Αγορά ενισχυτή STEREO μέχρι 500 ευρώ

Μηνύματα
74
Reaction score
31
Ο c272 είναι 2×150w. Τι γνώμη έχετε?
Έχουν περάσει από τα ράφια μου NAD, Yamaha, Rotel, Luxman, Pioneer κλπ και παλαιότερα μοντέλα και σύγχρονα (είτε δικά μου είτε φίλων), σε θέμα ποιότητας ήχου (κυρίως σε pop/rock μουσική) για τα δικά μου αυτιά και γούστα, οι NAD έστελναν χαλαρά τους άλλους για τσαγάκι. Κάπου ανέφερες τον προ c160, είναι πολύ καλός προ με πολύ προσεγμένο phono stage πολύ καλύτερο από τα ενσωματωμένα των υπόλοιπων, ο c272 (δεν τον εχω ακούσει) λογικά θα σε καλύψει σε δύναμη, ρεύματα και ισχύ (τα watt της NAD είναι πραγματικά και ακούγονται δυνατότερα απο τον ανταγωνισμό ακόμα και αν στα χαρτιά λένε ότι είναι λιγότερα). Το μόνο θέμα των NAD είναι ότι δεν έχουν την φήμη αξιοπιστίας των γιαπωνέζων (αλλά μιλάω για παλαιότερα made in japan μηχανήματα, τώρα τίποτα δεν είναι φτιαγμένο εκεί) και ότι παίρνοντας οτιδήποτε μεταχειρισμένο πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι όλα τέλεια.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Έχουν περάσει από τα ράφια μου NAD, Yamaha, Rotel, Luxman, Pioneer κλπ και παλαιότερα μοντέλα και σύγχρονα (είτε δικά μου είτε φίλων), σε θέμα ποιότητας ήχου (κυρίως σε pop/rock μουσική) για τα δικά μου αυτιά και γούστα, οι NAD έστελναν χαλαρά τους άλλους για τσαγάκι. Κάπου ανέφερες τον προ c160, είναι πολύ καλός προ με πολύ προσεγμένο phono stage πολύ καλύτερο από τα ενσωματωμένα των υπόλοιπων, ο c272 (δεν τον εχω ακούσει) λογικά θα σε καλύψει σε δύναμη, ρεύματα και ισχύ (τα watt της NAD είναι πραγματικά και ακούγονται δυνατότερα απο τον ανταγωνισμό ακόμα και αν στα χαρτιά λένε ότι είναι λιγότερα). Το μόνο θέμα των NAD είναι ότι δεν έχουν την φήμη αξιοπιστίας των γιαπωνέζων (αλλά μιλάω για παλαιότερα made in japan μηχανήματα, τώρα τίποτα δεν είναι φτιαγμένο εκεί) και ότι παίρνοντας οτιδήποτε μεταχειρισμένο πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι όλα τέλεια.
Για τον c162 τι γνώμη έχεις?
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Ωραια η κουβεντα για τα nad ,αλλα αν δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο (συσκευες σε αγγελιες κλπ εννοω) μπορει να ειναι και εντελως θεωρητικη για να μην πω περιτη. Eνα σετ προ-τελικου παντως δεν το βρισκεις με 500 ευρω,εκτος και αν ειναι τιποτα σαπακια.
Γυρνωντας βεβαια πισω στο 2001,οταν ειχα το σετ C160+C270,θυμαμαι ποσο γρηγορα το εβαλα σε αγγελια, οταν το ακουσα διπλα σε ενα συνδυασμο cyrus iii+psx.Τα nad ηταν μερικων μηνων (αγορασμενα καινουργια απο εμενα) ενω τα cyrus σχεδον πενταετιας,οποτε απο την πωληση των πρωτων και την αγορα του δευτερου περισσεψαν και χρηματα.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Επειδή λοιπόν η ποιότητα ήχου του yamaha λογικά δεν θα με ικανοποιήσει
Αν πρωτοακούσεις Yamaha ενώ το έχεις ήδη δέσει κόμπο από πριν πως δεν θα σου αρέσει, τότε ναι, δε θα σου αρέσει. ;)
 

