Αγορά ηχοσυστήματος Atmos 5.2.4

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Αφού στο τέλος θα τα σκάσει όλα στο πηγάδι καλύτερα μια και καλή παρά σιγά σιγά και με χαζές αγοραπωλησίες που θα χάσει περισσότερα
Ο ενισχυτής που του λέει είναι πρόκληση να μην τον πάρει
Κοστίζει Ελλαδίτσα κοντά 1600 ευρα
Τον παίρνει 1050 και είναι διπλής αξίας από αυτόν που ήθελε, μόνο με 350 ευρώ πάνω.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλά δεν περίμενα σοβαρή απάντηση, αλλά δεν περίμενα και τόσο βλακώδη.

1. Ο,τι δηλαδή ένας ενισχυτής των 1000 ευρώ, όχι στην "Ελλαδίτσα", είναι χαζή αγορά.
2. Πως τα 350 ευρώ παραπάνω, θυμίζω πως η αρχική του σκέψη ήταν να δώσει 500 συνολικά για ενισχυτή, είναι αμελητέο ποσό.
3. Δεν ξέρω αν γνωρίζεστε προσωπικά και δε με αφορά, αλλά σας είπε πως μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ του ; Γιατί στο πρώτο post του άλλα γράφει ο άνθρωπος.

Και ο λόγος που απαντάω εγώ, είναι και ο λόγος για τον οποίο διαβάζουμε οι υπόλοιποι τα threads. Παρόμοιες σκέψεις και ανάγκες. Αλλά πραγματικά και μεγαλοεισοδηματίες να είστε, είναι προκλητικός ο τρόπος που γράφετε.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλά δεν περίμενα σοβαρή απάντηση, αλλά δεν περίμενα και τόσο βλακώδη.

1. Ο,τι δηλαδή ένας ενισχυτής των 1000 ευρώ, όχι στην "Ελλαδίτσα", είναι χαζή αγορά.
2. Πως τα 350 ευρώ παραπάνω, θυμίζω πως η αρχική του σκέψη ήταν να δώσει 500 συνολικά για ενισχυτή, είναι αμελητέο ποσό.
3. Δεν ξέρω αν γνωρίζεστε προσωπικά και δε με αφορά, αλλά σας είπε πως μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ του ; Γιατί στο πρώτο post του άλλα γράφει ο άνθρωπος.

Και ο λόγος που απαντάω εγώ, είναι και ο λόγος για τον οποίο διαβάζουμε οι υπόλοιποι τα threads. Παρόμοιες σκέψεις και ανάγκες. Αλλά πραγματικά και μεγαλοεισοδηματίες να είστε, είναι προκλητικός ο τρόπος που γράφετε.

Αν δεις στο αρχικό του post έχει budget για τα ηχεία 1200 + τον ενισχυτή.
αλλά θέλει να στίσει ένα καλό atmos με 2 sub.

Τι θέλεις να του πουν πάρε logitech και με 400 euro είσαι οκ?

Εσύ θα ήθελες να σου πουν ότι σου κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου ή την πραγματικότητα.

Αν θέλει εντάσεις διάρκεια στο χρόνο και τα λεφτά του να πιάσουν τόπο και σε ένα χρόνο να μη τα βλέπουμε όλα σε αγγελίες του προτείνουν αυτά που πρέπει.

Τώρα αν το budget για κάποιον είναι απαγορευτικό να ξεπεραστεί τότε να χαμηλώσει τις απαιτήσεις του.

Σίγουρα από τους γνώστες εδώ έχει ο κάθε ένας και μια φιλοσοφία - εμπειρίες έχει χαλάσει άπειρα χρήματα έχει διαβάσει και έχει γνώσεις. Δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει και να βοηθήσει τον οποιοδήποτε, το κάνει γιατί το θέλει.

Εγώ προσωπικά έχω βοηθηθεί παααρα πολύ σε συνδυασμό με διάβασμα. Η αλήθεια είναι ότι έχω δώσει πολλά λεφτά γιατί δεν ήξερα και ακόμη δεν ξέρω και είχα κάνει πολλά λάθη. Βέβαια έχω αφήσει όλα τα άλλα και πλέον το έχω σαν χομπι.

Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να επενδύσει μια φορά και τέλος, ε αυτός ο φίλος ο οποίος δεν ξέρει θα ήταν καλύτερο να πει τι θέλει να κάνει να ακούσει τις προτάσεις και μετά να δει αν μπορεί να το κάνει οικονομικά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καλά δεν περίμενα σοβαρή απάντηση, αλλά δεν περίμενα και τόσο βλακώδη.

1. Ο,τι δηλαδή ένας ενισχυτής των 1000 ευρώ, όχι στην "Ελλαδίτσα", είναι χαζή αγορά.
2. Πως τα 350 ευρώ παραπάνω, θυμίζω πως η αρχική του σκέψη ήταν να δώσει 500 συνολικά για ενισχυτή, είναι αμελητέο ποσό.
3. Δεν ξέρω αν γνωρίζεστε προσωπικά και δε με αφορά, αλλά σας είπε πως μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ του ; Γιατί στο πρώτο post του άλλα γράφει ο άνθρωπος.

Και ο λόγος που απαντάω εγώ, είναι και ο λόγος για τον οποίο διαβάζουμε οι υπόλοιποι τα threads. Παρόμοιες σκέψεις και ανάγκες. Αλλά πραγματικά και μεγαλοεισοδηματίες να είστε, είναι προκλητικός ο τρόπος που γράφετε.
Μάλλον δεν γνωρίζεις και είσαι και άσχετος τελείως.
Επειδή σεβόμαστε τα λεφτά που δίνει ο καθένας του λέμε να πάρει ότι καλύτερο μπορεί για την τσέπη του.
Επιμένει να κάνει ένα φουλ στήσιμο το οποίο αν κατέβει από ένα μπάτζετ θα πάρει πράγματα κάτω του μετρίου και στο μέλλον θα χάσει λεφτά περισσότερα.
Το να βγαίνεις εσύ σαν σταυροφόρος οικονομικών στην τσέπη του καθένα είναι προκλητικό.
Αν δεν θέλει ο άνθρωπος μπορεί να πει παιδιά δεν μπορώ να τα φτάσω σε αυτά τα λεφτά
Μέχρι και ηχομπαρα του προτείναμε και απλό 5.1 για να πιάσουν τόπο τα λεφτά που θέλει να δώσει.
Ούτε έμποροι είμαστε, ούτε υψηλομισθοι και όλοι το έχουν πληρώσει το λάθος αυτό.
Έχουμε στησει αρκετες φορές χαμηλου κοστους συστήματα έχουμε χάσει άπειρα λεφτά και του λέμε να μην κάνει αυτό το λάθος.
Εσενα ακριβώς ποια νευρο σου χτυπήσαμε και χτυπιέσαι.
Μην είσαι βλακη.....
hqdefault (1).jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Μια σοβαρή διαφορά, χωρίς να υπολογίζω το ύψιστο κριτήριο*:
Όταν ο ankokdog μας έλεγε οτι ακούει δυνατά, υποθέσαμε πως εννοεί ό,τι εννοεί το 99% των υποψήφιων hometheater buffs, δυνατούτσικα λόγω περιορισμών ενόχλησης ακοής, οικογένειας, συνοικούντων στο κτίριο και άλλων παραγόντων.
Το γεγονός οτι κάποιοι απο εμάς ακούμε κοντά ή στο reference, δεν σημαίνει οτι αυτό εννοεί όποιος γράφει "δυνατά". ;)

Ας σκεφτόμαστε αυτό όταν προτείνουμε τελικούς για παράδειγμα (συνήθως για L-R αντί LCR :o ) σε κάποιον που απλώς ακούει σε υψηλούτσικη ένταση ταινίες σε μικρό χώρο, γιατί η προσθήκη τελικών δεν θα μεταμορφώσει τη μεσαία προς υψηλή ένταση και συνήθως δεν γίνεται καν αντιληπτή.
Been there, done these many times. :oops:

Το ίδιο ισχύει για τους ολοκληρωμένους AVR ή τα ηχεία (και τα subs! ) και γι' αυτό υπάρχει εξάλλου ευρεία γκάμα μοντέλων αντί για 2 σε κάθε εταιρεία. :)
Ντίφφρεντ στρόοουκς φωρ ντίφφρεντ φολκς που λέγαμε και στο χωριό.





