Αγορά ηχοσυστηματος home cinema (παραθέτω photos κτλ)

Μηνύματα
96
Reaction score
17
το δέντρο αυριο εχει φύγει..
αν το κεντρικο πρεπει να ειναι ιδιας εταιρειας κτλ(πραγμα λογικό) τοτε η πρώτη αγορά που πρεπει να κανω και με παίρνει οικονομικά ειναι τα 3 μπροστά ηχεια..

στις επιλογές για τα 3 αυτα ηχεία και επειδη όπως εχω πει θα τα παρω σε πολλές δοσεις, αυτο με περιορίζει στις επιλογές μου σε συγκεκριμένα online μαγαζια με συγκεκριμένες εταιρείες.

Δηλαδή ο νακας εχει μονο wharfedale και Yamaha

ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ την εταιρεία Polk

και το media markt εχει τις περισσότερες εταιρείες και ποικιλια με τις: velodyne,dali,kef,klipsch,focal,magnat.

ανεβαζω και μια καινούρια τωρινή φωτο με τις μικροαλλαγες..
 

Attachments


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
υπαρχουν και αλλα μαγαζια εκτος αυτων που ανεφερες με πολυ καλυτερες τιμες
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
υπαρχουν και αλλα μαγαζια εκτος αυτων που ανεφερες με πολυ καλυτερες τιμες
και με 24 ατοκες?αυτο ειναι το βασικο αφου δεν υπάρχει μετρητο...αν θελεις μου τα αναφέρεις εδω ή σε μήνυμα!Ευχαριστώ βασιλη και χρονια σου πολλα κιολας..
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
γιατι ο κωτσοβολος ατοκα λες στα πουλαει ? η χωρις εκδοση καρτας η δανειου?

ευχαριστω για τις ευχες, καλη χρονια και σε εσενα και την οικογενεια σου
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.642
Το κεντρικο πρέπει να είναι επιπλέον της ίδιας "οικογένειας" ώστε να δένει καλύτερα με τα υπόλοιπα αλλά αυτό δε χρειάζεται να είναι τόσο ψηλά στη λίστα σου στην παρούσα φάση, έχεις πιο σοβαρά θέματα να λύσεις.

Όταν φύγει το δέντρο μπορείς να μεταφέρεις την τηλεόραση στο κέντρο και τα ηχεία περί τα 30εκ απο τους πλαϊνούς τοίχους, σαν ένα πρώτο βήμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
96
Reaction score
17
γιατι ο κωτσοβολος ατοκα λες στα πουλαει ? η χωρις εκδοση καρτας η δανειου?
εχω πάρει άπειρες φορές τα τελευταία 10 χρονια και απο media markt και απο κωτσοβολο με την πιστωτική μου καρτα εθνικης Mastercard.

προφανως και εχει βαλει τον τοκο μεσα στην τελικη τιμη αλλα πχ σε αυτα τα ηχεία
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dali-zensor-7-walnut-ζεύγος-1102315.html

σου λεει κανουν 775 το ζεύγος αλλα με βοηθάει οταν μου λεει οτι μπορώ να δινω καθε μηνα 32€ για 24 δοσεις.
ενα αλλο μαγαζι ισως τα εχει 125€ λιγοτερα αλλα θα πρεπει να εχω 650€ cash και δεν τα εχω.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
με την καρτα δεν μπαινουν δοσεις? σορρυ για την ερωτηση αλλα εγω παντα παιζω κασερι
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.642
εχω πάρει άπειρες φορές τα τελευταία 10 χρονια και απο media markt και απο κωτσοβολο με την πιστωτική μου καρτα εθνικης Mastercard.

