Αγορά ηχείων

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κάποτε, ταξιδεύοντας εκτός της μικρής (πλην τίμιας, λεβέντικης και χαρισματικής) πατρίδος μας, βρήκα στο μολ των συνόρων ένα πολύ ωραίο ζευγάρι (επώνυμο) παπούτσια.
Λέω άσε, τα αγοράζω στην επιστροφή μην επιβαρύνω τις αποσκευές στο πήγαινε.
Στην επιστροφή το μολ ήταν κλειστό.
Το υπέροχο ζευγαράκι camel δεν το πέτυχα πουθενά αλλού.
Προτροπή:
Πάρε αγαπητέ αυτό που σου άρεσε, στήστο όσο ποιο σωστά μπορείς, οδήγησε το με ένα αξιόλογο ντακ-πρό και όταν έχεις τα χρήματα βάλε και ένα σαμπ ομόσταυλο (αν μπορείς να το ρυθμίσεις).
Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοιο βάσανο.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μάλιστα την επόμενη τον πηρα και τηλ να τον ρωτήσω μήπως δεν κατάλαβα κάτικαλά αλλά ήταν σίγουρος.Γι αυτο ρωτάω και ξανά ρωτάω για το sub.
Το - τα sub κάνουν διαφορά και αν ποτέ πάρεις ή δανειστείς για δοκιμή θα το δεις.
Θέλει δουλίτσα η ρύθμιση, αλλά σίγουρα θα βρεις τον τρόπο να το φέρεις εκεί που θες.
Πάει αυτό..
Ta kef σκέτα είναι μια χαρά για τουιτερ.

Σε κανένα χώρο, ακόμα και σε 1τμ wc, δεν είναι "μια χαρά" για μουσική.

Εκτός κι αν ακούς μόνο πχιατίνια, που δε τα βαράει κιόλας γερά, τα χαϊδεύει..
Κώστα μ' εγώ τα 5αράκια τα έχω σε εκτίμηση..
Ειδικά μαζί με sub's δένουν πολύ όμορφα.
Σίγουρα δεν κάνουν για ''μεγάλα'' πράγματα αλλά κάτι γίνεται.
Eίναι και διακριτικά.
Και τα ATC που είχα και τα Spendor 3/5, αλλά και τα HS5 που έχω τώρα μια χαρά δουλίτσα κάνουν φτάνει να σέβεσαι τα όρια τους.
Αν ζητάς παπάδες..
Τώρα για 2,5-3 μέτρα που ακούει ο φίλος συμφωνώ είναι λίγα.
Πολύ λίγα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κώστα μ' εγώ τα 5αράκια τα έχω σε εκτίμηση..
Ειδικά μαζί με sub's δένουν πολύ όμορφα.
Ναι, με σαμπ μπορεί να κάνουν δουλειά μια χαρά, αρκεί η απόσταση ακρόασης να είναι λογική και οι μέγιστες στάθμες ομοίως. :)
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Τα ηχεία που θα παίξουν κολλητά στους τοίχους είναι μόνον αυτά
διότι είναι έτσι κατασκευασμένα!
Larsen 4.3

Οτι άλλο θα βάλεις απλά θα παραβιάζεις τις οδηγίες των κατασκευαστών που θέλουν κάποια απόσταση από τους τοίχους! Αυτό είναι απαράβατος κανόνας για ένα σεβαστό αποτέλεσμα ,ειδάλλως πετάμε απλά τα χρήματά μας και παίζουμε τυχαία, με αμφίβολο αποτέλεσμα!
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Τα ηχεία που θα παίξουν κολλητά στους τοίχους είναι μόνον αυτά
διότι είναι έτσι κατασκευασμένα!
Larsen 4.3