*το οποίο επηρεάζει εξόχως την ένταση. Το οικονομικό. :D
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αν δεις στο αρχικό του post έχει budget για τα ηχεία 1200 + τον ενισχυτή.
αλλά θέλει να στίσει ένα καλό atmos με 2 sub.

Τι θέλεις να του πουν πάρε logitech και με 400 euro είσαι οκ?

Εσύ θα ήθελες να σου πουν ότι σου κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου ή την πραγματικότητα.

Αν θέλει εντάσεις διάρκεια στο χρόνο και τα λεφτά του να πιάσουν τόπο και σε ένα χρόνο να μη τα βλέπουμε όλα σε αγγελίες του προτείνουν αυτά που πρέπει.

Τώρα αν το budget για κάποιον είναι απαγορευτικό να ξεπεραστεί τότε να χαμηλώσει τις απαιτήσεις του.

Σίγουρα από τους γνώστες εδώ έχει ο κάθε ένας και μια φιλοσοφία - εμπειρίες έχει χαλάσει άπειρα χρήματα έχει διαβάσει και έχει γνώσεις. Δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει και να βοηθήσει τον οποιοδήποτε, το κάνει γιατί το θέλει.

Εγώ προσωπικά έχω βοηθηθεί παααρα πολύ σε συνδυασμό με διάβασμα. Η αλήθεια είναι ότι έχω δώσει πολλά λεφτά γιατί δεν ήξερα και ακόμη δεν ξέρω και είχα κάνει πολλά λάθη. Βέβαια έχω αφήσει όλα τα άλλα και πλέον το έχω σαν χομπι.

Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να επενδύσει μια φορά και τέλος, ε αυτός ο φίλος ο οποίος δεν ξέρει θα ήταν καλύτερο να πει τι θέλει να κάνει να ακούσει τις προτάσεις και μετά να δει αν μπορεί να το κάνει οικονομικά.
Το αρχικό post το έχω διαβάσει. Στο αρχικό post o ενισχυτής του κάνει 500 ευρώ. Άρα μιλάμε για σύνολο 1700 ευρώ.

Από που προκύπτει το ότι εγώ θέλω να του πει κάποιος να πάρει logitech με 400 ευρώ; Αυτό που λέω είναι ότι για να χαρακτηριστεί κάτι ως πρόταση που θα τον βοηθήσει να πάρει το καλύτερο δυνατό, θα πρέπει τουλάχιστον να είναι κοντά στο νέο ποσό. Αυτό κάνουμε όλοι όταν κάνουμε έρευνα αγοράς. Προσπαθούμε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό με ορισμένα χρήματα.

Προφανώς και οι άνθρωποι οι οποίοι γράφουν ΞΕΡΟΥΝ. Κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις τους και εγώ έχω βοηθηθεί. Αυτό που έγραψα είναι εξαιρετικά απλό, δε χρειάζεται να το επαναλάβω.
[DOUBLEPOST=1545483599][/DOUBLEPOST]
Μάλλον δεν γνωρίζεις και είσαι και άσχετος τελείως.
Επειδή σεβόμαστε τα λεφτά που δίνει ο καθένας του λέμε να πάρει ότι καλύτερο μπορεί για την τσέπη του.
Επιμένει να κάνει ένα φουλ στήσιμο το οποίο αν κατέβει από ένα μπάτζετ θα πάρει πράγματα κάτω του μετρίου και στο μέλλον θα χάσει λεφτά περισσότερα.
Το να βγαίνεις εσύ σαν σταυροφόρος οικονομικών στην τσέπη του καθένα είναι προκλητικό.
Αν δεν θέλει ο άνθρωπος μπορεί να πει παιδιά δεν μπορώ να τα φτάσω σε αυτά τα λεφτά
Μέχρι και ηχομπαρα του προτείναμε και απλό 5.1 για να πιάσουν τόπο τα λεφτά που θέλει να δώσει.
Ούτε έμποροι είμαστε, ούτε υψηλομισθοι και όλοι το έχουν πληρώσει το λάθος αυτό.
Έχουμε στησει αρκετες φορές χαμηλου κοστους συστήματα έχουμε χάσει άπειρα λεφτά και του λέμε να μην κάνει αυτό το λάθος.
Εσενα ακριβώς ποια νευρο σου χτυπήσαμε και χτυπιέσαι.
Μην είσαι βλακη.....
View attachment 113627

