Αγορά ηλεκτρικού ΙΧ πόλης

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Λένε θα δώσουν "κίνητρα", ας δούμε τι υπάρχει διαθέσιμο όμως...

Προσωπικά θα με ενδιέφερε ένα μικρών (ή έστω συμμαζεμένων) διαστάσεων (δηλαδή όχι σα το BMW i3) καθαρά ηλεκτρικό όχημα, με δυνατότητα να σκαρφαλώνει ανέτως σε πεζοδρόμια και να μη ξεχαρβαλιάσει από τις άπειρες λακκούβες στους δρόμους, θα ήταν θετικό να έχει 4-κινηση αλλά όχι αναγκαίο, και οπωσδήποτε να μπορώ να το φορτίζω το βράδυ στο σπίτι.

Για να μην ξεχαρβαλιάσει όπως είπα πριν σε λακκούβες και κακοτεχνίες μετά από 10 χρόνια, νομίζω πως ιδανικά θα πρέπει να είναι φτιαγμένο για να οδηγείται άριστα τουλάχιστον σε μικρές χωμάτινες διαδρομές, δηλαδή τα γνωστά, λίγο υπερυψωμένο, με την ένδειξη SUV στο πέτο, ή κάπως έτσι.

Τι βλέπετε να υπάρχει στην αγορά;

Το κοστολογιο ας το αφήσουμε κάπως χαλαρό, και βλέπουμε. Εννοείται πως ιδιαίτερα ακριβές προτάσεις έχουν ενδιαφέρον μόνο .. ακαδημαϊκό. ;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Δε θέλω παιχνίδι καλέ!
Αυτοκίνητο...


Για παράδειγμα, ένα Nissan Juke ή ένα Audi Q2 είναι ας πούμε από πλευράς "όγκου" το ζητούμενο μέγεθος που θεωρώ ικανοποιητικό για αυτοκίνητο "πόλης", αλλά να μπορώ να το πάρω και για να πάω Χαλκιδική για μπανάκι, δηλαδή αποστάσεις 150-200χλμ.

Το BMW i3, αν και εξαιρετικό στο δρόμο (το οδήγησα σχεδόν μόλις βγήκε), είναι ιδιαίτερα ογκώδες και άβολο στην πόλη, ιδίως από τη γυναίκα..
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Μας έχεις μπερδέψει λίγο, γιατί το Audi Q2 που αναφέρεις ως ΟΚ, είναι 20 εκατοστά μακρύτερο από την i3!
Και το Juke 14.

Οπότε μήπως έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου όταν λες i3;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Όχι Juke, Leaf.
Το μέγεθος που ψάχνει θέλω να καταλάβω. Λέει κάτι σαν το Q2 ή το Juke.
Αλλά και τα δύο είναι μεγαλύτερα από την i3.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.058
Δε θέλω παιχνίδι καλέ!
Αυτοκίνητο...
μη το βλέπεις έτσι....έτσι είναι η βασική έκδοση...
ανάλογα τώρα το καλώδιο ρεύματος που θα του βάλεις για τη φόρτιση
μπορεί να ανέβει και 200 άλογα
+καλύτερη επιτάχυνση
+καλύτερη αυτονομία
+καλύτερα κρατήματα
+μεγαλώνει ο χώρος αποσκευών
+βγάζει φτερά
+
+
άλλο όχημα παίρνεις σε λέω:lolsign::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Μας έχεις μπερδέψει λίγο, γιατί το Audi Q2 που αναφέρεις ως ΟΚ, είναι 20 εκατοστά μακρύτερο από την i3!
Σοβαρά; :oops:

Τότε θα πρέπει να το ξαναδώ.

