Αγορά ηχοσυστήματος Atmos 5.2.4


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.252
Επίσης, προσωπικά δε βλέπω νόημα τα κυρίως ηχεία να είναι "μεγαλύτερα" από τα υπόλοιπα, εκτός κι αν βρίσκονται σε μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης.

Και θα προτιμούσα να υπάρχουν 7 ηχεία κι όχι 5, μοιράζονται καλύτερα τα πράγματα, όσον αφορά τις στάθμες, κι άρα και τα αναγκαία βατ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Επίσης, προσωπικά δε βλέπω νόημα τα κυρίως ηχεία να είναι "μεγαλύτερα" από τα υπόλοιπα,
Για να συνδυάζεται και η δικάναλη ακρόαση. Δυστυχώς πολλά έργα δεν ακούγονται καλά και δεν προσφέρουν απόλαυση με τα υπάρχοντα upmixing algorithms. Οι οποίοι αλγόριθμοι πάλι στέλνουν περισσότερη “δουλειά” στα τρία μπροστά ηχεία.
Οπότε αν υπάρχει οικονομικός περιορισμός και δεν μπορουμε να αγοράσουμε 7 μεγάλα, μπορούμε να αγοράσουμε 3 μεγάλα και 4 δορυφόρους. Εσύ ας πούμε θα ήσουν πάρα πολύ καλύτερα με τρία τεμάχια KH420 μπροστά. Σκέψου το για το μέλλον, οταν θα έρθει η ωρα να συμπληρώσεις την 7αδα ή την 11άδα.
[DOUBLEPOST=1545256515][/DOUBLEPOST]
Τι κολπο ειναι αυτο; :errwhat:
Γιατι όχι; Καλύτερα το τουιτερ μακρυά απο το ταβάνι για σχετικό έλεγχο των ανακλάσεων , και το γουφερ κοντά για gain και μείωση του sbir. Εγω έτσι σχεδιάζω να τα βάλω.
Κάνω κάπου λάθος;
 

Μηνύματα
864
Reaction score
2.991
Μιλας για ολα τα ηχεια.
Οχι βεβαια μια χαρα,απλα ειχα μεινει στα atmos που woofer και κορνα θα κοιτανε προς τα κατω και κολλησα λιγο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Μιλας για ολα τα ηχεια.
Οχι βεβαια μια χαρα,απλα ειχα μεινει στα atmos που woofer και κορνα θα κοιτανε προς τα κατω και κολλησα λιγο.
Για τα ατμος μιλάω. Με κλίση, όχι κολλημένα με πλάτη στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
864
Reaction score
2.991
Εγω αυτην τοποθετηση την εχω δεδομενη στο μυαλο μου αν θελουμε κληση,οχι επειδη γνωριζω τα οφελη,αλλα επειδη μου "καθετε" ποιο καλα. :p
 

Μηνύματα
32
Reaction score
40
Δεν ειναι μόνο η διάμετρος του γουφερ σημαντική, αλλα και ο αριθμός τους ανά ηχείο. Αλλο πράγμα ενα 6,5in, άλλο δύο σε ενα ηχείο.

Όσον αφορά την συζήτηση για τα ατμος και το πορτ.
Παρατήρηση: εφοσον τα ηχεία θα ειναι κροσσαρισμενα στα 80-100Hz, η θέση του πορτ δεν εχει πολλή σημασία.
Ερώτηση: γιατι να μην τα βάλουμε να κρέμονται ανάποδα, με το γουφερ προς το ταβάνι και το τουιτερ προς το πάτωμα; :idk:
[DOUBLEPOST=1545251832][/DOUBLEPOST]Κάτι ακόμα. Τα presonus δεν εχουν standby mode, θα χρειαστείς master slave πολύμπριζο, ή τηλεχειριζόμενο. Ή θα τα ανάβεις ένα ένα καθε φορα.
Ωραίος! Θα πάρω αυτό το slave πολύμπριζο που λες..!

Επίσης, προσωπικά δε βλέπω νόημα τα κυρίως ηχεία να είναι "μεγαλύτερα" από τα υπόλοιπα, εκτός κι αν βρίσκονται σε μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης.
Και θα προτιμούσα να υπάρχουν 7 ηχεία κι όχι 5, μοιράζονται καλύτερα τα πράγματα, όσον αφορά τις στάθμες, κι άρα και τα αναγκαία βατ...
Κι εγω θα προτιμούσα 7 αλλά δεν μου το επιτρέπει ο χώρος, δυστυχώς..
Όσο για τα τα «μεγαλύτερα» ηχεία, τα μπροστινά ειναι στα 3 μέτρα απόσταση, ενώ τα πίσω στα 2..

Για τα ατμος μιλάω. Με κλίση, όχι κολλημένα με πλάτη στο ταβάνι.
Με κλίση θα τα βάλω, ναι. Όντως να τα βάλω ανάποδα τωρα;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Με κλίση θα τα βάλω, ναι. Όντως να τα βάλω ανάποδα τωρα;;
Δεν ηταν προτροπή. Ερώτηση ήταν. Ισως να ισχύουν άλλα για καθε ηχείο/κλίση.
Εγω παντως θα ρωτήσω τον κατασκευαστή με Mail πριν φτιάξω βάσεις.
 