Οτι άλλο θα βάλεις απλά θα παραβιάζεις τις οδηγίες των κατασκευαστών που θέλουν κάποια απόσταση από τους τοίχους! Αυτό είναι απαράβατος κανόνας για ένα σεβαστό αποτέλεσμα ,ειδάλλως πετάμε απλά τα χρήματά μας και παίζουμε τυχαία, με αμφίβολο αποτέλεσμα!
H συντριπτική πλειοψηφία των στουντιακών ηχείων έχουν ρυθμιση για τοποθέτηση κοντά ή διπλα σε τοιχο.
Ta kali συγκεκριμένα που έχουμε γράψει πολλές φορές μπορουν να τοποθετηθούν κολλητά σε τοιχο οπως βλέπεις και εδώ:

1633500296089.png
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.467
Έτσι για την ιστορία να σημειώσω ότι πήγα στη Θεσσαλονίκη για να ακούσω studio monitors την προηγούμενη εβδομάδα.Τα μόνα που βρήκα να ακούσω ανω των 5 ιντσων ήταν καποια Focal και το Yamaha HS7.Σε συζήτηση γύρω από τα Focal shape 65 που μου άρεσαν περισσότερο και αφού περιέγραψα και έδειξα και φωτογραφίες του χώρου μου στον πωλητή,ο τελευταίος ισχυρίστηκε ότι σίγουρα δεν μου χρειάζεται subwoofer.Αυτό με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο.Μάλιστα την επόμενη τον πηρα και τηλ να τον ρωτήσω μήπως δεν κατάλαβα κάτικαλά αλλά ήταν σίγουρος.Γι αυτο ρωτάω και ξανά ρωτάω για το sub.
Κάνε αυτό που σου λέει ο πωλητής. Αυτός, ξέρει.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
...μάλλον ξέρει ότι δεν έχει το αντίστοιχο sub σε στοκ τώρα...
Το φτηνότερο στουντιο sub της φοκαλ κανει όσο δύο shape 6.5 ! Το budget πήγε στα 2.5κ και δεν έχουμε cent διαθέσιμο οτιδήποτε αλλο.

Συμβούλη, focal καινουργια αγοράζουμε μόνο απο Athens Pro Audio (επειδή λόγω αντιπροσωπείας υπάρχει περιθώριο για καλύτερη τιμή).

Το shape ειναι καλο ηχείο, και σαφώς περισσότερο σαλονάτο απο άλλες επιλογές στουντιακών. αμφιβάλλω τα μαλα όμως οτι ειναι καλύτερη επιλογή απο το s8 ή το in8.

Για σαμπ δεν (ξανά) γράφω, θα πάρεις θες δε θες !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Τα ηχεία που θα παίξουν κολλητά στους τοίχους είναι μόνον αυτά
διότι είναι έτσι κατασκευασμένα!
Larsen 4.3

Οτι άλλο θα βάλεις απλά θα παραβιάζεις τις οδηγίες των κατασκευαστών που θέλουν κάποια απόσταση από τους τοίχους! Αυτό είναι απαράβατος κανόνας για ένα σεβαστό αποτέλεσμα ,ειδάλλως πετάμε απλά τα χρήματά μας και παίζουμε τυχαία, με αμφίβολο αποτέλεσμα!
Είναι λάθος όσα γράφεις.

Όλα τα ηχεία, ανεξαιρέτως, παίζουν σωστά on wall, και τέλεια in wall, με μόνη εξαίρεση τα διπολα.