Μπορεί να είναι μόνο η εντύπωση που μου έμεινε τελικά και να κάνω λάθος για το μέγεθος, λες να οδήγησα μεγαλύτερο μοντέλο κάνα i5; Τες πα, το q2 μια χαρά "μικρό" και "βολικό" το βλέπω. Πάρε αυτό σα δεδομένο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Τη σε νοιάζει τη θα πάθει;
Πάρε ένα με leasing να ησυχάσεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
όταν βγει το πρόγραμμα της χρηματοδότησης θα φέρουν όλες οι εταιρείες ότι μοντέλο σχετικό έχουν και επίσης θα αποσαφηνιστεί αν μιλάμε για ηλεκτρικό μόνο ή και για plug in hybrid
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Τη σε νοιάζει τη θα πάθει;
Πάρε ένα με leasing να ησυχάσεις.
Κοίτα, μένω σε περιοχή εκτός σχεδίου πόλης, με 200μ διαδρομή σε δρόμο στρωμένο με τσιμέντο πολύ άγριο τέλος πάντων, και στα 2 χρόνια χρήσης το υβριδικό γιαρις είναι πλέον σκέτο κουδούνι, τρίζουν όλα.

Δε φταίει το γιαρις, μια χαρά αυτοκίνητο είναι, πολιτισμένο κι όμορφο, αλλά θέλει πολιτισμένο δρόμο να πατάει, όχι τσιμέντα και λακούβες, δεν αντέχει, διαλύεται.

Κι είναι πλέον αντιπαθητικό να το οδηγώ, με εκνευρίζουν οι τριγμοί, κι ας είναι λιζινγκ, άσχετο.

Οπότε, θέλω κάτι να αντέξει, να μη ξεχαρβαλιάσει. Μπορεί να ξεκινήσει λιζινγκ και να το κρατήσω, ή να πάει εξ'αρχής σε τέτοιο πλαίσιο, θα δω τι βολεύει οικονομοτεχνικά και φορολογικά.

Το γιαρις ήταν ιδανικό για τη γυναίκα, το οδηγεί πολύ ευχάριστα.

Στον ίδιο δρόμο καθημερινά, το Audi A3 δεν έχει εμφανίσει κανένα τριγμο ακόμα. Έχει σαφώς υψηλότερη ποιότητα κατασκευής, και συναρμολόγησης.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Δές τις νέες προτάσεις τις πεζό φέτος που βγάζουν αρκετές ηλεκτροκίνητες εκδόσεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Όχι Juke, Leaf.
Ναι, ίσως να παίζει αυτή η επιλογή. Δε το έχω δει από κοντά, και δε ξέρω αν "αντέχει" κακοτραχαλο οδόστρωμα χωρίς να διαλύσει...

Θα ένιωθα πιο ασφαλής με ένα Nissan Qashqai αλλά μάλλον είναι πιο μεγάλο από όσο αντέχει η γυναίκα...

Υποθέτω πως καταλάβατε μέχρι τώρα πως το θέμα μεγέθους αφορά την χρήση από τη γυναίκα... ;)
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
έχει ο κορεάτης αμιγώς ηλεκτρικά που θα εισαχθούν
kona electric και το αντίστοιχο σε kia

είναι οι διαστάσεις που θέλεις , στο ύψος που θέλεις και σε σχετικά καλή τιμή (όταν με το καλό εισαχθεί)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Ναι, το Kona είναι ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς (διαστάσεις & SUV) από τα μοντέλα που αναμένονται σχετικά άμεσα.

Υπάρχει και το DS3 crossback με αυτά τα χαρακτηριστικά, αλλά δεν βλέπω να έχει έρθει η ηλεκτρική έκδοση στην Ελλάδα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
αν δεν κατασκευαστούν πρώτα οι απαραίτητες υποδομες .... τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα για τη χωρα μας ειναι ανεκδοτο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Υπάρχουν και συνεχώς αυξάνονται.
Έβλεπα ένα βίντεο ενός Έλληνα που ζει Ελβετία και ήρθε διακοπές Ελλάδα με το Tesla του.
Φάνηκε περίεργο και σε αυτόν και στον δημοσιογράφο ότι όπου και να πήγε δεν συνάντησε προβλήματα.
Υπάρχουν πλέον πρατήρια και με φόρτιση.
Εδώ μέχρι και το Λαύριο στην πλατεία έχει 2 φορτιστές για ηλεκτρικά οχήματα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top