Αγορά καινούριου home cinema


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλησπέρα
Έχω βρει περίπου στα χρήματα μου ένα:
Klipsch R-112SW
και ένα που είναι μέσα στο budget μου:
Dali SUB E-12 F
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Μια χαρά τα βλέπω και τα δύο!
Το klipsch γίνεται και wireless!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δε με ενδιαφέρει σαν χαρακτηριστικό το ασύρματο αλλά κατέληξα σε αυτό.
Ερώτηση για να αρχίζω να στήνω σιγά σιγά το home cinema
Τα καλώδια από τα ηχεία θα πρέπει να είναι όλα παρόμοιου μήκους ή δε μας νοιάζει;
Τι εννοώ...Ο ενισχυτής θα είναι απο τη δεξιά μεριά μαζί με ένα ηχείο.οπότε το καλώδιο θα είναι μικρότερου μήκους σε σχέση με το αριστερό ηχείο που θα είναι 2 μέτρα αριστερά και το κεντρικό ηχείο ένα μέτρο απο τον ενισχυτή.Μπορεί να υπάρχει delay μεταξύ των 3 ηχείων;
Το καλώδιο που έχω πάρει είναι 14awg. Όταν το αγόρασα δεν φανταζόμουν ότι είναι κάποιο χαρακτηριστικό του καλωδίου.Κατέληξα εκεί τότε γιατί ο πωλητής ήθελε να με ''δαγκώσει'' πουλώντας μου ένα 12awg για χρυσάφι.Βέβαια και με αυτό που πήρα με ''δάγκωσε'' αλλά τότε νόμιζα πως ήταν οκ η τιμή...
Θα είμαι οκ με αυτό το καλώδιο λοιπόν;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Δε με ενδιαφέρει σαν χαρακτηριστικό το ασύρματο αλλά κατέληξα σε αυτό.
Ερώτηση για να αρχίζω να στήνω σιγά σιγά το home cinema
Τα καλώδια από τα ηχεία θα πρέπει να είναι όλα παρόμοιου μήκους ή δε μας νοιάζει;
Τι εννοώ...Ο ενισχυτής θα είναι απο τη δεξιά μεριά μαζί με ένα ηχείο.οπότε το καλώδιο θα είναι μικρότερου μήκους σε σχέση με το αριστερό ηχείο που θα είναι 2 μέτρα αριστερά και το κεντρικό ηχείο ένα μέτρο απο τον ενισχυτή.Μπορεί να υπάρχει delay μεταξύ των 3 ηχείων;
Το καλώδιο που έχω πάρει είναι 14awg. Όταν το αγόρασα δεν φανταζόμουν ότι είναι κάποιο χαρακτηριστικό του καλωδίου.Κατέληξα εκεί τότε γιατί ο πωλητής ήθελε να με ''δαγκώσει'' πουλώντας μου ένα 12awg για χρυσάφι.Βέβαια και με αυτό που πήρα με ''δάγκωσε'' αλλά τότε νόμιζα πως ήταν οκ η τιμή...
Θα είμαι οκ με αυτό το καλώδιο λοιπόν;
Μην ασχολείσαι, ξέχνα το
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513




Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλημέρα σε όλους
Τελικά ευτυχώς που σας άκουσα κι αγόρασα τον 3400
Τα ηχεία έχουν ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ σε σχέση με τον 1400 που είχα ακούσει και ο ήχος απο τα ηχεία συνεχίζει να με εκπλήσει με την ευκρίνεια και καθαρότητα του σε σχέση με ότι άλλο είχα ακούσει(dali, klipsch κτλ...)!!!
Και η ερώτηση τώρα για να μαθαίνουμε
Το επίσημο site της denon δίνει στα specs:
για τον 1400 80w 8ohm
για τον 3400 105w 8ohm
Όταν αγοράζουμε ενισχυτή κοιτάμε τα watt που μας δίνει στα ohm του ηχείου μας ή τα watt που αναφέρουν οι περισσότερη κατασκευαστές στα 8 ohm(και μερικές φορές και 6 ohm) μόνο;
Στα 4 ohm πόσο ρεύμα δίνει ο 1400 και πόσο ο 3400;
Τα 25 watt παραπάνω μπορούν να έχουν τόσο διαφορά στο αποτέλεσμα;Γιατί νομίζω είναι μικρή η διαφορά...Μήπως παίζει κάτι άλλο που δε ξέρω;
Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι στις ερωτήσεις μου :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Τα 25 watt παραπάνω μπορούν να έχουν τόσο διαφορά στο αποτέλεσμα;Γιατί νομίζω είναι μικρή η διαφορά...
Είναι μικρή. Περισσότερη σημασία έχει η τροφοδοσία, πόσο μειώνονται τα watts ανα κανάλι σε συνθήκες ταυτόχρονης οδήγησης πολλών ή όλων των καναλιών. Και εκεί όμως υπάρχουν εξαιρέσεις.
 



Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Είναι μικρή. Περισσότερη σημασία έχει η τροφοδοσία, πόσο μειώνονται τα watts ανα κανάλι σε συνθήκες ταυτόχρονης οδήγησης πολλών ή όλων των καναλιών. Και εκεί όμως υπάρχουν εξαιρέσεις.
κι πως το βλέπουμε πριν αγοράσουμε έναν ενισχυτή;
[DOUBLEPOST=1520931408][/DOUBLEPOST]
Kαι τα pre out φυσικά
Τα pre-out μας αλλάζει τα δεδομένα μόνο αν συνδέσουμε ένα τελικό σωστά;Εγώ μιλάω για τον ενισχυτή μόνο του
[DOUBLEPOST=1520931697][/DOUBLEPOST]Ο 3400 λέει πως έχει συνολική ισχύ 600w
Αν κάνουμε 105*7 κανάλια (βάζουμε κι το sub μέσα; τότε 8) είναι 735w
Τι δεν έχω καταλάβει;Μήπως είναι αυτό που είπες πως αν συνδέσω όλες τις εξόδους πέφτουν τα watt;
Οπότε μήπως τα watt με το τρόπο που τα πλασάρουν είναι λίγο marketing;;;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
https://www.soundandvision.com/content/denon-avr-x3400h-av-receiver-review-test-bench

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 97.6 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 72.7 watts

Αυτή είναι μια ένδειξη. Οι ενισχυτές κάθε κατηγορίας έχουν παρόμοιες τιμές ισχύος.


Ο 3400 λέει πως έχει συνολική ισχύ 600w
Περίπου, γιατί σε οριακές συνθήκες μένουν απο τροφοδοσία ή/και επεμβαίνει η προστασία.
Πόσα απ' τα 500W χρησιμοποιούνται κατά μέσο όρο και πόσες φορές πλησιάζουν (όχι στιγμιαία) τα όρια κατά τη διάρκεια της θέασης κάθε ταινίας στο μέσο σπίτι;

Αν κάνουμε 105*7 κανάλια (βάζουμε κι το sub μέσα; τότε 8) είναι 735w
Το sub έχει δικό του ενισχυτή, δεν έχει σχέση.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
https://www.soundandvision.com/content/denon-avr-x3400h-av-receiver-review-test-bench

Five channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 97.6 watts

Seven channels driven continuously into 8-ohm loads:
0.1% distortion at 72.7 watts

Αυτή είναι μια ένδειξη. Οι ενισχυτές κάθε κατηγορίας έχουν παρόμοιες τιμές ισχύος.



Περίπου, γιατί σε οριακές συνθήκες μένουν απο τροφοδοσία ή/και επεμβαίνει η προστασία.
Πόσα απ' τα 500W χρησιμοποιούνται κατά μέσο όρο και πόσες φορές πλησιάζουν (όχι στιγμιαία) τα όρια κατά τη διάρκεια της θέασης κάθε ταινίας στο μέσο σπίτι;


Το sub έχει δικό του ενισχυτή, δεν έχει σχέση.

Ήσουν κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ πολύ!!!
Το sub ναι είναι αυτοενισχυόμενο. Οπότε ένα sub θα παίζει το ίδιο σε όποιον ενισχυτή και αν συνδεθεί;
Έχω ακούσει όχι εγώ αλλά σε συζητήσεις πως sub έπαιζε καλά με έναν ενισχυτή και το ίδιο sub με άλλον όχι.
Οπότε φαντάστηκα πως το ρεύμα του ενισχυτή είναι σας προενίσχυση !!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Έχω ακούσει όχι εγώ αλλά σε συζητήσεις πως sub έπαιζε καλά με έναν ενισχυτή και το ίδιο sub με άλλον όχι.
Αν είναι ενεργό, δεν υπάρχει διαφορά στην οδήγηση. Στην ισοστάθμιση, μπορεί.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top