Αγορά ηχοσυστηματος home cinema (παραθέτω photos κτλ)

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
εγω παντως θα επαιρνα πρωτα ενισχυτη ,αυτοματως τα μπροστινα θα ακουγοντουσαν καθαροτερα,μολις εβρισκα 3 αδα θα την εβαζα μπροστα και πισω θα εβαζα τα χαρισμενα ,μετα θα κοιταγα για σαμπ ! θα προτιμουσα τον μαραντζ για ναχει επιπεδο και να εχει ολα τα καλουδια για μελλοντικη αναβαθμιση σε ατμος με 2 μικρους κ φτηνους δορυφορους jbl ας πουμε
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
λοιπον έφυγε το ελατο και τα ηχεία μπηκαν σε απόσταση 40 εκ. το καθενα απο την τηλεόραση.(επισυναψα νεα φωτο)
το subwoofer το εβγαλα τελειως αφου μετα απο πολλες δοκιμές και με αυτα τα ..πλαδαρά μπασα μου εκανε ολον τον ήχο λασπη.
τα πριμα τωρα βγηκαν πιο μπροστα και ακουγονται πιο καθαρα αλλα δεν έχουν και παλι λεπτομέρεια. το μπασο επισης των ηχειων ειναι αρκετό αλλα ειναι λιγο ..ασαφές δεν ξερω πως να το περιγραψω..
ο ενισχυτής δεν έχει ρυθμίσεις για πριμα και μεσαια παρα μονο ενα +10db boost τα μπασα και κάποια "listen modes" οπως stereo,disco,theater,arena,jazz κτλ.
νομιζω οτι ειναι προφανες οτι και το sub που ηδη έφυγε αλλα και ο ενισχυτής οπως ηδη μου έχετε ηδη πει κάποιοι ..δεν κανουν..
το κεντρικο το αφήνω γιατί για κάποιες ταινίες κατι κανει αλλα δεν κανει για μουσικη..
 

Attachments




Μηνύματα
96
Reaction score
17
ναι εκθεσιακα ειναι και μου πρότεινε ο βασιλης να μην μπλεξω με εκθεσιακα..
[DOUBLEPOST=1546814256][/DOUBLEPOST]
παιζει να φερεις τα συστηματα στον δεξια τοιχο?
οχι Βασίλη..Είναι τα παράθυρα απο πίσω δεν γίνεται με τιποτα..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Αν δεν ''γεμίσεις'' με κάτι το δωμάτιο ήχο δεν πρόκειται να ακούσεις...
και 200 χιλιάρικα να δώσεις;)

από τα 2000 τα 500+ πρέπει να τα στείλεις για room treatment
και από εκεί και πέρα ότι και να βάλεις θα πολλαπλασιάσει την ηχητική απόδοση του χώρου σου.

Υ.Γ. μήπως μπορείς να βάλεις γωνία την tv και δεξιά αριστερά τα ηχεία(το δεξί ηχείο θα γλείφει το παράθυρο στο ύψος)?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
. μήπως μπορείς να βάλεις γωνία την tv και δεξιά αριστερά τα ηχεία(το δεξί ηχείο θα γλείφει το παράθυρο στο ύψος)?
ναι αυτό μπορεί να γίνει.. κάπως ετσι τα ειχα πριν αλλα έκανα αυτήν την αλλαγή γιατί νόμιζα οτι θα ειναι καλύτερα έτσι...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ναι εκθεσιακα ειναι και μου πρότεινε ο βασιλης να μην μπλεξω με εκθεσιακα..
[DOUBLEPOST=1546814256][/DOUBLEPOST]
οχι Βασίλη..Είναι τα παράθυρα απο πίσω δεν γίνεται με τιποτα..
μην βιαστεις να αγορασεις ειπα εγω...δεν μας χαλανε τα μεταχειρισμενα
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Αν δεν ''γεμίσεις'' με κάτι το δωμάτιο ήχο δεν πρόκειται να ακούσεις...
και 200 χιλιάρικα να δώσεις;)

από τα 2000 τα 500+ πρέπει να τα στείλεις για room treatment
και από εκεί και πέρα ότι και να βάλεις θα πολλαπλασιάσει την ηχητική απόδοση του χώρου σου.