Εγώ δε χτυπιέμαι. Και το αρχικό μου σχόλιο αφορούσε ΜΙΑ συγκεκριμένη πρόταση, όχι το πλήθος των προτάσεων της ανάρτησης. Το να μιλάς συνεπώς και α πληθυντικό είναι άστοχο και τα μισά απ 'όσα έγραψες είναι εκτός θέματος. Οπότε σκέψου λίγο καλύτερα όταν κάνεις λόγο για σταυροφορίες, αν μπορείς να σκεφτείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Αυτό που έγραψα είναι εξαιρετικά απλό, δε χρειάζεται να το επαναλάβω.
Ναι.

Κι αυτό που γράφουμε πολλοί, κατ'επανάληψιν, είναι ότι το μέγεθος των μεγαφώνων καθορίζει την απόσταση ακρόασης.

Εντάξει, είναι ακριβά τα μεγάλα μεγάφωνα, και γι'αυτό πάει πολύς κόσμος σε 4-ιντσες κλανιές, λόγο φτήνιας, που όμως ούτε στο 1μ απόσταση δεν ακούγονται, τσιροκοπάνε μόνο..

Μια συμβουλή θα σας δώσω, κι άμα θέλετε ακούστε την: πάρτε (αν μπορείτε) 8" μεγάφωνα. Τα πιο μικρά, δεν κάνουν σοβαρή δουλειά, αν συνεχιστεί το χόμπι, αργά ή γρήγορα, θα τα ζμπρώξετε στις αγγελίες.

Αυτά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εγώ αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι πρώτα περιγράφεις το χώρο λες τι θές να κάνεις ώστε να σου πούν που πρέπει να κινηθείς. Κανείς εδώ μέσα δεν είναι της σπατάλης. Είναι υπέρ του καλύτερου αποτελέσματος χωρίς υπερβολές.

Αν αυτά που θα σου πούν είναι εκτός budget τότε απλά μη το κάνεις η κάντω σταδιακά.

Είναι σα να ερθει και να μου πει κάποιος θέλω ένα gaming pc που να παίζει όλα τα games με 120fps 4k αλλά δείνω μέχρι 500euro. Η μάζεψε και τα υπόλοιπα χρήματα ή ρίξε τις απαιτήσεις ή παρε για αρχή αυτά που φτάνουν και σιγά σιγά να προσθαίσεις τα υπόλοιπα.
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Το αρχικό post το έχω διαβάσει. Στο αρχικό post o ενισχυτής του κάνει 500 ευρώ. Άρα μιλάμε για σύνολο 1700 ευρώ.

Από που προκύπτει το ότι εγώ θέλω να του πει κάποιος να πάρει logitech με 400 ευρώ; Αυτό που λέω είναι ότι για να χαρακτηριστεί κάτι ως πρόταση που θα τον βοηθήσει να πάρει το καλύτερο δυνατό, θα πρέπει τουλάχιστον να είναι κοντά στο νέο ποσό. Αυτό κάνουμε όλοι όταν κάνουμε έρευνα αγοράς. Προσπαθούμε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό με ορισμένα χρήματα.

Προφανώς και οι άνθρωποι οι οποίοι γράφουν ΞΕΡΟΥΝ. Κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις τους και εγώ έχω βοηθηθεί. Αυτό που έγραψα είναι εξαιρετικά απλό, δε χρειάζεται να το επαναλάβω.
[DOUBLEPOST=1545483599][/DOUBLEPOST]


Εγώ δε χτυπιέμαι. Και το αρχικό μου σχόλιο αφορούσε ΜΙΑ συγκεκριμένη πρόταση, όχι το πλήθος των προτάσεων της ανάρτησης. Το να μιλάς συνεπώς και α πληθυντικό είναι άστοχο και τα μισά απ 'όσα έγραψες είναι εκτός θέματος. Οπότε σκέψου λίγο καλύτερα όταν κάνεις λόγο για σταυροφορίες, αν μπορείς να σκεφτείς.
Και από το πλήθος των απαντήσεων σε πείραξε εσένα που είπε το μέλος Κεφαλάς το εξής
Φίλε υπάρχει προσφορά ντενον από εδώ στα 1050 ευρώ από 1600!!!!
Ναι είναι πάνω από το μπάτζετ που έχει δηλώσει αλλά είναι ευκαιρία.
Αν μπορεί κάνει την υπέρβαση αν δεν μπορεί όχι.
Εσυ που στραβωσες και είπες να επέμβεις?