Μηνύματα
864
Reaction score
2.991
Εάν η διασπορά του ηχείου καλύπτει τη γωνιά που προκύπτει με την θέση ακρόασης δεν νομίζω πως χρειάζεται και κλιση ή είναι καλύτερα να εχει σε καθε περίπτωση;
 

Μηνύματα
32
Reaction score
40
Εάν η διασπορά του ηχείου καλύπτει τη γωνιά που προκύπτει με την θέση ακρόασης δεν νομίζω πως χρειάζεται και κλιση ή είναι καλύτερα να εχει σε καθε περίπτωση;
Λόγω του ότι η γωνία θα ειναι 55 μοίρες (βάσει προδιαγραφών Dolby), η απόσταση του ηχείου απο την ευθεία της θέσης ακρόασης βγαίνει περίπου στα 120 εκατοστά. Όποτε δε νομίζω να βοηθά η διασπορά χωρις κλίση του ηχείου.. Pls διορθώστε με αν κανω λάθος..
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Σκεφτεσαι να βαλεις τα R15m στο ταβανι και μαλιστα 4 'μαυρα κουτια' σε ταβανι βαμμενο ασπρο..
Θα σου αρεσει το αισθητικα το τελικο αποτελεσμα σε ενα ομολογουμενος ομορφο χωρο οπως τον εχεις τωρα?
Μηπως θα ειναι αχαρο?
Και ναι ΑΝ τα βαλεις σε καταδικο σου χωρο αλλα στο σαλονι 4 'μαυροι χαροι' να κρεμονται πανω απο το κεφαλι σου?
Εχεις εξασφαλισει την συγκαταθεση ή μενεις μονος?
Ερωτησεις πριν αρχισουν να πεφτουν παντοφλες...
 

Μηνύματα
864
Reaction score
2.991
Λόγω του ότι η γωνία θα ειναι 55 μοίρες (βάσει προδιαγραφών Dolby), η απόσταση του ηχείου απο την ευθεία της θέσης ακρόασης βγαίνει περίπου στα 120 εκατοστά. Όποτε δε νομίζω να βοηθά η διασπορά χωρις κλίση του ηχείου.. Pls διορθώστε με αν κανω λάθος..
35 μοίρες είναι η γωνία σε σχέση με την θέση ακρόασης αν το βάλεις στις 55 μοίρες όπως λέει η Dolby.
Το ηχείο έχει διασπορά όπως λέει η εταιρία 90x90 μοίρες,δηλαδή 45 από κάθε πλευρά.Όποτε μέσα είσαι.
Τώρα αν θες να δώσεις και έξτρα κλίση,δώσε.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Κάτι άλλο. Τα r15m με τα rp160 είναι άαααλλη σειρά. Επειδή τα έχω και έχω ακούσει και τα 2 είναι σε διαφορετικό επίπεδο.
Μήπως να έβλεπες τα rp150 για πίσω

Και αυτό που σου είπαν για το ταβάνι. Μήπως να το σκεφτόσουν να κάνεις κάτι με γυψοσανίδα και να μπούν χωστά και παράλληλα να βελτιώσεις την ακουστική του χώρου σου αλλά να έχεις και αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα?

Αυτά είναι σκέψου πώς θα φαίνονται 4 τέτοια στο ταβάνι.

170671_492b8f84b61d94a0fcb83c4fcfeafdbb.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.995
Reaction score
8.045
Εγώ θα έλεγα να δεις μόνο klipsch και όχι τα zensor. Δε σηκώνουν εντάσεις ούτε για πλακα. Εγώ προσωπικά θα αγόραζα αυτά για μπροστά


https://www.skroutz.gr/s/16256785/Klipsch-RP-600M.html
Πρόκειται για το καινούργιο μοντέλο αντίστοιχο του rp 160
https://www.skroutz.gr/s/6854128/Klipsch-RP-450C-Center-Speaker.html
Το κέντρικο είναι το σημαντικότερο ηχείο και αυτό είναι αρκετά future proof
Για πίσω ηχεία θα έβαζα αυτα
https://www.skroutz.gr/s/5978041/Klipsch-R-15M-Monitor.html
Τα οποία ναι μεν είναι μικρά (και οικονομικά) αλλά στο μέλλον μπορείς να βάλεις τα δίπολα στο πλάι και τότε είναι μια χαρα για πίσω σε 7.1.4. Αν σε βγάζει το budget βάζεις πίσω τα ίδια με μπροστά.
Τέλος για ατμός μπορείς να βαλεις τα ίδια με πίσω η να πας σε κάτι τετοιο
https://www.skroutz.gr/s/16436842/Klipsch-R-41SA-Dolby-Atmos-Elevation.html
Για σαμπ πας εδώ με κλειστά τα ματια

https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html?keyphrase=presonus+t10

