Αγορά ενισχυτή STEREO μέχρι 500 ευρώ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
Ο Χάρμαν (από όσους αναφέρθηκαν) προσφέρει κρος και έξοδο σαμπ.

Όλα τα υπόλοιπα, είναι πασατέμπο...

Για ισχύ, θα πάρει (κάποτε) ένα Κράουν να δει το φως του..

Την επιλογή ενός φιούζιον απορώ γιατί δε τη σκέφτεστε πάντως..

Βεβαίως, όλη η κουβέντα περί ενισχυτικών και και και, είναι λίαν άσκοπη σπατάλη διαδικτυακού σιέλου, όταν δεν έχει αναλυθεί ο χώρος και η ηχητική του ταυτότητα, που θα επικαλύψει ως τσουνάμι τα σχέδια υγρών μεσαίων που κάνετε στην άμμο...
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Έξοδο sub προσφέρει και ο Yamaha. Για κρος δεν ξέρω. Οπότε αποκτά πλεονέκτημα ο Harman, αν ήταν να επιλέξω ενισχυτή για τα συγκεκριμένα ηχεία ;)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Aνέβα λίγο αν μπορείς και δες και τον Harman.

Kαι δύναμη και phono stage και sub out.
https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2559-harman-kardon-hk-3770

Μετρήσεις ισχύος που καταδεικνύουν headroom και επάρκεια ισχύος ικανή για επίτευξη καλής στάθμης ακρόασης σε μεγάλο χώρο. Στα ψιλα γράμματα το γεγονός ότι αναπαράγει κάποια lossless formats απευθείας από την USB-A που βρίσκεται στη πρόσοψη του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
Έξοδο sub προσφέρει και ο Yamaha. Για κρος δεν ξέρω.
Αυτό θέλει διερεύνηση, και δε νομίζω να βγάζει έξοδο για σαμπ χωρίς κρος...

Βεβαίως ο Χάρμαν διπλασιάζει κανονικά ισχύ στα 4, και είναι ο μόνος που βλέπω να τα οδηγεί..
 


Μηνύματα
11
Reaction score
4
Τελικα αποφασισα. Θα παρω ετσι κι αλλιως πρωτα τα ηχεια, μετα το πικαπ και μετα τον ενισχυτη οπότε θα μπορω να βγω και λιγο παραπανω απο το budget. Η καλυτερη επιλογη είναι μεταχειρισμενος nad c270 2*120w και προ nad c160 που εχει και phono stage (παρολα αυτα στο μακρινο μελλον σκεφτομαι να φτιαξω το pearl 2 του pass). Δλδ τελικος ενισχυτης ειναι αμα δεν ειναι και τοσο παλιος τι μπορει να χει παθει?
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
polk audio signature s55
Νομίζω πως αυτά τα τουίν, στα ίδια λεφτά με το ηχείο που λες (αν δε κάνω λάθος), έχουν και ενισχυτές μέσα, παίζουν και καλύτερα...

Κι είναι και κουκλάκια...
 

gid

Μηνύματα
7.423
Reaction score
8.661
Τελικα αποφασισα. Θα παρω ετσι κι αλλιως πρωτα τα ηχεια, μετα το πικαπ και μετα τον ενισχυτη οπότε θα μπορω να βγω και λιγο παραπανω απο το budget. Η καλυτερη επιλογη είναι μεταχειρισμενος nad c270 2*120w και προ nad c160 που εχει και phono stage (παρολα αυτα στο μακρινο μελλον σκεφτομαι να φτιαξω το pearl 2 του pass). Δλδ τελικος ενισχυτης ειναι αμα δεν ειναι και τοσο παλιος τι μπορει να χει παθει?
Στη θέση σου θα κοιτούσα πολύ σοβαρά αυτά εδώ τα ενεργά στα 298Ε με δωρεάν μεταφορικά:

https://www.thomann.de/gr/tannoy_reveal_802.htm
 



Μηνύματα
12.856
Reaction score
10.072
Θες να βγάλεις συμπέρασμα για την τάση εξόδου της πηγής ή την ευαισθησία του ενισχυτή;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Δεν καταλαβαίνω τις προτάσεις των Focal & Tannoy, όταν ο άνθρωπος έχει αναφέρει πως θέλει να ακούει από πικ απ.
Δε θα χρειαστεί ένα ζευγάρι βάσεις για το σωστό ύψος; Δε θα χρειαστεί ένα προενισχυτή; Αυτά δεν αυξάνουν το κόστος;

