πολύ παρά θα αποδόσει ?
Θα το δοκιμάσω και χωρίς cross.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Όπως θα δεις και στην εικόνα, μέχρι και τα 60Ηz είσαι μια χαρά, από κει και κάτω θα χαθεί το μπάσο αν ο ήχος έχει πολλή πληροφορία. Σε μια έκρηξη σε ταινίες κτλ, κάτι θα ακούσεις και πιο κάτω. Το σίγουρο είναι οτι τα φίμωσες.
 

Attachments


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καλημέρα σε όλους,

Μεταφέρω το ερώτημά μου εδώ, ελπίζω να μην απαγορεύεται.

Ψάχνω καιρό τώρα να αναβαθμίσω τα ηχεία που έχω αλλά σκέφτομαι να πάω σε ενεργά ξεκινώντας με μία τριάδα όμοιων για μπροστά.
Δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις αλλά δίνω μεγάλη σημασία στην ποιότητα του ήχου οπότε με ενδιαφέρει να έχουν ποιοτικά ενισχυτικά και να μην έχουν θόρυβο από τροφοδοσία πχ.

Δεν έχω καταλήξει αλλά έχω υπ όψιν τα εξής:

Presonus Sceptre s6 (Δεν ξέρω εάν μπορεί το κεντρικό να τοποθετηθεί οριζόντια)
Presonus Eris E-66 ()
Pioneer RM07 (Ξεφεύγουν σε κόστος, απλά ίσως καταφέρω να τα πάρω χωρίς ΦΠΑ)
Fluid audio FX8 (Πολλά υποσχόμενα ειδικά στην τιμή τους, απλά εμφανισιακά μου τσινίζουν λίγο)
FLuid Audio FPX7 (Αυτά έχουν καλές κριτικές επίσης απλα καπου διάβασα για βοή τροφοδοσίας)
Θα συνδυαστούν με ένα sub της Crystal Audio 10' και θα τα οδηγεί όλα ένας Pioneer SC-LX83. \
Budget 1300 'καφετιά'.

Σας ευχαριστώ όλους
G.
 
Last edited:

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Καλησπέρα και από μένα, ενδιαφέρομαι για ενεργά ηχεία για χρήση σε desktop, για ακρόαση κυρίως μουσικής, δευτερευόντως βίντεο και παιχνίδια. Προσανατολίζομαι προς τα RCF Ayra 6 Pro όταν θα γίνουν διαθέσιμα. Θα τοποθετηθούν σε γραφείο και η πλάτη των ηχείων δεν θα είναι κοντά σε τοίχο.
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποια διαφορά το γεγονός ότι την οπή ανάκλασης χαμηλών, τα RCF την έχoυν στο μπροστινό μέρος.
Μήπως να κοιτούσα σε κάτι άλλο, δηλ με back port, πχ JBL 306P MKII ?
 


Μηνύματα
49
Reaction score
7
Η επίσημη RCF στο fb μου είπε για "παρόμοια τιμή με τα 6", τα οποία τα έχει πλέον ως discontinued. Τα παρουσιάζει αυτές τις μέρες σε σχετική έκθεση.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για 200 ευρώ το κομμάτι, με αυτά τα χαρακτηριστικά που έχουν, εγώ θα κοίταγα αλλού.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν μπορείς να περιμένεις κοίτα για τα fluid audio fx50 ή fx80 όταν βγουν (προς το καλοκαίρι). Προσωπικά τα fx50 (στα 300€) τα γλυκοκοιτάω. Υπάρχουν τα FX8 αυτή τη στιγμή στα 355€ (ζεύγος) που αν σου χωράνε στο γραφείο ίσως είναι η καλύτερη λύση στην κατηγορία. Πάντα βέβαια μετράει και το αισθητικό μέρος που είναι καθαρά υποκειμενικό.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Αν μπορείς να περιμένεις κοίτα για τα fluid audio fx50 ή fx80 όταν βγουν (προς το καλοκαίρι). Προσωπικά τα fx50 (στα 300€) τα γλυκοκοιτάω. Υπάρχουν τα FX8 αυτή τη στιγμή στα 355€ (ζεύγος) που αν σου χωράνε στο γραφείο ίσως είναι η καλύτερη λύση στην κατηγορία. Πάντα βέβαια μετράει και το αισθητικό μέρος που είναι καθαρά υποκειμενικό.
Τα είχα δει και όντως φαίνονται ενδιαφέροντα! Διαβάζω καλές κριτικές για αυτή την εταιρία, να υποθέσω λόγω της τοποθέτησης του tweeter θα είναι και πιο μαζεμένα σε διαστάσεις? Μήπως όμως έτσι θα απαιτούνται και βάσεις, οπότε θα φτάνουν σε ύψος την "άλλη" λύση?
Αισθητικά πάντως δείχνουν μια χαρά
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αν μπορείς να περιμένεις κοίτα για τα fluid audio fx50 ή fx80 όταν βγουν (προς το καλοκαίρι). Προσωπικά τα fx50 (στα 300€) τα γλυκοκοιτάω. Υπάρχουν τα FX8 αυτή τη στιγμή στα 355€ (ζεύγος) που αν σου χωράνε στο γραφείο ίσως είναι η καλύτερη λύση στην κατηγορία. Πάντα βέβαια μετράει και το αισθητικό μέρος που είναι καθαρά υποκειμενικό.
Ποιος τα φερνει? Ηχητικα με ποια ομοιαζουν αν μπορει να απαντηθεί κατι τετοιο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Αν μπορείς να περιμένεις κοίτα για τα fluid audio fx50 ή fx80 όταν βγουν (προς το καλοκαίρι). Προσωπικά τα fx50 (στα 300€) τα γλυκοκοιτάω. Υπάρχουν τα FX8 αυτή τη στιγμή στα 355€ (ζεύγος) που αν σου χωράνε στο γραφείο ίσως είναι η καλύτερη λύση στην κατηγορία. Πάντα βέβαια μετράει και το αισθητικό μέρος που είναι καθαρά υποκειμενικό.
Για κάποιο λόγο, έχουν αρκετά χαμηλές τιμές max spl για 8"..
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα είχα δει και όντως φαίνονται ενδιαφέροντα! Διαβάζω καλές κριτικές για αυτή την εταιρία, να υποθέσω λόγω της τοποθέτησης του tweeter θα είναι και πιο μαζεμένα σε διαστάσεις? Μήπως όμως έτσι θα απαιτούνται και βάσεις, οπότε θα φτάνουν σε ύψος την "άλλη" λύση?
Αισθητικά πάντως δείχνουν μια χαρά
Στα 387€ βλέπω το ζεύγος στο Thomann με τις βάσεις τους. Θα περίμενα πάντως για τα νέα μοντέλα, είναι καινούργια εταιρία και για να αλλάζει τη σειρά λογικά έχει προβεί σε βελτιώσεις. Στα 300€ αναμένονται τα fx50 που είναι πολύ μικρά και κομψά, βάζεις και το sub τους και είσαι εντάξει.