Μηνύματα
74
Reaction score
31
Για τον c162 τι γνώμη έχεις?
δεν τον έχω ακούσει, νομίζω είναι το επόμενο μοντέλο από τον 160 οπότε λογικά δεν θα υστερεί.
Πάντως επειδή εδώ ακούς γνώμες και προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις για τα γούστα του καθενός (πχ ο φίλος πούλησε τα nad οταν άκουσε τα cyrus ενώ εγώ κάπου στα 90s πούλησα τον cyrus i οταν τον άκουσα δίπλα στον nad 304, κάποιος άλλος προτιμάει τον ήχο της yamaha η της pioneer κλπ κλπ) καλό θα είναι να προσπαθήσεις να ακούσεις και μάλιστα με τα ηχεία σου αυτά που θα πάρεις για να μην απογοητευτείς
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
δεν τον έχω ακούσει, νομίζω είναι το επόμενο μοντέλο από τον 160 οπότε λογικά δεν θα υστερεί.
Πάντως επειδή εδώ ακούς γνώμες και προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις για τα γούστα του καθενός (πχ ο φίλος πούλησε τα nad οταν άκουσε τα cyrus ενώ εγώ κάπου στα 90s πούλησα τον cyrus i οταν τον άκουσα δίπλα στον nad 304, κάποιος άλλος προτιμάει τον ήχο της yamaha η της pioneer κλπ κλπ) καλό θα είναι να προσπαθήσεις να ακούσεις και μάλιστα με τα ηχεία σου αυτά που θα πάρεις για να μην απογοητευτείς
προφανως εσυ ηθελες ισχυ,ο 304 ηταν πολυ πιο ισχυρος απο τον μικρουλη cyrus 1.Eγω οταν ακουσα τους δυο ενισχυτες (συνδυασμους) προσπαθουσα να καταλαβω που ηταν τα 2Χ120 του NAD και ποσα τελικα ηταν τα 2Χ70 του cyrus. Απλα εγω ηθελα σωματα και περισσοτερη αναλυση,για αυτο και η τελικη επιλογη.Αυτο το λεει και καποιος που γενικα ειναι και nad-ακιας,μιας και μπηκα στο χωρο του hi-fi το 1979 με το συστημα του συγχωρεμενου πατερα μου,με ενισχυτη τον θρυλικο 3020A και καποια χρονια μετα σαν φοιτητης εστησα το δικο μου συστημα με 3020i. Απο τοτε ακολουθησαν σε διαφορες περιοδους,ΝΑD C350,C320BEE,C315BEE,C160+C270. Απλα ειμαι απο αυτους που δεν κολλανε τοσο στην ισχυ σαν "νουμερο" αλλα στο πως τελικα ακουγεται ενας ενισχυτης.
 

Μηνύματα
74
Reaction score
31
με ενισχυτη τον θρυλικο 3020A και καποια χρονια μετα σαν φοιτητης εστησα το δικο μου συστημα με 3020i
ο θρυλικός 3020, ο πρώτος μου ο original με τα κίτρινα γράμματα, τον έχω ακόμα στο χωριό με κάτι παλιά rogers και όποτε πάω τον ακούω, σώματα και χαμηλό απίστευτα για την εποχή με ευαίσθητα ηχεία βέβαια της εποχής, θυμάμαι με κάτι mission 751 και celestion έβγαζαν μέλι, κατά καιρούς τον έχω βάλει δίπλα σε σύγχρονους ενισχυτές που λένε ότι είναι 2χ50 και εκεί ακούω πόσο μας δουλεύουν οι σημερινοί κατασκευαστές...ίσως να μου έχει κολλήσει ο ήχος του, ότιδήποτε καινούργιο ακούω μου φαίνεται πολύ bright και σκληρό, δεν ξέρω ίσως εγώ να είμαι λάθος..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
ο θρυλικός 3020, ο πρώτος μου ο original με τα κίτρινα γράμματα, τον έχω ακόμα στο χωριό με κάτι παλιά rogers και όποτε πάω τον ακούω, σώματα και χαμηλό απίστευτα για την εποχή με ευαίσθητα ηχεία βέβαια της εποχής, θυμάμαι με κάτι mission 751 και celestion έβγαζαν μέλι, κατά καιρούς τον έχω βάλει δίπλα σε σύγχρονους ενισχυτές που λένε ότι είναι 2χ50 και εκεί ακούω πόσο μας δουλεύουν οι σημερινοί κατασκευαστές...ίσως να μου έχει κολλήσει ο ήχος του, ότιδήποτε καινούργιο ακούω μου φαίνεται πολύ bright και σκληρό, δεν ξέρω ίσως εγώ να είμαι λάθος..
Άκουσα πρόσφατα ενισχυτάκο 2Χ80 (λέει) βατ, αλλά με 145 ευρώ μόνο. Μια χαρά τα πάει! (Dynavox VT-80). Πάντα υπήρχαν ευκαιρίες, πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες, πάντα υπήρχαν μούφες, πάντα θα υπάρχουν μούφες. 20 watt 8Ω δεν ήταν ο NAD;
 
Last edited:


Μηνύματα
74
Reaction score
31
Άκουσα πρόσφατα ενισχυτάκο 2Χ80 (λέει) βατ, αλλά με 145 ευρώ μόνο. Μια χαρά τα πάει! (Dynavox VT-80). Πάντα υπήρχαν ευκαιρίες, πάντα θα υπάρχουν ευκαιρίες, πάντα υπήρχαν μούφες, πάντα θα υπάρχουν μούφες. 20 watt 8Ω δεν ήταν ο NAD;
Ναι σωστά μόνο 20w, αλλά στη πράξη νόμιζες ότι ήταν πολύ περισσότερα..
 