Γιατί και εκτός από βοήθεια ηχητική προσφέρει το σάιτ και ψυχιατρική!!!
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Καλησπέρα σε όλη την σούπερ ομάδα!
Ευχαριστώ πολυ όλους για άλλη μια φορά (δεν θα βαρεθώ να σας ευχαριστώ, αλήθεια) για τις συμβουλές σας και γενικότερα για όλη την συμμετοχή σας!
Τελικά, θα προβώ στην παρακάτω επιλογή:

Με μόνη αλλαγή στο κεντρικό! Θα πάρω το 450C τελικά: https://www.elektrowelt24.eu/shop/L...-Premiere/Klipsch-RP-450-C-schwarz::4930.html
Η αγορά του ηχοσυστηματοσ θα γίνει απο Γερμανία αρχές Γενάρη (τοτε θα έχει γίνει το ΑΦΜ του συνεργάτη μου ενδοκοινοτικό), πλην των sub που θα τα αγοράσω απο εδώ..
Έχω, λοιπόν, «κλείσει» λοιπόν στο μυαλό μου όλα το σύστημα.. Έχω όμως τους ενδοιασμούς μου για τα sub.. Οπότε και για να έχουμε κάτι να συζητάμε μέχρι τον Γενάρη, ας ξεκινήσει ο πόλεμος των sub!! Εσείς συμφωνείτε για 2 Presonus ή να πάω σε κάτι άλλο;


Μια πληροφορία ...
Ο Marantz 6012.....τελείωσε για Ελλάδα.
Σύντομα θα τελειώσει και στην Ευρώπη.
Κοιτά και για καμία εναλλακτική πρόταση γιατί μέχρι τον Γενάρη που θα ψωνίσεις μπορεί να μην τον βρεις.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μια πληροφορία ...
Ο Marantz 6012.....τελείωσε για Ελλάδα.
Σύντομα θα τελειώσει και στην Ευρώπη.
Κοιτά και για καμία εναλλακτική πρόταση γιατί μέχρι τον Γενάρη που θα ψωνίσεις μπορεί να μην τον βρεις.
Μην λες τέτοια και φας καμιά μήνυση για προτροπή σε έξοδα!!!!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Και από το πλήθος των απαντήσεων σε πείραξε εσένα που είπε το μέλος Κεφαλάς το εξής
Φίλε υπάρχει προσφορά ντενον από εδώ στα 1050 ευρώ από 1600!!!!
Ναι είναι πάνω από το μπάτζετ που έχει δηλώσει αλλά είναι ευκαιρία.
Αν μπορεί κάνει την υπέρβαση αν δεν μπορεί όχι.
Εσυ που στραβωσες και είπες να επέμβεις?


Γιατί και εκτός από βοήθεια ηχητική προσφέρει το σάιτ και ψυχιατρική!!!
Σοβαρά τώρα, ακόμα δεν κατάλαβες; Επιπλέον, όσο αφορά την ψυχιατρική βοήθεια, μιλάς εκ μέρους του avsite; Όταν λες "να επέμβεις" θες να πεις πως οποιαδήποτε διαφωνία σε μια ανάρτηση αποτελεί "επέμβαση" και όχι σχόλιο όπως όλα τα άλλα; Καλύτερα να μη συνεχίσεις γιατί εκτίθεσαι.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ναι avsite για πάσα νόσο .
Απλά ανοίξου μας και θα σου πούμε στο τέλος.
Και σοβαρά τώρα ,θεωρείς αυτό που αραδιασες εσύ με επίθετα και επιχειρηματίες ,φιλική συμβουλή?
Δεν νομίζω .....
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top