Αγορά καινούριου home cinema


gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Τα ηχεία δαπέδου συνήθως έχουν δύο γούφερ παραλληλισμένα που ρίχνουν την αντίσταση κι αυτό σημαίνει μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύματα που δεν τις έχουν οι κοινοί ολοκληρωμένοι,
Αυτό δεν σημαίνει πως ΟΛΑ τα δαπέδου έχουν χαμηλή μέση εμπέδηση. Μπορεί κανείς εύκολα να βρει ηχεία δαπέδου με 8Ω μέση εμπέδηση. Κι αν θέλει να το ψειρίσει ακόμη περισσότερο, να βρει και την καμπύλη ως προς συχνότητα και να βεβαιωθεί πως η εμπέδηση δεν πέφτει ποτέ π.χ. κάτω από 4Ω.
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Αυτό δεν σημαίνει πως ΟΛΑ τα δαπέδου έχουν χαμηλή μέση εμπέδηση. Μπορεί κανείς εύκολα να βρει ηχεία δαπέδου με 8Ω μέση εμπέδηση. Κι αν θέλει να το ψειρίσει ακόμη περισσότερο, να βρει και την καμπύλη ως προς συχνότητα και να βεβαιωθεί πως η εμπέδηση δεν πέφτει ποτέ π.χ. κάτω από 4Ω.
Γι αυτό είπα "συνήθως", απ την άλλη θα πρέπει κανείς να ψάχνει διαγράμματα αλλά όπως και να το κάνεις τα περισσότερα δαπέδου έχουν μεγαλύτερο αριθμό μεγαφώνων απ τα βάσης άρα και μεγαλύτερο φορτίο για τον ενισχυτή.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Μίλησα για ψάξιμο διαγραμμάτων στα πλαίσια "ψειρίσματος", που δεν προτείνω ούτε κάνω ποτέ. Γιατί ακόμη κι αν η εμπέδηση πέφτει στα 3Ω σε κάποια συχνότητα, ξέρω πως ποτέ δεν προκειται να παίξω μουσική ή ταινία που να περιέχει ένα ημίτονο σ' αυτή τη συχνότητα.

Το ότι τα δύο μεγάφωνα αυτομάτως σημαίνουν μεγαλύτερο φορτίο για τον ενισχυτή από το ένα μεγάφωνο ομολογώ πως δεν το γνώριζα.
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Μίλησα για ψάξιμο διαγραμμάτων στα πλαίσια "ψειρίσματος", που δεν προτείνω ούτε κάνω ποτέ. Γιατί ακόμη κι αν η εμπέδηση πέφτει στα 3Ω σε κάποια συχνότητα, ξέρω πως ποτέ δεν προκειται να παίξω μουσική ή ταινία που να περιέχει ένα ημίτονο σ' αυτή τη συχνότητα.

Το ότι τα δύο μεγάφωνα αυτομάτως σημαίνουν μεγαλύτερο φορτίο για τον ενισχυτή από το ένα μεγάφωνο ομολογώ πως δεν το γνώριζα.
Είχα κάποτε τον Yamaha rxv 640 και κουμπωμένα πάνω του τα b&w 603 s2, όταν άκουγα μουσική σε μεγάλες εντάσεις έψηνες αυγό πάνω στον ενισχυτή, κανά δύο φορές έσβησε από προστασία, όταν δοκίμασα κι έβαλα τα kef q1 πάνω που ήταν βάσης και λιγότερα μεγάφωνα σήκωνα και πιο ψηλές εντάσεις χωρίς πρόβλημα, είχα και καλύτερο έλεγχο στα μπάσα, όταν έβαλα τελικό πάνω στον Yamaha τότε τα b&w έπαιξαν μακράν καλύτερα κι ο τελικός ποτέ δεν κουράστηκε και σήκωνα εντάσεις άνετα. Οι πολυκάναλοι ολοκληρωμένοι δυστυχώς δεν κάνουν για τα περισσότερα ηχεία δαπέδου και για ακρόαση μουσικής, ευτυχώς που τα υπογούφερ σώνουν κάπως την κατάσταση.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Ο ενισχυτής μου τυχαίνει να είναι ο 640. Σε τι θέση έβαζες το volume για μεγάλες εντάσεις;

Και σε πόσα τετραγωνικά μέτρα;
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Ο ενισχυτής μου τυχαίνει να είναι ο 640. Σε τι θέση έβαζες το volume για μεγάλες εντάσεις;

Και σε πόσα τετραγωνικά μέτρα;
Τον έβασα στο -35 σε απόσταση ακρόασης τα 3,5 μέτρα. Σοβαρά έχεις τον 640; Να ξέρεις έχει κ ανεμιστηράκι εσωτερικά, απλά όπως όλοι οι av δεν γουστάρει τα δύσκολα φορτία.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Οι συμπτώσεις συνεχίζονται. Ακούω "δυνατά" στα -35 ακριβώς, και η απόσταση ακρόασης (από το κάθε ηχείο) είναι επίσης 3.5 μέτρα. Τα ηχεία μου είναι τα Yamaha NS300, δαπέδου με διπλά γούφερ, με μέση εμπέδηση 6Ω. Δεν έχω ποτέ ακουμπήσει τον ενισχυτή, θα το κάνω την επόμενη φορά. Υπάρχει στη συλλογή μου ένα CD που το ακούω στα -30, και άλλο ένα στα -25. Ποτέ δεν είχα thermal shutdown. Μάλιστα τα δύο αυτά "ιδιαίτερα" δισκάκια είναι των 70+ λεπτών.
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Οι συμπτώσεις συνεχίζονται. Ακούω "δυνατά" στα -35 ακριβώς, και η απόσταση ακρόασης (από το κάθε ηχείο) είναι επίσης 3.5 μέτρα. Τα ηχεία μου είναι τα Yamaha NS300, δαπέδου με διπλά γούφερ, με μέση εμπέδηση 6Ω. Δεν έχω ποτέ ακουμπήσει τον ενισχυτή, θα το κάνω την επόμενη φορά. Υπάρχει στη συλλογή μου ένα CD που το ακούω στα -30, και άλλο ένα στα -25. Ποτέ δεν είχα thermal shutdown. Μάλιστα τα δύο αυτά "ιδιαίτερα" δισκάκια είναι των 70+ λεπτών.
Είπαμε, δεν είναι όλα τα ηχεία ίδια. Μιλάμε για τον κλασσικό 640 έτσι; Δεν έχει hdmi κι είναι εξακάναλος.
Χαλάμε το νήμα όμως κι είμαστε οff topic.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Επιστρέφοντας στο νήμα, προτείνω στον φίλο που ζήτησε γνώμες, ειδικά αν θέλει να ακούει και μουσική από το σύστημα, να πάρει κύρια ηχεία τύπου δαπέδου, φροντίζοντας να επιλέξει ηχεία μέσης εμπέδησης από 6Ω και άνω, και ενισχυτή μεταξύ Yamaha/Denon/Marantz/HarmanKardon. . Επίσης να πάρει οπωσδήποτε και υπογούφερ. Αν δεν χωράνε στο μπάτζετ όλα μαζί, τότε το υπογούφερ μπορει να αγοραστεί σε δεύτερο χρόνο. Τέλος του προτείνω να κοιτάξει πρώτα στις αγγελίες του φόρουμ, καθώς σε διάστημα της τάξης του ενός μήνα θα έχει βρει όλα όσα χρειάζεται στο περίπου 40% του κόστους.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top