Δε θα έχει καμία σχέση με zensor η οτιδήποτε άλλο κοντά στο budget του.
[DOUBLEPOST=1544900611][/DOUBLEPOST]Ο τρόπος που έχεις μοιράσει το budget σου είναι λάθος, βάζοντας πίσω ηχεία των 500 ευρώ και κεντρικό μια π...@.
Τα dali για μουσική ακρόαση είναι μια χαρά, και σχετικά με την klipsch μπορώ να πω ότι είναι θέμα γούστου η επιλογή τους. Μιλάμε πάντα σε σχέση με το κόστος τους. Αν μας ενδιαφέρουν οι εντάσεις (απαραίτητες στο home cinema), κατ ευθείαν σε klipsch. Έχω ένα ζευγάρι dali zensor στο πατάρι και την θέση τους έλαβαν τα rp 150, πραγματικά μεγάλη διαφορά στα δυναμικά! Οπωσδήποτε με τα 160 ή ότι άλλο νεότερο, ακόμη καλύτερα αποτελέσματα (όπως αναφέρετε σωστά, άλλη κατηγορία)!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Εγώ έβαλα τα ξύλινα κουτιά στο ταβάνι και αν στην αρχή τα φοβόμουν ότι θα φαίνονταν τελικά το αποτέλεσμα στην πράξη ξεπέρασε κάθε μου προσδοκία...
Στην περίπτωση σου επειδή βλέπω ότι είσαι μερακλής.. Σκέψου τελικά την περίπτωση να κανείς ψευδοροφή.. θα βάλεις 4 πχ Dali phantom E60 (ή Ε50) στις σωστές θέσεις. Τα ηχεία αυτά (ή παρόμοια) έχουν την σωστή διασπορά και το κυριότερο είναι διακριτικά και θα χαθούν στο χώρο.
Δεν ξέρω ποσό πάει η ψευδοροφή αλλά θα κατεβάσεις ταβάνι 12cm και θα ασε οκ.
Εγώ έχω μπροστά τα RP160m κέντρο το RP450C και πίσω τα R15m & ως Atmos 2 Dali E50. Σωστα σου είπαν ότι η σειρά RP είναι ανώτερη της R αλλά στην περίπτωση μου θεώρησα υπερβολή τα RP150m και πίσω έβαλα τα R15m που περίσσεψαν από την αναβάθμιση...
Πολύ μεγάλη σημασία η επιλογή των subs. Εκεί μην τσιγκουνεύτεις! Και αν σε πέρνει φέρει έναν ‘ειδικο’ να στα ρυθμίσει..
Ξέρω ότι βγαίνουν πολλά τα λ7 αλλά θα τα κανείς μια φορά -σωστα!- και θα ξενοιασεις για χρόνια..
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
(.....θα κατεβάσεις ταβάνι 12cm και θα ασε οκ..)

Η γυψοσανίδα πόσο πάχος έχει ένα πόντο; Άρα περισσέυουν 11 και το Dali τι βάθος έχει και τι αέρας θα περισσεύει; Αυτό κουμπώνει στη γυψοσανίδα και όχι ταβάνι σωστά;
 

Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Τα dali για μουσική ακρόαση είναι μια χαρά, και σχετικά με την klipsch μπορώ να πω ότι είναι θέμα γούστου η επιλογή τους. Μιλάμε πάντα σε σχέση με το κόστος τους. Αν μας ενδιαφέρουν οι εντάσεις (απαραίτητες στο home cinema), κατ ευθείαν σε klipsch. Έχω ένα ζευγάρι dali zensor στο πατάρι και την θέση τους έλαβαν τα rp 150, πραγματικά μεγάλη διαφορά στα δυναμικά! Οπωσδήποτε με τα 160 ή ότι άλλο νεότερο, ακόμη καλύτερα αποτελέσματα (όπως αναφέρετε σωστά, άλλη κατηγορία)!
Τα dali είναι σκουπιδια για ht χρηση ομως. Τα βάζω κατηγορία all in one home cinema :o. Τα klipsch έχουν τα θεματακια τους αλλά τουλάχιστον βγαζουν ένταση και μαλιστα πολύ σοβαρή για την τιμή τους. Αν έπρεπε να φτιάξω home cinema μικρού έως μεσαίου budget μόνο klipsch θα επερνα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
(.....θα κατεβάσεις ταβάνι 12cm και θα ασε οκ..)

Η γυψοσανίδα πόσο πάχος έχει ένα πόντο; Άρα περισσέυουν 11 και το Dali τι βάθος έχει και τι αέρας θα περισσεύει; Αυτό κουμπώνει στη γυψοσανίδα και όχι ταβάνι σωστά;
H γυψοσανιδα μπορει να ειναι και 'ακουστικου τυπου'.
Τα Ε50/Ε60 θελουν 10cm, αφηνεις και 1cm αερα για τυχον στραβωματα συν το παχος της σανιδας που θα βαλεις και εισαι οκ. Παραπανω απο 13cm δεν θα σου φαει νομιζω..
Μπορεις να βρεις και αλλα με πιο ρηχο προφιλ..
Αναφερω τα dali γιατι αυτα πετυχα εγω σε καλη τιμη και εκαναν την δουλεια που ηθελα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.844
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top