Nearfield αναφέρουν, που είναι όλα αυτά τα "κατεβατά" περί χαμηλών κ.λπ.; Ή μήπως περιμένουμε ότι ένα 8" σε καμπίνα 39x25x30 θα έχει περισσότερο όγκο από τα ηχεία που τον ενδιαφέρουν;
Δέχομαι ότι έως εκεί που θα "κατεβαίνει" μπορεί να το κάνει "αχρωμάτιστα" σε σύγκριση με το Polk αλλά ένας μεγάλος χώρος, όπως έχει ειπωθεί, δε πρόκειται να "γεμίσει" με την ίδια ευκολία από αυτά.
 

gid

Μηνύματα
7.423
Reaction score
8.661
Δε θα χρειαστεί ένα ζευγάρι βάσεις για το σωστό ύψος; Δε θα χρειαστεί ένα προενισχυτή; Αυτά δεν αυξάνουν το κόστος;
Bάσεις ναι βέβαια. Προ επίσης, ό,τι ηχεία και να πάρει. Αν πάρει παθητικά δεν θα χρειαστούν προενισχυτή; Τα Polk Audio Signature S55 κοστίζουν 569Ε πριν προσθέσεις κόστος ενισχυτή. Τα (ενεργά) Tannoy Reveal 802 κοστίζουν 298Ε.

Nearfield αναφέρουν, που είναι όλα αυτά τα "κατεβατά" περί χαμηλών κ.λπ.; Ή μήπως περιμένουμε ότι ένα 8" σε καμπίνα 39x25x30 θα έχει περισσότερο όγκο από τα ηχεία που τον ενδιαφέρουν;
Προσωπικά ναι το περιμένω. Όσο για στάθμες και χαμηλό, δεν το περιμένω απλά, είμαι βέβαιος βάσει προδιαγραφών.

Στα αμάξια λένε "There's no replacement for displacement". Εγώ λέω να βγάλω κάτι για ηχεία: There's no parameter like diameter.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Μην συζήτατε για active, πραγματικά δεν τα θέλω καθόλου. Θέλω να έχω δύο παθητικά ηχεία, έναν ενισχυτή integrated ή ακόμα καλύτερα μεταχειρισμένο σετ προ/τελικού και ένα πικάπ. Αν πιστεύετε πως υπάρχουν παθιτικά ηχεία στην τιμή των s55 και καλυτερα από αυτα στην Ελλάδα ενημερώστε με. Και μάλιστα θέλω να είναι και floorstanding. Σκέφτηκα τα klipsch που έχουν 96db και σίγουρα θα μπορούν να οδηγηθούν και από λιγότερο ισχυρό ενισχυτή. Αλλά τώρα βγαίνουμε off topic..
[DOUBLEPOST=1546680628][/DOUBLEPOST]Επίσης όταν με το καλό ολοκληρώσω το σύστημα αν δω ότι δεν έχω μπάσα θα αποφασίσω τότε για sub.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
4
Δηλαδή απ' ότι έχω καταλάβει χρειάζομαι έναν ενισχυτή που να μπορεί να δώσει πάνω από 100w8ω σε καθε ηχείο και ένα subwoofer για να ακούγονται οι χαμηλές συχνότητες. Επειδή λοιπόν η ποιότητα ήχου του yamaha λογικά δεν θα με ικανοποιήσει η μόνη λύση είναι να πάρω έναν μεταχειρησμένο nad τελικό και προ που θα ακούγονται σίγουρα καλύτερα από οποιονδήποτε integrated σε αυτή τη κατηγορία τιμής. Ο c272 είναι 2×150w. Τι γνώμη έχετε?
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.100
... Επειδή λοιπόν η ποιότητα ήχου του yamaha λογικά δεν θα με ικανοποιήσει η μόνη λύση είναι να πάρω έναν μεταχειρησμένο nad τελικό και προ που θα ακούγονται σίγουρα καλύτερα από οποιονδήποτε integrated σε αυτή τη κατηγορία τιμής. Ο c272 είναι 2×150w. Τι γνώμη έχετε?
Είχες αυτούς τους δύο ενισχυτές και έχεις σχηματίσεις αυτή τη γνώμη? NAD δεν είχα ποτέ, δύο ολοκληρωμένους Yamaha (ο ένας ήταν ο A-S700) που είχα δε παρουσίασαν ποτέ πρόβλημα και είχαν και αρκετή δύναμη. Η Yamaha είναι από τους Γιαπωνέζικους γίγαντες με τεράστια τεχνογνωσία και εμπειρία στο θέμα ήχου. Προσωπικά θα πήγαινα στον Harman, η τιμή είναι πολύ καλή για αυτά που προσφέρει. Δεύτερη επιλογή (από αυτούς που αναφέρθηκαν) θα έπαιρνα τον καλύτερο Yamaha που αντέχει η τσέπη μου, ο Νάκας κάνει 24 & 36 άτοκες δόσεις. Η τιμή του Harman όμως τον κάνει ασυναγώνιστο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.797
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top