Αγορά ενεργών

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Διαβάζω τόσα πολλά εδω μέσα που λέω να το δοκιμασω και εγω.
Τωρινο set up:
Yamaha rxa 3030 aventage
Klipsch rb 81 ii ή εναλλακτικα dynaudio focus 140. Τελευταια πιο πολυ ακουω με τα dynaudio, και τα klipsch τα εχω σε αλλο χωρο με εναν παλαιοτερο av yamaha.
Υπαρχει και sub tx-12 crystal audio, δεν το εχω συνδεσει ακομα, με το υπαρχον set up λιγο μπασο μου λείπει.
Χώρος: dedicated δωματιο στο υπογειο 3,3χ5,2 περιπου αποσταση ακροασης απο 1 έως 4 μετρα, βαζω την πολυθρονα οπου θέλω.
Πιθανα ενεργα ηχεια:
Tannoy revolution 802
Yamaha hs8
Jbl 308p mkii
Tannoy gold 8 (αν η τιμη του ειναι στα 233 οπως φαινεται στο thomann τωρα)
Presonus eris 8
Ερωτησεις:
1. Υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να προτιμησω ή να αποφυγω καποιο απο τα παραπανω ή πανω κατω θα εχουν την ίδια αποδοση.
2. Αλλος δυνατος παιχτης σε αυτη την κατηγορια που μου διαφευγει?
3. Αν τελικα παρω ενεργο σε αυτη την κατηγορια τιμης θα πρεπει να μαθω να ζω και με φυσημα απο το τουιτερ? Ειναι δηλ αυτος ο θορυβος εγγενες χαρακτηριστικο των ενεργών? Στο τωρινο σετ απ το τουιτερ ειναι αθορυβο στο 0 volume του ενισχυτη και ελαχιστα ακουστο (με κολλημενο το αυτι εννοω) σε μεγαλυτερα volume. Εμπειρια εχω μονο απο pa jbl eon που το φυσημα ειναι ακουστο απο μετρα μακρια.
4. Το σημαντικοτερο. Πιστευετε θα εχω σημαντικη βελτιωση ή διαφορά στον ηχο? Η να μην ασχοληθω?
5. Επειδη υπαρχει και 2ο δωματιο 35 τμ 5χ8, εχει ομως ενα σπασιμο, ενα απο τα ενεργα που περιγραφω με sub και αποσταση ακροασης 2,5 αντε max 3 μ θ μπορουσε να δωσει αξιολογο αποτελεσμα ή το ξεχνάω?

Για αρχη αρκετα σας ζάλισα πιστευω, ας ξεκινησουμε και βλεπουμε.
Ευχαριστω εκ των προτέρων
 



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το πλανο είναι να αντικαταστησεις τον Yamaha και τα dynaudio στην ακροαση μουσικης η να φτιαξεις σταδιακα ένα home cinema με ενεργα ηχεια η να φτιαξεις δευτερο συστημα?
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
2 τεμαχια προς το παρόν.
Το πλανο ειναι να κρατησω τον ενα απο τους 2 yamaha ως προενίσχυση και να αντικαταστήσω τα παθητικα dynaudio με τα ενεργά.
Post automatically merged:

Το home cinema ειναι στο κυριως σαλονι και θα παραμεινει με παθητικα ηχεία.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Εγώ περίπου πέρυσι τέτοια εποχή πήρα δύο jbl 306p mkii 306p και ένα jbl lsr 310s. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά που έκανα με την καθοδήγηση, παρότρυνση αρκετών συμφορουμιτών. Σύντομα θα προσθέσω και ένα pi σαν streamer και είμαι κομπλέ. Μελλοντικά ίσως αλλάξω την κάρτα ήχου (behringer) με κάποιον προενισχυτή/dac αλλά δε νομίζω. Είμαι καλυμμένος. Για τα άλλα ηχεία δεν έχω άποψη.
Μαζί με αυτά που ανέφερες θα κοιτούσα και τα Adam T7V.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ρωταω αν θα ακουγεται θορυβος απο τα τουιτερ κατι που διαβαζω οτι ειναι συχνο στα ενεργα ηχεια και προερχεται μαλλον απο τα ενσωματβμενα ενισχυτικα του ηχειου. Είναι ετσι? Δεν εχω εμπειρια με ενεργά.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ούτε εγώ καλοξέρω. Απ' τα τουίτερ ή απευθείας απ' τα ενισχυτικά?
Αυτό που έχει σημασία είναι ο θόρυβος, απ' όπου κι αν προέρχεται.
Πιστεύω τα ακριβά δεν θα έχουν τέτοια θέματα.
Ρωτάω και ξαναρωτάω εδώ στο φόρουμ, μα δεν φαίνεται να έχει κανείς μέχρι τώρα παρόμοια εμπειρία με τα ηχεία του.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ούτε εγώ καλοξέρω. Απ' τα τουίτερ ή απευθείας απ' τα ενισχυτικά?
Αυτό που έχει σημασία είναι ο θόρυβος, απ' όπου κι αν προέρχεται.
Καταδικάζουμε το θόρυβο από όπου κι αν αυτός προέρχεται, αλλά αποκλείεται να προέρχεται κατευθείαν από τα ενισχυτικά.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα φτηνά ενεργά μπορεί να έχουν φύσημα. Το προβλημα εμφανίζεται οταν ειναι περισσότερο απο το φύσημα που δεν ακούγεται μετα τους τριάντα πόντους απο το τουίτερ.
Post automatically merged:

