Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Άλλαξα τις ρυθμίσεις για δοκιμή... ανέβασα τα χαμηλά στο φλατ (από -2 που ήταν) και ανέβασα επίσης στο +1 τις υψηλές...(από το φλατ που ήταν)
Screenshot_20200217-170314_KRK Audio Tools.jpg

Το αποτέλεσμα αυτό.....(με το κίτρινο)
Μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα ή δεν κατάλαβα ακόμη τίποτα... :biggrin:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Δε ξέρω τι λέτε εσείς....:biggrin:στα δικά μου τα αυτιά πάντως, μετά από αρκετές ακροάσεις είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα....! :smoke:
Η ερώτηση μου ήταν κυρίως για να καταλάβω πως μετράει καλύτερα ένας χώρος...τώρα θα μου πείτε με το κινητό τι κάθεσαι και ψάχνεις και θα έχετε και δίκαιο......!!!! :errwhat:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η κλίση της απόκρισης φαίνεται σωστή οπτικά αλλά αν η κλίμακα των db στα δεξιά είναι ακριβής, είναι πολύ μεγάλη. Η συνολική πτώση θα πρέπει να είναι μεταξύ 8 και 12 db ανάλογα τα γούστα ενώ εσύ φαίνεται να πέφτεις πολύ περισσότερο από 20db...
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Η κλίση της απόκρισης φαίνεται σωστή οπτικά αλλά αν η κλίμακα των db στα δεξιά είναι ακριβής, είναι πολύ μεγάλη. Η συνολική πτώση θα πρέπει να είναι μεταξύ 8 και 12 db ανάλογα τα γούστα ενώ εσύ φαίνεται να πέφτεις πολύ περισσότερο από 20db...
Ναι έχεις δίκαιο...!!! Αυτό δε το είχα προσέξει!
Παρόλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβείς μια μέτρηση με εφαρμογή και με το μικρόφωνο του κινητού!
Θα δείξει όταν μετρηθεί ο χώρος με κατάλληλο εξοπλισμό.....
Μέχρι τότε βαδίζω στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα!
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
Καλύτερα να βλέπεις έστω και αυτή την απεικόνιση απόκρισης, παρά να είσαι τυφλός και να βαδίζεις με βάρκα την ελπίδα των καλωδίων...
Ευχαριστώ ντόκτορ...!!!!
Η βοήθεια σου στο στήσιμο του σεταπ μου είναι πολύτιμη!!! ;)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Παρόλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβείς μια μέτρηση με εφαρμογή και με το μικρόφωνο του κινητού!
Sorry δεν είχα διαβάσει ότι είναι από κινητό... Τότε το αυτί σου μάλλον έχει μεγαλύτερη σημασία. Προχώρα και σε ένα μικρόφωνο πάντως, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό και θα σε βοηθήσει πολύ στο στήσιμο.
 

I

iason

Guest
Βρε καλώς τον...@Astronaut Jr. ...τον καλωδιομαχο!!!
Δε με λες ρε παληκαρι, κάνει και καφέ η ισοστάθμιση???
Παρ'το αλλιώς!!....Ισοσταθμισουου!!!.....
Λέανδρε αλαξοπιστησε ο Αστροναύτης ,και δε φτάνει αυτό αλλά από καλωδιολαγνος έγινε Αντικαλωδιας.
Ρε τι έχουμε να δούμε ακόμα....... Α ρε κουφάλα DSP μας αποκεφαλισες:unsure:
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Άλλαξα τις ρυθμίσεις για δοκιμή... ανέβασα τα χαμηλά στο φλατ (από -2 που ήταν) και ανέβασα επίσης στο +1 τις υψηλές...(από το φλατ που ήταν)
View attachment 154213
Το αποτέλεσμα αυτό.....(με το κίτρινο)
Μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα ή δεν κατάλαβα ακόμη τίποτα... :biggrin:
Μόλις έβαλα την εφαρμογή και μέτρησα σπίτι μου. Η κλίμακα κατά ψ(decibel) δεν είναι σωστή. Υπερβάλλει πολύ.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top