Ποιος τα φερνει? Ηχητικα με ποια ομοιαζουν αν μπορει να απαντηθεί κατι τετοιο?
Τα φέρνει ο Thomann στην πόρτα σου ;). Δεν έχω άποψη για το δεύτερο ερώτημα.

Για κάποιο λόγο, έχουν αρκετά χαμηλές τιμές max spl για 8"..
Μπορεί να έχουν "κόφτη" τι να πω? Είναι το spl του ενός ηχείου, πολλές εταιρίες δίνουν το spl για ζεύγος. Η μέτρηση είναι ίδια, όλες οι εταιρίες μετράνε το max spl με τον ίδιο τρόπο? Ρωτάω διότι στο site τους λένε αυτό: Input sensitivity: 85 mV pink noise input produces 95dBA output SPL @ one meter with volume control at maximum (102dB Max SPL) . Πάντως σίγουρα, αν η adam μετρά με τον ίδιο τρόπο, τα 110db που δίνει για το ζεύγος των T7V έχουν διαφορά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
102dB Max SPL στο μέτρο για ένα ηχείο είναι λίγα, όταν τα JBL LSR 305 δίνουν για ίδια απόσταση 108dB Max SPL ανά ηχείο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στα 387€ βλέπω το ζεύγος στο Thomann με τις βάσεις τους. Θα περίμενα πάντως για τα νέα μοντέλα, είναι καινούργια εταιρία και για να αλλάζει τη σειρά λογικά έχει προβεί σε βελτιώσεις. Στα 300€ αναμένονται τα fx50 που είναι πολύ μικρά και κομψά, βάζεις και το sub τους και είσαι εντάξει.



Τα φέρνει ο Thomann στην πόρτα σου ;). Δεν έχω άποψη για το δεύτερο ερώτημα.



Μπορεί να έχουν "κόφτη" τι να πω? Είναι το spl του ενός ηχείου, πολλές εταιρίες δίνουν το spl για ζεύγος. Η μέτρηση είναι ίδια, όλες οι εταιρίες μετράνε το max spl με τον ίδιο τρόπο? Ρωτάω διότι στο site τους λένε αυτό: Input sensitivity: 85 mV pink noise input produces 95dBA output SPL @ one meter with volume control at maximum (102dB Max SPL) . Πάντως σίγουρα, αν η adam μετρά με τον ίδιο τρόπο, τα 110db που δίνει για το ζεύγος των T7V έχουν διαφορά.
102dB Max SPL στο μέτρο για ένα ηχείο είναι λίγα, όταν τα JBL LSR 305 δίνουν για ίδια απόσταση 108dB Max SPL ανά ηχείο.
Είναι δυνατόν οι μετρητικές προδιαγραφές να έχουν προκύψει υπό διαφορετική ζυγοστάθμιση,χάρη στην εφαρμογή κατάλληλα διαρρυθμισμένων φίλτρων.