Όλα τα ηχεία θα έχουν προβλήματα όταν απέχουν 50-110 cm από τον πίσω τοίχο.
Όλα, ανεξαιρέτως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
αφού περιέγραψα και έδειξα και φωτογραφίες του χώρου μου στον πωλητή,ο τελευταίος ισχυρίστηκε ότι σίγουρα δεν μου χρειάζεται subwoofer
Πες του πως τον θέλω να του πω κάτι.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Έτσι για την ιστορία να σημειώσω ότι πήγα στη Θεσσαλονίκη για να ακούσω studio monitors την προηγούμενη εβδομάδα.Τα μόνα που βρήκα να ακούσω ανω των 5 ιντσων ήταν καποια Focal και το Yamaha HS7.Σε συζήτηση γύρω από τα Focal shape 65 που μου άρεσαν περισσότερο και αφού περιέγραψα και έδειξα και φωτογραφίες του χώρου μου στον πωλητή,ο τελευταίος ισχυρίστηκε ότι σίγουρα δεν μου χρειάζεται subwoofer.Αυτό με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο.Μάλιστα την επόμενη τον πηρα και τηλ να τον ρωτήσω μήπως δεν κατάλαβα κάτικαλά αλλά ήταν σίγουρος.Γι αυτο ρωτάω και ξανά ρωτάω για το sub.
Kάτι τέτοιοι αλεξιπτωτιστές είναι που χαλάνε τη πιάτσα. Αντί να δώσουν τη σωστή πληροφορία ( και να την υποστηρίξουν διαθέτοντας το σχετικό στοκ ), λένε ό,τι π@παριά τους κατέβει προκειμένου να πουλήσουν κι άσε τον αγοραστή να κουρεύεται μετά. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά δυστυχώς αυτοί οι αλεξιπτωτιστές χαλάνε τη σούπα.
Κάτι παρόμοιο συνέβαινε θυμάμαι και με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα. Μέχρι που στραφήκαμε οι "παλιοί" στη Κινεζική αγορά και έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ, μέχρι που έπεσε κυνήγι περί δήθεν λαθρεμπορίου καπνικών ειδών. Δυστυχώς όμως, στα ηχοσυστήματα δεν τίθεται ζήτημα λαθρεμπορίου. Και ευτυχώς, υπάρχουν forums όπως αυτό και άτομα όπως οι δόκτωρες που ξυπνάνε τους υποψήφιους αγοραστές.

Edit: αυτός ο βλακέντιος, θέλει να πας να στήσεις στη ψύχρα ένα Umik στη θέση ακρόασης και να του δέίξεις ΓΙΑΤΙ χρειάζεται το ( σετ ) subs.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Συνοψίζοντας λοιπόν και αγνοώντας τις προθέσεις καθενός εκτός forum καταλήγω στα παρακάτω

Για το σαλόνι

1 επιλογή


Sonos five συν sonos sub

2 επιλογή

kali audio in 8 2 gen 2 συν kali audio subwoofer ws12

Εδώ ελπίζω να μου αρέσουν τα sonos γιατί όπως και να το κάνουμε ο παράγοντας ''γνώμη συζύγου΄΄πολλές φορές κάμπτει κάθε κανόνα της φυσικής και ξεπερνάει τα κριτήρια της απόστασης,του ισόπλευρου τριγώνου κτλ κτλ νομίζω με καταλαβαίνετε....Aς πούμε ότι μόλις ειδε το subwoofer δεν πέταξε και από τη χαρά της...χαχαχα

Για το Pc iMac

1 επιλογή


yamaha HS7 συν dac .Σε δεύτερο χρόνο συν sub yamaha ns sw300.