Τα dynaudio που εχεις είναι καλά μικρά ηχειάκια πάντως.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ρωταω αν θα ακουγεται θορυβος απο τα τουιτερ κατι που διαβαζω οτι ειναι συχνο στα ενεργα ηχεια και προερχεται μαλλον απο τα ενσωματβμενα ενισχυτικα του ηχειου. Είναι ετσι? Δεν εχω εμπειρια με ενεργά.
Στα JBL LSR 305 που έχω, για να ακούσω το φύσημα από τα τουίτερ, πρέπει να πλησιάσω στου 20-30 πόντους. Πιο μακριά δεν ακούγεται. Και φυσικά όταν παίζει έστω και πολύ χαμηλά μουσική, το φύσημα καλύπτεται.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν έχει νόημα να αντικαταστήσεις τα focus με φθηνά ενεργά. Όταν λέμε (λένε) το γνωστό "πάρτε ενεργά" εννοείται πως αναφερόμαστε σε αντίστοιχες κατηγορίες. Στην περίπτωσή σου "πάρε ενισχυτικά" ή ανέβα σε budget ενεργών.

Τα φθηνά dynaudio έχουν φύσημα στα tweeter, αισθητό μέχρι και τους 25-30 πόντους.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Δεν έχει νόημα να αντικαταστήσεις τα focus με φθηνά ενεργά. Όταν λέμε (λένε) το γνωστό "πάρτε ενεργά" εννοείται πως αναφερόμαστε σε αντίστοιχες κατηγορίες. Στην περίπτωσή σου "πάρε ενισχυτικά" ή ανέβα σε budget ενεργών.

Τα φθηνά dynaudio έχουν φύσημα στα tweeter, αισθητό μέχρι και τους 25-30 πόντους.
Αυτό.
Προσωπικά είτε για πολυκάναλο είτε για δικάναλο, δεν θα κοιτούσα ενεργά με λιγότερο από 500+ ευρώ το καθένα(δίδρομα) 800+(τρίδρομα) και τουλάχιστον αξιόλογες μετρήσεις στον τομέα της παραμόρφωσης.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Γενικά υπάρχουνε τρομερές υλοποιήσεις σε ενεργά ηχεία σε αυτές τις τιμές. Αναφορικά μερικές απο 450-1000 ευρώ:

Hedd type 07 (και τα 05 είναι πολύ αξιόλογα) αναλογικό ενεργό κροσ-όβερ
Adam a7x η a8x (προτιμάω στα δίδρομα 7άρι γούφερ)
Eve Audio sc207
Presonus sceptre s6/s8 με μόνη επιφύλαξη τα σχόλια για θόρυβο
Dynaudio LYD 7/8 (έχει το bass reflex πίσω)
Focal solo 6 be (είναι πιο ακριβά αλλά εξαιρετικά και πάλι για τα λεφτά τους)


Αυτά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απ' αυτά που λες, τανοϊ Γκολντ 8.

Όμως:
Μαξ απόσταση ακρόασης 2,4μ. Όχι 2,5..
Για 2,5μ θες 9".

Έχεις ηχειακια στο 1,5 χιλιάρικο, με ενισχυτή στα 2 μίνιμουμ.

Αν πας σε ενεργό στα 1000€, θα σκοτώνει.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top