Τα JBL LSR 305 αναφέρουν τη στάθμη κορυφής υπό ζυγοστάθμιση κατηγορίας ΄΄C΄΄ (C-weighted).Αυτή είναι η πιο διαδεδομένη συνθήκη για να προδιαγράφονται οι στάθμες κορυφής.
Ευτυχώς δηλαδή που δεν εφαρμόζεται και η ζυγοστάθμιση τύπου...΄΄Α΄΄ (η οποία ακολουθεί ως αντικατοπτρικό είδωλο τις καμπύλες ισοδύναμης ακουστότητας)
Τί σημαίνει όμως μια τέτοια ζυγοστάθμιση δεδομένης της κλίσης που έχει η χαρακτηριστική κόκκινη καμπύλη;Ότι το περιθώριο υποχώρησης στο πλάτος απόκρισης με γνώμονα το κάτω όριο παύει να ισχύει...μετά την κεντρική συχνότητα στην τρίτη οκτάβα.Στην πρώτη οκτάβα ισχύει υποχώρηση στο πλάτος απόκρισης κατά 10 περίπου dB.Κατά μήκος της δεύτερης δε,από ελάχιστα dB έως κλάσματα dB.

Έτσι δικαιολογείται και η αμφισβήτηση για την αξιοπιστία των δεδηλωμένων στάθμεων κορυφής ως προς το προδιαγεγραμμένο κάτω όριο απόκρισης δεδομένου monitor.

Τα Fluid Audio δεν διευκρινίζουν τον τύπο ζυγοστάθμισης για τις δεδηλωμένες στάθμες.Υποψιάζομαι όμως ότι έχουν ληφθεί με ζύγιση τύπου...΄΄Ζ΄΄ (επίπεδη σε όλο το εύρος απόκρισης).
Τα είχα δει και όντως φαίνονται ενδιαφέροντα! Διαβάζω καλές κριτικές για αυτή την εταιρία, να υποθέσω λόγω της τοποθέτησης του tweeter θα είναι και πιο μαζεμένα σε διαστάσεις? Μήπως όμως έτσι θα απαιτούνται και βάσεις, οπότε θα φτάνουν σε ύψος την "άλλη" λύση?
Αισθητικά πάντως δείχνουν μια χαρά
Το εγχειρίδιο χρήσης των Fluid συνιστά ευθυγράμμιση των αυτιών του ακροατή ως προς το ύψος του ευρισκόμενου led πάνω από το ομοαξονικό μεγάφωνο και όχι το tweeter στο κατακόρυφο επίπεδο.
Αναφέρει επίσης για το απερχόμενο FX8 ότι ήταν ζυγισμένο για εφαρμογή πάνω σε επίπεδες επιφάνειες,λ.χ. desktop.
Καλά παίζει;
Ναι,ακόμα και σε χαμηλές στάθμες.Και δεν χρειάζεται να μένει ο ακροατής καρφωμένος επί ενός σημείου.Αλλά θέλει κροσάρισμα με sub για να γίνει ικανοποιητική διαχείριση στις δύο πρώτες οκτάβες.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
FLuid Audio FPX7 (Αυτά έχουν καλές κριτικές επίσης απλα καπου διάβασα για βοή τροφοδοσίας)
Θα συνδυαστούν με ένα sub της Crystal Audio 10' και θα τα οδηγεί όλα ένας Pioneer SC-LX83.
G.
O Pioneer διαθέτει μονάχα RCA εξόδους γραμμής και όχι XLR.Ιδανικό θα ήταν ένας επεξεργαστής με τον δεύτερο τύπο εξόδων,ούτως ώστε ν'αποφεύγονταν επιπλέον θορυβικές συνιστώσες για μεγάλα μήκη interconnects.

Προσωπικώς απορρίπτω ειδικά τα FPX7.Άμα προσέξεις σε αντιπαραβολή προς τα ομοαξονικά μεγάφωνα με ενσωματωμένο συμβατικό tweeter,η μονάδα AMT είναι -κατ'ανάγκη- κροσαρισμένη με το mid-woofer σε κεντρική συχνότητα 3,5 KHz,δηλαδή τουλάχιστον 1KHz ανώτερη σε σχέση με τα tweeter θόλου.Αυτό σημαίνει και υπολογίσιμη απόκριση για το mid-woofer στις εκατέρωθεν ζώνες.

Οπότε ενδέχεται να προκύπτουν παρεμβολές λόγω περίθλασης από το φυσικό μέγεθος του κυματοδηγού που έχει το ribbon όντας εγκατεστημένο μπροστά από το mid-woofer,αφού τα μήκη κύματος σε αυτά τα ύψη λαμβάνουν αρκετά μικρές διαστάσεις σε σχέση μ'εκείνες του κυματοδηγού.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν ξέρω πως έχουν κάνει τις μετρήσεις στην JBL, ούτε αν υπάρχει και ποια είναι η ανοχή σε τέτοιες μετρήσεις. Πάντως αν κάποιος περιμένει να πάρει πάνω από 100db στο 1 μέτρο με ζεύγος ηχείων lsr θα απογοητευτεί. Δεν θα παραμορφώσουν, θα παραμορφωθούν :).
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.907
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top