Υ.Γ. μήπως μπορείς να βάλεις γωνία την tv και δεξιά αριστερά τα ηχεία(το δεξί ηχείο θα γλείφει το παράθυρο στο ύψος)?
Δοκίμασα να βάλω την τηλεόραση με τα δύο ηχεία στη γωνία αλλά και με τη λογική ότι πρέπει να υπάρχει και μία απόσταση από τα ηχεία δεξιά και αριστερά δεν γίνεται να τα αφήσω έτσι...το σαλόνι φαίνεται σαν..στούντιο και δεν μπορει να συνδυαστεί καλα με τα επιπλα, τα παράθυρα που ειναι απο πίσω κτλ κτλ...
το σαλονι έγινε χάλια και έφαγα παντόφλα και από τη γυναίκα και ..απο τα 2 κοριτσάκια μου..lol
Οπότε o μόνος τρόπος να τα έχω είναι όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πλησιάσω λίγο πιο κοντά τον καναπέ και να προσπαθήσω να ντυσω τον ενα μεγάλο τοιχο ο οποιος είναι τελειως κενός...δεν ξέρω τι αλλο για καλύτερη ακουστική..πρεπει να ριξω αρκετο διαβασμα
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Δοκίμασα να βάλω την τηλεόραση με τα δύο ηχεία στη γωνία αλλά και με τη λογική ότι πρέπει να υπάρχει και μία απόσταση από τα ηχεία δεξιά και αριστερά δεν γίνεται να τα αφήσω έτσι...το σαλόνι φαίνεται σαν..στούντιο και δεν μπορει να συνδυαστεί καλα με τα επιπλα, τα παράθυρα που ειναι απο πίσω κτλ κτλ...
το σαλονι έγινε χάλια και έφαγα παντόφλα και από τη γυναίκα και ..απο τα 2 κοριτσάκια μου..lol
Οπότε o μόνος τρόπος να τα έχω είναι όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πλησιάσω λίγο πιο κοντά τον καναπέ και να προσπαθήσω να ντυσω τον ενα μεγάλο τοιχο ο οποιος είναι τελειως κενός...δεν ξέρω τι αλλο για καλύτερη ακουστική..πρεπει να ριξω αρκετο διαβασμα
ω ρε φιλαρακ...1000σορρυ...νόμιζα ότι έμενες μόνος...:p:cry::lol:
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εμένα όταν ο πατέρας μου έφερνε στο σπίτι διάφορα ηχεία, μηχανήματα και τηλεοράσεις, η μάνα μου δεν τολμούσε να πει τίποτα.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
17
Εμένα όταν ο πατέρας μου έφερνε στο σπίτι διάφορα ηχεία, μηχανήματα και τηλεοράσεις, η μάνα μου δεν τολμούσε να πει τίποτα.
το μισο σαλόνι το εχω κανει ηδη στούντιο με 3 ηλεκτρικές κιθαρες,μια ηλεκτρακουστικη, 2 monitor με ενα sub κτλ, pc πυργο κτλ..δεν με παιρνει να κανω και το αλλο μισο σαλονι..:hunter:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Α, δεν μας τα είπες αυτά! Για βάλε φωτό από αυτή τη γωνιά! Ακούγεται ΠΟΛΥ πιο ενδιαφέρουσα.
 



Μηνύματα
96
Reaction score
17
Πολύ σωστό σε βρίσκω! Και πλήκτρα δεξιά.
γι'αυτό σου λέω αν κανω και το αλλο μισο του σαλονιου οπως θελω μου ειπαν θα με διώξουν..

αρα ψάχνω πως να βελτιώσω τον ηχο στον χώρο μου και γενικά ασχετα με το home cinema, επειδη σαν κιθαρίστας ακουω πολλα τραγούδια με βάση την κιθαρα, θα ηθελα τα ηχεια που θα παρω να χρωματίζουν λιγο παραπανω στα μεσαια τα οποια λατρεύω (μεσαια ειναι και η περιοχή που ξεχωρίζει η κιθαρα σε μια μίξη με full μπαντα)..
 


Μηνύματα
96
Reaction score
17
Αρχισαμεεεεε και τις μπογιεςςςςς

Θα ζητήσω από τις γυναίκες σου να σε βγάλουν στο κρύο , κανόνισε ...
xaxaxa αφού μου αρεσουν τα μεσαια να μην το αναφέρω..?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top