προφανως και εχει βαλει τον τοκο μεσα στην τελικη τιμη αλλα πχ σε αυτα τα ηχεία
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dali-zensor-7-walnut-ζεύγος-1102315.html

σου λεει κανουν 775 το ζεύγος αλλα με βοηθάει οταν μου λεει οτι μπορώ να δινω καθε μηνα 32€ για 24 δοσεις.
ενα αλλο μαγαζι ισως τα εχει 125€ λιγοτερα αλλα θα πρεπει να εχω 650€ cash και δεν τα εχω.
Εγώ γιατί τα βλέπω στα 548Ε σε 5-6 μαγαζιά;

https://www.skroutz.gr/s/380690/Dali-Zensor-7.html
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
με την καρτα δεν μπαινουν δοσεις? σορρυ για την ερωτηση αλλα εγω παντα παιζω κασερι
συνήθως τα μικροτερα μαγαζια δεν κάνουν πανω απο 3 δοσεις max..εξαρτάται απο το καθε μαγαζι...
[DOUBLEPOST=1546378135][/DOUBLEPOST]
Εγώ γιατί τα βλέπω στα 548Ε σε 5-6 μαγαζιά;

https://www.skroutz.gr/s/380690/Dali-Zensor-7.html
Γιατί αυτη ειναι η τιμή τους.το media markt εχει βάλει τον τοκο μεσα στις 24 δοσεις..η αληθεια ομως ειναι οτι ειναι μεγαλη η διαφορα αρα αξιζει να τα μαζέψω σε μετρητά αν ειναι να τα παρω
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ακριβως, παρε τα 2 μετα το κεντρικο μετα τα πισω

εχε στο νου σου να ειναι σχετικα νεα μοντελα για να μην μεινεις με την χαρα οταν σταματησει η παραγωγη

αλλα ειπαμε οχι βιασυνες!
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
ακριβως, παρε τα 2 μετα το κεντρικο μετα τα πισω

εχε στο νου σου να ειναι σχετικα νεα μοντελα για να μην μεινεις με την χαρα οταν σταματησει η παραγωγη

αλλα ειπαμε οχι βιασυνες!
ok δεν θα βιαστω γιατι ετσι και αλλιως δεν ξερω ποια απο ολα να παρω!

Τώρα που βρηκα πολλα στις ιδιες τιμές αλλα απο αλλες εταιρείες οπως Yamaha,polk,velodyne,dali,kef,klipsch,focal,magnat, χάθηκα..δεν ξέρω τι πρέπει να κοιταξω..

πχ το στυλ μουσικης που ακουω θα παιξει βασικο ρόλο ή κάτι αλλο?
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Καθήστε ρε παιδιά, περιμένετε.
Τα ηχεία που σου χάρισαν σε καλύπτουν; Παίζουν καλά, δυνατά, καθαρά; Βγάλε το δέντρο και τα ξαναλέμε.
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν τον καλύπτουν τα 2 ηχεία που έχει, ας πάρει ένα κεντρικό που να ταιριάξει, μην σπαταλάει χρήμα.
 

gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.642
Γιατί αυτη ειναι η τιμή τους.το media markt εχει βάλει τον τοκο μεσα στις 24 δοσεις..η αληθεια ομως ειναι οτι ειναι μεγαλη η διαφορα αρα αξιζει να τα μαζέψω σε μετρητά αν ειναι να τα παρω
Ε μα αυτό σου λέμε... άτοκες δόσεις και πράσινα άλογα...
[DOUBLEPOST=1546380379][/DOUBLEPOST]
Καθήστε ρε παιδιά, περιμένετε.
Τα ηχεία που σου χάρισαν σε καλύπτουν; Παίζουν καλά, δυνατά, καθαρά; Βγάλε το δέντρο και τα ξαναλέμε.
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν τον καλύπτουν τα 2 ηχεία που έχει, ας πάρει ένα κεντρικό που να ταιριάξει, μην σπαταλάει χρήμα.
Αυτό το σενάριο είναι και το καλύτερο.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Καθήστε ρε παιδιά, περιμένετε.
Τα ηχεία που σου χάρισαν σε καλύπτουν; Παίζουν καλά, δυνατά, καθαρά; Βγάλε το δέντρο και τα ξαναλέμε.
Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν τον καλύπτουν τα 2 ηχεία που έχει, ας πάρει ένα κεντρικό που να ταιριάξει, μην σπαταλάει χρήμα.
πετρο σωστα σκέφτεσαι και το σκέφτηκα και εγώ απλα ειμαι λιγο μπερδεμένος γιατι ενω βελτιώθηκε το συνολικό αποτέλεσμα παλι κατι δεν ακούγεται οσο καλα θα ηθελα και δεν ξερω αν αυτο γινεται επειδη ειναι μετρια τα 2 ηχεία ή επηρεάζουν πολυ στο τελικο αποτέλεσμα και το κεντρικο που συνεργάζονται αλλα και το subwoofer (που κατι μου βγαζει οτι ειναι λιγο τραγικό)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Οι γυμνοί τοίχοι επηρεάζουν πολύ. Μόλις φύγει το δέντρο πρέπει να βάλεις λίγο διάχυση στους πλαϊνούς, στις θέσεις της 1ης ανάκλασης και λίγο απορρόφηση πίσω από τα ηχεία.
Θα σου πουν λεπτομερέστερα αυτοί που ξέρουν καλύτερα από μένα το θέμα.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
ακριβως, παρε τα 2 μετα το κεντρικο μετα τα πισω