2 επιλογή

adam T5V συν dac.Σε δεύτερο χρόνο συν sub adam T10S

3 επιλογή

presonus eris E5 XT συν dac.Σε δεύτερο χρόνο συν sub presonus templor T10

Eδώ ελπίζω να βρώ να ακούσω τις επιλογές 2 και 3.Έχω ακούσει όπως προείπα τα HS7 τα οποία μου άρεσαν αλλά μου φάνηκε σαν να ΄΄χρωμάτιζαν΄΄ αυτό που άκουγα.Το αντίστοιχο sub θα αγοραστεί σε δεύτερη φάση γιατί το μπάτζετ είναι οριακό.Θα αγοραστεί όμως ένα dac και εδώ ζητάω και πάλι τη βοήθεια σας.Ελπίζω να υπάρχει κάτι αξιόλογο στα max 200-250 ευρώ....
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν προχωρήσεις με το σετ των HS7, όπου sub Yamaha ns sw300, βάλε το HS8S.
Δύο τεμάχια...
...
Εδώ ελπίζω να μου αρέσουν τα sonos γιατί όπως και να το κάνουμε ο παράγοντας ''γνώμη συζύγου΄΄πολλές φορές κάμπτει κάθε κανόνα της φυσικής και ξεπερνάει τα κριτήρια της απόστασης,του ισόπλευρου τριγώνου κτλ κτλ νομίζω με καταλαβαίνετε....Aς πούμε ότι μόλις ειδε το subwoofer δεν πέταξε και από τη χαρά της...χαχαχα
...
Πάρε ό,τι θα θελε περισσότερο η σύζυγος.Αυτή τουλάχιστον εξ ορισμού γνωρίζει ακόμα περισσότερα από οποιονδήποτε....πωλητή και μη.

Στο θέμα του οικονομικού DAC,miniDSP που θα εκπληρώνει και αυτόν τον ρόλο μαζί με τους υπόλοιπους ευεργετικούς...
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Είναι λάθος όσα γράφεις.
Όλα τα ηχεία θα έχουν προβλήματα όταν απέχουν 50-110 cm από τον πίσω τοίχο.
Όλα, ανεξαιρέτως.
ban,να φύγετε κύριε , να πάτε αλλού, τι είναι αυτά που λέτε ;
Κάνετε ζημιά στους εμπόρους :p
 


dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Είναι λάθος όσα γράφεις.

Όλα τα ηχεία, ανεξαιρέτως, παίζουν σωστά on wall, και τέλεια in wall, με μόνη εξαίρεση τα διπολα.


Όλα τα ηχεία θα έχουν προβλήματα όταν απέχουν 50-110 cm από τον πίσω τοίχο.
Όλα, ανεξαιρέτως.
Πολύ σωστά ! αλλά η υπάρχουν εξαιρέσεις όπως η Larsen .....το εξηγούν στις οδηγίες τους ξεκάθαρα!


Preferred placement

Flush against the wall
Larsen loudspeakers should, different from most all other speakers, be placed flush against the wall of your listening room. This because the wall in combination with integrated damping panels is an integrated part of the design of the speaker. The design makes the speaker throughout its complete frequency range radiate the sound energy distributed as a half sphere. Other speakers placed with a distance to the back wall will exhibit what is called a “baffle step” at a certain frequency determined by the width of the speakers baffle. At this “baffle step” the radiation from the loudspeaker changes from half sphere to omnidirectional with the consequence of a 3-6 dB drop in sound pressure level for frequencies below “the step”. This step, however, partially compensated for in the crossover, is nothing that exists in real life acoustics. Here within is one of the secrets to the life like authentic sound of the Larsen speakers. In an equilateral triangle Larsen 4 and Larsen 6 are fairy similar in respect of acoustical design and the recommendations regarding speaker placement is valid for both of them. A fairly symmetrical placement of the speakers in respect to room boundaries is important. This because an unsymmetrical placement with for example one speaker much closer to a side wall could result in corner loading and additional reflections from that wall and this can give an unbalanced sound stage. A good start is an equilateral triangle with the speakers in two points and the listening spot in the third. The drivers of a Larsen speaker is tilted inwards and upwards to create the wider area of listening possibilities with the correct distributed acoustical energy throughout the frequency range. For this reason the ceiling should be acoustically reflective and not have sound absorbing panels. The preferred placement of the speakers in a rectangular room is on the longer wall away from the room corners, minimizing side wall reflections. If your room is wide enough (typically minimum 4 meters) an alternative is to place the speakers on the short wall if you can place your listening position close enough and then have the advantage/trade off of having more corner loading and side reflections vs. having your listening position further away from the back wall and the acoustical problems that will arise from that. A desired minimum distance to the side wall is 50 cm. The speakers are designed handle typically max 100 w undistorted music material. To match your Larsen speakers with amplification, cables etc. for a certain room size we recommend that you take the advice from your local Larsen dealer. P
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top