I

iason

Guest
Πρόσφατα άκουσα τον Gato Dia 400 s clad D, και το αδερφάκι τού Dia 250 s με ηχεια τα T+A criterion s 2200.Ενα πράμα ανάλατο που είναι τα 400 watt 8om, 800 watt 4om του λέω Αυτός σέρνει τα πόδια του .Πρέπει να συνηθίσεις τον ήχο του μου λέει,Πάντως τα οδηγεί τέλεια.. ........ Λες ???:idk: Mετα τα ηχεία οδηγήθηκαν με προ και τελικό της AVM ovation sa 8.2. Αυτό είναι οδήγηση του λέω .Έχεις ακριβά γούστα μου λέει.. .... Λες ? Ρε σεις μην κοιτάτε τι γράφει, πως παίζει έχει σημασία.
 
Last edited by a moderator:




A

AKARL

Guest
Παιδγιά, μήπως να προτείνουμε του Τέσλα να πάρει πράμα προ και τελικό τση NAD, ήντα λέτε; :errwhat: :prankster: :D
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα φίλε Αρβανιτακη από το σχόλιο σου.Η θα μου το εξηγήσεις καλύτερα η θα με συγχωρέσεις που δε σε καταλαβαίνω.
Πολύ ευχαρίστως iason.
To σχόλιο δεν ήταν για σένα , αλλά για όλους.
Π.χ. διαβάζει ο άλλος specs : 2χ150 w , 4 Ω ,1khz , 10% THD , one channel driven και λέει : 2χ150 ρε παιδιά , μια χαρά είναι.
Αμ δεν είναι!
Δεν λέω να διαβάζει κανείς διαγράμματα , αλλά τουλάχιστον τα βασικά πρέπει να τα ξέρουμε όλοι.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Καλημέρα σας.
Θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή για το νέο μου ηχοσύστημα που θα αποτελείται από το pro-ject debut carbon esprit και τα polk audio signature s55. Μετά από κάποια έρευνα κατέληξα στους
Marantz PM6006
Yamaha A-S701
Denon pma-800ne
Rotel a-10
Έχω δει και τους NAD και cambridge audio αλλά αυτοί δεν έχουν phono stage.
Ποιος από τους παραπάνω πιστεύετε πως είναι ο καταλληλότερος?
Καταρχας εχεις ένα τρομερο πλεονέκτημα να ξεκινάς το συστημα από το μηδεν δηλαδή χωρις ηχεια. Αυτό μπορει να κανει την διαφορα σε σχεση με τις εμβόλιμες αγορες αρκει να είναι σωστες οι κινησεις. Τα ηχεια που διάλεξες δεν είναι καλα γι αυτό που θελεις. Εφόσον μιλας για πικαπ κλπ σημαινει ότι προοριζεται για στερεο συστημα αλλα αυτά τα ηχεια είναι για home theater. Μαλιστα όπως λεει στην κριτικη κανουν μια κοιλια στις μεσαιες η αλλιως τα μπασα και τα πριμα υπερκαλυπτουν τις φωνες γιατι ακριβως προοριζεται ένα μεσαιο ηχειο να διαχειριστεί διαλογους. Αρα ακαταλληλη αγορα για στερεο.
Εισερχομαστε στην δεκαετια των ενεργων ηχειων αρα μην απορριπτεις ελαφρα την καρδια αυτή την επιλογή. Είναι αυτή τη στιγμη η σοφοτερη κινηση εφόσον ξεκινάς από το μηδεν. Και σαφως τα επομενα χρονια θα φευγουν ευκολοτερα τα ενεργα στην αγορα του μεταχειρισμενου σε σχεση με τα παθητικα που δεν θα κουνιεται φυλλο με εξαιρεση συγκεκριμένα μοντελα. Η πρωτη μου συμβουλη είναι ανεβαλε λιγο την αγορα και κανε ακομα ένα ψαξιμο στις επιλογες σου.
Τωρα εάν επιμενεις παθητικα σε περιπου αυτά τα χρηματα που εχουν τα polk προτείνω να δεις τα Q acoustics, τα Monitor audio bronze, τα Dali. Πολύ καλυτερες επιλογες από τα Polk. Αν τωρα για καποιο λογο αγνωστο εχεις κολλησει με τα Polk τοτε από ενισχυτες ο Yamaha είναι μια σταθερη αξια, πολύ καλη κατασκευή με πολλες δυνατότητες, δυνατος με μεταπωληση, πολύ καλος και ο Harman όχι καλυτερος όμως από τον Yamaha. O NAD είναι ακομα καλυτερος αλλα θα κινηθείς σε αρκετα μεγαλυτερη τιμη οποτε εάν εχεις τετοιο σκοπο αυξάνονται και οι επιλογες. Δες και τους Vincent εάν ανεβεις κατηγορια τιμης.
Επισης δεν αναφέρεις και τι πικαπ σκοπευεις να παρεις. Το κοστος αυτου λογικα πρεπει να εχει συνεχεια με τα κοστη των υπολοιπων συσκευών.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.196
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top