εχε στο νου σου να ειναι σχετικα νεα μοντελα για να μην μεινεις με την χαρα οταν σταματησει η παραγωγη

αλλα ειπαμε οχι βιασυνες!
Γιατι αν σταματησει η παραγωγη τι εγινε; Θες να σου δειξω απαντηση απο email που ειχα στειλει στην dynaudio για μοντελο που σταματησε η παραγωγη του πριν απο 4 χρονια και λεει θα το κανουν support για τουλαχιστον μεχρι το 2028; :)
[DOUBLEPOST=1546393085][/DOUBLEPOST]
Οι γυμνοί τοίχοι επηρεάζουν πολύ. Μόλις φύγει το δέντρο πρέπει να βάλεις λίγο διάχυση στους πλαϊνούς, στις θέσεις της 1ης ανάκλασης και λίγο απορρόφηση πίσω από τα ηχεία.
Θα σου πουν λεπτομερέστερα αυτοί που ξέρουν καλύτερα από μένα το θέμα.
Σωστα αλλα σε αυτο το budget που παιζει ο φιλος κατα τη γνωμη μου το dsp κανει μια χαρα δουλεια αν δε παιζει σε τρελες εντασεις. Αν μπλεξει με treatment θα φυγει ολο το budget εκει...justmy2cents
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αφού δε θα βιαστείς και δε θα βιαστείς... κάνε και μια δοκιμή να βγάλεις τελείως το κεντρικό που έχεις (ρυθμίζοντας ανάλογα και τον AV) και κάνε και μία ακόμα να βγάλεις το sub που έχεις...
Αφού δε θα έχεις πια το δέντρο και μετακινήσεις τα πάντα προς το κέντρο, βάλε και κανένα κάδρο στους τοίχους να μην είναι ολόγυμνοι και δες αν σ αρέσει το αποτέλεσμα.... που ξέρεις, μπορεί να σ΄αρέσει αρκετά και να μείνεις καιρό έτσι.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Σωστα αλλα σε αυτο το budget που παιζει ο φιλος κατα τη γνωμη μου το dsp κανει μια χαρα δουλεια αν δε παιζει σε τρελες εντασεις. Αν μπλεξει με treatment θα φυγει ολο το budget εκει
σωστά Αλέξανδρε δεν θα παίζει σε πολύ μεγάλες εντάσεις!
[DOUBLEPOST=1546409211][/DOUBLEPOST]
κάνε και μια δοκιμή να βγάλεις τελείως το κεντρικό που έχεις (ρυθμίζοντας ανάλογα και τον AV) και κάνε και μία ακόμα να βγάλεις το sub που έχεις... βάλε και κανένα κάδρο στους τοίχους να μην είναι ολόγυμνοι.
thanks θα το δοκιμάσω απο περιέργεια..
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Γιατι αν σταματησει η παραγωγη τι εγινε; Θες να σου δειξω απαντηση απο email που ειχα στειλει στην dynaudio για μοντελο που σταματησε η παραγωγη του πριν απο 4 χρονια και λεει θα το κανουν support για τουλαχιστον μεχρι το 2028; :)
[DOUBLEPOST=1546393085][/DOUBLEPOST]
Σωστα αλλα σε αυτο το budget που παιζει ο φιλος κατα τη γνωμη μου το dsp κανει μια χαρα δουλεια αν δε παιζει σε τρελες εντασεις. Αν μπλεξει με treatment θα φυγει ολο το budget εκει...justmy2cents
Αν σταματήσει η παραγωγή και δεν προλάβει να αγοράσει όλη τα ηχεία είναι η επιφύλαξη μου , οχι το support
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top